Skip to content

Až si pro nás přijdou trpasličí sloni

Koronavirová pandemie nás učí izolaci, sociálnímu a dalšímu distancování. Jen by to opravdu nemělo trvat příliš dlouho. Jedno cynické blues totiž končí v totálním finále slovy: Až si pro nás přijdou… Kdo?

Trpasličí sloni z Kypru!

Roztomilí kyklopové

Na Kypru žili trpasličí sloni ještě před nějakými deseti tisíci lety. Měli výšku jednoho metru a váhu okolo 200 kilogramů. Nejmladší nálezy jejich kosterních pozůstatků jsou staré „jen“ 4500 let. Vymizení trpasličích slonů, ale i malých pygmejských hrochů z Kypru je dáváno do souvislosti s aktivitou člověka.

Asi nelze prvním obyvatelům ostrova zazlívat aktivity, které rovnaly záda zatím ještě shrbené lidské civilizaci. A to prosím byly považovány lebky těchto malých slonů, které měly v místě vstupu chobotu prázdné „oko“, za pozůstatky takřka nezranitelných jednookých obrů Kyklopů!

Ostrov Kypr se nachází ve východní části Středozemního moře.
Ostrovní nanismus

Jak vlastně dojde k tomu, že živočišný druh, který je za normálních okolností proslulý svojí velikostí, dospěje do trpasličího stádia? Vědci hovoří o tzv. ostrovním nanismu, kdy je druh dlouhodobě izolován na malém prostoru a musí vývoj uzpůsobit skrovným zdrojům, které jsou k dispozici.

Návštěvnici muzea v kyperské Nikósii zaujala rekonstrukce podoby trpasličího slona a pygmejského hrocha.

Lze si přát, ať je brzy izolace z důvodů pandemických opatření nahrazena normálním životním stylem. Pár tisíců let frustrace a izolace na malém prostoru, každé ráno drink na povzbuzení… A budou nás ve snu strašit nejen bílé myšky, ale i trpasličí sloni, co přišli, protože si s námi chtějí hrát.

Foto: autor, kresba V. Mrověc
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky konspirace Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články