28. května 858 př. n. l.: Zatmění Slunce chápané jako zlé znamení přerušuje bitvu v dlouholeté válce mezi Lýdií a Médskou říší a vede k uzavření příměří.
Domů     Záhady historie
Archeologové prý našli trosky Trojského koně
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 22.8.2021
5.9tis
Trojský kůň na mykénské váze ze 8.-7. století př. n. l., foto Travelling Runes / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
281
SDÍLENÍ
5.9tis
ZOBRAZENÍ

V Řecku byly objeveny kusy dřeva patřící ikonickému dřevěnému koni, který stál za pádem nedobytné Tróje. Tvrdí to archeologové z Turecka, kteří na pahorku Hisarlik, kde starobylé město stávalo, našli prastará prkna.

Trojský kůň na mykénské váze ze 8.-7. století př. n. l., foto Travelling Runes / Creative Commons / CC BY-SA 2.0 Trojský kůň, který se objevil ve film Troja z roku 2004, Adam Jones / Creative Commons / CC BY-SA 2.0 Letecký snímek Troji na pahorku Hisarlik / Earth Observatory staff / Creative Commons / Volné dílo

Slavná legenda praví, že ve zvratu v trojské válce, kdy se řečtí bojovníci vedení mykénským králem Agamemnónem neúspěšně pokoušejí prolomit hradby nedobytného města Trója, dochází právě díky dřevěnému koni.

Řekové na Odysseův příkaz postaví obřího dřevěného koně, který byl dostatečně velký, aby se v něm mohla ukrýt malá jednotka vojáků. Řecké síly pak předstírají ústup, zatímco Trójané přijímají koně jako válečnou trofej.

Z jeho útrob se však vynoří řečtí vojáci, kteří otevřou bránu Tróje zevnitř a umožní zbytku řecké armády vstoupit a dobýt město.

Trojský kůň, který se objevil ve film Troja z roku 2004, Adam Jones / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

MÁME JEHO TROSKY

Co se s bájným Trojským koněm stalo a zda skutečně existoval, je stále záhadou. Nyní však turečtí archeologové tvrdí, že na pahorku Hisarlik, kde údajně Trója obklopená hradbami stávala, našli trosky dřevěné konstrukce.

Nález čítá desítky prken, z nichž některá jsou dlouhá až 15 metrů. A z jejich rozmístění prý lze předpokládat, že byla skutečně součástí koně.

Vedoucí týmu archeologů Christine Morris a Chris Wilson z Bostonské univerzity tvrdí, že tento nález je s „vysokou mírou jistoty“ spojen s Trojským koněm.

Dokonce i datování pomocí uhlíkové metody naznačuje, že dřevěné kusy a další artefakty pocházejí z 12. nebo 11. století př. n. l. „To odpovídá datům uváděným pro trojskou válku,“ upřesňuje Christine Morris.

Letecký snímek Troji na pahorku Hisarlik / Earth Observatory staff / Creative Commons / Volné dílo
Foto v úvodu: Travelling Runes / Creative Commons / CC BY-SA 2.0, foto v textu Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.5.2022 1.1tis
V rámci řady pozorování UFO byl hlášený výskyt záhadných struktur, které později dostaly pojmenování „andělské vlasy“. Tento fenomén byl součástí i známého nebeského jevu nad Norimberkem v roce 1561. Pokud netrpíte arachnofobií, čtěte dál a zkuste s námi hledat vysvětlení tohoto jevu. Obecně rozšířenou teorií je hypotéza, že andělské vlasy jsou vytvořené z ionizovaného vzduchu, který […]
od Mirek Brát 25.5.2022 2.4tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 2.8tis
Na Jesenicku, jež tehdy spadá do Niského knížectví s hlavním městem Nisou (dnešní Polsko) dojde roku 1622 k prvnímu obvinění z čarodějnictví, které strhne lavinu dalších obvinění, mučení a poprav.     Jesenický pastýř Kryštof Schmied obviní svou manželku Barboru z toho, že očarovala jejich dobytek i jeho, způsobila jim nemoc a údajně měla mít […]
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.9tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Adriana Vojtíšková 24.5.2022 2.8tis
Šumperk, označovaný za „bránu Jeseníků“, má svou oběť honu na čarodějnice. Je jí Marina Schuchová (†1678), obviněná roku 1678 z čarodějnictví za to, že ukradla v kostele hostii.     Stará babská pověra totiž říká, že když přidáte krávě do krmení hostii, bude dojit víc mléka. Pověrčivá žebračka Schuchová z Vernířovic jde tedy na Květnou […]