30. listopadu 1989: V Belgii začíná série pozorování UFO ve tvaru trojúhelníku. Postupně ho spatří 30 různých skupin svědků.
Domů     Bájný meč Excalibur: Zmatky kolem Artuše i skutečná historie
Bájný meč Excalibur: Zmatky kolem Artuše i skutečná historie
od 3.1.2022
2.8tis
Proč má mýtus o Artušovi tolik verzí? Foto: Creative Commons – volné dílo
282
SDÍLENÍ
2.8tis
ZOBRAZENÍ

Podle legend se měl stát králem ve chvíli, kdy nad svou hlavu pozvedl meč. Ten muž se měl jmenovat Artuš a zbraň měli nazývat Excalibur. Jak to ale bylo doopravdy? Skutečně někdy území britských ostrovů bránil chlapík s všemocným ostřím? Nebo se jedná o mýtus?

Proč má mýtus o Artušovi tolik verzí? Foto: Creative Commons - volné dílo Kde vzal Artuš meč? Dala mu ho jezerní panna, nebo ho vytáhl ze skály či kovadliny? Foto: Creative Commons - volné dílo A je to! Za vším je ovšem třeba hledat kouzelníka Merlina... Foto: Creative Commons - volné dílo

Král Uther Pendragon se zamiluje do vévodkyně Igrain. Zdá se ale, že jeho láska nemůže být naplněna. Igrain je totiž vdaná za jiného muže. Utherovi tedy nezbývá nic jiného, než se spojit s kouzelníkem Merlinem.

reklama

S pomocí mocného čaroděje se Utherovy tužby vyplní a ženě jeho srdce se narodí syn. Dostane jméno Artuš. Čaroděj ho ale odvede a předá do rukou sira Ectora. U něj se mladík, v ústraní intrik královského dvora, cvičí v boji a dalších dovednostech.

Po Utherově smrti je totiž země bez následníka trůnu a v jejím nitru propuká nelítostný boj o moc. Merlin proto svolá všechny na turnaj a praví:

„Kdo z tohoto kamene a kovadliny meč vytáhne, bude králem Anglie podle práva i rodem.“ Nikdo to nedokáže, až na jednoho. Není jím nikdo jiný než Artuš…

A je to! Za vším je ovšem třeba hledat kouzelníka Merlina... Foto: Creative Commons - volné dílo
A je to! Za vším je ovšem třeba hledat kouzelníka Merlina… Foto: Creative Commons – volné dílo

NENÍ LEGENDA, JAKO LEGENDA

Na první pohled vypadá legenda o Artušovi a Excaliburu jako pohádka. Při bližším ohledání je ale v příběhu možné nalézt řadu historických faktů. Důkazy poskytují nejen výsledky archeologických výzkumů, ale také řada středověkých spisů.

reklama

Vyprávění o Artušovi zachycuje především Historia Regum Britanniae, kterou ve 12. století sepíše Geoffrey z Monmouthu. Kniha, jejíž název je možné volně přeložit jako Dějiny králů Anglie, líčí mýtickou historii britských ostrovů.

Není ale jediným záznamem, ve kterém je možné nalézt historku o Artušovi a jeho meči. Legendu popisuje například i rytířský román Artušova smrt od Thomase Maloryho (1405–1471).

Velké množství informací ale nevede k ničemu jinému než ke zmatkům. Existují totiž verze, podle kterých měl Artuš vytáhnout meč z kamene nebo kovadliny, další však udávají, že mu jej darovala královna z jezera.

Pochopitelně nechybí ani znění, která obě možnosti kombinují. Kolují dokonce legendy, podle kterých má mít Artuš meče dva. Ať už jsou však rozpory mezi jednotlivými verzemi vyprávění jakékoliv, jedno je jasné – Artušův příběh se nezdá být zcela vymyšleným.

reklama

Velkou příležitost k tomu nedávají ani uskutečněné průzkumy, ani uvedené spisy. Jak je to ale s bájným mečem? Je možné nalézt důkazy i o jeho existenci?

Kde vzal Artuš meč? Dala mu ho jezerní panna, nebo ho vytáhl ze skály či kovadliny? Foto: Creative Commons - volné dílo
Kde vzal Artuš meč? Dala mu ho jezerní panna, nebo ho vytáhl ze skály či kovadliny? Foto: Creative Commons – volné dílo

CO KDYŽ MĚL MEČE DVA?

Specialistka na velšskou literaturu Rachel Bromwich (1915–2010) se společně se svým kolegou, odborníkem na středověkou velšskou prózu Danielem Simonem Evansem (*1921) domnívá, že název Excalibur pochází z velšského slova „Caledfwlch“.

Oba autoři udávají, že výraz je složeninou velšského „caled“, které značí „bitvu“, a „bwlch“, jež je možné přeložit jako „zlom“. Spekulují o tom, že je jméno příbuzné irskému „Caladbolg“. Říkají přitom, že obě pojmenování:

„mohla podobně vzniknout v raném období z obecného označení pro meč.“ Podle jejich rozboru názvy projdou řadou proměn, než se dospěje ke konečnému názvu Excalibur. Podíl na tom má mít nejen stará francouzština, ale nejspíš také latina.

Bromwich a Evans se proto domnívají, že Excalibur má původ v obecném pojmenování pro „ostří“. Tradice způsobila, že je spojován výhradně s Artušem. Co to vše ale značí? Jedná se

o znamení toho, že je příběh vymyšlený? Nebo snad jde o kombinaci více příběhů či zbraní? Je možné, že Artuš vlastnil dva různé meče, které legenda spojila v jednu mýtickou zbraň?

Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 29.11.2022 1.3tis
Stále další archeologické nálezy na našem území dosvědčují plány starověkého Říma vytvořit severně od Dunaje novou římskou provincii. Pronikání římských legií do oblasti Moravy začalo již za vlády císaře Tiberia a vrcholilo v časech panování císaře Marca Aurelia. Záhadou zůstává, zda se na naše území tehdy dostaly i tajné rituály související s uctíváním exotického boha Mithry? [gallery ids="112
od 28.11.2022 2.0tis
Bizarní příběh zaznamenaný v Anglii roku 1912 popisuje neobyčejný případ spontánního a zcela jistě nechtěného přesunu v čase. Ve vlaku do Londýna se náhle objevil a poté zase zmizel záhadný cestující – muž z minulosti.     K velkému štěstí hlavního aktéra trvá jeho nedobrovolné cestování v čase jen krátce, přesto je svým zážitkem těžce poz
od 28.11.2022 2.2tis
Vůdce nacistického Německa Adolf Hitler patří k natolik démonickým postavám naší historie, že když 30. dubna 1945 obletí svět zpráva o jeho sebevraždě, odmítá jí řada lidí uvěřit. Mohl Hitler svoji smrt skutečně jen předstírat? A kam by se dle konspiračních teorií vypařil? Dva týdny po smrti Adolfa Hitlera (1889–1945) vyplouvá z německého přístavu několik
od 27.11.2022 2.1tis
V oboru kryptozoologie jsou tyto pojmy notoricky známé. Někteří lidé se domnívají, že jde o jednoho tvora, jen pokaždé jinak pojmenovaného, jiní soudí, že jde o vícero rozdílných tvorů.     Podle popisů svědků se jejich výška pohybuje v rozmezí 2–3 metry a mohou prý vážit zhruba 200 kg. Jejich chůze má být po dvou nohou, jen jsou trochu na
od 26.11.2022 3.3tis
I v dnešních turbulentních časech mohou lidé spoléhat na to, že až bude nejhůře a zálohy na energie jim budou bezostyšně okupovat rodinný rozpočet, z hory Blaník jim vyjede na pomoc rytířské vojsko. Ovšem, aby se pak nedivili, když místo rytířů v brnění, jim na domovní zvonek zazvoní skupinka rozšafných druidů! Památná hora Blaník není pověstná záv