Bassův průliv v Tasmanově moři oplývá pověstí srovnatelnou snad jen s Bermudským trojúhelníkem. Za dosud nevyjasněných okolností se zde totiž ztrácejí lidé, lodě a letadla! Lze to vysvětlit působením nevyzpytatelných přírodních sil? Nebo se v oblasti děje něco mnohem tajuplnějšího?
Bassův průliv odděluje Jižní Austrálii od ostrova Tasmánie. Už brzy od svého oficiálního objevu začne být oblast údajně dějištěm podivných událostí. Začnou zde totiž za záhadných okolností mizet lodě a v pozdějším historickém období i letadla.
Mnozí přirovnávají celou záležitost k bermudskému trojúhelníku, který je tajemnými zmizeními rovněž proslulý.
Letoun se zelenými světly
Termín „trojúhelník v Bassově průlivu“ se vůbec poprvé objeví v roce 1978, kdy se v nechvalně proslulé oblasti ztratí australský pilot Frederick Valentich (1958–?). Případ jeho záhadného zmizení se stane celosvětově známým.
Teprve 20letý letec nastartuje 21. října 1978 krátce po šesté hodině večerní v australském Moorabbinu letadlo Cessna 182L a zamíří s ním nad moře směrem na King Island. Ve věži je s pilotem ve spojení kontrolor Steve Robey.
Když se Valentich dostane nad Bassův průliv, ohlásí, že spatřil neznámé letadlo. „Blíží se od východu. Zdá se, že se mnou hraje nějakou hru. Přeletělo nade mnou dvakrát, třikrát. Rychlost nemohu odhadnout,“ tvrdí Valentich.
Podivuhodnou skutečností je přitom fakt, že Robey na svém radaru nic neobvyklého nevidí. Podle něj je pilot ve vzduchusám. „Vypadá to, že mě to honí. Právě teď kroužím a on stejně tak krouží nade mnou.
Má to zelená světla a je to kovové, zvenku se to celé leskne,“ hlásí však Valentich.
Tajemná pozorování
„Ten divný stroj se znovu vznáší přímo nade mnou. Vznáší se a není to letadlo!“ Tak zní poslední slova, která Valentich osudového dne sdělí do mikrofonu. Po nich následuje už jen 17 vteřin podivného škrábavého zvuku. Pátrací četa trosky letadla nikdy nenajde.
Jak celou událost vysvětlit? V Bassově průlivu se však neztrácejí jen letadla. Za záhadných okolností zde rovněž mizí mnohé lodě. Jen v první polovině 19. století se v oblasti slehne zem nad nejméně sedmi plavidly.
Během následujících přibližně 100 let v průlivu zmizí desítky dalších lodí. Jedním z nejznámějších případů se stane ztráta britské válečné plachetnice HMS Sappho v roce 1858. Dodnes není jasné, co se s ní stalo. Jak tyto a další podobné události vysvětlit?