26. září 2020: Trevor Ross z města Inverness prý spatří lochnesskou příšeru poblíž části jezera, kde byla pozorována i dříve.
Domů     Neobjasněné události
Bestie z Bodminu: Je to šelma nadpřirozeného původu?
Jan Kukrál
od Jan Kukrál 9.8.2022
1.8tis
Plíží se vřesovištěm Bodmin Moor šelma, která se v anglické přírodě běžně nevyskytuje? FOTO: Unsplash
185
SDÍLENÍ
1.8tis
ZOBRAZENÍ

Více než 60 pozorování velké kočkovité šelmy s černou srstí a žlutě žhnoucíma očima dalo v britském hrabství Cornwall vzniknout historkám o nadpřirozeném stvoření, které se plíží vřesovištěm Bodmin Moor. Prý ohrožuje lidi i zvěř a ze všeho nejvíc připomíná černého pantera.

Plíží se vřesovištěm Bodmin Moor šelma, která se v anglické přírodě běžně nevyskytuje? FOTO: Unsplash Vřesoviště Bodmin Moor.  FOTO: Phillip Capper / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Roku 1995 na základě mnoha svědeckých výpovědí nařídí oficiální vyšetřování dokonce i britská vláda, leč bezvýsledně. Samozřejmě, Cornwall určitě není místem, kde by se mohutnému predátorovi dařilo dobře.

O to víc jsou odborníci udiveni, když tu krátce po ukončení pátrání najde malý chlapec lebku zřejmě patřící leopardovi! Spekulace se rozbíhají nanovo. Šlo o zvíře uprchlé z cirkusu? To ono zde roztrhalo několik kusů dobytka?

Nebo je jich víc? Olej do ohně dohadů přilévá videozáznam z roku 1998 zachycující v krajině velkou černou kočku. Ale není to jen přerostlá kočka divoká?

Vřesoviště Bodmin Moor. FOTO: Phillip Capper / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Kočičí záhady

Svoji „bestii“ má také nedaleký národní park Exmoor. Stránky tisku plní hlavně v roce 1983, kdy farmář z této oblasti tvrdí, že mu během tří měsíců zabila 100 ovcí. Leckomu se vybaví vzpomínka na cirkusačku Mary Chipperfield (1938–2014), která v rovněž blízkém Plymouthu roku 1978 vypustila do přírody trojici pum poté, co jí úřady zavřely soukromou zoo.

Že by se pumy adaptovaly? Velké kočkovité šelmy bývají pravidelně hlášeny i na jiných místech Evropy, kde by správně neměly mít co dělat. Jsou to tvorové vyhození z cirkusů či nelegálních sbírek, soukromých zoo a putovních výstav?

Panteři, pumy, oceloti a další, ponechaní napospas osudu v přírodě svými původními majiteli? Co ale soudit o paranormálních jevech, které jejich výskyt někdy provází? Tyto kočky údajně dokáží náhle zmizet, odolat vystřeleným kulkám, skákat úžasně vysoko i daleko a prý také mění podobu!

Může tu být spojitost třeba s čarodějnickými praktikami? Nebo jsou zkrátka tyto šelmy natolik obratné, že jim lidé přisuzují neuvěřitelné schopnosti?

Foto:
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 26.9.2022 282
Zajímavá pověst koluje mezi obyvateli Srí Lanky. Vypráví se zde o tzv. ďábelském ptákovi, jinak také nazývaném ulama, který má žít v místní džungli a za nocí vydávat hrůzostrašný lidsky znějící křik. Jeho pláč je prý navíc předzvěstí smrti.     Záhada ďábelského ptáka obestírá cejlonské džungle. Co když je tvor skutečný? Podle jaké předlohy […]
od Mirek Brát 23.9.2022 2.6tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 3.4tis
Podívanou, kterou nabízí 12 kilometrů dlouhé údolí Hessdalen v Norsku, nelze najít snad nikde jinde na světě. Nejenže se tu světla objevují s železnou pravidelnosti, ale dokonce hned v několika různých formách, a jejich pozorování občas trvá neuvěřitelně dlouho! Kvůli záhadným světlům byla v údolí dokonce vybudována stanice pro jejich pozorování.     První zmínky […]
od Adriana Vojtíšková 22.9.2022 2.9tis
Už jste slyšeli o Stanfordském experimentu, kdy se hra na vězně a dozorce změní v sadistickou podívanou? EnigmaPlus.cz vám představí nejslavnější psychologické pokusy, které ukážou naše nejtemnější stránky.      CO ROZKÁŽOU, TO JE SVATÉ Milgramův experiment (r. 1963)   Pokus amerického sociálního psychologa Stanleyho Milgrama šokujícím způsobem odhalil, jakou moc nad námi mají uznávané […]
od Adriana Vojtíšková 22.9.2022 3.1tis
Mezi nejpodivnější svědectví o neidentifikovatelných létajících objektech patří případ takzvaných světel z Phoenixu. Událost z roku 1997 sledovalo nespočet svědků a zůstává jednou z největších záhad spojených s fenoménem návštěvníků z vesmíru.     Jeden z nejslavnějších případů pozorování UFO se odehrává 13. března 1997 v americkém městě Phoenix ve státě Arizona. Na obloze nad […]