Skip to content

Bloudí lomy Velké Ameriky přízrak?

V oblasti Mořiny blízko Karlštejna se nachází vápencové lomy, zvané Velká a Malá Amerika a Mexiko. Po válce byla část lomů opuštěna, a proto i přes zákaz vstupu začaly lomy lákat trampy svoji tajuplností a podobou s americkými kaňony.

V úbočí strmých stěn jsou patrny otvory a skály protkány v několika patrech těžebními šachtami. Právě v těchto tajuplných kulisách začíná příběh fantoma lomů, známého pod jménem Hans Hagen.

Byl prý to příslušník německé armády, který se zde ukrýval před Rudou armádou. Kradl horníkům a později také trampům jídlo, ale tento způsob života v temnotě a odloučení jej psychicky i fyzicky ničil.

Podle některých verzí se sám po několika měsících ve štolách lomu zastřelil, nebo zahynul za záva-lem některé chodby. A jak Hans Hagen přišel ke svému jménu fantoma? V lomu se prý našel bodák z jeho pušky, na kterém bylo toto jméno vyryto.

Od doby své smrti se prý zjevuje v labyrintu chodeb v různých podobách a trestá opovážlivce, kteří jej provokují a vyvolávají jeho jméno.

Jedna z chodeb na třetím poschodí západní části komplexu štol poblíž lomu Malá Amerika nese Hagenovo jméno. Z chodby hlavní sběrné štoly, mezi Podkováckou štolou a Štolou růží, odbočuje k severozápadu a vede až na zčásti zatopenou křižovatku.

Doleva z ní odbočuje šikmo nahoru tzv. Hagenova svážná štola, spojující kdysi 3. patro s 2 patrem. Dnes je tato svážná zakončená závalem. V chodbách je i Hagenova studánka a na křižovatce dvou konkrétních chodeb visí hornický gong v podobě železné kolejnice a tyče.

Kdysi sloužil k oznamování svačiny či oběda horníků, začátku a konce směny, k oznamování nebezpečí apod. Nyní však kdo v naprosté tmě na gong třikrát zazvoní, tak prý přivolá na sebe kletbu Hagena a postihne jej nějaké neštěstí buď hned, nebo do roka, či se ze spleti chodeb už nevrátí zpátky.

Pohled na lom a jezero od západu.

Řada náhodných svědků zažila ve štolách a v okolí těžko logicky vysvětlitelné situace. Často se tak stávalo se snahou vyvolat ducha Hagena. Potom bylo na běžně nepřístupných místech slyšet dunivé kroky, těžké dýchání či se zjevila nejasná postava muže.

Byli to především trampové, kteří Hagena provokovali. Tak například jedna skupina tábořící večer u vchodu do štoly Modlitebna z legrace zavolala na Hagena, aby se šel ohřát k ohni. Hned nato začal ze štoly vystupovat jakýsi modravý a světélkující plyn, který se k nim začal rychle blížit.

Na nic nečekali a zděšeně prchali. Jindy zase jiná parta poslala dva kluky pro vodu do studánky do 20 metrové výšky. Ti došli až ke zmíněnému gongu a je-den z nich, aby dokázal svoji odvahu, tak zazvonil.

Sotva dozněl jeho tón, ozvaly se kroky ve vodě a bahně a se sípěním se blížily k trampům. Ti utekli, ale mysleli si, že šlo o vtip jejich kamarádů. Po vzájemném ujištění se všichni vrátili ke studánce a na vlastní uši slyšely ty kroky i viděli temnou postavu v dálce.

Také například mladá účastnice přírodopisné expedice popsala náhodné přímé setkání se zarostlým a otrhaným mužem ve štolách, ale protože ho neprovokovali, minul je bez povšimnutí. Jiná expedice na fotografiích u více účastníků zjistila záhadné mlhavé tvary, které tam při návštěvě nezjistili.

Ale na vyvolávání svého jména je prý šílený duch Hagena podrážděný, hází do lomu kameny a projevuje se zuřivě.

Velká Amerika.

Možná také se za legendu Hagena později začal vydávat člověk, který se potřeboval ukrývat před spravedlností. Ten prý dokonce našel za nějakým závalem kostru pravého Hagena i s uniformou a výzbrojí. V helmě měl průstřel a vypadalo to na jeho sebevraždu.

A tak si zmíněný zločinec jeho výbavu přivlastnil, což mu pomohlo k vydávání se za pravého Hagena. Podle jiné verze příběhu byl Hagen krutým dozorcem v dolech, kde ve 40. let pracovali také váleční zajatci.

Ze strachu po skončení války otrávil svou rodinu a utekl do spleti štol. Podle některých pramenů se pokusil ve štolách zasypat věz-ně, aby proti němu nesvědčili, ale při neopatrném odpalu způsobil zával jen sám sobě.

Krásné scenérie lomů v Mořině jsou dnes oblíbeným turistickým cílem, a proto se vyplatí obdivovat na těchto místech jen nádhernou přírodu a nechat ducha Hanse Hagena na pokoji. Vždyť nikdy nemůžeme vědět, co je legendou a co skutečností.

Foto: wikipedie
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky paranormal Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Křídlová dveřní klasika
rezidenceonline.cz

Křídlová dveřní klasika

Hodí se všude, kde máme na otevírání tohoto typu dveří...
Na cestě po Rakousku: Když milujete kolo, historii a přírodu…
epochanacestach.cz

Na cestě po Rakousku: Když...

Desítky jezer, stovky...
Technologie známá „z kriminálek“ odhalí zločince
epochaplus.cz

Technologie známá „z...

Dostat i z té nejrozmazanější fotky...
Proč chce Bára utéct?
nasehvezdy.cz

Proč chce Bára utéct?

V současné době vážou...
Jejich manželství prochází krizí
nasehvezdy.cz

Jejich manželství prochází...

Na mateřské dovolené je sotva...
Šílený císař Nero:  Pronásledoval ho duch jeho matky?
epochalnisvet.cz

Šílený císař Nero: ...

Z císařských komnat se ozývá přerývané oddechování. Patří...
Ředkvičkový salát jako příloha k masu
tisicereceptu.cz

Ředkvičkový salát jako...

Nepropásněte sezonu ředkviček, jsou nabité vitaminy...
V pravěku to bez „ostrých loktů“ nešlo
21stoleti.cz

V pravěku to bez „ostrých...

Nejnovější archeologický průzkum dokazuje, že v...
Pošpinila jsem vztah svou hloupostí
skutecnepribehy.cz

Pošpinila jsem vztah svou...

Ani po letech se nemohu...
Rada Magdaleny Dobromily Rettigové hospodyňkám: Nevěrníkům servírujte polévku
epochaplus.cz

Rada Magdaleny Dobromily Rettigové...

Kuchařka Magdaleny Dobromily Rettigové vydaná...
Již 8. rok v řadě se Hublot stal oficiální časomírou Bol d’Or Mirabaud
iluxus.cz

Již 8. rok v řadě se Hublot stal...

Léto je ideálním obdobím k obnově a...
Kdy je zapomnětlivost ještě normální?
panidomu.cz

Kdy je zapomnětlivost ještě...

Paměť uchovává nejen vzpomínky, ale také povědomí...