O tajemné čínské pyramidě není k dispozici mnoho dostupných informací. Nikdo s jistotou neví, jak je stará, kdo ji postavil a proč. Někteří mají za to, že jde o obrovské mauzoleum někdejšího panovníka. Další její existenci spojují s mimozemšťany.
A podle jiných neexistuje vůbec! Kde je pravda?
Má jít o stavbu výrazně převyšující slavnou pyramidu v Gíze. Vidělo ji už několik cestovatelů, kteří shodně popsali její monumentální rozměry i bílou barvu, kterou se nápadně odlišuje od svého okolí.
Přesto ale záhadná Bílá pyramida oficiálně neexistuje a čínské úřady dělají vše proto, aby to tak zůstalo i nadále. Skrývá se snad mezi jejími stěnami něco, co bychom neměli spatřit? Podle některých zpráv je to dechberoucí umělecké dílo.
Struktura i obsah pyramidy musí být nevyčíslitelné hodnoty. Je právě to důvodem, proč se existenci stavby snaží Čína utajit? Nebo mají úřady pravdu a nic jako Bílá pyramida ve skutečnosti neexistuje?
Pyramid je několik!
Od prvních zpráv o záhadné stavbě v Číně uplynulo už více než století. Západní svět se o ní dozvídá australských obchodníků Freda Meyera Schrodera a Oscara Mamana.
Dvojice je v roce 1912 na služební cestě přes Čínu a během jejich putování se jim naskytne pohled na obrovský pyramidový komplex. „Pohled nás šokoval ještě víc, než kdybychom je našli v poušti.
Protože tyto (pyramidy) se nachází nějakým způsobem před očima celého světa, ale v západních zemích o nich nic nevíme.,“ zapisují si muži do deníku. Jasně přitom zmiňují, že pyramid viděli několik.
Podobné pocity prožívá i pilot amerického letectva James Gaussman, který na jaře roku 1945 vzlétne k rutinnímu zásobovacímu letu z Číny do indického Assamu. Kvůli technickým potížím musí udržovat letovou hladinu nižší než obvykle.
To mu umožní spatřit něco nečekaného. „Proletěl jsem kolem hory a pak klesl do údolí. Přímo pod námi se objevila Bílá pyramida. Vypadala jako z pohádky,“ prohlašuje Gaussman. Jak je možné, že o takové stavbě stále nic nevíme?
Je pyramida z kovu?
Můžeme se jen dohadovat, kdy stavba vznikla a kdo ji nechal vybudovat. Mongolský průvodce Schrodera a Mamana Boudo tvrdí, že stavby jsou staré minimálně 3000 let.
Informace o nich jsou prý zaznamenány ve starých klášterních dokumentech a pamatují je i místní legendy. Menší pyramidy v porovnání s dalšími stavbami tohoto typu ve světě nikterak nevybočují z řady. Ovšem hlavní pyramida je zcela výjimečná.
Australané její výšku odhadují na alespoň 300 metrů a šířku na 500 metrů, čímž několikanásobně převyšuje nejvyšší známou pyramidu světa. Velká pyramida v Gíze totiž měří „jen“ 140 metrů na výšku. Museli ji tedy vybudovat mimořádně vyspělí stavitelé.
Záhadu ještě více prohlubuje Gaussmanův popis. „Její povrch byl opravdu třpytivě bílý. Mohl být snad i kovový nebo z nějakého speciálního druhu kamene. Na všech stranách byla úplně bílá. Nejpozoruhodnější byl její vrchol.
Byl z materiálu, který by se snad dal přirovnat k drahokamu,“ tvrdí muž. Je snad tvořena z neznámého materiálu či dokonce z kovu? Tím se ovšem její tvůrci stávají ještě záhadnějšími. Také proto se objevují spekulace, že jde o dílo mimozemské civilizace.
Vědcům vstup zakázán!
Podle německého badatele Hartwiga Hausdorfa (*1955) se v okruhu několika kilometrů severozápadně od města Sian nachází asi stovka různých pyramid nezřídka připomínajících stavby středoamerických Mayů.
Tyto stavby jsou zachyceny i během satelitního průzkumu planety jedné z misí Apollo. Čína je s informacemi o nich velmi skoupá a jen stručně prohlašuje, že jde o hrobky císařů ze 3. stol. př. n. l.
A záhy zakazuje výzkum staveb až do roku 2050. Existenci velké Bílé pyramidy ale popírá zcela. Může se v ní ukrývat něco důležitého? Badatelé spekulují, že by mohla být hrobkou Prvního císaře Čchin Š‘-chuang-ti (259–210 př. n. l.).
Podle zápisů z kronik totiž musela být honosným dílem, které ve světě zřejmě nemělo obdoby. Uvnitř prý byla vybudována umělá krajina se stříbrnými ptáky, borovicemi vytesanými z jadeitu, vesmírnou oblohou a řekami tekoucí rtuti.
Na stavbě se podílelo až na 700 000 dělníků. Ti, kteří zakrývali vchod do mauzolea, byli zaživa pohřbeni, aby tajemství nevyzradili. Pokračuje Čína v udržování prastarého tajemství ještě dnes?