3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Asijské řeky mají skrývat obrovskou krokodýlí žábu
Asijské řeky mají skrývat obrovskou krokodýlí žábu
od 6.3.2020
4.8tis
365
SDÍLENÍ
4.8tis
ZOBRAZENÍ

Tři metry dlouhé stvoření s obrovskou krokodýlí hlavou, vypoulenýma očima a slizkým žabím tělem prý obývá řeky v Borneu a v Číně. Popisu tvora nejvíc odpovídá dávno vyhynulý mastodontosaurus. Nebo snad tento druhohorní ještěr nevyhynul?

Rybáři z indonéského ostrova Borneo vyprávějí historky o zvláštním obrovském obojživelníku, které zahlédli u řeky. Je na tom něco pravdy?
Rybáři z indonéského ostrova Borneo vyprávějí historky o zvláštním obrovském obojživelníku, které zahlédli u řeky. Je na tom něco pravdy?

Domorodci z exotického pralesa v Borneu na jihovýchodě Asie si předávají příběhy o podivném tvoru, kterého nazývají krokodýlí žábou. Když na třímetrové zvíře někdo narazí, tvor si jej prohlédne obrovskýma očima a s rámusem zmizí v houštinách. O co se jedná?

reklama

Z vyprávění lze usoudit, že na tvora narážejí poměrně často. Dnešní věda jej však nezná. Jsou popisy domorodců přehnané? Pokud ano, jak je možné, že naprosto stejný tvor je údajně pozorován i v jiných částech světa?

Někteří vědci se domnívají, že jde o mylná pozorování krokodýlů bez ocasu, jiní tvrdí, že jde o zcela neznámý druh žab. Další hypotéza pracuje s myšlenkou, že jde o přeživší příslušníky rodu Mastodontosaurus.

Tito pravěcí ještěři skutečně připomínali obří žáby a měřili více než čtyři metry.

Jednou z teorií je, že tajemným tvorem může být přeživší prehistorický plaz. Obřího obojživelníka zahlédli i čínští vědci, mohli si jej splést s velemlokem? V úvahu by připadal i dinosaurus připomínající mybrida mezi žábou a krokodýlem - Mastodontosaurus.

VYDĚSIL I VĚDCE

Domorodí lovci a rybáři z Bornea výše popsaného tvora občas spatřují v blízkosti řeky, kde číhá na svou kořist. Jejich svědectví by se dala zavrhnout jako nevěrohodná. Ale co když podobné vyprávění přijde od kvalifikovaných vědců?

reklama

V létě 1987 se tým vědců z Pekingské univerzity pohybuje okolo sladkovodních jezírek nedaleko Wuhnanu v Číně. Jejich záměrem je nafilmovat zdejší divokou přírodu. Devět účastníků expedice prý spatří tři obří tvory, jak se vynořili z jezírka a zamířili k nim.

Popisují je jako obludy s bílou kůží a obrovskou tlamou. Jejich oči se prý podobají miskám na rýži. Když jedno ze zvířat otevře tlamu, objeví se neobyčejně dlouhý jazyk, který dokáže uchytit stojan na kameru a polknout jej.

Po tomto incidentu zbylí dva tvorové vydají hrozivý skřek a pak se všichni tři zase ponoří do jezírka. „Jeden z čínských vědců prý utrpěl takový šok, že klesl na kolena a bylo mu velmi zle,“ popisuje český spisovatel Vojtěch A. Sláma (*1968). Co mohlo vědcům zkřížit cestu?

Velcí mastodontosauři dosahovali délky hodně přes čtyři metry. Takto vypadá porovnání s postavou dospělého člověka.
Velcí mastodontosauři dosahovali délky hodně přes čtyři metry. Takto vypadá porovnání s postavou dospělého člověka.

VĚTŠÍ NEŽ NEJVĚTŠÍ ŽÁBA

Je zvláštní, že údajné obří žáby s krokodýlí tlamou se občas vyskytují také v Ohiu či jihoamerických Andách. Popisy se přitom téměř neliší. „Je jisté, že to nemohl být žádný z dnešních známých obojživelníků,“ uvažuje Sláma.

reklama

„Jen pro ilustraci – největší ze všech druhů žab, skokan obrovský ze západní Afriky, dosáhl s nataženýma nohama délky téměř devadesáti centimetrů.“ To je ale pro krokodýlí žábu málo.

Dalším možným kandidátem by mohl být velemlok čínský, jehož největší exemplář byl dlouhý 1,8 metru. Jenže toho by zase bezpečně poznali čínští vědci. Ani popisu krokodýlí žáby příliš neodpovídá. Máme tedy co do činění s dosud nepopsaným tvorem?

Jedním ze skutečných pravěkých tvorů, kteří přežili až do dnešních dnů je například latimérie podivná.
Jedním ze skutečných pravěkých tvorů, kteří přežili až do dnešních dnů je například latimérie podivná.

KROKODÝL, NEBO DINOSAURUS?

Podle Slámy by mohlo jít o pozorování krokodýlů, kteří přišli o ocas. Jejich velké tělo skutečně může žábu připomínat. Další z navrhovaných hypotéz je sice méně pravděpodobná, zato však nejblíže popisovanému tvoru.

Jde o přeživší příslušníky rodu Mastodontosaurus? Tito pravěcí obojživelníci žili asi před 200 miliony let. Dorůstali délky přesahující čtyři metry a jejich hlava připomínala krokodýla, zatímco tělo bylo podobné spíš žábě.

Je možné, že tento ještěr, či jeho příbuzný přežil až do dnešních dnů? Nebyl by to první případ, kdy byl objeven tvor považovaný za miliony let vyhynulého. Slavným příkladem je třeba dvoumetrová latimérie podivná. Podle vědců vyhynula před 70 miliony let.

V roce 1938 ale byla znovu objevena. Populace těchto živých dinosaurů dodnes žije u Komorských ostrovů na východě Afriky.

Autor článku: Eva Soukupová

Foto: anthodon.artstation.com, deviantart.com, prehistoric-wildlife.com, wikipedia common, wsj.net
Lokalita:
reklama
Související články
od 3.12.2022 95
24. února 2022 zahájilo Rusko rozsáhlou invazi na Ukrajinu. Během kyjevské ofenzivy, která začala první den bojů, se na sociálních sítích začala šířit videa stíhaček a  tvrzení o pilotovi, který sestřelil několik ruských letadel. Pak se objevilo tvrzení, že to byl pilot MiGu-29 přezdívaný "Kyjevský duch". Ukrajinské ministerstvo obrany nejprve tvrdilo, že Duch z Kyjeva by mohl být jedním z desí
od 2.12.2022 1.4tis
Rodiče Jarmily K. z Brna bydlí na Vysočině. Jejich dcera se provdá za mladíka z Brna a nastěhuje se k němu. Zprvu za rodiči jezdí o každém volném víkendu, s narozením druhého potomka ale frekvence návštěv pomalu klesá. Na začátku nového milénia se vídají přibližně šestkrát za rok a jednou týdně si zavolají. Tatínkova holčička „S mamkou jsme si obvykle vola
od 1.12.2022 1.6tis
V závěru devatenáctého století začaly oblast západní Afriky děsit záhadné útoky. Těla obětí byla navíc zbavena části vnitřní orgánů. Letmé ohledání těl naznačovalo, že se tito nešťastníci stali cílem brutálního útoku velké kočkovité šelmy – leoparda. Pravda však byla mnohem temnější!   Koloniální úřady se snažily poskytnout nějaké logické v
od 30.11.2022 2.6tis
Moře čas od času vyplaví opravdové podivnosti, které se nedaří úplně jednoduše identifikovat. Tentokrát bylo na jedné brazilské pláži nalezeno cosi připomínající velkou kostlivou ruku. "Myslíme si, že to není člověk kvůli velikosti a množství kostí," říká Leticia Gomes Santiago, která strašidelnou část kostry objevila při procházce společně s přítelem. Ač by mohl někdo tipovat, že jde jen o něj
od 29.11.2022 2.6tis
Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak zkušená vyšetřovatelka paranormálních jevů, jako je Lorraine Warren. Z temnoty hlubokých lesů v Tennessee na ní hledí pár nelidských očí. Tak Bigfoot je tedy skutečný… Napjatě čeká, co bude dál. Do toho případu se americkým manželům Edu (1926–2006) a Lorraine (1927–2019) Warrenovým původně moc nechtělo.