18. ledna 1986: Končí podivuhodný případ Kena Webstera, který si měl dopisovat s mužem ze 16. století.
Domů     Záhady historie
Bájný meč Excalibur: Zmatky kolem Artuše i skutečná historie
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 3.1.2022
2.8tis
Proč má mýtus o Artušovi tolik verzí? Foto: Creative Commons – volné dílo
282
SDÍLENÍ
2.8tis
ZOBRAZENÍ

Podle legend se měl stát králem ve chvíli, kdy nad svou hlavu pozvedl meč. Ten muž se měl jmenovat Artuš a zbraň měli nazývat Excalibur. Jak to ale bylo doopravdy? Skutečně někdy území britských ostrovů bránil chlapík s všemocným ostřím? Nebo se jedná o mýtus?

Proč má mýtus o Artušovi tolik verzí? Foto: Creative Commons - volné dílo Kde vzal Artuš meč? Dala mu ho jezerní panna, nebo ho vytáhl  ze skály či kovadliny? Foto: Creative Commons - volné dílo A je to! Za vším je ovšem třeba hledat kouzelníka Merlina...  Foto: Creative Commons - volné dílo

Král Uther Pendragon se zamiluje do vévodkyně Igrain. Zdá se ale, že jeho láska nemůže být naplněna. Igrain je totiž vdaná za jiného muže. Utherovi tedy nezbývá nic jiného, než se spojit s kouzelníkem Merlinem.

S pomocí mocného čaroděje se Utherovy tužby vyplní a ženě jeho srdce se narodí syn. Dostane jméno Artuš. Čaroděj ho ale odvede a předá do rukou sira Ectora. U něj se mladík, v ústraní intrik královského dvora, cvičí v boji a dalších dovednostech.

Po Utherově smrti je totiž země bez následníka trůnu a v jejím nitru propuká nelítostný boj o moc. Merlin proto svolá všechny na turnaj a praví: „Kdo z tohoto kamene a kovadliny meč vytáhne, bude králem Anglie podle práva i rodem.“ Nikdo to nedokáže, až na jednoho. Není jím nikdo jiný než Artuš…

A je to! Za vším je ovšem třeba hledat kouzelníka Merlina… Foto: Creative Commons – volné dílo

NENÍ LEGENDA, JAKO LEGENDA

Na první pohled vypadá legenda o Artušovi a Excaliburu jako pohádka. Při bližším ohledání je ale v příběhu možné nalézt řadu historických faktů. Důkazy poskytují nejen výsledky archeologických výzkumů, ale také řada středověkých spisů.

Vyprávění o Artušovi zachycuje především Historia Regum Britanniae, kterou ve 12. století sepíše Geoffrey z Monmouthu. Kniha, jejíž název je možné volně přeložit jako Dějiny králů Anglie, líčí mýtickou historii britských ostrovů.

Není ale jediným záznamem, ve kterém je možné nalézt historku o Artušovi a jeho meči. Legendu popisuje například i rytířský román Artušova smrt od Thomase Maloryho (1405–1471).

Velké množství informací ale nevede k ničemu jinému než ke zmatkům. Existují totiž verze, podle kterých měl Artuš vytáhnout meč z kamene nebo kovadliny, další však udávají, že mu jej darovala královna z jezera.

Pochopitelně nechybí ani znění, která obě možnosti kombinují. Kolují dokonce legendy, podle kterých má mít Artuš meče dva. Ať už jsou však rozpory mezi jednotlivými verzemi vyprávění jakékoliv, jedno je jasné – Artušův příběh se nezdá být zcela vymyšleným.

Velkou příležitost k tomu nedávají ani uskutečněné průzkumy, ani uvedené spisy. Jak je to ale s bájným mečem? Je možné nalézt důkazy i o jeho existenci?

Kde vzal Artuš meč? Dala mu ho jezerní panna, nebo ho vytáhl ze skály či kovadliny? Foto: Creative Commons – volné dílo

CO KDYŽ MĚL MEČE DVA?

Specialistka na velšskou literaturu Rachel Bromwich (1915–2010) se společně se svým kolegou, odborníkem na středověkou velšskou prózu Danielem Simonem Evansem (*1921) domnívá, že název Excalibur pochází z velšského slova „Caledfwlch“.

Oba autoři udávají, že výraz je složeninou velšského „caled“, které značí „bitvu“, a „bwlch“, jež je možné přeložit jako „zlom“. Spekulují o tom, že je jméno příbuzné irskému „Caladbolg“. Říkají přitom, že obě pojmenování:

„mohla podobně vzniknout v raném období z obecného označení pro meč.“ Podle jejich rozboru názvy projdou řadou proměn, než se dospěje ke konečnému názvu Excalibur. Podíl na tom má mít nejen stará francouzština, ale nejspíš také latina.

Bromwich a Evans se proto domnívají, že Excalibur má původ v obecném pojmenování pro „ostří“. Tradice způsobila, že je spojován výhradně s Artušem. Co to vše ale značí? Jedná se

o znamení toho, že je příběh vymyšlený? Nebo snad jde o kombinaci více příběhů či zbraní? Je možné, že Artuš vlastnil dva různé meče, které legenda spojila v jednu mýtickou zbraň?

Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 18.1.2022 103
Španělský architekt Antoni Gaudí (1852–1926) od začátku moc dobře věděl, že se dokončení svého životního díla nedočká. V roce 1882 se v Barceloně pustil do stavby Sagrady Famílii, chrámu tak velkolepého, že by práce na něm měly skončit až v roce 2026! Jaká tajemství jeho zdi ukrývají? Pro srovnání – postavit Velké pyramidy v Gíze […]
od Filip Appl 17.1.2022 1.3tis
Odvážný král Artuš, mocný čaroděj Merlin a bájný hrad Camelot, kde se scházeli rytíři kulatého stolu. To vše patří do legendy, kterou zná bezpochyby téměř každý. Už jen málo lidí však tuší, že s ní souvisí ještě jiný, mnohem méně známý příběh. Příběh o tajemném království Lyonesse. V malé pracovně osvětlené svíčkami sedí zamyšlený anglický učenec Richard […]
od Lucie Kubešová 16.1.2022 916
Runy jsou znaky, které údajně pochází z písma Etrusků a Řeků. Runové nápisy jsou velice staré, používaly se přibližně od 2. století našeho letopočtu a omezeně je bylo možno najít až do roku 1100. Runy se objevují především u Germánů, ve Skandinávii a Británii. Vyřezávaly se do dřeva, tesaly do skal či kamenů. Runový kámen […]
od Pavel Polcar 15.1.2022 2.0tis
Hledat mezi našimi předky makaka nebo třeba šimpanze by bylo velice mylné. Vše se má totiž tak, že jak lidské pokolení, tak i druh např. goril má pouze „společného předka“. Oba druhy se následně v průběhu let vyvíjely a měnily odděleně. K mylnému přesvědčení mnohé jistě vede známé vyobrazení evoluce člověka, kde je v jedné řadě […]
od Matěj Soukup 15.1.2022 2.6tis
Japonský hrad Maruoka je jeden z mála, který si dodnes zachoval svou tradiční podobu. Postaven byl v roce 1576 poblíž města Sakai na severním pobřeží Japonska. Hrad vystavěný Shibato Katsutoyem však skrývá jedno děsivé tajemství. Podle legendy je pod jeho základy pohřbena chudá vdova. NUTNOST OBĚTI PRO BOHY Traduje se, že když se Katsutoyo v […]