10. srpna 2019: Federální letecká správa USA uzavírá vzdušný prostor nad Oblastí 51, mohlo to souviset s testováním utajovaných technologií?
Domů     Záhady historie
Blaník a jeho symbolika i tajemství
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 30.1.2021
3.9tis
471
SDÍLENÍ
3.9tis
ZOBRAZENÍ

Hora Blaník při své proslulosti v oblasti legend a bájí ve skutečnosti není až tak nápadným kopcem. Ale přesto, z různých kronik a třeba díky spisovateli Aloisi Jiráskovi je všeobecně znám jako úkryt českého vojska.

Podle legendy, až bude naší zemi nejhůře, vyjede z hory a pod vedením českého patrona Václava zemi osvobodí. Za symbol naděje byl Blaník považován v mnoha těžkých časech.

Pohled na Blaník FOTO: Wikimedia Commons Rozhledna na Velkém Blaníku FOTO: Wikimedia Commons Kaplička sv. Máří Magdalény FOTO: Wikimedia Commons

O VRCHU

Blaník je něco přes 630 metrů vysoký. Nachází se ve Středočeském kraji. Zhruba deset kilometrů na jih od Vlašimi. Na jeho vrcholu jsou zbytky středověkého hrádku, který byl roku 1420 dobyt husity. Také na kopci Malý Blaník, zvaném někdy Holý vrch, je také zřícenina poutní kaple svaté Máří Magdalény.

BLANICKÉ LEGENDY

Různé zkazky kolem Blaníku mají původ již v keltských dobách. Jiné mohly vznikat i na podkladě skutečných událostí. Ta o neporazitelném vojsku, spícím v hoře, může mít původ v 15. století. Tehdy na jihovýchodním úpatí Blaníka, u vesnice Býkovice, došlo k bitvě, kdy podivuhodným až zázračným způsobem došlo k porážce nepřátelského vojska, přestože bylo v přesile.

Již vzpomínaný Alois Jirásek se ve Starých pověstech českých zmiňuje i o návštěvě pozemšťana uvnitř hory potvrzujícím existenci vojska. To když neznámý rytíř pozval místního kováře k okování jednoho z koňů.

Zavedl jej do velké jeskyně, kde spali ostatní rytíři. Za odměnu prý dostal pytel se smetím. Roztrpčen nad tím, vysypal pytel hned u skály, kterou právě opustil. Doma po něm byla sháňka, zatímco v hoře strávil jen pár hodin, venku uběhl celý rok.

Když ukládal pytel, objevil v něm tři dukáty. Teď poznal svůj omyl, běžel hned zpátky, ale po smetí či po dukátech ani vidu. Také vchod do hory byl pryč.

Vrchol Velkého Blaníka od jihozápadního úpatí

ZÁJEM HITLERA O HORU BLANÍK

Jak známo, Hitler i nacističtí pohlaváři byli horlivými příznivci okultismu. A tak ve válce došlo i na Blaník. Ale Hitler neměl zájem o spící rytíře. To proto, že byl fascinován hledáním vstupu do bájné podzemní říše Agarthy s hlavním městem Shamballou.

Jde o teorii tzv. „dutozemě,“ kdy pod naším povrchem má existovat další neznámá civilizace. A tak byla vytipována celá řada teoreticky možných vstupů. Jednou branou do Agarthy mohla být také tzv. „Veřejová skála“ na Blaníku.

Samotný její název to evokuje, neboť veřej je totéž jako zárubeň. A to už nemá k nějakému vstupu nebo bráně daleko. Dodnes jsou u této skály patrné stopy po nacistických vrtných sondách. Tyto sondáže prováděli členové výzkumného ústavu SS Ahnenerbe. Ale neúspěšně.

TAJEMSTVÍ BLANÍKU

Blaník vždy působil tajemným dojmem. Není divu, vždyť i na něm a v okolí se vyskytují různé paranormální jevy. Tak například v oblasti Malého Blaníku se dodnes objevují záhadné světelné koule oranžové barvy.

Poklidně plují nad horou, ale ani současná věda nedovede jejich vznik a strukturu vysvětlit. Také byly zaznamenány záhadná zjevení a vzápětí zmizení postav.

Hlavním symbolem Blaníku je víra, že i v nejhorších dobách existuje naděje na zachování naší vlasti a její svobody. A doufejme, že tento symbol přežije i další věky.

Foto: Wikimedia Commons
reklama
Související články
od Michaela Holubová 8.8.2022 1.6tis
Hájem plným stromů a květin se prochází dívka. Z nenadání se ozve hlas. Promlouvá přímo k ní. Ve chvíli, kdy pohlédne do koruny stromu, pochopí. Jde o hada.     Svádí ji k ochutnání zakázaného ovoce ze stromu uprostřed zahrady. Děvče se jeho nabídkám brání. Má obavy ze smrti, která je se sladkými plody spojována. […]
od Pavel Polcar 8.8.2022 2.1tis
Ostrov McNabs v přístavu Halifax je dnes krásnou přírodní rezervací, ale ve své historii měl řadu zvěrstev, které vedly k pověstem o přízracích strašících jeho písečné pláže a bujné parky. McNabs byl v roce 1866 použit k přepravě nákladu britských cholerou trpících, z nichž mnozí zemřeli a skončili pohřbeni v hromadných hrobech na ostrově. Mrtví […]
od Pavel Polcar 7.8.2022 2.7tis
Odlehlá vesnice Kisiljevo je domovem pro méně než 800 obyvatel – a jeden strašidelný příběh o upírech. V roce 1725 zemřel obyvatel jménem Petar Plogojowitz a v následujících osmi dnech došlo k devíti úmrtím. Vrahem je mrtvola Devět zemřelých na smrtelné posteli řeklo, že je napadla Plogojowitzova mrtvola. Kněží a úředníci se shromáždili do Kisiljeva, […]
od Mirek Brát 6.8.2022 3.2tis
Kamikaze bylo jméno legendárního tajfunu, který ve třináctém století údajně hned dvakrát rozmetal mongolskou flotilu a zachránil Japonsko před invazí. Byla to jen legenda, nebo takový tajfun opravdu v minulosti vznikl? Jméno božské bouře bylo ve druhé světové válce propagandisticky využito v zoufalé snaze japonského císařství odvrátit vojenskou porážku. Sebevražedné útoky pilotů měly být právě tím božským […]
od Mirek Brát 5.8.2022 3.1tis
Křížové výpravy do Svaté země nebyly jen prostou vojenskou akcí. Jejich účastníci se dostávali do kontaktu s poznatky jiného civilizačního okruhu. Z křížových výprav si tak rytíři mohli přivézt nejen kořist hmotnou, ale i bohatství představované nově nabytými vědomostmi. Jedna stopa vede i do Českého ráje. Místem, kde bychom možná narazili i na stopy křížových výprav, je […]