reklama
7. srpna 1994: Na americké městečko Oakville se z nebe snáší podivná rosolovitá látka neznámého původu.
Domů     Neobjasněné události
Benátčan na vrcholu Arzénové hory
Mirek Brát
od Mirek Brát 3.6.2021
3.4tis
Letecký snímek dokumentuje strmost svahů naší nejvyšší hory.
352
SDÍLENÍ
3.4tis
ZOBRAZENÍ

Unavený poutník se v hlubokém předklonu pokouší chytit dech, který ztratil v posledních namáhavých krocích výstupu na vrchol hory. U Madony ochranitelky! Alespoň  se dostal na tohle zpropadené místo za světla a nemusí na tom ledovém vršku nocovat!

Píše se rok 1456. Okamžik, kdy byl prokazatelně poprvé dobyt vrchol Sněžky.

Na vrchol Sněžky jen několik kroků? V polském parku miniatur žádný problém! V útrobách Sněžky lidé našli zásoby rud bohatých na arzén. Letecký snímek dokumentuje strmost svahů naší nejvyšší hory. Pro Čechy poněkud netradiční pohled na Sněžku „z polské strany“. Vrchol Sněžky je nyní doslova poutním místem. Sněžka z ptačí perspektivy.

Zdatný kupec

Krkonošské hvozdy v historickém dávnověku příliš nelákaly ke kolonizaci. Horské klima, hluboké lesy, nepřístupný terén. Ačkoli se první doklady o lidských aktivitách v našich nejvyšších horách předpokládají již v devátém století, na zdolání vrcholu Sněžky si musíme počkat až do století patnáctého.

Historik Bohuslav Balbín zmiňuje první písemnou zmínku o výstupu člověka na vrchol Sněžky.

V útrobách Sněžky lidé našli zásoby rud bohatých na arzén.

Mělo se jednat o průzkumnou cestu jistého benátského kupce (středověký zdroj se doslova zmiňuje o „jakémsi Benátčanovi: Venetus quiquam). Na horskou túru se vydal z Vrchlabí. Cestou prý našel i lidské kostry, pozůstatky méně zdatných poutníků, kteří nedbali varování středověké horské služby a vydali se do Obřích hor – Krkonoš nedostatečně vybaveni a materiálně zajištěni.

Kromě těchto smutných nálezů našel benátský kupce i to, co v Krkonoších hledal: zlato a drahé kameny.

Vrchol Sněžky je nyní doslova poutním místem.

Arzénová hora

Historie i archeologie pomohly odkrýt záhadu prvních kontaktů člověka s Krkonošemi. Prospektory sem lákala zejména ložiska rud i možnost rýžování zlata. Snad právě proto se na vrcholu Sněžky ocitl v roce 1456 exotický obyvatel z dalekých Benátek a nikoli nějaký zvídavý slovanský či germánský typ z nedalekého Trutnova. Italové se vůbec v průzkumu Krkonoš velmi angažovali.

Pro Čechy poněkud netradiční pohled na Sněžku „z polské strany“.

Říkalo se jim tady Wallen-Vlaši. Dochovaly se po nich fantastické popisy tras k ukrytým pokladům i záhadné znaky vytesané do skal, zejména pak na severní straně Krkonoš. Řečí faktů, první pokusy o těžbu rud zde jsou doloženy už v roce 1511.

Na vrchol Sněžky jen několik kroků? V polském parku miniatur žádný problém!

Nejhlubší středověké štoly pronikají až pod dno Obřího dolu. V údolí dokonce začala dýmat jedovatá pec, ve které se z rudy získával jedovatý arzen. Jeho odběratelem byly právě Benátky, kde se používal při výrobě vyhlášeného benátského dekorativního skla.

V dobách největší prosperity se prý z útrob Sněžky získávalo 70 tun arzenu a 30 tun mědi každý rok! Moc nechybělo, a Sněžce se mohlo klidně říkat Arzénová hora. A propos, když mluvíme o slavných návštěvnících Sněžky, v roce 1800 se zde kochal výhledem do kraje i pozdější šestý prezident Spojených států amerických pan John Quincy Adams.

Sněžka z ptačí perspektivy.

Epilog

Benátčan jako první na vrcholu Arzénové hory? Možná, snad. Proč by to však nemohl být i takový příslušník germánského kmene Markomanů, kdysi soupeřů Říma na Limes Romanus? V 5. a 6. století se měly zbytky markomanského obyvatelstva uchýlit do krkonošských údolí, odkud je to na Arzénovou horu, Sněžku, chcete-li, přece jenom o poznání blíže než z náměstí svatého Marka v Benátkách.

Foto: autor
reklama
Související články
od Pavel Polcar 7.8.2022 278
V 50. letech minulého století se v Japonsku jednomu řidiči přihodila skutečně podivuhodná věc. „Jezdím jako o život. Jednou v noci, když jsem projížděl průchodem pod dálničním mostem v Kanagawě, uviděl jsem starou ženu stát na kraji silnice na chodníku za zábradlím. Je to pěší zóna a vůbec ne rušná ulice, takže jsem to příliš neřešil.“ Stála […]
od Filip Appl 5.8.2022 2.0tis
Pátrání po hypotetických, vymřelých nebo mýtických tvorech. Právě tím se zabývá tzv. kryptozoologie. Pro mnohé pseudověda plná vymyšlených příběhů a důkazů, které ve skutečnosti důkazy vůbec nejsou. Pro jiné ale důležitá disciplína, která přispívá ke snaze pochopit všechna zákoutí naší planety a čas od času dotlačí seriózní vědce k přehodnocení některých zkostnatělých názorů. Mezi největší jména […]
od Adriana Vojtíšková 4.8.2022 2.7tis
Pozorování mořských hadů jsou četná. Vyskytovat se mají nejen ve všech světových oceánech, ale také v různých historických epochách.     Pověsti a legendy, které o nich kolují, jsou pro jedny důvodem k pátrání, pro další pak objektem výsměchu. Kde ale leží pravda? Proplouvají snad skutečně vodami oceánů obrovští a nebezpeční hadi? Zprávy o mořských […]
od Eva Soukupová 3.8.2022 2.5tis
V neděli 24. července se nad britským Birminghamem objevila dvojice neznámých objektů. Vypadaly jako světelné koule a divoce manévrovaly na noční oboze. Muž, který si jich všiml jen díky náhodě, pohotově vytáhl chytrý telefon a začal nahrávat. 34letý lékař Mohamed Salama právě vynášel odpadky, když na obloze spatřil dva chaoticky a nevyzpytatelně se pohybující objekty. […]
od Dalibor Vrána 2.8.2022 2.7tis
Ropná plošina Deepwater Horizon je chloubou jihokorejské lodní stavbařské firmy Hyundai Heavy Industries. Zakázka pro těžařskou korporaci Transocean dopadne na výbornou, dlouhé roky je Horizon oslavována jako jedna z nejvýkonnějších plošin na světě, kterou provází až zázračná úspěšnost. Jenže ne nadarmo se říká, že žádné štěstí netrvá věčně… 20. dubna 2010 provádí Gordon Jones (1982–2010) […]