26. listopadu 1977: Televizní vysílání v částech jižní Anglie přerušuje údajná mimozemská bytost Vrillon, vyzývající k odzbrojení.
Domů     Záhady historie
Bájné El Dorado není město, ale obřad, tvrdí teorie
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 13.3.2020
3.7tis
Zlatý vor indiánského panovníka. Foto: Wikimedia Commons
56
SDÍLENÍ
3.7tis
ZOBRAZENÍ

El Dorado ve španělštině znamená „pozlacený“ a nic nevystihuje popis bájného města lépe. O El Doradu slyšel snad každý. Je to zlatý sen všech hledačů pokladů. Přitom o něm koluje mnoho mystifikací a nejasností. Podle jedné hypotézy navíc vůbec nejde o město.

Zlatý vor indiánského panovníka. Foto: Wikimedia Commons Podle mapy ze 16. století leží El Dorado u jezera Parime. Vyobrazení El Dorada jako zlatého města. David Grann
Podle mapy ze 16. století leží El Dorado u jezera Parime. Foto: Wikimedia Commons

Určité zprávy o pokladu ukrytém v jihoamerickém pralese pocházejí od španělského dobyvatele Gonzala Jimenéze de Quesada (1495–1579). Tomu jeden z indiánů vypráví o jezeře Guatavita, kterému náčelník kmene Muisků pravidelně obětuje cenné dary. Je ale právě toto jezero oním slavným El Doradem?

Vyobrazení El Dorada jako zlatého města. Foto: ancient-origins.net

JEZERO POKLAD NEVYDÁ

Quesadovo tvrzení o pokladu na dně jezera mezi dobyvateli a pozdějšími lovci pokladu vyvolá téměř šílenství. Expedice se opakovaně snaží odčerpat z jezera veškerou vodu. To sice nese jisté úspěchy, ale vylovené cennosti rozhodně neodpovídají původním zprávám o největším bohatství všech dob.

Podle některých se pravý poklad ukrývá na samém dně jezera. Jenže po posledním pokusu o odvodnění jezera v roce 1912 bahno na dně jezera ztvrdne jako beton. Pokud v něm byl nějaký poklad, jen tak vydán nebude.

Jenže je tu ještě svědectví španělského vojáka Juana Martína de Albujara z konce 16. století. Je údajně jediným přeživším účastníkem expedice z roku 1570. Jeho souputníky prý zavraždili zdejší domorodci.

Albujara však nechávají naživu a zavedou jej do překrásného města zvaného Manoa. Tam spatřuje ulice dlážděné zlatem a bohatství, které si žádný Evropan ani nedokáže představit. Hovoří tento cestovatel pravdu? Pokud ano, je možné, že právě on se dostal do bájného El Dorada.

David Grann. Foto: alchetron.com

SKUTEČNÝ VÝZNAM

Dnes jsou odborníci k existenci El Dorada ve smyslu, v jakém si ho představovali někdejší hledači pokladů, spíše skeptičtí. „Všechno je to o tom, jak El Dorado definujeme. Pokud si ho představujete jako skryté město v pralese plné zlata, pak jde skutečně o mýtus.

Nicméně pokud pod ním myslíme rozsáhlou skrytou civilizaci v amazonské džungli, není pochyb o tom, že existovala,“ uvádí americký novinář David Grann (*1967), který se hledáním bájného města dlouhodobě zabývá.

Jedno z nejrozšířenějších vysvětlení vzniku legendy o El Doradu se vrací tam, kde to všechno začalo. Ke kolumbijskému jezeru Guatavita. Španělští objevitelé se tu v 16. století setkávají s indiánským kmenem Musiků, kteří jsou skutečně vynikající zlatníci a zároveň provozují zvláštní rituál se zlatem spojený.

Nástup každého nového náčelníka kmene je oslaven u jezera. Zde je nový vůdce posypán zlatým prachem a na voru musí doprostřed jezera odvézt zlatý poklad jako oběť. Možná tedy El Dorado není město, ale španělské pojmenování pro nového náčelníka kmene.

Foto: ancient-origins.net, Wikimedia Commons, alchetron.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.11.2022 970
I v dnešních turbulentních časech mohou lidé spoléhat na to, že až bude nejhůře a zálohy na energie jim budou bezostyšně okupovat rodinný rozpočet, z hory Blaník jim vyjede na pomoc rytířské vojsko. Ovšem, aby se pak nedivili, když místo rytířů v brnění, jim na domovní zvonek zazvoní skupinka rozšafných druidů! Památná hora Blaník není […]
od Mirek Brát 25.11.2022 1.4tis
Antický svět byl místem překotného rozvoje technologií a působivých dovedností. V této době se objevily artefakty, které jako by měly vzniknout až o stovky i tisíce let později, přesto byly vytvořeny. Pak je zde skupina vynálezů, která se jaksi ztratila v čase. Patří k nim i římské nerozbitné sklo – Vitrum Flexile. Mezi antické artefakty, které předběhly svoji […]
od Jiří Nechanický 24.11.2022 2.7tis
Chcete se osvobodit? Tak zůstaňte mrtví jednou pro vždy. Jinak se budete znovu trápit po další ze svých životů. Nevíte, jak se vymanit z neustálého koloběhu utrpení? Recept nejen na svobodu v sobě ukrývá Tibetská kniha mrtvých. Co chcete, aby se s vámi stalo po smrti? Mnoho Evropanů vám odpoví stejně: „To je jedno, vždyť budu mrtvý.“ Některé […]
od Eva Soukupová 23.11.2022 3.1tis
Samota Františkov nedaleko Kvildy na Šumavě je dlouhodobě v hledáčku hledačů pokladů z 2. světové války. Vyprávějí se o ní totiž téměř neuvěřitelné příběhy. Po obsazení Němci se tu údajně měly začít ukrývat důležité písemnosti a možná dokonce cenné nacistické poklady či alespoň přístupové kódy k nim.     Před válkou objekty ve zdejším areálu […]
od Mirek Brát 22.11.2022 2.7tis
Řeka Aare je nejdelší řekou, která pramení a svoji pouť také končí ve Švýcarsku. Na jejím toku se nachází nejen čtyři desítky vodních elektráren, ale údajně také místa, kde není radno se k řece přibližovat. Podle legend sahajících až do šestnáctého století je zde riziko nepříjemného setkání s vodní příšerou! Záhadní tvorové s hadím tělem jsou součástí místního […]