reklama
6. července 1973: Začne krvácet socha Panny Marie v klášteře Yuzawadai v japonské Akitě.
Domů     Záhady historie
Ayia Napa: Kyperské vodní monstrum s mírumilovnou povahou
Filip Appl
od Filip Appl 17.2.2022
2.9tis
Ukrývá se v moři obří chapadlovité monstrum? Foto: Johann Christoph Wagner / Creative Commons / Volné dílo
293
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

Vodní monstra jsou poměrně častým koloritem nejrůznějších jezer, řek či ostrovů. Mnozí skeptici to přikládají hlavně snaze dané místo zviditelnit a přitáhnout k němu pozornost záhadám nakloněných turistů.

Je to také případ kyperského tvora jménem Ayia Napa? Nebo se může za legendami o něm ukrývat nějaký pravdivý základ?

Ukrývá se v moři obří chapadlovité monstrum? Foto: Johann Christoph Wagner / Creative Commons / Volné dílo Odysseus mezi Skyllou a Charybdou. Foto: Johann Heinrich Füssli / Creative Commons / Volné dílo Kyperský mys Greco. Foto: kallerna  / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

V blízkosti Mysu Greco, jak se přezdívá výběžku v jihovýchodní části Kypru, kotví menší rybářská loď. Sítě jsou rozhozené a rybáři se připravují na jejich vytažení. První síť jde nahoru bez potíží a muži začnou zkušenými pohyby vytahovat ryby a třídit je do připravených nádob.

Jenže s další sítí už to tak snadné není. Nejprve nejde vytáhnout vůbec, a když povolí, zbydou z ní jen roztrhané cáry. Kdosi vykřikne a ukazuje do vody, kde se mihne nezřetelný stín. „Filiko Teras,“ zašeptá jeden z rybářů a s úžasem v očích zavrtí hlavou.

Později v přístavu muži vypráví historku svým známým a stávají se terčem posměchu. Věří totiž, že narazili na slavného vodního tvora jménem Ayia Napa. Monstrum, kterému se také přezdívá oním „Filiko Teras“, což znamená „Přátelské monstrum“. Kde se zvěsti o jeho existenci vzaly?

KOŘENY V DÁVNÉM MÝTU?

„Hrůzou před ní se třesou i bohové. Štěká, kňučí a vyje, je strašnější než saň. Má šest párů noh, šest dlouhých krků, na konci každého má velkou hlavu, otevřenou tlamu se třemi řadami velikých zubů,“ popisuje český spisovatel a básník Rudolf Mertlík (1913–1985) ve své knize Starověké báje a pověsti mýtickou mořskou obludu zvanou Skylla.

A právě ona stojí podle některých kryptozoologů za zvěstmi o kyperském vodním tvorovi Ayia Napa. Má to samozřejmě jeden velký háček. Zatímco Skylla měla být děsivou obrovitou bestií, v jejímž chřtánu končily celé lodě, Ayia Napa patří mezi ty vzácné kryptidy, kteří mají být naprosto mírumilovní a téměř bezvýhradně se vyhýbají lidem i lodím.

Proč najdeme i dnes na Kypru obyvatele, kteří věří, že se tam někde v hlubinách tento tvor opravdu ukrývá?

Odysseus mezi Skyllou a Charybdou. Foto: Johann Heinrich Füssli / Creative Commons / Volné dílo

MNOHO RŮZNÝCH PODOB

Ačkoliv neexistuje žádný dostatečný důkaz o existenci kyperského vodního monstra, badatelé v oblasti kryptozoologie poukazují na množství příběhů, které o ní na Kypru kolují. Údajně je jich tolik, že za nimi musí být nějaký společný jmenovatel.

Jeho hledání ovšem ztěžuje fakt, že se svědci tak úplně neshodují v tom, jak tvor vlastně vypadá. Zatímco někteří mu přisuzují chapadla a podlouhlý tvar, který by mohl připomínat chobotnici nebo krakatici, jiní tvrdí, že jde ve skutečnosti bytost s humanoidními rysy.

Tak jako dávná Skylla má mít ženský trup, ze kterého vystupuje šest podlouhlých hlav a končetiny připomínající dlouhé hady. Ovšem vůbec největší počet zmínek hovoří o tělu, které spíše než cokoliv jiného připomíná křížence hada a krokodýla.

Právě to vede některé badatele k domněnce, že by za legendou o Ayia Napa mohl být právě krokodýl.

HLEDALY HO I ÚŘADY

Je zajímavé, že i když většina seriózních vědců hodnotí příběhy o tomto tvorovi jen jako čistou fikci nebo jen jako projev bujné fantazie, samotné kyperské úřady to tak jednoznačně nevidí. V roce 2008 dokonce uspořádaly velkou pátrací akci s cílem zjistit, zda tento často skloňovaný tvor skutečně existuje, a pokud ano, co je doopravdy zač.

Ačkoliv se výsledek akce nedostavil, řada lidí nabyla přesvědčení, že přinejmenším někteří svědci spatřili uprchlého krokodýla, který se mohl řekou Kouris dostat až do moře. Řada lidí však takové vysvětlení zpochybňuje.

Upozorňují, že Ayia Napa byla mnohokrát spatřena i poměrně daleko od břehu a že krokodýla většina lidí celkem bezpečně identifikuje. Může se tam někde u kyperských břehů nakonec ukrývat dosud neznámý živočišný druh?

Kyperský mys Greco. Foto: kallerna / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 5.7.2022 1
V londýnské stanici metra Wimbledon nastala zničehonic 2. dubna 1904 naprostá neprostupná tma, taková, že nebylo vidět absolutně nic. Co se stalo? Ověřených informací je jen poskrovnu ale existují údajně písemné záznamy o této události. Lidé nastalou tmu měli popisovat jako černou mlhu. Neuspokojivé vysvětlení Událost okamžitě vyvolala velkou paniku, a to jak mezi cestujícími, […]
od Dalibor Vrána 2.7.2022 1.4tis
Rok 2012 přinesl nález otřásající vším, co si myslíme, že o starověku víme. V egyptské vesnici El Lahun archeologové vyzvednou z jedné z malých pyramid mumifikované tělo. Je perfektně zachovalé, měří mezi 150–160 cm a svým vzhledem rozhodně nepřipomíná člověka! Domnělá mumie mimozemšťana je přes 2000 let stará a její fotografie se na veřejnost dostanou […]
od Matěj Soukup 1.7.2022 880
Další z mnoha legend o ztracených pokladech na území dnešních Spojených států se odehrává v Novém Mexiku. V jižní části tohoto státu poblíž hranic s Mexikem leží vrchol známý jako Victorio Peak. Podle pověstí se někde poblíž něj má ukrývat poklad. Přestože však do oblasti vyrazilo už mnoho expedic, všechny se vrátily s neúspěchem. Existuje poklad ve Victorio Peak doopravdy, […]
od Mirek Brát 30.6.2022 1.9tis
Být považovaný za čaroděje, neznamená rezignovat na klasickou vědu. Příkladem je John Napier z Merchistonu (1550-1617). Co všechno Napier objevil a pomohly mu k tomu i nějaké ty „čáry máry“? John Napier se zapsal do historie jako matematik, fyzik a astronom. Známý je jako objevitel logaritmů i primitivních počítačích „strojů“. Angažoval se i ve zbrojařských vizích. Je […]
od Mirek Brát 30.6.2022 1.7tis
Skoro to vypadá, že v dávné mytologii už skoro nebylo pro samé ptáky fénixe (či jejich bratránky), kam šlápnout. Samozřejmě, ten nejznámější bude pták fénix z antických příběhů. Byl pták fénix pouze bájný tvor, nebo opravdu takový opeřenec někdy žil? Od dob, kdy Heinrich Schliemann se svazkem Homéra v ruce celkem úspěšně pátral po rozvalinách […]