Skip to content

Bizarní dům Winchesterů: Má podivná stavba zmást duchy mrtvých?

Slavné sídlo v San José je proslulé svým osobitým vzhledem. Vypadá totiž jako pitoreskní bludiště a nikdo jej pořádně nezná. Svědčí o tom i fakt, že teprve po více než 130 letech v něm byla objevena další místnost.

Komplikovaná architektura ale má svůj důvod. Údajně chrání před duchy, kteří zde pobývají!

V roce 1884 v samém centru kalifornského města San José vyrůstá honosné viktoriánské sídlo. Jeho interiér je bohatý a nepochopitelně bizarní. Uvnitř bychom mohli napočítat 161 pokojů, 40 schodišť, z nichž některá končí v holé zdi, 10 000 oken a 2 000 dveří.

Místnosti jsou uspořádány naprosto nesmyslně. Některé chrání tlustá stěna, jiné mají zdi či okna uprostřed. Mnohá dveře a schodiště, končí ve zdi, okna jsou nezřídka zabudována v podlaze. Podivný dům je jedním velkým a zdánlivě nesmyslným bludištěm, který jeho majitelka navíc často mění.

Kolem roku 1900 je sídlo víceméně kompletně dokončeno, ale jeho majitelka jej neustále mění. Podle některých tvrzení přestavěla interiér sídla více než 600krát. Nejde však o žádný rozmar znuděné a příliš bohaté vdovy.

K neustálým změnám sídla ji údajně vedly mnohem zlověstnější okolnosti. Výstřední interiér i časté přestavby prý mají zmást duchy, kteří se v domě usadili. Co je sem přitáhlo? A jak účinná tato opatření byla?

OBĚTI A PROKLETÍ

Život nebyl k Sarah Winchesterové (1840–1922) zrovna přívětivý. Když se jí se zámožným manželem Williamem W. Winchesterem (1837–1881) narodí vytoužená dcerka Annie, vše vypadá jako v pohádce. Jenže děťátko v důsledku vážné nemoci za několik týdnů umírá a dalšího potomka už pár na svět nepřivede.

Několik let poté William dědí zbrojařské impérium svého otce a záhy sám umírá na tuberkulózu. Sarah je tak jedinou dědičkou jeho bohatství. Osamělá vdova začíná upadat do depresí. Vyhledá proto jisté médium z Bostonu, od kterého se dozvídá, že rod Winchesterů je pronásledován dušemi obětí, které zabily jejich zbraně.

Od svého manžela údajně dostává ze záhrobí vzkaz, že prokletí rodu může uniknout jen tehdy, když zahájí stavbu domu, která nikdy neskončí. Této rady se Sarah Winchesterová drží pevně a sídlo neúnavně přestavuje až do své smrti v roce 1922.

Poté se opuštěný dům stává turistickou atrakcí. Dalo ukončení stavby po smrti majitelky volný průchod duchům, kteří její rod pronásledovali?

Sarah Winchester
JÍDLO DUCHŮ

Spolu s bohatou vdovou i po její smrti žije v sídle několik desítek lidí, tvořící personál, který se stará o pořádek a chod domu. První neobvyklý zážitek je zaznamenán před třiceti lety. Jedna z průvodkyň v domě při čištění kuchyně náhle ucítí vůni teplé kuřecí polévky.

Jenže kuchyně v sídle jsou už několik desítek let nepoužívané. O pár měsíců později si stejné vůně všimne jiná průvodkyně i její skupina turistů. Dokonce v jednom místě stoupá ke stropu pára a sálá z něj teplo, jako by se tam skutečně vařila neviditelná kuřecí polévka.

Vůně polévky je prý v domě od té doby zaznamenána ještě mnohokrát. Kuchyně jsou však stále mimo provoz. Že by se ve vzduchu stále vznášela vzpomínka na dny, kdy v sídle spokojeně žili zaměstnanci výstřední vdovy?

Jeden z dlouholetých zaměstnanců sídla, už v podobě turistické atrakce, tvrdí, že sám zaslechl různé zvuky, kroky nebo cizí dech v pozdních hodinách, kdy je už dům dávno prázdný a zamčený. Jedné noci také zaslechne zvuk připomínající vytáčení šroubu, který nakonec s hlasitým zařinčením spadne na podlahu.

Když ale muž rozsvítí světla v místnosti, je vše na svém místě a na podlaze ani smítko. Další ze zaměstnanců si zase vzpomíná, jak jednoho večera zamknul těžké dveře na hlavní nádvoří, nastaví bezpečnostní alarm, a když se otočí, dveře jsou opět otevřené.

V domě je ale sám. Během jiné směny tento muž projde domem, zhasne pečlivě všechna světla, zamkne a zapne poplašné zařízení. Když je na odchodu, vzhlédne od svého auta a zjistí, že svítí všechna světla ve třetím patře.

Jedno opomenuté světlo lze pochopit. Mohl by ale zapomenout na celé poschodí?

Tajemné místnosti, spoustu tajných průchodů.
VĚRNÝ ZAMĚSTNANEC

„Lidé se mě ptají, jestli v domě straší. A já odpovídám, že nevím, ale zdá se, že někteří zaměstnanci paní Winchesterové jsou velmi oddaní,“ tvrdí jeden z průvodců, Stephen Harred. O tom se mohou mnozí přesvědčit, když se začne pracovat na zpřístupnění suterénu, který byl posledních osmdesát let uzamčen nejen turistům, ale i pracovníkům.

Když se jednoho dne začne s odstraňováním nánosů prachu, několik hostů a průvodců si v dalších dnech všimne muže s hnědými vlasy, tmavým knírkem a v bílé uniformě, jak před sebou tlačí kolečko. Nikdo ho ale nezná.

Průvodci jsou přitom velmi ostražití vůči tomu, kdo se v domě pohybuje. Informují proto svou vedoucí. Ani ona však muže odpovídajícího popisu nezná. Vše je ještě podivnější, když jedna z návštěvnic ukáže na starou fotografii z dob výstavby sídla a překvapeně prohlásí: „Tohoto muže jsem právě viděla s kolečkem v suterénu!

“ Muže na snímku poznalo i několik průvodců, jenže v době, kdy ho viděli v suterénu, už musel být nejméně několik let mrtvý!

Přivolat ducha Sarah Winchester se snažil i eskamotér Harry Houdini.
PŘICHÁZÍ PANÍ WINCHESTEROVÁ

Co by to bylo za viktoriánský strašidelný dům, kdyby se v něm nezjevovala i sama jeho majitelka? S jejím duchem se zde snažila spojit řada spiritistů. Hned dva roky po její smrti o to usiluje slavný kouzelník Harry Houdini (1874–1926). Ve většině případů se však zdálo, že žena odešla pokojně na onen svět. Před několika lety se možná přeci jen objevila. Toho dne prvním patrem prochází správkyně domu, když si za stolem v jídelně všimne malé ženy ve viktoriánských šatech.

Když se zcela oprávněně ptá vedoucí prohlídek, proč nebyla informována o tom, že se zrovna koná exhibice v dobových kostýmech, dostane se jí zaskočené odpovědi: „Dnes se žádná taková akce nekoná.“ Kdo potom byla ona žena v kostýmu?

Když se obě vrátí do jídelny, najdou ji prázdnou a po tajemné návštěvnici ani stopy. Byla to snad paní Winchesterová osobně? Příběhů s podivnými zážitky se k domu stahuje celá řada. Znamená to, že se do něj duchové přeci jen nastěhovali?

Podle jistých svědectví tu byli již v době, kdy Sarah Winchesterová žila. Na podzim roku 2016 se o jejím sídle začne mluvit znovu. V říjnu byl totiž objeven tajný pokoj, o kterém téměř nikdo neměl ani tušení.

V malém pokoji v prachu leželo několik obrazů, harmonika a šicí stroj. Podařilo se zjistit, že pokoj byl zazděn v roce 1906 na příkaz paní Winchesterové, která v pokoji zůstala uvězněna. Někteří věří, že se tak stalo vinou zemětřesení, ona sama z toho ale viní zlé duchy.

Skutečně na ni i její sídlo dopadla kletba? Většinou jsou paranormální jevy připisovány spíše bývalým zaměstnancům a obyvatelům sídla, než obětem zbraní rodu Winchesterů.

Dveře, které nikam nevedou? V domě Winchesterových je to normální.

Foto: www.insideedition.com, cdn.cnn.com, s22658.pcdn.co, www.irishnews.com, i2-prod.mirror.co.uk
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky paranormal Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Jaká je pravda? Vážně manželku podvádí?
nasehvezdy.cz

Jaká je pravda? Vážně...

Mnoho prožitých...
Kapka ke kapce, pro užitek i osvěžení
panidomu.cz

Kapka ke kapce, pro užitek i...

Voda je život a pro zahradu to platí...
Virtuplex pomáhá rodinám s vážně nemocnými dětmi
epochaplus.cz

Virtuplex pomáhá rodinám s...

I virtuální realita může pomoci dobré věci....
Jack London: Zahání divoká duše bolest morfiem?
epochaplus.cz

Jack London: Zahání divoká...

Americký prozaik Jack London se proslaví svými...
Křídlová dveřní klasika
rezidenceonline.cz

Křídlová dveřní klasika

Hodí se všude, kde máme na otevírání tohoto typu dveří...
Opustil mě můj největší kamarád
skutecnepribehy.cz

Opustil mě můj největší...

Tak věrný a oddaný dokáže být...
Šílený císař Nero:  Pronásledoval ho duch jeho matky?
epochalnisvet.cz

Šílený císař Nero: ...

Z císařských komnat se ozývá přerývané oddechování. Patří...
Na cestě po Rakousku: Když milujete kolo, historii a přírodu…
epochanacestach.cz

Na cestě po Rakousku: Když...

Desítky jezer, stovky...
Babiččiny tvarohové buchty
tisicereceptu.cz

Babiččiny tvarohové buchty

A když buchty, nemůže chybět česká klasika...
Již 8. rok v řadě se Hublot stal oficiální časomírou Bol d’Or Mirabaud
iluxus.cz

Již 8. rok v řadě se Hublot stal...

Léto je ideálním obdobím k obnově a...
V pravěku to bez „ostrých loktů“ nešlo
21stoleti.cz

V pravěku to bez „ostrých...

Nejnovější archeologický průzkum dokazuje, že v...
Boj v zákulisí Slunečné? Závidí jí slávu a peníze!
nasehvezdy.cz

Boj v zákulisí Slunečné? Závidí...

Dlouhé roky se snaží...