8. prosince 1980: Populárního hudebníka Johna Lennona zastřelí Američan Mark D. Chapman. Mnozí věří, že vraždu zosnovala CIA.
Domů     Kdo vytvořil největší chrám na světě: Je dílem lidí, nebo mimozemských civilizací?
Kdo vytvořil největší chrám na světě: Je dílem lidí, nebo mimozemských civilizací?
od 6.3.2020
5.7tis
Élórra
400
SDÍLENÍ
5.7tis
ZOBRAZENÍ

Posvátná Éllóra  je jedním z největších náboženských komplexů na světě. V harmonii tu společně fungovaly buddhistické, hinduistické i džinistické svatyně. O autorství tohoto komplexu se však vedou spory. Pomáhaly při jeho stavbě podivné létající stroje z vesmíru?

Élórra V Éllóře se nachází celkem 34 svatyní, z toho 17 starověkých hinduisitických,  12 buddhistických a 5 džinistických chrámů. V Éllóře se totiž nachází řada nejrůznějších ventilačních šachet, vedoucích do podzemí, či úzkých chodeb a podzemních tunelů, kterými se člověk neprotáhne. Spodní část tvoří obří sochy slonů a lvů.

Éllóra, jeden z největších skalních komplexů klášterních jeskyní světa, se nachází asi 29 km severozápadně od města Aurangabad ve státě Maharashtra v Indii.

reklama

Díky své jedinečnosti, kráse a kulturní hodnotě je od roku 1983 zapsán do seznamu světového dědictví UNESCO. Zdejší jeskynní chrámy zřejmě pracně budovali mniši, ať už hinduističtí, buddhističtí či džinističtí, kteří na místě žili v období mezi 6. a 9. stoletím, když byl komplex stavěn.

PŘEKRÁSNÉ SVATYNĚ

Nejkrásnější ze všech staveb v Éllóře je chrám Kailasa, jež je zároveň největší monolitickou (z jednoho kamene) konstrukcí, vytesanou ve skalách, na světě. Na jejím vytvoření pracovalo 7000 osob po dobu 150 let.

Chrám je věnován bohu Šivovi, jednomu ze tří nejvyšších bohů hinduismu, jimiž jsou vedle Šivy ještě Brahma a Višnu.

V Éllóře se nachází celkem 34 svatyní, z toho 17 starověkých hinduisitických,  12 buddhistických a 5 džinistických chrámů.
V Éllóře se nachází celkem 34 svatyní, z toho 17 starověkých hinduisitických,  12 buddhistických a 5 džinistických chrámů.

BEZ LEŠENÍ

Při stavbě Kalaisy bylo třeba vytěžit 200 000 tun kamene. Chrám leží na nádvoří vytesaném do skal. Má velikost 55 x 36 metrů a výšku 33 metrů. Spodní část chrámu, vysoká osm metrů, je tvořena obřími sochami slonů a lvů.

Při práci na něm nepoužívali stavitelé žádné lešení, byl hlouben od vrcholu směrem dolů.

Spodní část tvoří obří sochy slonů a lvů.
Spodní část tvoří obří sochy slonů a lvů.

ZVLÁŠTNÍ TECHNOLOGIE

Jak se mnichům povedlo komplex vystavět, když i v dnešní době by deseti razicím strojům zabralo vyhloubení skal 200 dní nepřetržitého provozu, a oni v té době žádnou podobnou techniku k dispozici neměli?

reklama

Mají snad pravdu teorie, které hlásají, že se při stavbě využívaly zvláštní technologie pocházející z jiných světů, jež odkrajovaly kámen, jako by byl z másla?

V Éllóře se totiž nachází řada nejrůznějších ventilačních šachet, vedoucích do podzemí, či úzkých chodeb a podzemních tunelů, kterými se člověk neprotáhne.
V Éllóře se totiž nachází řada nejrůznějších ventilačních šachet, vedoucích do podzemí, či úzkých chodeb a podzemních tunelů, kterými se člověk neprotáhne.

ZÁHADNÝ PODZEMNÍ KOMPLEX

Na zdech chrámů hinduistických, buddhistických i džinistických se nacházejí fresky zobrazující hadí bytosti, tzv. reptiliány či nagas. Ti jsou mnohem menší než lidé.

reklama

Jde o mimozemšťany, kteří naučili lidi tesat chrámy do skal?Zajímavé je, že na freskách v hinduistických chrámech žijí lidé v podzemí a hadí bytosti na povrchu, kdežto na freskách v buddhistických a džinistických chrámech je to opačně.

Existuje snad pod Éllórou ještě druhý podzemní komplex, určený pro tyto záhadné bytosti? Kdo ví…

Foto: Shutterstock.com
Lokalita:
reklama
Související články
od 7.12.2022 1.1tis
Psal se rok 1987, poledne 12. července. Posádka vrtulníku Mi-24D s imatrikulačním číslem 0220 v Božicích na Znojemsku dostává rozkaz k hotovostnímu vzletu. Radiolokátory československé protivzdušné obrany objevily neznámý objekt nad Rakouskem, který si to namířil k naší státní hranici. Brzy nato hranici překročil. Podle parametrů se zdálo, že jde o zbloudilý sportovní letoun. Vzápětí došlo
od 6.12.2022 1.6tis
Přesná příčina tragické havárie není dodnes známá. Obecně se má za to, že na vině je chyba tepelné izolace. Konspirační teoretikové ovšem hovoří o tajných experimentech, které měly na palubě vesmírné mise probíhat.     Těšili se domů na opětovné shledání s rodinou a přáteli, kterým měli ze svého šestnáctidenního pobytu ve vesmíru jistě co
od 1.12.2022 3.2tis
V polovině října se na Twitteru objevilo video, které zaznamenává přelet dvou zářících světel neznámého původu nad San Diegem v americké Kalifornii. Mimozemské teorie na sebe po zveřejnění klipu nenechaly dlouho čekat. Zajímavé záběry, které tento podzim na sociální síti Twitter zveřejnila uživatelka vystupující pod přezdívkou magot_e_dead, ukazují něco, co vypadá jako dva jasné objekty pohyb
od 28.11.2022 3.1tis
Dobývání vesmíru se stalo symbolem studené války, v níž bojuje USA se Sovětským svazem o technologickou nadvládu. Podle všeho ale boje probíhají také uvnitř znesvářených táborů. Vzájemná nevraživost firem podílejících se na americkém vesmírném programu měla skončit obrovskou tragédií. Mise Apollo 1 skončila ještě dřív, než vůbec mohla začít. Bezprostředně
od 25.11.2022 2.3tis
Na starověké Krétě prý bylo na sto minojských měst a dalších lokalit, které mohou nyní dosvědčit zázraky minojské civilizace. Některé se změnily v turisty vyhledávané archeologické parky, jiné provázejí legendy o tajných vykopávkách a záhadných nálezech. Do druhé skupiny patří krétská lokalita Tsoutsouras a tamní jeskyně Eileithyia. Jeskyně Eileith