reklama
3. července 1969: V 27 letech umírá za nevyjasněných okolností Brian Jones, zakládající člen kapely Rolling Stones.
Domů     Záhady historie
Bájný meč Excalibur: Zmatky kolem Artuše i skutečná historie
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 3.1.2022
2.8tis
Proč má mýtus o Artušovi tolik verzí? Foto: Creative Commons – volné dílo
282
SDÍLENÍ
2.8tis
ZOBRAZENÍ

Podle legend se měl stát králem ve chvíli, kdy nad svou hlavu pozvedl meč. Ten muž se měl jmenovat Artuš a zbraň měli nazývat Excalibur. Jak to ale bylo doopravdy? Skutečně někdy území britských ostrovů bránil chlapík s všemocným ostřím? Nebo se jedná o mýtus?

Proč má mýtus o Artušovi tolik verzí? Foto: Creative Commons - volné dílo Kde vzal Artuš meč? Dala mu ho jezerní panna, nebo ho vytáhl  ze skály či kovadliny? Foto: Creative Commons - volné dílo A je to! Za vším je ovšem třeba hledat kouzelníka Merlina...  Foto: Creative Commons - volné dílo

Král Uther Pendragon se zamiluje do vévodkyně Igrain. Zdá se ale, že jeho láska nemůže být naplněna. Igrain je totiž vdaná za jiného muže. Utherovi tedy nezbývá nic jiného, než se spojit s kouzelníkem Merlinem.

S pomocí mocného čaroděje se Utherovy tužby vyplní a ženě jeho srdce se narodí syn. Dostane jméno Artuš. Čaroděj ho ale odvede a předá do rukou sira Ectora. U něj se mladík, v ústraní intrik královského dvora, cvičí v boji a dalších dovednostech.

Po Utherově smrti je totiž země bez následníka trůnu a v jejím nitru propuká nelítostný boj o moc. Merlin proto svolá všechny na turnaj a praví: „Kdo z tohoto kamene a kovadliny meč vytáhne, bude králem Anglie podle práva i rodem.“ Nikdo to nedokáže, až na jednoho. Není jím nikdo jiný než Artuš…

A je to! Za vším je ovšem třeba hledat kouzelníka Merlina… Foto: Creative Commons – volné dílo

NENÍ LEGENDA, JAKO LEGENDA

Na první pohled vypadá legenda o Artušovi a Excaliburu jako pohádka. Při bližším ohledání je ale v příběhu možné nalézt řadu historických faktů. Důkazy poskytují nejen výsledky archeologických výzkumů, ale také řada středověkých spisů.

Vyprávění o Artušovi zachycuje především Historia Regum Britanniae, kterou ve 12. století sepíše Geoffrey z Monmouthu. Kniha, jejíž název je možné volně přeložit jako Dějiny králů Anglie, líčí mýtickou historii britských ostrovů.

Není ale jediným záznamem, ve kterém je možné nalézt historku o Artušovi a jeho meči. Legendu popisuje například i rytířský román Artušova smrt od Thomase Maloryho (1405–1471).

Velké množství informací ale nevede k ničemu jinému než ke zmatkům. Existují totiž verze, podle kterých měl Artuš vytáhnout meč z kamene nebo kovadliny, další však udávají, že mu jej darovala královna z jezera.

Pochopitelně nechybí ani znění, která obě možnosti kombinují. Kolují dokonce legendy, podle kterých má mít Artuš meče dva. Ať už jsou však rozpory mezi jednotlivými verzemi vyprávění jakékoliv, jedno je jasné – Artušův příběh se nezdá být zcela vymyšleným.

Velkou příležitost k tomu nedávají ani uskutečněné průzkumy, ani uvedené spisy. Jak je to ale s bájným mečem? Je možné nalézt důkazy i o jeho existenci?

Kde vzal Artuš meč? Dala mu ho jezerní panna, nebo ho vytáhl ze skály či kovadliny? Foto: Creative Commons – volné dílo

CO KDYŽ MĚL MEČE DVA?

Specialistka na velšskou literaturu Rachel Bromwich (1915–2010) se společně se svým kolegou, odborníkem na středověkou velšskou prózu Danielem Simonem Evansem (*1921) domnívá, že název Excalibur pochází z velšského slova „Caledfwlch“.

Oba autoři udávají, že výraz je složeninou velšského „caled“, které značí „bitvu“, a „bwlch“, jež je možné přeložit jako „zlom“. Spekulují o tom, že je jméno příbuzné irskému „Caladbolg“. Říkají přitom, že obě pojmenování:

„mohla podobně vzniknout v raném období z obecného označení pro meč.“ Podle jejich rozboru názvy projdou řadou proměn, než se dospěje ke konečnému názvu Excalibur. Podíl na tom má mít nejen stará francouzština, ale nejspíš také latina.

Bromwich a Evans se proto domnívají, že Excalibur má původ v obecném pojmenování pro „ostří“. Tradice způsobila, že je spojován výhradně s Artušem. Co to vše ale značí? Jedná se

o znamení toho, že je příběh vymyšlený? Nebo snad jde o kombinaci více příběhů či zbraní? Je možné, že Artuš vlastnil dva různé meče, které legenda spojila v jednu mýtickou zbraň?

Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 30.6.2022 1.4tis
Být považovaný za čaroděje, neznamená rezignovat na klasickou vědu. Příkladem je John Napier z Merchistonu (1550-1617). Co všechno Napier objevil a pomohly mu k tomu i nějaké ty „čáry máry“? John Napier se zapsal do historie jako matematik, fyzik a astronom. Známý je jako objevitel logaritmů i primitivních počítačích „strojů“. Angažoval se i ve zbrojařských vizích. Je […]
od Mirek Brát 30.6.2022 1.2tis
Skoro to vypadá, že v dávné mytologii už skoro nebylo pro samé ptáky fénixe (či jejich bratránky), kam šlápnout. Samozřejmě, ten nejznámější bude pták fénix z antických příběhů. Byl pták fénix pouze bájný tvor, nebo opravdu takový opeřenec někdy žil? Od dob, kdy Heinrich Schliemann se svazkem Homéra v ruce celkem úspěšně pátral po rozvalinách […]
od Mirek Brát 29.6.2022 2.7tis
Jako Avalon je označován mýtický ostrov známý z artušovských legend. Poprvé je Avalon zmiňován v díle Historia Regum Britanniae. To, že se od té doby stal Avalon symbolem artušovské mytologie, nijak neřeší základní otázku… Kde se vlastně ostrov Avalon nacházel? Avalon bývá obvykle spojován s lokalitou Glastonbury, konkrétně pak s horou Glastonbury Tor v jihozápadní […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 3.1tis
V Egyptském městečku Dendera se nachází tisíce let starý chrámový komplex. Jedna ze zdejších staveb je zasvěcena bohyni Hathor a právě tam archeologové objeví nástěnný motiv, před nímž zůstanou v úžasu stát. Výjev zobrazuje několik postav držících cosi, co na první pohled připomíná klasickou žárovku, jen v mnohem větším provedení! Z jejího konce navíc jako […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 2.6tis
V roce 2016 vzbudí pozdvižení nález starověkých egyptských mincí. Dojde k němu během rekonstrukce jednoho domu na jihu Egypta, jak informuje web zaměřený na konspirační teorie mysteriousearth.net. Mince zachycují výjevy, které jako kdyby vůbec nebyly z našeho světa! Na rubu vidíme hlavu a ramena stvoření, které zcela odpovídá současným představám o vzhledu mimozemšťanů. Snad jediné […]