26. ledna 1966: Během dopoledne opouští dům v australském Adelaide Jane, Arnna a Grant Beaumontovi. Je jim mezi pěti až devíti lety. Nikdy se nenajdou.
Domů     Náboženství a okultismus
Děsivé tajemství německého „Stonehenge“ odhaleno! Co skrývají jámy plné brutálně ubitých těl?
Jana Dvořáková
od Jana Dvořáková 7.2.2021
5.6tis
PöMMELTE 23.08.2018 Sehenswürdigkeit und Tourismus- Attraktion des Geschichts- Denkmal Ringheiligtum in Pömmelte im Bundesland Sachsen-Anhalt, Deutschland. // Tourist attraction of the historic monument Ringheiligtum in Poemmelte in the state Saxony-Anhalt, Germany. www.salzlandkreis.de Foto: Steffen Schellhorn ACHTUNG: KEINE BILDFUNKVERWENDUNG und KEIN POD [ Rechtehinweis: picture alliance/ZB/euroluftbild ]
87
SDÍLENÍ
5.6tis
ZOBRAZENÍ

Poblíž německého města Magdeburgu se nachází rituální kruh, který je velmi podobný anglickému Stonehenge. Na rozdíl od něj je postavený celý ze dřeva. Co se stalo, že lidé toto místo opustili?

Anglické Stoenhenge není jediným kruhovým monumentem v Evropě. Existuje jich mnohem víc. Jeden podobný stojí i v malé vesničce Pömmelte asi 170 km od Berlína. Na rozdíl od anglického „kolegy“ je ale celý dřevěný.

Pozůstatky tohoto útvaru našli archeologové už v roce 1991, prohledávat ho začali teprve v nedávné době.

K ČEMU MOHL SLOUŽIT?

Dřevěné palisády spolu s příkopy a valy tvořilo celkem sedm prstenců, přičemž vnější průměr činil 35 metrů. Tehdejší lidí ho postavili okolo roku 2300 př. n. l. a využívali ho přibližně 300 let. Stejně jako u Stonehenge se stále spekuluje, k čemu mohl neolitickým kulturám sloužit.

Dnes víme, že mnohé z nich byly uspořádány podle postavení a pohybu Slunce a hvězd, a mohly tak plnit funkci astronomické observatoře nebo kalendáře. Také v Pömmelte dva ze vchodů odpovídají nasměrování k východu a západu Slunce.

Stejně jako Stonehenge mohlo místo sloužit jako astronomická observatoř.

CO SE NAŠLO UVNITŘ?

V kruhovém příkopu byly nepravidelně rozložené šachetní jámy, které měly pravděpodobně trubkovou nebo válcovitou vnitřní konstrukci, jež sestávala z proutí. Lidé jámy vyhloubili a uložili do nich rituální předměty.

Při vykopávkách našli badatelé na dně jam nejrůznější předměty denního užití včetně keramických hrnců a nádob, kamenných seker, ale také mlecí kameny a zvířecí kosti. Nádoby pocházely z přechodného období od neolitu do doby bronzové.

RITUÁLNÍ OBĚTI?

O tom, že kruh mohl sloužit i k rituálním obětem, svědčí i nedávný nález jam, které byly plný lidských koster. Je zajímavé, že se jednalo převážně o kostry žen a dětí, které měly zpřelámané a zpřerážené kosti včetně proražených lebek a žeber.

Podle všeho tato zranění vznikla těsně před smrtí nebo krátce po ní. Odborníci jsou přesvědčeni, že oběti někdo brutálně ubil a těla hodil do připravených jam. „Poslední chvíle těchto obětí byly strašné, vypadá to, že je hodili nebo strčili do jam, nejméně jeden z teenagerů měl při tom svázané ruce,“ uvedl německý archeolog André Spatzier.

V jámě se našlo několik koster. Lidé zřejmě zemřeli násilnou smrtí.

ROZDÍL MEZI MUŽI A ŽENAMI

Teorie hovoří o tom, že zemřelí mohli být nejen součástí rituálů, ale i konfliktů mezi jednotlivými kmeny, což nebylo v té době nic neobvyklého. Příslušníci poraženého kmene tak mohli být uvnitř kruhu obětováni.

Kontroverzní jsou i další hroby dospělých mužů ve věku 17 až 30 let, které se badatelé nalezli ve vnějším kruhu. Tyto ostatky neprokazují žádné stopy po násilí a byli pohřbeni s hlavou na východ, což poukazuje na náboženský ceremoniál a společenský status zemřelých.

PROČ MÍSTO OPUSTILI?

Stále se neví, proč lidé toto místo kolem roku 2050 př. n. l. opustili a úmyslně ho zničili. Podle všeho vytáhli všechny dřevěné kůly, vložili oběti do jam a spálili veškeré dřevo, až nakonec celé henge zasypali hlínou.

Dle závěrů archeologů se tak mohlo stát v ceremoniálním obřadu. Přesto si ještě nějaký čas uchoval svůj význam, kolem roku 1900 př. n. l. sem někdo přemístil kostru muže. Co se ale skutečně na místě stalo a proč odtud lidé odešli, se ještě stále nepodařilo rozluštit.

Foto: Shutterstock.com, History.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 22.1.2022 2.5tis
Deštné v Orlických horách je v zimních měsících vyhledávané lyžařské středisko. Příznivci sjezdové lyžování tu mohou nejen spoléhat na správně seřízená bezpečnostní vázání, ale mohou rovněž požádat o přímluvu za šťastný návrat z lyžovačky i „místní“ Pannu Marii Královnu (tzv. Deštenskou). Za historií Panny Marie-Deštenské musíme putovat až do přelomu osmnáctého a devatenáctého století. Tehdy […]
od Eva Soukupová 21.1.2022 2.6tis
Dlouho byla zatvrzelou skeptičkou se silným odporem k jakýmkoliv nadpřirozeným jevům. Po setkání s jistým médiem se ale její život obrátí naruby. Začne se plně věnovat magii, věštění a parapsychologii. Nejdříve jako kartářka a pak jako médium, které řeší zločiny.     V minulosti by byla americká parapsycholožka Noreen Renier (*1937) jistojistě považována za čarodějnici […]
od Pavel Polcar 21.1.2022 3.2tis
Lidé jsou toho přesvědčení, že když evoluce nabízí odpovědi na změny života, měla by také vysvětlovat i jeho vznik. I přes všemožná zjištění, jakými jsou nejrůznější adaptace v průběhu času, však evoluce dosud není schopna objasnit skutečný původ života. S evoluční teorií je možné nahlédnout o mnoho let zpět až k tzv. LUCA (Last Universal Common […]
od Adriana Vojtíšková 20.1.2022 2.8tis
Zajímá vás, kým byl mytický vlk Fenrir, jak se dělí padlí andělé, nebo zda měla Amerika skutečného superhrdinu? Čtěte dál…     OTÁZKA 1.: JAK SE ROZDĚLUJÍ PADLÍ ANDĚLÉ A DÉMONI? Toto členění démonů pochází od anglického okultisty Francise Barretta z přelomu 18./19. století. Právě on stanovil počet pekelných sborů na číslovku 9. Inspiroval se […]
od Mirek Brát 20.1.2022 3.5tis
V Podorlické pahorkatině se nachází poutní místo Rokole s pramenem údajně zázračné léčivé vody. Název Rokole pravděpodobně vychází z geografické polohy místa v roklině, tedy od slova rokle. Tamní lesní studánka je dobře známá v širokém okolí. Jaká legenda proměnila tuto lokalitu ve vyhledávané  poutní místo? Prvotní legenda spojená s oblastí Rokole má v sobě zřetelný nádech mariánského zázraku. Jde […]