Skip to content

Záhadná pyramida: Postavili mayský Copán mimozemšťané?

K vrcholku copánské pyramidy stoupá velekněz s pestrobarevnou čelenkou na hlavě. Na kamenných schodech je možné rozeznat reliéfy podivných mystických bytostí. Právě ty údajně toto město vybudují. Na sobě mají zvláštní obleky podobné skafandrům.

Je možné, že tito tvorové přišli z nebes, jak si mysleli Mayové?

Britští cestovatelé Stephens a Catherwood při prozkoumávání honduraské džungle narazili v roce 1834 na ruiny velkého města. Foto: ancient.eu

Na hlavu anglického badatele Johna Lloyda Stephense (1805–1852) a jeho anglického přítele Fredericka Catherwooda (1799–1854) se snášejí husté provazce deště. Už několik hodin se společně prodírají neprostupnou honduraskou džunglí.

Jsou poslední dny roku 1834, když tu se prales náhle rozestoupí a před jejich užaslými zraky se z něj vynoří honosné paláce, pyramidy a chrámy obrostlé bujnými popínavými rostlinami. Jde o ztracený Copán, třetí největší mayské město a astronomické centrum jejich někdejší říše. „Úchvatné. Jak něco takového mohla lidská ruka vůbec vybudovat?“ vydechne Stephens ohromeně. Zdejší stavby jsou skutečně dechberoucí. Až se člověku nechce zdát, že je dokázali postavit sami indiáni…

TAJEMNÍ STAVITELÉ

Robustní copánský vládce, jemuž se po těle táhne několik jizev od těžkých válečných zranění, shlédne z pyramidy dolů. Při pohledu na své vzkvétající město může být hrdý. Copán totiž tehdy patří mezi nejvýstavnější metropole Střední Ameriky.

Jeho centrum tvoří komplex budov, jimž vévodí trojice chrámů a několik obřích nádvoří. V době největšího rozmachu v něm žije bezmála 20 000 lidí. Není to ale přitom tak dávno, co se zde ještě rozkládal neprostupný prales.

Město totiž uprostřed džungle vzniká za dosti záhadných okolností. Jako mávnutím kouzelného proutku zde vyrůstá na počátku 5. století. Sami Mayové přitom jeho vznik připisují bohům. „Ve skutečnosti mohlo jít o návštěvníky z jiné planety,“ myslí si švédský vědec Carl Johan Calleman (*1950).

Celá řada sošek a reliéfů starých Mayů připomíná figury oblečené do čehosi co nápadně připomíná skafandr. foto:earthhealingnetwork.com
TELEPATICKÝ PŘENOS?

Podle Callemana Mayové získali své rozsáhlé astronomické znalosti i svůj mimořádně přesný kalendář pomocí telepatického spojení, které s nimi navázala jakási mimozemská civilizace. „Kalendář prý obdrželi od bohů, nikoliv však fyzicky, nýbrž telepaticky, pomocí tzv.

channelingu,“ domnívá se švédský badatel. Návštěvě z vesmíru přitom napovídají malby, sochy a reliéfy, které po sobě Mayové v Copánu zanechají. Na nich jsou totiž zachyceny prazvláštní létající bytosti i tvorové navlečení v čemsi, co připomíná výbavu dnešních astronautů.

Také kamenná figura prvního vládce města K’inich Yax K’uk‘ Moa (†437) má na hlavě jakési podivné brýle.

Copán byl za záhadných okolností zcela opuštěn, je možné, že by se jeho obyvatelé vydali na cestu ke hvězdám? Foto: pinterest.com
NÁVRAT KE HVĚZDÁM

Ulicemi vznosného Copánu se rozléhá tísnivé ticho přerušované jen zvuky okolní džungle. Jindy rušné mayské město, které ještě před nedávnem tepalo bujarým životem, zeje prázdnotou. Někdy po roce 900 totiž z jeho domů, pyramid i chrámů zmizí všichni lidé.

Kam se tak náhle poděli, není dodnes jasné. Historici se domnívají, že Copánci svou metropoli opustili kvůli hrozícímu hladomoru. To však není příliš pravděpodobné, neboť okolní vesnice i nejbližší město Rastajón zůstane i nadále obydlené.

„Zdejší lidé byli podle všeho v kontaktu s vyspělou mimozemskou civilizací. Nelze proto vyloučit, že se jednoho dne nerozhodli odletět pryč, či si pro ně nepřiletěli jejich vesmírní příbuzní,“ nastiňuje jedno z možných vysvětlení Calleman.

Bylo tomu tak?

Autor článku: Pavel Besta

Foto: visitarahondurasca.online, wikipedia commons, pinterest.com, intelligentsolar.net, ancient-origins.net
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Čeká druhé dítě se svým milencem?
nasehvezdy.cz

Čeká druhé dítě se svým...

Na hlavní hvězdě Slunečné...
Opomíjená parazitární nemoc zasahuje až do Evropy
epochalnisvet.cz

Opomíjená parazitární nemoc...

Vzácné případy onemocnění způsobených tasemnicemi,...
Limitovaná edice PRIM ORLÍK TITAN
iluxus.cz

Limitovaná edice PRIM ORLÍK...

Hodinky PRIM ORLÍK, které dnes považujeme za...
Katakomby Klatovy: Historie v tajemném balení
epochanacestach.cz

Katakomby Klatovy: Historie v...

Zahoďte ostych a...
Inspirace leteckými hangáry
rezidenceonline.cz

Inspirace leteckými hangáry

Zní to možná neuvěřitelně, ale právě...
Zámek Horšovský Týn: Krása, která povstala z popela
epochanacestach.cz

Zámek Horšovský Týn: Krása,...

V historii nalezneme mnoho...
Kuchyňské náčiní: Přenosný gril používali už staří Řekové
epochaplus.cz

Kuchyňské náčiní: Přenosný gril...

Píše se rok 1500 př. n. l. Řecká hospodyně bere...
Chanel Cruise 2021 – Balada na módní vášeň
epochalnisvet.cz

Chanel Cruise 2021 –...

Jednoduchou, přesto originálně pojatou módní...
Astrofyzik Jiří Svoboda: „Horizont událostí“ české vědy je ještě daleko
21stoleti.cz

Astrofyzik Jiří Svoboda: „Horizont...

Před rokem v dubnu lidstvo poprvé spatřilo...
Rozchod se Zajícem se nekoná
nasehvezdy.cz

Rozchod se Zajícem se nekoná

Už téměř patnáct let tvoří...
Jak zlepšit poruchu řeči?
21stoleti.cz

Jak zlepšit poruchu řeči?

Výzkumný tým ve složení Luboš Brabenec,...
Když atentát na Hitlera zhatí průvodčí
epochaplus.cz

Když atentát na Hitlera zhatí...

„Moc rád bych si s Adolfem Hitlerem potřásl rukou,“...