Skip to content

Bizarní experiment spiritistů: Ducha vytvořili na přání!

Jsou duchové a přízraky skutečným zjevením nehmotných bytostí, nebo jejich obrazy vznikají pouze v naší mysli? Několik skeptiků se rozhodne dokázat, že duchové i jejich projevy jsou pouze kolektivní halucinací.

Jejich experiment se ale začal stáčet směrem, který nikdo z nich nečekal…

Jmenuje se Filip, je to anglický šlechtic, který žil ve svém sídle Diddington Mannor v hrabství Warwickshiru v polovině 17. století. Za svého života pojme za manželku krásnou místní dívku a zřejmě k ní jisté city chová.

Jenže ve sbližovacích pokusech je neúspěšný. Přestože jsou manželé, krásná Dorothea ho odmítá, a Filip záhy nachází útěchu v náruči Margo, půvabní cikánce s havraními vlasy. Milenku si dokonce nastěhuje do své bezprostřední blízkosti.

Nechá ji ubytovat v domku vrátného u bran svého sídla. Filipova manželka poměr dvojice odhalí a cítí se dotčena. Nařkne proto Margo z čarodějnictví a loupeže a nevinná cikánka je následně upálena na hranici.

Zoufalý Filip pak spáchá sebevraždu. Jenže jeho duch nenajde klid a proto se o dvě století později zjeví skupině spiritistů. Zní to jako příběh mnoha dalších zaznamenaných duchů. Filip je ovšem něčím unikátní.

Od jiných zjevení ho odlišuje fakt, že žádný šlechtic Filip, který se zabil pro nenaplněnou lásku ve Warwickshiru ve skutečnosti nikdy nežil! Jak se tedy spiritisté mohli spojit s jeho duchem?

Diddington Mannor
DUCHOVÉ NEEXISTUJÍ

Vše začíná na podzim roku 1972. Tehdy se začne k pravidelným seancím scházet skupina členů Torontské společnosti pro psychický výzkum. Zakladatel společnosti George Owen a jeho žena Iris se v té době řadí mezi mezi uznávané kapacity ve výzkumu paranormálních jevů a s ostatními členy spolku se rozhodnou ověřit jistou hypotézu vysvětlující různá zjevení duchů.

Owenovi i jejich kolegové jsou vůči duchům poměrně skeptičtí a jejich nový experiment má prokázat, že taková zjevení nejsou ničím jiným než halucinací. V případě spiritistických seancí, které jsou v té době stále velmi oblíbené, jde podle spolku o halucinaci masovou.

Sami se proto pokusí takovou skupinovou halucinaci vyprodukovat. „Aby byly jejich myšlenky soustředěny stejným směrem, rozhodli se vymyslet si ducha, kterého nazvali Filip,“ vysvětluje britský spisovatel John Fairley (*1940). Své fiktivní postavě vymyslí do detailů životní příběh, který stejně dobře mohl být celkem úspěšným historických románem. Každý týden se pak badatelé scházejí k seancích, na nichž se snaží ducha neexistujícího muže vyvolat.

Může být takový experiment úspěšný?

OD MEDITACE K VEČÍRKŮM

Owenovi a jejich kolegové jsou od počátku přesvědčení, že při jisté míře soustředění, dokáží během seance vytvořit obraz šlechtice, který se v jeden okamžik ve formě halucinace objeví před očima všech.

Vycházejí přitom i z poznatků významného britského odborníka na paranormální jevy Kennetha Batcheldora (1921-1988).

Ten tvrdí, že „schopnost produkovat úkazy není záhadná vlastnost několika vzácných jedinců nazývaných média, ale psychická zručnost, kterou mohou získat šikovností a zkušenostmi v podstatě všechny lidské bytosti”. Jenže jejich prvotní pokusy selhávají. Účastníci experiment berou skutečně vážně, meditují a své myšlenky usilovně soustřeďují na nešťastného Filipa, jehož životní příběh na každém setkání rozvíjejí.

Jenže marně. Už to téměř chtějí vzdát, když Iris Owenová přijde s nápadem změnit atmosféru seancí. Místo vážnosti a soustředění navrhuje přejít k poněkud neformálním uvolněným podmínkám. To ostatně prosazuje i Batcheldor, který tvrdí, že čím uvolněnější atmosféra je, tím spíš lze dosáhnout kýženého efektu.

Funguje to ale i na duchy, kteří ve skutečnosti nemohou existovat?

Skupina začne provádět pravidelné seance.
FILIP SE OZÝVÁ

Členy spolku z Toronta návrh na změnu přístupu k seancím zaujme a rozhodnou se proto v experimentu ještě chvíli pokračovat. Další schůzce se odehrávají v uvolněné a bezstarostné atmosféře. Účastníci si vyprávějí vtipy, zpívají písně, čas od času zmíní fiktivního šlechtice a čekají, zda se konečně jeho přítomnost nějak neprojeví.

Netrvá dlouho a jejich přání je vyslyšeno.

Při třetí či čtvrté seanci v tomto duchu se z desky jejich spiritistického stolku ucítí mírné zachvění či váhavé ťuknutí. V tu chvíli všichni zbystří, nejsou si ale zcela jisti, co vlastně zaznamenali.

Seance pokračuje a zaklepání, tentokrát trochu hlasitější se ozve znovu. Nakonec je klepání tak zřetelné, že ani jeden člen skupiny nepochybuje o tom, co zrovna slyšel. Skutečně se podařilo vyprodukovat u účastníku skupinovou sluchovou halucinaci?

Nebo se snad projevil duch muže, který nikdy nežil?

Údajná podoba Filipa.
Z FILIPA SE STÁVÁ POLTERGEIST

Povzbuzeni prvotním úspěchem skupina v seancích pokračuje a jejich „duch“ svou přítomnost dokazuje stále přesvědčivěji. Účastníci sezení se vzájemně ujišťují, že zvuky, ať už vědomě či nevědomě, nevydává žádný z nich, a Filip mezitím odpovídá na kladené otázky.

Zpočátku jemným klepáním, pak dokonce rovnou bušením do spiritistického stolku. K tomu se záhy přidávají i další hraniční jevy, například samovolný pohyb předmětů. „Stůl, kolem něhož seděli, se zvedal a pohyboval po místnosti a Filip odpovídal na otázky silnými údery,“ líčí průběh experimentu John Fairley.

„Bohužel se zjevení nešťastného kavalíra nikdy nezhmotnilo, ale fenomény se opakovaly v plném světle, často za účasti očitých svědků nebo filmových kamer.“

Postupem času se Filip ovšem začíná vymykat kontrole. Už se neprojevuje jen během seancí, ale dává o sobě vědět zcela mimo čas k tomu určený, jako by posbíral dostatek sil a začal žít vlastním životem.

Jeho klepání i další projevy přicházejí spontánně a nečekaně. Rok od prvního kontaktu se prý Filip chová jako „normální“ duch, či spíše jako typický poltergeist! Jak si interpretovat výsledky tohoto experimentu?

Ačkoliv původně chtěla skepticky laděná skupina prokázat, že duchové vznikají a žijí jen v naší mysli, paradoxně se jim nejspíš podařil opak. K tomu, oč badatelé na počátku svých schůzek usilovali, nikdy nedošlo.

Nikdy se jim nepodařilo vyvolat skupinovou halucinaci, při níž by všichni šlechtice spatřili.

Naopak se jim podařilo vyvolat řadu nevysvětlitelných jevů, které podle Fairleye zaznamenala kamera i nezávislí pozorovatelé. Spisovatel také vyjadřuje naději, že by experiment mohl vnést více světla do problematiky paranormálních jevů a pomoci najít příčinu projevů telekineze, ať už je tato příčina přirozená či nadpřirozená.

Z pokusu Torontské společnosti pro psychický výzkum se zatím zdá, že jedinec nebo skupina se za určitých podmínek může skutečně stát jakýmsi katalyzátorem paranormálních jevů. Prokazuje to snad, že můžeme myslí ovládat hmotu, pokud jsou k tomu vytvořeny vhodné podmínky?

Foto: Wikimedia commons, survivalresearch.ca, i0.wp.com, www.historyvshollywood.com, farm8.static.flickr.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky paranormal Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Vnučka získala v tomto životě jen samé bonusy
skutecnepribehy.cz

Vnučka získala v tomto...

Petruška je talentovaná, krásná a...
Zakázané epizody dětských pořadů, které neměl nikdo vidět
epochaplus.cz

Zakázané epizody dětských...

Každý z vás má nejspíše svůj...
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...
Omega Constellation s mimostřednou vteřinkou
iluxus.cz

Omega Constellation s...

Řada hodinek Omega Constellation se...
Rozhledna Krásenský vrch: Kamennou věž společnými silami vybudovala celá obec
epochanacestach.cz

Rozhledna Krásenský vrch:...

Cesta vzhůru po...
Došlo na dobře utajený rozchod?
nasehvezdy.cz

Došlo na dobře utajený...

S MATĚJEM MATUŠKOU (41)...
Už nejen hrubá a hladká…
epochalnisvet.cz

Už nejen hrubá a hladká…

Vyznáte se v moukách?  Na pultech se objevují...
Moderní technologie chrání kulturní památky
21stoleti.cz

Moderní technologie chrání...

Národní muzeum v Praze, hrad a zámek v Českém...
Jak se stát oblíbeným?
epochaplus.cz

Jak se stát oblíbeným?

Být oblíbeným není nikdy na škodu. Leckteré...
Utajený rozchod s vodákem?
nasehvezdy.cz

Utajený rozchod s vodákem?

Hvězda Sestřiček Kristýna...
Nejlepší řízek na světě
panidomu.cz

Nejlepší řízek na světě

Samozřejmě řeknete, že ho uměla vaše maminka nebo...
Čatní z paprik
tisicereceptu.cz

Čatní z paprik

V této skvělé omáčce se potkává sladkost...