9. srpna 1969: V Los Angeles probíhá vražedné běsnění satanistického gangu vedeného Charlesem Mansonem, při němž umírá i těhotná herečka Sharon Tate.
Domů     Záhady historie
Blízký východ a prastaré kamenné struktury
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 6.2.2021
6.6tis
Kamenné kruhy mohou být až 2000 let staré. Foto: David Boyer
491
SDÍLENÍ
6.6tis
ZOBRAZENÍ

Jsou vidět pouze ze shora. Pokud jimi procházíte, nevšimnete si zhola ničeho. Geoglyfy objevené na Blízkém východě v roce 2011 nedají archeologům spát. Prozatím totiž nepřišli na to, kdo tajemný systém kruhů a linií vytvořil a proč.

Kamenné kruhy mohou být až 2000 let staré. Foto: David Boyer Kolem tajemných struktur bez povšimnutí musely projít tisíce lidí. Foto: David Boyer Slavné linie z Nazcy. Foto: David Boyer
Kolem tajemných struktur bez povšimnutí musely projít tisíce lidí. Foto: David Boyer

Podobně jako tajemná a fascinující planina Nazca v Peru působí i oblast rozkládající se od Saudské Arábie přes Jordánsko až po Sýrii. V posledních letech zde satelitní a letecké snímky zachycují dlouhé linie a tisíce kamenných kruhů, které se zdají být dokonce starší než slavné peruánské linie.

Jejich věk se odhaduje zhruba na 2000 let! Účel však zůstává hádankou. Zatímco domorodí kočovníci z okolních států nazývají obrazce „dílem dávných lidí“, dnešní badatelé se snaží přinést konkrétnější odpověď na otázku po jejich tvůrcích.

„Lidé přes ně a kolem nich pravděpodobně chodili po staletí, tisíciletí, aniž by je napadlo, co ty tvary znamenají,“ uvádí člen výzkumného týmu David Kennedy, profesor klasické a starověké historie na Západoaustralské univerzitě. Objevíme klíč k této prastaré hádance?

Slavné linie z Nazcy. Foto: David Boyer

DŮMYSLNÉ SYSTÉMY

Kamenné struktury poprvé objevuje již v roce 1927 plukovník Percy Maitland, pilot vojenského letectva britských ozbrojených sil (RAF). Tehdy ovšem nikdo netuší, kolik jich ve skutečnosti je.

S novými technologiemi se dnes vynořují stále další motivy a překonávají své slavnější sourozence v Jižní Americe. „Jen v samotném Jordánsku evidujeme mnohem více takovýchto kamenných struktur než v Nazce, na mnohem větším území a mnohem starších,“ uvádí Kennedy.

Podoba geoglyfů se různí. Zatímco někde jsou kameny vyloženy do tvaru připomínající zvíře, jinde se jedná o symetrické vzory či přímky. Některé linie v Jordánsku jsou až 65 kilometrů dlouhé. K čemu to vše mělo sloužit?

Jednou z teorií je, že promyšlené struktury byly vytvořeny kvůli lovu zvířat. Kamenné zídky prý odváděly divokou zvěř k jámám, které pro ně byly smrtonosnými pastmi. Dalším výkladem pak je, že geoglyfy mají astronomický význam.

To však většina badatelů vyvrací, stejně jako domněnku, že se jedná jen o přírodou vytvořené vzorce. Zjistí odborníci v budoucnu více podrobností o těchto tajemných strukturách?

Michaela Vondrušková

Foto: David Boyer
Lokalita:
reklama
Související články
od Michaela Holubová 8.8.2022 1.6tis
Hájem plným stromů a květin se prochází dívka. Z nenadání se ozve hlas. Promlouvá přímo k ní. Ve chvíli, kdy pohlédne do koruny stromu, pochopí. Jde o hada.     Svádí ji k ochutnání zakázaného ovoce ze stromu uprostřed zahrady. Děvče se jeho nabídkám brání. Má obavy ze smrti, která je se sladkými plody spojována. […]
od Pavel Polcar 8.8.2022 2.1tis
Ostrov McNabs v přístavu Halifax je dnes krásnou přírodní rezervací, ale ve své historii měl řadu zvěrstev, které vedly k pověstem o přízracích strašících jeho písečné pláže a bujné parky. McNabs byl v roce 1866 použit k přepravě nákladu britských cholerou trpících, z nichž mnozí zemřeli a skončili pohřbeni v hromadných hrobech na ostrově. Mrtví […]
od Pavel Polcar 7.8.2022 2.7tis
Odlehlá vesnice Kisiljevo je domovem pro méně než 800 obyvatel – a jeden strašidelný příběh o upírech. V roce 1725 zemřel obyvatel jménem Petar Plogojowitz a v následujících osmi dnech došlo k devíti úmrtím. Vrahem je mrtvola Devět zemřelých na smrtelné posteli řeklo, že je napadla Plogojowitzova mrtvola. Kněží a úředníci se shromáždili do Kisiljeva, […]
od Mirek Brát 6.8.2022 3.2tis
Kamikaze bylo jméno legendárního tajfunu, který ve třináctém století údajně hned dvakrát rozmetal mongolskou flotilu a zachránil Japonsko před invazí. Byla to jen legenda, nebo takový tajfun opravdu v minulosti vznikl? Jméno božské bouře bylo ve druhé světové válce propagandisticky využito v zoufalé snaze japonského císařství odvrátit vojenskou porážku. Sebevražedné útoky pilotů měly být právě tím božským […]
od Mirek Brát 5.8.2022 3.1tis
Křížové výpravy do Svaté země nebyly jen prostou vojenskou akcí. Jejich účastníci se dostávali do kontaktu s poznatky jiného civilizačního okruhu. Z křížových výprav si tak rytíři mohli přivézt nejen kořist hmotnou, ale i bohatství představované nově nabytými vědomostmi. Jedna stopa vede i do Českého ráje. Místem, kde bychom možná narazili i na stopy křížových výprav, je […]