2. prosince 1919: Z budovy v Torontu náhle mizí divadelní magnát Ambrose J. Small. Marně se ho snaží najít i slavný senzibil.
Domů     Benátčan na vrcholu Arzénové hory
Benátčan na vrcholu Arzénové hory
od 3.6.2021
3.4tis
Letecký snímek dokumentuje strmost svahů naší nejvyšší hory.
352
SDÍLENÍ
3.4tis
ZOBRAZENÍ

Unavený poutník se v hlubokém předklonu pokouší chytit dech, který ztratil v posledních namáhavých krocích výstupu na vrchol hory. U Madony ochranitelky! Alespoň  se dostal na tohle zpropadené místo za světla a nemusí na tom ledovém vršku nocovat! Píše se rok 1456. Okamžik, kdy byl prokazatelně poprvé dobyt vrchol Sněžky.

Na vrchol Sněžky jen několik kroků? V polském parku miniatur žádný problém! V útrobách Sněžky lidé našli zásoby rud bohatých na arzén. Letecký snímek dokumentuje strmost svahů naší nejvyšší hory. Pro Čechy poněkud netradiční pohled na Sněžku „z polské strany“. Vrchol Sněžky je nyní doslova poutním místem. Sněžka z ptačí perspektivy.

Zdatný kupec

Krkonošské hvozdy v historickém dávnověku příliš nelákaly ke kolonizaci. Horské klima, hluboké lesy, nepřístupný terén.

reklama

Ačkoli se první doklady o lidských aktivitách v našich nejvyšších horách předpokládají již v devátém století, na zdolání vrcholu Sněžky si musíme počkat až do století patnáctého.

Historik Bohuslav Balbín zmiňuje první písemnou zmínku o výstupu člověka na vrchol Sněžky.

V útrobách Sněžky lidé našli zásoby rud bohatých na arzén.
V útrobách Sněžky lidé našli zásoby rud bohatých na arzén.

Mělo se jednat o průzkumnou cestu jistého benátského kupce (středověký zdroj se doslova zmiňuje o „jakémsi Benátčanovi: Venetus quiquam). Na horskou túru se vydal z Vrchlabí.

reklama

Cestou prý našel i lidské kostry, pozůstatky méně zdatných poutníků, kteří nedbali varování středověké horské služby a vydali se do Obřích hor – Krkonoš nedostatečně vybaveni a materiálně zajištěni.

Kromě těchto smutných nálezů našel benátský kupce i to, co v Krkonoších hledal: zlato a drahé kameny.

Vrchol Sněžky je nyní doslova poutním místem.
Vrchol Sněžky je nyní doslova poutním místem.

Arzénová hora

Historie i archeologie pomohly odkrýt záhadu prvních kontaktů člověka s Krkonošemi. Prospektory sem lákala zejména ložiska rud i možnost rýžování zlata.

reklama

Snad právě proto se na vrcholu Sněžky ocitl v roce 1456 exotický obyvatel z dalekých Benátek a nikoli nějaký zvídavý slovanský či germánský typ z nedalekého Trutnova. Italové se vůbec v průzkumu Krkonoš velmi angažovali.

Pro Čechy poněkud netradiční pohled na Sněžku „z polské strany“.
Pro Čechy poněkud netradiční pohled na Sněžku „z polské strany“.

Říkalo se jim tady Wallen-Vlaši. Dochovaly se po nich fantastické popisy tras k ukrytým pokladům i záhadné znaky vytesané do skal, zejména pak na severní straně Krkonoš. Řečí faktů, první pokusy o těžbu rud zde jsou doloženy už v roce 1511.

Na vrchol Sněžky jen několik kroků? V polském parku miniatur žádný problém!
Na vrchol Sněžky jen několik kroků? V polském parku miniatur žádný problém!

Nejhlubší středověké štoly pronikají až pod dno Obřího dolu. V údolí dokonce začala dýmat jedovatá pec, ve které se z rudy získával jedovatý arzen. Jeho odběratelem byly právě Benátky, kde se používal při výrobě vyhlášeného benátského dekorativního skla.

V dobách největší prosperity se prý z útrob Sněžky získávalo 70 tun arzenu a 30 tun mědi každý rok! Moc nechybělo, a Sněžce se mohlo klidně říkat Arzénová hora.

A propos, když mluvíme o slavných návštěvnících Sněžky, v roce 1800 se zde kochal výhledem do kraje i pozdější šestý prezident Spojených států amerických pan John Quincy Adams.

Sněžka z ptačí perspektivy.
Sněžka z ptačí perspektivy.

Epilog

Benátčan jako první na vrcholu Arzénové hory? Možná, snad. Proč by to však nemohl být i takový příslušník germánského kmene Markomanů, kdysi soupeřů Říma na Limes Romanus?

V 5. a 6. století se měly zbytky markomanského obyvatelstva uchýlit do krkonošských údolí, odkud je to na Arzénovou horu, Sněžku, chcete-li, přece jenom o poznání blíže než z náměstí svatého Marka v Benátkách.

Foto: autor
reklama
Související články
od 2.12.2022 827
Rodiče Jarmily K. z Brna bydlí na Vysočině. Jejich dcera se provdá za mladíka z Brna a nastěhuje se k němu. Zprvu za rodiči jezdí o každém volném víkendu, s narozením druhého potomka ale frekvence návštěv pomalu klesá. Na začátku nového milénia se vídají přibližně šestkrát za rok a jednou týdně si zavolají. Tatínkova holčička „S mamkou jsme si obvykle vola
od 1.12.2022 1.2tis
V závěru devatenáctého století začaly oblast západní Afriky děsit záhadné útoky. Těla obětí byla navíc zbavena části vnitřní orgánů. Letmé ohledání těl naznačovalo, že se tito nešťastníci stali cílem brutálního útoku velké kočkovité šelmy – leoparda. Pravda však byla mnohem temnější!   Koloniální úřady se snažily poskytnout nějaké logické v
od 30.11.2022 2.4tis
Moře čas od času vyplaví opravdové podivnosti, které se nedaří úplně jednoduše identifikovat. Tentokrát bylo na jedné brazilské pláži nalezeno cosi připomínající velkou kostlivou ruku. "Myslíme si, že to není člověk kvůli velikosti a množství kostí," říká Leticia Gomes Santiago, která strašidelnou část kostry objevila při procházce společně s přítelem. Ač by mohl někdo tipovat, že jde jen o něj
od 29.11.2022 2.6tis
Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak zkušená vyšetřovatelka paranormálních jevů, jako je Lorraine Warren. Z temnoty hlubokých lesů v Tennessee na ní hledí pár nelidských očí. Tak Bigfoot je tedy skutečný… Napjatě čeká, co bude dál. Do toho případu se americkým manželům Edu (1926–2006) a Lorraine (1927–2019) Warrenovým původně moc nechtělo.
od 28.11.2022 2.9tis
Bizarní příběh zaznamenaný v Anglii roku 1912 popisuje neobyčejný případ spontánního a zcela jistě nechtěného přesunu v čase. Ve vlaku do Londýna se náhle objevil a poté zase zmizel záhadný cestující – muž z minulosti.     K velkému štěstí hlavního aktéra trvá jeho nedobrovolné cestování v čase jen krátce, přesto je svým zážitkem těžce poz