27. září 1849: Básník a spisovatel Edgar Allan Poe odjíždí z Richmondu do New Yorku, kam ale nikdy nedorazí. Místo toho je v deliriu nalezen v Baltimoru, kde i záhadně umírá.
Domů     Neobjasněné události
Šest vánočních monster, které vás nenechají usnout!
Eva Lassler
od Eva Lassler 8.12.2017
4.5tis
125
SDÍLENÍ
4.5tis
ZOBRAZENÍ

Vánoční tradice a pohádky se mění stát od státu, avšak co je běžně považováno za období klidu, míru a pohody, je ve skutečnosti líhništěm podivných stvoření a monster, ze kterých mrazí v zádech.

Krampus

Krampus je asi nejznámějším netvorem z období Vánoc. Napůl kozel a napůl démon. Nosí zvony a řetězy. Nezbedy nejprve zbije větvemi břízy a následně stáhne do podsvětí.

V noci na 6. prosince dávají děti za okno své boty. Pokud byly hodné, dostanou od Mikuláše odměnu. Pokud hodné nebyly, oznámí Krampus svůj příchod tím, že jim do bot strčí rákosku.

Tradice Krampuse je známá především v Německu a Rakousku. Tam se pořádají i Čertovské reje, které si tohoto vánočního démona připomínají.

Zwarte Piet

V Česku též známý jako „černý Petr“, doprovází Sinterklaase (nizozemská verze Mikuláše) během obchůzek a dává zlobivým dětem uhlí.

Podle belgických a nizozemských tradic, pokud se dítě nepolepší a stále bude zlobivé, Zwarte Piet si pro něj přijde a odtáhne ho do dolu. Tam bude těžit uhlí navěky!

Grýla & Jólakötturinn

Největšími experty na děsivost a hrůzu jsou bezpochyby Islanďané. Grýla je žena, která schází z kopců a unáší, vaří a následně pojídá zlobivé děti. Přežít mohou pouze ty, které se budou kát a projeví lítost nad svým chováním.

Ale Grýla není jediná, kdo číhá, aby si pochutnal na lidském mase. Černá kočka jménem Jólakötturinn si přijde pro každého, kdo k Vánocům nedostane oblečení.

Frau Perchta

Německá a rakouská paní Perchta přichází k dětem a pokud byly hodné a tvrdě pracovaly, odmění je kouskem stříbra.

Pokud nebyly, jejich trestem je rozpárání břicha a vyvržení orgánů. Místo nich Perchta vloží do břišní dutiny oblázky a slámu.

Joulupukki

V moderní době je Joulupukki jednoduše dalším ekvivalentem Santa Clause nebo Mikuláše, ale v minulosti byla bytost, jejíž jméno se dá přeložit jako “vánoční kozel”, někým naprosto výjimečným.

Joulupukki chodil dům od domu a klepal na dveře. Ptal se rodičů, jestli v domě bydlí hodné děti. Pokud ano, dostaly děti dárky. Pokud ne, Joulupukki je navštívil a bil je tak dlouho, dokud jim záda nezačala krvácet.

Foto: https://orig00.deviantart.net/, http://www.thterrortime.com/, https://media.nu.nl/, http://cdn6.ihorror.com/, https://1.bp.blogspot.com/, https://pre00.deviantart.net
reklama
Související články
od Filip Appl 27.9.2022 69
Americká televize The History Channel přišla v jednom ze svých pořadů se zvláštním případem údajné mimozemské aktivity. Muž jménem David přišel údajně už před několika lety s tvrzením, že se do jeho ložnice v noci vloupala mimozemská entita. Dokládat to má i záznam z bezpečnostní kamery. Vysoká, humanoidní entita, která nahlíží ze strany dveří. Tak […]
od Dalibor Vrána 26.9.2022 62
Je německá obec Wittlich domovem možná nejvěrohodnějších historek o výskytu vlkodlaka vůbec? Svědectví z německého města Morbach to naznačují! Vše začíná už několik staletí nazpět, za časů napoleonských válek (série válečných konfliktů mezi lety 1803–1815 – pozn. red.). Tady měl jeden z dezertujících vojáků, jistý Thomas Johannes Baptist Schwytzer přepadnout a zavraždit farmáře i jeho […]
od Adriana Vojtíšková 26.9.2022 1.5tis
Zajímavá pověst koluje mezi obyvateli Srí Lanky. Vypráví se zde o tzv. ďábelském ptákovi, jinak také nazývaném ulama, který má žít v místní džungli a za nocí vydávat hrůzostrašný lidsky znějící křik. Jeho pláč je prý navíc předzvěstí smrti.     Záhada ďábelského ptáka obestírá cejlonské džungle. Co když je tvor skutečný? Podle jaké předlohy […]
od Mirek Brát 23.9.2022 2.7tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 3.5tis
Podívanou, kterou nabízí 12 kilometrů dlouhé údolí Hessdalen v Norsku, nelze najít snad nikde jinde na světě. Nejenže se tu světla objevují s železnou pravidelnosti, ale dokonce hned v několika různých formách, a jejich pozorování občas trvá neuvěřitelně dlouho! Kvůli záhadným světlům byla v údolí dokonce vybudována stanice pro jejich pozorování.     První zmínky […]