2. prosince 1919: Z budovy v Torontu náhle mizí divadelní magnát Ambrose J. Small. Marně se ho snaží najít i slavný senzibil.
Domů     Ayia Napa: Kyperské vodní monstrum s mírumilovnou povahou
Ayia Napa: Kyperské vodní monstrum s mírumilovnou povahou
od 17.2.2022
2.9tis
Ukrývá se v moři obří chapadlovité monstrum? Foto: Johann Christoph Wagner / Creative Commons / Volné dílo
293
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

Vodní monstra jsou poměrně častým koloritem nejrůznějších jezer, řek či ostrovů. Mnozí skeptici to přikládají hlavně snaze dané místo zviditelnit a přitáhnout k němu pozornost záhadám nakloněných turistů.

Je to také případ kyperského tvora jménem Ayia Napa? Nebo se může za legendami o něm ukrývat nějaký pravdivý základ?

Ukrývá se v moři obří chapadlovité monstrum? Foto: Johann Christoph Wagner / Creative Commons / Volné dílo Odysseus mezi Skyllou a Charybdou. Foto: Johann Heinrich Füssli / Creative Commons / Volné dílo Kyperský mys Greco. Foto: kallerna / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

V blízkosti Mysu Greco, jak se přezdívá výběžku v jihovýchodní části Kypru, kotví menší rybářská loď. Sítě jsou rozhozené a rybáři se připravují na jejich vytažení.

reklama

První síť jde nahoru bez potíží a muži začnou zkušenými pohyby vytahovat ryby a třídit je do připravených nádob. Jenže s další sítí už to tak snadné není. Nejprve nejde vytáhnout vůbec, a když povolí, zbydou z ní jen roztrhané cáry.

Kdosi vykřikne a ukazuje do vody, kde se mihne nezřetelný stín. „Filiko Teras,“ zašeptá jeden z rybářů a s úžasem v očích zavrtí hlavou. Později v přístavu muži vypráví historku svým známým a stávají se terčem posměchu.

Věří totiž, že narazili na slavného vodního tvora jménem Ayia Napa. Monstrum, kterému se také přezdívá oním „Filiko Teras“, což znamená „Přátelské monstrum“. Kde se zvěsti o jeho existenci vzaly?

KOŘENY V DÁVNÉM MÝTU?

„Hrůzou před ní se třesou i bohové. Štěká, kňučí a vyje, je strašnější než saň.

Má šest párů noh, šest dlouhých krků, na konci každého má velkou hlavu, otevřenou tlamu se třemi řadami velikých zubů,“ popisuje český spisovatel a básník Rudolf Mertlík (1913–1985) ve své knize Starověké báje a pověsti mýtickou mořskou obludu zvanou Skylla.

reklama

A právě ona stojí podle některých kryptozoologů za zvěstmi o kyperském vodním tvorovi Ayia Napa. Má to samozřejmě jeden velký háček.

Zatímco Skylla měla být děsivou obrovitou bestií, v jejímž chřtánu končily celé lodě, Ayia Napa patří mezi ty vzácné kryptidy, kteří mají být naprosto mírumilovní a téměř bezvýhradně se vyhýbají lidem i lodím.

Proč najdeme i dnes na Kypru obyvatele, kteří věří, že se tam někde v hlubinách tento tvor opravdu ukrývá?

Odysseus mezi Skyllou a Charybdou. Foto: Johann Heinrich Füssli / Creative Commons / Volné dílo
Odysseus mezi Skyllou a Charybdou. Foto: Johann Heinrich Füssli / Creative Commons / Volné dílo

MNOHO RŮZNÝCH PODOB

Ačkoliv neexistuje žádný dostatečný důkaz o existenci kyperského vodního monstra, badatelé v oblasti kryptozoologie poukazují na množství příběhů, které o ní na Kypru kolují. Údajně je jich tolik, že za nimi musí být nějaký společný jmenovatel.

Jeho hledání ovšem ztěžuje fakt, že se svědci tak úplně neshodují v tom, jak tvor vlastně vypadá.

Zatímco někteří mu přisuzují chapadla a podlouhlý tvar, který by mohl připomínat chobotnici nebo krakatici, jiní tvrdí, že jde ve skutečnosti bytost s humanoidními rysy.

reklama

Tak jako dávná Skylla má mít ženský trup, ze kterého vystupuje šest podlouhlých hlav a končetiny připomínající dlouhé hady. Ovšem vůbec největší počet zmínek hovoří o tělu, které spíše než cokoliv jiného připomíná křížence hada a krokodýla.

Právě to vede některé badatele k domněnce, že by za legendou o Ayia Napa mohl být právě krokodýl.

HLEDALY HO I ÚŘADY

Je zajímavé, že i když většina seriózních vědců hodnotí příběhy o tomto tvorovi jen jako čistou fikci nebo jen jako projev bujné fantazie, samotné kyperské úřady to tak jednoznačně nevidí.

V roce 2008 dokonce uspořádaly velkou pátrací akci s cílem zjistit, zda tento často skloňovaný tvor skutečně existuje, a pokud ano, co je doopravdy zač.

Ačkoliv se výsledek akce nedostavil, řada lidí nabyla přesvědčení, že přinejmenším někteří svědci spatřili uprchlého krokodýla, který se mohl řekou Kouris dostat až do moře. Řada lidí však takové vysvětlení zpochybňuje.

Upozorňují, že Ayia Napa byla mnohokrát spatřena i poměrně daleko od břehu a že krokodýla většina lidí celkem bezpečně identifikuje. Může se tam někde u kyperských břehů nakonec ukrývat dosud neznámý živočišný druh?

Kyperský mys Greco. Foto: kallerna / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Kyperský mys Greco. Foto: kallerna / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 1.12.2022 1.7tis
Jen jediný Necronomicon dokázal zamotat hlavu i expertům. Říká se mu Simonův. Má být temným učením až ze starověké Mezopotámie. Knihu ukořistili mniši a poté dali na překlad okultnímu knihkupectví Magickal Child. Pravda je ale trochu jiná, kniha vznikla kolem roku 1976 v USA v kruhu špičkových mágů z Warlock Shop jako funkční grimoár, který otestuje ad
od 30.11.2022 1.3tis
Období antiky je spojeno i se zbraněmi, které patří do sféry záhad. Patří k nim údajné parní dělo, jehož konstruktérem měl být slavný Archimédés. Opravdu existovala starověká zbraň, která využívala sílu páry? Archimédés (287 př. n. l. – 212 př. n. l.) se proslavil výrokem: Udejte mi pevný bod a já pohnu celou Zemí. Jeho ctižádost se však neomezoval
od 30.11.2022 2.9tis
Jednoho večera v červnu 1950 uprostřed rušné křižovatky na Times Square umírá neznámý chodec. Při pátrání po jeho identitě policisté s překvapením zjišťují, že jde o muže, který beze stopy zmizel před 74 lety.     Asi třicetiletý muž má na sobě starodávné oblečení a boty s výraznými přezkami, jaké se nosily před sto lety, a působí nanejvýš
od 29.11.2022 2.8tis
Stále další archeologické nálezy na našem území dosvědčují plány starověkého Říma vytvořit severně od Dunaje novou římskou provincii. Pronikání římských legií do oblasti Moravy začalo již za vlády císaře Tiberia a vrcholilo v časech panování císaře Marca Aurelia. Záhadou zůstává, zda se na naše území tehdy dostaly i tajné rituály související s uctíváním exotického boha Mithry? [gallery ids="112
od 28.11.2022 2.9tis
Bizarní příběh zaznamenaný v Anglii roku 1912 popisuje neobyčejný případ spontánního a zcela jistě nechtěného přesunu v čase. Ve vlaku do Londýna se náhle objevil a poté zase zmizel záhadný cestující – muž z minulosti.     K velkému štěstí hlavního aktéra trvá jeho nedobrovolné cestování v čase jen krátce, přesto je svým zážitkem těžce poz