27. května 1963: Britský letec a novinář sir Peter Masefield se setkává se slavným duchem letiště Montrose.
Domů     Neobjasněné události
Šest vánočních monster, které vás nenechají usnout!
Eva Lassler
od Eva Lassler 8.12.2017
4.5tis
125
SDÍLENÍ
4.5tis
ZOBRAZENÍ

Vánoční tradice a pohádky se mění stát od státu, avšak co je běžně považováno za období klidu, míru a pohody, je ve skutečnosti líhništěm podivných stvoření a monster, ze kterých mrazí v zádech.

Krampus

Krampus je asi nejznámějším netvorem z období Vánoc. Napůl kozel a napůl démon. Nosí zvony a řetězy. Nezbedy nejprve zbije větvemi břízy a následně stáhne do podsvětí.

V noci na 6. prosince dávají děti za okno své boty. Pokud byly hodné, dostanou od Mikuláše odměnu. Pokud hodné nebyly, oznámí Krampus svůj příchod tím, že jim do bot strčí rákosku.

Tradice Krampuse je známá především v Německu a Rakousku. Tam se pořádají i Čertovské reje, které si tohoto vánočního démona připomínají.

Zwarte Piet

V Česku též známý jako „černý Petr“, doprovází Sinterklaase (nizozemská verze Mikuláše) během obchůzek a dává zlobivým dětem uhlí.

Podle belgických a nizozemských tradic, pokud se dítě nepolepší a stále bude zlobivé, Zwarte Piet si pro něj přijde a odtáhne ho do dolu. Tam bude těžit uhlí navěky!

Grýla & Jólakötturinn

Největšími experty na děsivost a hrůzu jsou bezpochyby Islanďané. Grýla je žena, která schází z kopců a unáší, vaří a následně pojídá zlobivé děti. Přežít mohou pouze ty, které se budou kát a projeví lítost nad svým chováním.

Ale Grýla není jediná, kdo číhá, aby si pochutnal na lidském mase. Černá kočka jménem Jólakötturinn si přijde pro každého, kdo k Vánocům nedostane oblečení.

Frau Perchta

Německá a rakouská paní Perchta přichází k dětem a pokud byly hodné a tvrdě pracovaly, odmění je kouskem stříbra.

Pokud nebyly, jejich trestem je rozpárání břicha a vyvržení orgánů. Místo nich Perchta vloží do břišní dutiny oblázky a slámu.

Joulupukki

V moderní době je Joulupukki jednoduše dalším ekvivalentem Santa Clause nebo Mikuláše, ale v minulosti byla bytost, jejíž jméno se dá přeložit jako “vánoční kozel”, někým naprosto výjimečným.

Joulupukki chodil dům od domu a klepal na dveře. Ptal se rodičů, jestli v domě bydlí hodné děti. Pokud ano, dostaly děti dárky. Pokud ne, Joulupukki je navštívil a bil je tak dlouho, dokud jim záda nezačala krvácet.

Foto: https://orig00.deviantart.net/, http://www.thterrortime.com/, https://media.nu.nl/, http://cdn6.ihorror.com/, https://1.bp.blogspot.com/, https://pre00.deviantart.net
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.5.2022 671
V rámci řady pozorování UFO byl hlášený výskyt záhadných struktur, které později dostaly pojmenování „andělské vlasy“. Tento fenomén byl součástí i známého nebeského jevu nad Norimberkem v roce 1561. Pokud netrpíte arachnofobií, čtěte dál a zkuste s námi hledat vysvětlení tohoto jevu. Obecně rozšířenou teorií je hypotéza, že andělské vlasy jsou vytvořené z ionizovaného vzduchu, který […]
od Eva Soukupová 26.5.2022 2.2tis
Mořští lidé mají na jižním a jihozápadním pobřeží Kaspického moře dlouhou tradici. Pozorování jakéhosi mořského muže se začínají hojně objevovat hlavně na začátku tohoto tisíciletí. Jde o pouhou pověst, nebo skutečného tvora z masa a kostí?     Popis tvora, se kterým svědkové přicházejí, je vždy téměř shodný. Jde o stvoření podobné nepříliš vzrostlému člověku. […]
od Mirek Brát 25.5.2022 2.2tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 2.5tis
Padouch Joker patří k těm vůbec nejznámějším a zřejmě i nejoblíbenějším záporným postavám. Psychopatický klaun je někdy jen ztřeštěný a rozverný, jindy ale brutální, nemilosrdný a smrtící. A to možná i pro své představitele… Jokerova minulost je zahalena tajemstvím a jde o natolik složitou a rozporuplnou osobnost, že představuje obrovskou výzvu pro každého herce, který […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 2.6tis
Americký stát Arkansas je proslulý nádhernou přírodou. Majestátní hory, stříbřité řeky, hluboké jeskyně, horké gejzíry, to vše tu můžete najít. Lidé se zde rádi jen tak toulají a čekají, co je překvapí. Někdy to však může být i nadpřirozeno… Také dva chlapci z jihu Arkansasu, Paddjo a jeho mladší bratr, se rádi toulají přírodou. Vyrazí […]