Když je italskému chlapci Benedettu Supinovi deset let, v rukou mu náhle vzplane komiksová knížka. Opakovaně pak zkouší zapálit různé objekty a téměř vždy se mu to podaří.
Oheň ale nedokáže kontrolovat, a proto se několikrát málem upálí ve vlastní posteli. Jeho rodiče jej po čase pošlou k doktorům, jenže ti nic neobjeví. Měl chlapec nějaké nadpřirozené schopnosti?
Je rok 1982 a Benedetto Supino (*1973) sedí v čekárně u zubaře v italském městě Formia. Nudí se a prázdně zírá do komiksové knížky, jenže náhle ji s výkřikem odhodí daleko od sebe. Knížka je totiž v plamenech!
Vyděšený chlapec nechápe, co se to stalo, a nikdo jej v té chvíli ani z ničeho nepodezírá. Jenže jen o několik dní později Benedetta vzbudí požár v jeho vlastní posteli a ani na další zdánlivě náhodná vzplanutí nemusí jeho rodina dlouho čekat. Co se to kolem chlapce dělo?
Neovladatelná moc
Benedetto později uvede, že zpočátku sám nechápe, proč v jeho blízkosti věci chytají plamenem. Tehdy ale zbožňuje nejrůznější superhrdiny a napadne jej proto, že by mohl být jedním z nich. Pomalu proto zkouší se svou „mocí“ experimentovat.
Když se mu podaří jen silou myšlenek zapálit plastovou lahev, kterou v rukou drží jeho strýc, má jasno.
„Jsem superhrdina!“ jásá, jenže netuší, co ho vlastně čeká. Přestože někdy údajně skutečně dokáže zapálit cokoliv, co si vyhlédne, často vzplanout také věci, u nichž to vůbec nezamýšlí.
Pravidelně končí v nemocnici s popáleninami a jeho rodiče se obávají o jeho zdraví. Proč Benedetto dokázal oheň kontrolovat jen někdy?
Co je s chlapcem jinak?
Na Benedetta se zaměří hned několik lékařů, jenže žádný z nich si nevšimne, co by mohlo požáry kolem chlapce způsobovat. Nepomůže ani zapojení církve a chlapcovo prvotní nadšení ze superhrdinské moci postupně opadá. „Nechci pořád zapalovat věci, ale co mám dělat?“ ptá se prý svých blízkých.
Ve stejné době se navíc na příběh Lidské pochodně či Ohnivého chlapce zaměří ve velkém i média. Důsledkem narůstajícího stresu tak Benedetto údajně zapaluje věci doslova všude, kde se ocitne.
Nakonec prý raději sedí zavřený doma v prázdné místnosti, aby nikoho neohrozil. Proč mu nedokázal nikdo pomoci?
Žije stále ve městě?
Podle posledních zpráv, které o Benedettovi existují, jej nakonec zachrání až zájem italského parapsychologa Demetria Croce. Jak přesně mu měl pomoci, není známé, údajně jej ale naučil, jak plameny kontrolovat, a případně dokonce hasit.
Benedetto se prý poté konečně vrátil do školy a dodnes má v poklidu žít ve městě Formia, údajně ale pod jiným jménem. Město přitom dodnes pravidelně pořádá přednášky, které na tuto Legendu o ohnivém chlapci mají lákat turisty.
Účastní se jich i sám Benedetto, aby si zavzpomínal? Nebo je rád, že má své trápení z dětských let za sebou?
Záhada fenoménu samovznícení
Lidské samovznícení je vědou stále považováno za mýtus, který se ve skutečnosti nemůže odehrát.
Případy z posledních 100 let ale dokazují, že i přes veškeré vědecké poznání stále nemáme pro tento fenomén uspokojivé vysvětlení, a nemůžeme ho ani odmítnout jako nemožný.
V roce 2010 se samovznícení v Británii stane oficiální příčinou smrti Ira Michaela Fahertyho. Jeho ohořelé tělo je objeveno v jinak nedotčeném obýváku a veškeré přirozené příčiny ohně jsou vyloučeny.
Patolog Roger Byard tehdy uvede, že lidé se opravdu vznítit mohou, otázkou ale je, zda sami od sebe.
V podobných případech tak lékaři spekulují o vlivu vypitého alkoholu, tělesného tuku nebo plynů v těle. Stále ale nedokážou nalézt nic, co by způsobilo samotný oheň.