9. srpna 1969: V Los Angeles probíhá vražedné běsnění satanistického gangu vedeného Charlesem Mansonem, při němž umírá i těhotná herečka Sharon Tate.
Domů     Náboženství a okultismus
Děsivé tajemství německého „Stonehenge“ odhaleno! Co skrývají jámy plné brutálně ubitých těl?
Jana Dvořáková
od Jana Dvořáková 7.2.2021
5.6tis
PöMMELTE 23.08.2018 Sehenswürdigkeit und Tourismus- Attraktion des Geschichts- Denkmal Ringheiligtum in Pömmelte im Bundesland Sachsen-Anhalt, Deutschland. // Tourist attraction of the historic monument Ringheiligtum in Poemmelte in the state Saxony-Anhalt, Germany. www.salzlandkreis.de Foto: Steffen Schellhorn ACHTUNG: KEINE BILDFUNKVERWENDUNG und KEIN POD [ Rechtehinweis: picture alliance/ZB/euroluftbild ]
87
SDÍLENÍ
5.6tis
ZOBRAZENÍ

Poblíž německého města Magdeburgu se nachází rituální kruh, který je velmi podobný anglickému Stonehenge. Na rozdíl od něj je postavený celý ze dřeva. Co se stalo, že lidé toto místo opustili?

Anglické Stoenhenge není jediným kruhovým monumentem v Evropě. Existuje jich mnohem víc. Jeden podobný stojí i v malé vesničce Pömmelte asi 170 km od Berlína. Na rozdíl od anglického „kolegy“ je ale celý dřevěný.

Pozůstatky tohoto útvaru našli archeologové už v roce 1991, prohledávat ho začali teprve v nedávné době.

K ČEMU MOHL SLOUŽIT?

Dřevěné palisády spolu s příkopy a valy tvořilo celkem sedm prstenců, přičemž vnější průměr činil 35 metrů. Tehdejší lidí ho postavili okolo roku 2300 př. n. l. a využívali ho přibližně 300 let. Stejně jako u Stonehenge se stále spekuluje, k čemu mohl neolitickým kulturám sloužit.

Dnes víme, že mnohé z nich byly uspořádány podle postavení a pohybu Slunce a hvězd, a mohly tak plnit funkci astronomické observatoře nebo kalendáře. Také v Pömmelte dva ze vchodů odpovídají nasměrování k východu a západu Slunce.

Stejně jako Stonehenge mohlo místo sloužit jako astronomická observatoř.

CO SE NAŠLO UVNITŘ?

V kruhovém příkopu byly nepravidelně rozložené šachetní jámy, které měly pravděpodobně trubkovou nebo válcovitou vnitřní konstrukci, jež sestávala z proutí. Lidé jámy vyhloubili a uložili do nich rituální předměty.

Při vykopávkách našli badatelé na dně jam nejrůznější předměty denního užití včetně keramických hrnců a nádob, kamenných seker, ale také mlecí kameny a zvířecí kosti. Nádoby pocházely z přechodného období od neolitu do doby bronzové.

RITUÁLNÍ OBĚTI?

O tom, že kruh mohl sloužit i k rituálním obětem, svědčí i nedávný nález jam, které byly plný lidských koster. Je zajímavé, že se jednalo převážně o kostry žen a dětí, které měly zpřelámané a zpřerážené kosti včetně proražených lebek a žeber.

Podle všeho tato zranění vznikla těsně před smrtí nebo krátce po ní. Odborníci jsou přesvědčeni, že oběti někdo brutálně ubil a těla hodil do připravených jam. „Poslední chvíle těchto obětí byly strašné, vypadá to, že je hodili nebo strčili do jam, nejméně jeden z teenagerů měl při tom svázané ruce,“ uvedl německý archeolog André Spatzier.

V jámě se našlo několik koster. Lidé zřejmě zemřeli násilnou smrtí.

ROZDÍL MEZI MUŽI A ŽENAMI

Teorie hovoří o tom, že zemřelí mohli být nejen součástí rituálů, ale i konfliktů mezi jednotlivými kmeny, což nebylo v té době nic neobvyklého. Příslušníci poraženého kmene tak mohli být uvnitř kruhu obětováni.

Kontroverzní jsou i další hroby dospělých mužů ve věku 17 až 30 let, které se badatelé nalezli ve vnějším kruhu. Tyto ostatky neprokazují žádné stopy po násilí a byli pohřbeni s hlavou na východ, což poukazuje na náboženský ceremoniál a společenský status zemřelých.

PROČ MÍSTO OPUSTILI?

Stále se neví, proč lidé toto místo kolem roku 2050 př. n. l. opustili a úmyslně ho zničili. Podle všeho vytáhli všechny dřevěné kůly, vložili oběti do jam a spálili veškeré dřevo, až nakonec celé henge zasypali hlínou.

Dle závěrů archeologů se tak mohlo stát v ceremoniálním obřadu. Přesto si ještě nějaký čas uchoval svůj význam, kolem roku 1900 př. n. l. sem někdo přemístil kostru muže. Co se ale skutečně na místě stalo a proč odtud lidé odešli, se ještě stále nepodařilo rozluštit.

Foto: Shutterstock.com, History.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Michaela Holubová 8.8.2022 1.6tis
Hájem plným stromů a květin se prochází dívka. Z nenadání se ozve hlas. Promlouvá přímo k ní. Ve chvíli, kdy pohlédne do koruny stromu, pochopí. Jde o hada.     Svádí ji k ochutnání zakázaného ovoce ze stromu uprostřed zahrady. Děvče se jeho nabídkám brání. Má obavy ze smrti, která je se sladkými plody spojována. […]
od Mirek Brát 6.8.2022 2.3tis
Alchymie se v historii těšila oblibě nejen v Evropě, ale i v islámském světě. Jedním z jejich nejvýznačnějších představitelů zde byl Abu Bakr al-Razi, známý taktéž pod latinským jménem Rhazes. Říkalo se o něm, že ovládal proměnu železa a mědi ve zlato… Abu Bakr al-Razi (865-925) byl Peršan, jehož život spadá do období takzvaného islámského zlatého věku. Do dějin […]
od Eva Soukupová 5.8.2022 3.4tis
Nechvalně známá města Sodoma a Gomora vytrvale balancují na hraně mýtu a reality. Pravost biblického příběhu by mohl jednoznačně potvrdit pouze nález těchto měst. Někteří archeologové nyní věří, že Sodomu skutečně našli. Má se ukrývat za pozůstatky meteoritem zničeného města na břehu Jordánu.     O městech, jež zachvátil hřích natolik, že byla Hospodinem i […]
od Matěj Soukup 3.8.2022 3.0tis
Pokud patříte mezi fanoušky logických a matematických problémů, zajisté vám není neznámý problém takzvaných hanojských věží. Traduje se však legenda, že jedny tyto věže by mohly způsobit konec světa. Nacházejí se prý někde v jižní Asii a jsou z ryzího zlata. HLAVOLAM Z 19. STOLETÍ Princip hanojských věží, které vymyslel francouzský matematik Édouard Lucas v […]
od Adriana Vojtíšková 2.8.2022 3.0tis
Pyramidy nestavěli jen Egypťané, ale můžeme je najít po celém světě. Močikové byli jednou z kultur, která podivné stavby také budovala.     Jejich komolé pyramidy byly tvořeny nepálenými hliněnými cihlami a dnes už z nich tedy zbývají v podstatě jen homole zeminy, jejichž původní podobu není jednoduché zrekonstruovat. Velmi netypicky Močikové pyramidy využívali mimo […]