Skip to content

Bealeova šifra skrývá mapu k pokladu

Pamflet zveřejněný v roce 1885 je souborem tří obtížných cifer a příběhu o obrovském pokladu, který údajně ukryl záhadný muž jménem Thomas Jefferson Beale v roce 1818 při průzkumu v Coloradu.

Cena tisíců liber zlata, stříbra a klenotů, které údajně Beale ukryl, byla v lednu 2017 odhadována na zhruba 43 milionů dolarů, tedy téměř miliardu korun! Přestože se od začátku vedou spory o tom, zda jsou informace v pamfletu pravdivé, či nikoli, nemůže být příběh Bealeova pokladu zcela odmítnut jako podvod.

Úvodní stránka Bealova pamfletu, foto Wikimedia Commons
DVĚ ZE TŘÍ

Jeho možnou pravdivost však lze také ověřit jen prolomením všech tří šifer sestavených ze série zdánlivě náhodných čísel. Zatím se to podařilo jen u dvou. Pomocí číselného kódu z prvních dvou šifer a Ústavy Spojených států se daří zjistit, co přesně je obsahem pokladu a že byl „uložen v okolí Bedfordu, asi čtyři míle od Bufordovy (taverny) v trezoru či jámě, asi šest stop pod povrchem země“.

Přesná poloha má být ukryta ve třetí šifře. Jenže ta zůstává neprolomena. Zřejmě totiž chybí dokument, který byl k šifrování vzkazu použit. Nebo snad Beale použil zcela jiný systém kódování?

Šifru tvoří změť zdánlivě náhodných čísel. Foto www.ststworld.com
Foto: bealesolved.tripod.com, Wikimedia Commons, www.ststworld.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články