28. března 1709: Německý alchymista Johann Friedrich Böttger odhaluje tajemství výroby a složení bílého východoasijského porcelánu.
Domů     Atomové zbraně v sanskrtu: Líčí indický epos jaderný spad?
Atomové zbraně v sanskrtu: Líčí indický epos jaderný spad?
od 11.1.2023
3.0tis
Bitva na Kurukšétře, foto neznámý autor / Creative Commons / Volné dílo
296
SDÍLENÍ
3.0tis
ZOBRAZENÍ

V epických příbězích božstev a hrdinů se to jen hemží vyspělými zbraněmi a létajícími stroji. Je jejich podobnost se současnou technologií pouze náhodná?

Bitva na Kurukšétře, foto neznámý autor / Creative Commons / Volné dílo Ruiny města Mohendžodáro, foto Junhi Han / Creative Commons / TCC BY-SA 3.0 igo Došlo ve starověku k jadernému výbuchu? Foto Pixabay

Indický epos Mahábhárata vzniká průběžně od 4. století př. n. l., a popisuje mocenské boje dvou znepřátelených klanů Pánduovců a Kuruovců včetně rozhodující bitvy na Kurukšétře. Tato bitva se skutečně odehrála zřejmě někdy v době 3000–1000 př. n. l.

a podle některých badatelů studujících starověké texty při ní mohly být použity zbraně ne nepodobné moderním jaderným zbraním. Bylo by něco tak nepředstavitelného vůbec možné?

Smrtící prach

Jakkoliv se idea starověkých atomovek zdá nereálná, nápadnou podobu zbraní popsaných v eposu s jadernými zbraněmi současnosti nelze popřít.

Mahábhárata zmiňuje zbraně „zářící jako oheň, ale bez dýmu“, létají prý vysoko do vzduchu a šlehají plameny, zatímco se celá země otřásá. Použití těchto zbraní má naprosto fatální následky. „Zavládla hluboká tma, která zahalila celá nebesa.

Zvedly se vichřice a smrště, které přinesly bídu a zmar. Tisíce domácích i divokých zvířat a desetitisíce lidí se v mžiku proměnily v popel, přeživší rolníci, měšťané i vojáci se vrhali do říčních vod, aby ze sebe smyli jedovatý prach,“ vypráví epos.

Právě zmínka o smývání jedovatého prachu zaujme mnohé badatele. Mohlo by se snad jednat o radioaktivní spad tvořený částečkami radioaktivního prachu, vody a případně též úlomky atomové zbraně?

Ruiny města Mohendžodáro, foto Junhi Han / Creative Commons / TCC BY-SA 3.0 igo
Ruiny města Mohendžodáro, foto Junhi Han / Creative Commons / TCC BY-SA 3.0 igo

Mýtus, nebo skutečnost?

Mahábhárata popisuje ještě řadu dalších následků, které jsou typické pro jaderné katastrofy. Moudrý Véda Vjása, který v eposu vystupuje, aby nabádal bojující strany ke klidu zbraní, varuje přes zničujícím efektem nebezpečných zbraní slovy:

„Dvanáct let by na zemi nic nerostlo a usmrceny by byly ještě nenarozené děti v tělech matek“. Podobné následky jsou zaznamenány například po výbuchu jaderné elektrárny Černobyl či svržení atomovým pum v Japonsku.

Kontaminovaná půda se na dlouhou dobu stává neúrodnou a ženám, které byly nebezpečnému záření vystaveny, se rodí postižené děti, nebo o plod přijdou zcela.

Mohlo k něčemu podobnému dojít už v minulosti, nebo jsou mocné zbraně použité ve válce Pánduovců a Kuruovců pouhým mýtem, který se moderním zbraním podobá jen náhodou?

Záhadný zánik Mohendžodara

Odpověď na otázku, do jaké míry je epos Mahábhárata inspirován skutečnými událostmi, možná leží v troskách dávno zaniklé starověké civilizace, která se před tisíci let usadila na břehu řeky Indus v dnešním Pákistánu asi 900 kilometrů západně od Kurukšétry.

Pozůstatky města Mohendžodaro obývaného v letech 3000 až 2000 př. n. l. nacházejí archeologové v roce 1922 a je jim rázem jasné, že jej musela vybudovat velmi vyspělá civilizace. Ta však také uprostřed svého největšího rozkvětu náhle přestala existovat.

Co mohlo zapříčinit zánik tajemné civilizace? Pozdější výzkum britsko-italské dvojce vědců Jayce Davenport a Enrico Vincenti dospěje k překvapivému závěru, že život v Mohendžodaru ukončila masivní exploze.

Mohendžodaro přitom zaniká ve stejném období, do kterého je datována válka mezi Pánduovci a Kuruovci. Mohou spolu obě události nějak souviset?

Došlo ve starověku k jadernému výbuchu? Foto Pixabay
Došlo ve starověku k jadernému výbuchu? Foto Pixabay

Radioaktivní kostry

Davenport a Vincenti během svého výzkumu v Mohendžodaru nabývají přesvědčení, že město zničil silný žár, jehož teplota dosáhla nejméně 1500 °C. Poškození budov přitom napovídá, že všemu předcházela mohutná exploze.

V epicentru výbuchu jsou všechny domy srovnány se zemí a s narůstající vzdáleností rozsah škod klesá. Jako možné vysvětlení se nabízí pád meteoritu, jenže badatelé prý mají důkazy, že šlo o něco mnohem zlověstnějšího. O jaderný výbuch!

Nasvědčuje tomu například velké množství úlomků zeleného radioaktivního skla nalezené v epicentru exploze. Totožný materiál je k nalezení také v nevadské poušti, kde Američané testují své jaderné zbraně.

Stopy po působení silné radiace prý nesou i lidské kostry nalezené v ruinách Mohendžodara. V desítkách zkoumaných koster bylo zjištěno asi padesátinásobně vyšší množství radiace, než je běžné!

Je zkáza Mohendžodara důkazem, že starověké civilizace v povodí Indu znaly a používaly jaderné zbraně?

Foto:
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
od 26.3.2024 2.0tis
Když sonda Rosetta po 10 letech, v roce 2014, konečně dolétne k cílené kometě, na kterou dosedne její vypuštěný modul, slaví se po celé Zemi. Data z povrchu komety prýmohou zodpovědět spoustu otázek ohledně vzniku sluneční soustavy. Postupně se však množí teorie, že cílem mise je úplně něco jiného – prozkoumat mimozemskou sondu, kterou kometa ve skutečnosti je. [gallery size="full" ids="139122,13
od 24.3.2024 3.3tis
Neidentifikované létající objekty, ve zkratce UFO, fascinují pozorovatele napříč dekádami. Podezření, že se po nebi prohání létající talíř, patřící do neznámých sfér vesmíru či reality, se najdou i u nás v tuzemsku. Vyprávět by o tom mohli zejména obyvatelé středočeského Miličína… Na polovině cesty mezi středočeským Benešovem a jihočeským Táborem se nachází ne příliš velká, na první pohled „tuct
od 18.3.2024 3.4tis
Lidé se otřesů země právem obávají. Ve vteřinách tato gigantická síla ničí a zabíjí. S rozvojem vědy umíme rozpoznat příčiny zemětřesení. Co když se však objeví zemětřesení, které nedokážeme vysvětlit? Nemají tak trochu pravdu i konspirační teorie, když tvrdí, že tyto nevysvětlitelné jevy lze připsat na vrub aktivitám člověka? Podle původu dělíme z
od 13.3.2024 2.9tis
Televizní diváci sedí jako přikovaní u televizních obrazovek. V roce 2024 startuje ze Země vesmírná loď se čtveřicí pozemšťanů, kteří mají za úkol osídlit planetu Mars. Celá událost se těší obrovské mediální pozornosti a přímý přenos z odletu sledují miliony televizních diváků. Je něco takového možné tak maximálně ve sci-fi filmech? Nizozemsk
od 12.3.2024 3.3tis
Americký Roswell, brazilská Varginha nebo britský Rendleshamský les. Lokality, ke kterým se vážou hojně debatované příběhy o neidentifikovaných létajících objektech. Jenže vedle těchto poměrně známých případů existuje i nemálo těch, o kterých se téměř nemluví. A některé sahají poměrně daleko do minulosti. Co víme o incidentu, který se měl odehrát v roce 1790 u francouzského Alenconu?  
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční paráda z prvního kvítí
panidomu.cz
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci,
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
skutecnepribehy.cz
Vnuci objevili v mém rodném domě poklad
Myslela jsem, že ten dům dokonale znám. Jako dítě jsem ho prolezla od sklepa až po půdu. Přesto vnuci našli pokoj, o němž neměl nikdo ani tušení. Ten dům kdysi postavili mí praprarodiče a já jsem v něm vyrůstala. Proto jsem si myslela, že ho znám dokonale, už můj otec ho měl prozkoumaný a ukázal mi jako dítěti všechny
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
nejsemsama.cz
Jak hořké potraviny prospívají našemu zdraví?
Už naše babičky věděly, že hořká jídla napomáhají celkové pohodě a mají léčivé účinky. Hořké látky konzumované s mírou mohou přinést mnoho dobrého. Od nepaměti se používají především pro své pozitivní účinky na trávení. Nejen bylinky Potravin, které jsou zdrojem hořké chuti, je na výběr mnoho. Jde například o mandle, para ořechy, mák, pohanku, žito, jehněčí maso
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
tisicereceptu.cz
Velikonoční boží milosti neboli křehotiny
Křehké cukroví se na Vysočině nepřipravuje jen na Velikonoce. Sváteční pochoutka prababiček v neděli provoní celý dům. Zkusíte si ho vyrobit také? Suroviny 250g hladké mouky 2 žloutky Kousek m
11 lebek malovaných krví
epochaplus.cz
11 lebek malovaných krví
K procesu se nedostaví. Sehnal si žiletky… Než vypustí duši, nechá za sebou důležitý vzkaz, nebo si to alespoň myslí. Podřeže si žíly na zápěstí a posledními silami, jež mu i s krví odcházejí s těla, kreslí na zemi cely krvavý pentagram. Mormon, křesťan a nakonec satanista. To vše dohromady je budoucí únosce a vrah
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
historyplus.cz
Září na špici Zlaté pagody přes 5000 diamantů?
Mluví se o ní jako o jednom ze zapomenutých divů světa. Není se ani čemu divit. Šweitigoumská pagoda je úchvatná, obzvláště pak v podvečer, když ji paprsky zapadajícího slunce doslova rozzáří. Její povrch je totiž ze zlata. Použito ho prý bylo větší množství, než jaké tvoří zlaté rezervy v britských bankách. Na její špici se navíc blyští
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
nasehvezdy.cz
Jak slavila Zlata Adamovská svoje půlkulatiny?
Zlata Adamovská (65) ze seriálu Ordinace v růžové zahradě oslavila narozeniny. A zavzpomínala v té souvislosti, že si pro ni život přichystal dost perných chvil. Všechno jí vynahradila až láska s Pet
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
epochalnisvet.cz
Útok z hlubin: Potopila německou ponorku UB-85 mořská nestvůra?
Německé ponorky byly za první světové války skutečným postrachem Atlantiku. Jejich torpéda rozsévala zkázu mezi spojeneckými loděmi a bylo velmi těžké je zničit. O to větší překvapení čekalo na námořníky z britské lodi HM Coreopsis II, když se jim zcela bez boje vzdala posádka obávané ponorky UB-85. Jejich plavidlo totiž prý potopila mořská příšera!  
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
iluxus.cz
Jachta Milano od prémiových Tankoa Yachts má na palubě i kino
Italská společnost Tankoa Yachts přináší milovníkům moře nový důvod, proč vyplout na otevřené vody. Jejich nejnovější klenot, 70 metrů dlouhá luxusní jachta Milano, vzdává hold svému italskému jménu -
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
21stoleti.cz
Einstein v praxi: K čemu je nám obecná teorie relativity?
Publikoval přes 300 vědeckých prací a dal lidstvu nejslavnější rovnici světa E= mc2. Dodnes patří k největším vědeckým hvězdám, ke zhmotnělé tvůrčí genialitě, protože jeho speciální teorie relativity
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
epochanacestach.cz
Jičínské perly: Staré Hrady a židovský hřbitov
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za