V odlehlé oblasti Hondurasu prý leží legendární Bílé město ze zlata, které už od 16. století láká mnohé objevitele. Vynořují se příběhy o vyřezávaných bílých kamenech, sochách ze zlata, opičích bozích či krvavých obětech.
Zmiňuje se o něm už slavný španělský kolonizátor Hernán Cortés (1485–1547). Existovalo ale doopravdy? A mohlo být už nalezeno?
La Ciudad Blanca, jak městu původně říkají, Cortés tehdejšímu španělskému králi popisuje jako město ztracené v hluboké džungli a oplývající neuvěřitelným množstvím zlata.
Jeho charakteristickým znakem mají být obří sochy opičích božstev, která zdejší domorodci uctívají. Je známo, že předkolumbovské americké kultury vynikají ve zpracovávání zlata a dalších cenných kovů.
Zároveň jim však přikládají zcela jiný význam než současná společnost. Tehdejší zlato plní účel zejména estetický, jako cennost je chápáno až později. Existence chrámů či rovnou měst se závratnými zlatými poklady proto nelze vyloučit.
Podaří se ale nějaké z nich najít? La Ciudad Blanca patří mezi žhavé favority.

Není cesty zpět
Sám Cortés, ačkoliv si vyslechl o Bílém městě řadu příběhů, jej nikdy nenalezl. Ani další dobrodruzi neměli příliš štěstí. Některým se vůbec nepodařilo město najít a ti, kteří ho spatřili, se z divokého pralesa nikdy nevrátili.
Že by jej střežili tajemní domorodí strážci podobně jako brazilské město Z? Nebo snad rovnou smrtící kletba? O té se začne hovořit po tragické smrti amerického dobrodruha Theodora Morde (1911–1954).
Morde, který se vydalztracené město hledat v roce 1940, je považován za člověka, který se zlaté legendě dostal nejblíže.
O tom, že město skutečně objevil, hovoří jeho deník, do kterého si Morde zapisuje, že „našel ztracené město opičího boha, kde domorodci uctívají obrovské opičí sochy“.
Jenže dřív, než se stihl se svým nálezem pochlubit a sdělit světu jeho přesnou polohu, umírá při dopravní nehodě. Zpečetil svůj osud právě návštěvou onoho města, nebo sehrála roli jen nešťastná náhoda?

Před lasery se neukryje
Donedávna bylo město považováno za pouhou legendu, ale průzkum v roce 2012 skutečně odhalil jeho možné pozůstatky. Za objevem stojí archeolog Christopher Fisher a geograf Stephen Leisz z Coloradské státní univerzity.
Ti při mapování terénu rozlehlé oblasti na Pobřeží moskytů použili nové technologie. Za pomoci laseru se jim podařilo proniknout i přes jinak neprostupné koruny stromů husté džungle. Laser odhalil kamennou pyramidu s jakousi truhlou na jejím vrcholu.
To by mohla být oběť bohům. Jsou tu patrné také četné sochy a pravděpodobně také hroby.
Právě v nich se podle vědců může ukrývat největší bohatství.Zatím je známo, že jde o město, které před tisíci lety obývala prosperující zcela neznámá civilizace, která se náhle vytratila, a jejich město zůstalo opuštěno.
Odhalí právě probíhající archeologické průzkumy zlaté bohatství, o kterém hovoří legendy?