18. ledna 1986: Končí podivuhodný případ Kena Webstera, který si měl dopisovat s mužem ze 16. století.
Domů     Záhady historie
Blízký východ a prastaré kamenné struktury
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 6.2.2021
6.6tis
Kamenné kruhy mohou být až 2000 let staré. Foto: David Boyer
491
SDÍLENÍ
6.6tis
ZOBRAZENÍ

Jsou vidět pouze ze shora. Pokud jimi procházíte, nevšimnete si zhola ničeho. Geoglyfy objevené na Blízkém východě v roce 2011 nedají archeologům spát. Prozatím totiž nepřišli na to, kdo tajemný systém kruhů a linií vytvořil a proč.

Kamenné kruhy mohou být až 2000 let staré. Foto: David Boyer Kolem tajemných struktur bez povšimnutí musely projít tisíce lidí. Foto: David Boyer Slavné linie z Nazcy. Foto: David Boyer
Kolem tajemných struktur bez povšimnutí musely projít tisíce lidí. Foto: David Boyer

Podobně jako tajemná a fascinující planina Nazca v Peru působí i oblast rozkládající se od Saudské Arábie přes Jordánsko až po Sýrii. V posledních letech zde satelitní a letecké snímky zachycují dlouhé linie a tisíce kamenných kruhů, které se zdají být dokonce starší než slavné peruánské linie.

Jejich věk se odhaduje zhruba na 2000 let! Účel však zůstává hádankou. Zatímco domorodí kočovníci z okolních států nazývají obrazce „dílem dávných lidí“, dnešní badatelé se snaží přinést konkrétnější odpověď na otázku po jejich tvůrcích.

„Lidé přes ně a kolem nich pravděpodobně chodili po staletí, tisíciletí, aniž by je napadlo, co ty tvary znamenají,“ uvádí člen výzkumného týmu David Kennedy, profesor klasické a starověké historie na Západoaustralské univerzitě. Objevíme klíč k této prastaré hádance?

Slavné linie z Nazcy. Foto: David Boyer

DŮMYSLNÉ SYSTÉMY

Kamenné struktury poprvé objevuje již v roce 1927 plukovník Percy Maitland, pilot vojenského letectva britských ozbrojených sil (RAF). Tehdy ovšem nikdo netuší, kolik jich ve skutečnosti je.

S novými technologiemi se dnes vynořují stále další motivy a překonávají své slavnější sourozence v Jižní Americe. „Jen v samotném Jordánsku evidujeme mnohem více takovýchto kamenných struktur než v Nazce, na mnohem větším území a mnohem starších,“ uvádí Kennedy.

Podoba geoglyfů se různí. Zatímco někde jsou kameny vyloženy do tvaru připomínající zvíře, jinde se jedná o symetrické vzory či přímky. Některé linie v Jordánsku jsou až 65 kilometrů dlouhé. K čemu to vše mělo sloužit?

Jednou z teorií je, že promyšlené struktury byly vytvořeny kvůli lovu zvířat. Kamenné zídky prý odváděly divokou zvěř k jámám, které pro ně byly smrtonosnými pastmi. Dalším výkladem pak je, že geoglyfy mají astronomický význam.

To však většina badatelů vyvrací, stejně jako domněnku, že se jedná jen o přírodou vytvořené vzorce. Zjistí odborníci v budoucnu více podrobností o těchto tajemných strukturách?

Michaela Vondrušková

Foto: David Boyer
Lokalita:
reklama
Související články
od Filip Appl 17.1.2022 947
Odvážný král Artuš, mocný čaroděj Merlin a bájný hrad Camelot, kde se scházeli rytíři kulatého stolu. To vše patří do legendy, kterou zná bezpochyby téměř každý. Už jen málo lidí však tuší, že s ní souvisí ještě jiný, mnohem méně známý příběh. Příběh o tajemném království Lyonesse. V malé pracovně osvětlené svíčkami sedí zamyšlený anglický učenec Richard […]
od Lucie Kubešová 16.1.2022 737
Runy jsou znaky, které údajně pochází z písma Etrusků a Řeků. Runové nápisy jsou velice staré, používaly se přibližně od 2. století našeho letopočtu a omezeně je bylo možno najít až do roku 1100. Runy se objevují především u Germánů, ve Skandinávii a Británii. Vyřezávaly se do dřeva, tesaly do skal či kamenů. Runový kámen […]
od Pavel Polcar 15.1.2022 1.9tis
Hledat mezi našimi předky makaka nebo třeba šimpanze by bylo velice mylné. Vše se má totiž tak, že jak lidské pokolení, tak i druh např. goril má pouze „společného předka“. Oba druhy se následně v průběhu let vyvíjely a měnily odděleně. K mylnému přesvědčení mnohé jistě vede známé vyobrazení evoluce člověka, kde je v jedné řadě […]
od Matěj Soukup 15.1.2022 2.5tis
Japonský hrad Maruoka je jeden z mála, který si dodnes zachoval svou tradiční podobu. Postaven byl v roce 1576 poblíž města Sakai na severním pobřeží Japonska. Hrad vystavěný Shibato Katsutoyem však skrývá jedno děsivé tajemství. Podle legendy je pod jeho základy pohřbena chudá vdova. NUTNOST OBĚTI PRO BOHY Traduje se, že když se Katsutoyo v […]
od Jiří Nechanický 14.1.2022 2.4tis
Přitahují vás tajemná místa obestřená záhadami? Nemusíte za nimi cestovat přes půlku světa. Víc než dost jich najdete i v Evropě. Třeba taková Itálie. Archeologické nálezy na Apeninském poloostrově, Sicílii a Sardinii nepřestávají udivovat dodnes. Když před vámi někdo pronese „dovolená Itálie“, nejspíš si jako první vybavíte moře, pláže a pizzu. Stát na Apeninském poloostrově […]