23. února 2012: Kalifornské San Diego žije nálezem zvláštního tvora vyplaveného na pobřeží Tichého oceánu. Jde o čupakabru?
Domů     Boží zázrak v Mexiku: Socha Panny Marie začala ronit slzy!
Boží zázrak v Mexiku: Socha Panny Marie začala ronit slzy!
od 5.1.2024
3.3tis
344
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

Do města El Chanal v jednom z nejnebezpečnějších států Mexika, sužovaném řáděním kriminálních gangů, se nyní bez ohledu na možná rizika sjíždějí stovky věřících i skeptiků.

Všichni chtějí na vlastní oči spatřit údajný zázrak v tamním kostele, kde se znenadání rozplakala socha Panny Marie.

Plačící socha Panny Marie Sedmibolestné je bezpečně uzavřená ve skleněné schránce. Oči plačící sochy vypadají velmi realisticky. Podle místních dokonce od pláče zčervenaly. Profesor Luigi Garlaschelli. Otec Thomas Petri vybízí ke zdravé skepsi. Případ je třeba nejprve prošetřit. Plačící Madonna v Ekvádoru.

Plačící nebo krvácející Madony či sochy a obrazy Ježíše Krista a dalších významných křesťanských postav jsou přetrvávající náboženskou záhadou, kterou se dosud nepodařilo objasnit.

Události tohoto typu se odehrávají po celém světě a téměř vždy je provází nebývalý rozruch v lokální komunitě věřících.

Nejnovější případ plačící sochy přichází z mexického města El Chanal ve státě Colima, kde si v polovině listopadu návštěvníci jednoho z tamních kostelů povšimli slz kanoucích z očí sochy Panny Marie.

Mnozí věřící jev považují za zázrak a spojují ho se zoufalou situací v Colimě, kde dennodenně řádí zločinecké gangy. Pláče Madona nad oběťmi přetrvávajícího násilí?

Plačící socha Panny Marie Sedmibolestné je bezpečně uzavřená ve skleněné schránce.
Plačící socha Panny Marie Sedmibolestné je bezpečně uzavřená ve skleněné schránce.

Zázrak láká věřící

V kostele mexického města El Chanal již roky stojí v prosklené schránce socha Panny Marie Sedmibolestné, zahalená v charakteristickém modrém rouchu.

Socha symbolizuje Mariino utrpení spojené s osudem jejího syna Ježíše a v komunitě se silně zakořeněným mariánským kultem zastává z hlediska víry nenahraditelnou roli.

V kostele se na ni obvykle upírají oči všech návštěvníků, takže slzy, které najednou začaly stékat po její tváři, nemohly zůstat bez povšimnutí.

Podle svědků z místa se slzy poprvé objevily již během října 2023, ale teprve v polovině listopadu, kdy na sociálních sítích začne kolovat video údajného zázraku, se zprávy o něm rozšíří do světa.

Do kostela pak zamíří stovky věřících i skeptiků, kteří touží spatřit plačící Madonu na vlastní oči. Roní socha skutečné slzy?

Oči plačící sochy vypadají velmi realisticky. Podle místních dokonce od pláče zčervenaly.
Oči plačící sochy vypadají velmi realisticky. Podle místních dokonce od pláče zčervenaly.

Hledá se vysvětlení

Mnoho věřících neváhá událost označit za zázrak, ale církevní orgány jsou v podobných situacích o poznání zdrženlivější a vždy vyžadují důkladné prozkoumání všech okolností. Díky tomu se některé případy plačících soch skutečně daří objasnit.

„Potřebujete dutou sochu ze sádry nebo keramiky, která musí být zvenčí pokryta vodotěsnou vrstvou.

Naplníte-li sochu vodou skrze nepřehlédnutelný otvor v horní části, porézní materiál ji nasaje, ale vnější vrstva zabrání jejímu vytékání,“ nabízí možné vysvětlení Luigi Garlaschelli (*1950), profesor na Univerzitě v Pavii.

„Pokud se však v ochranné glazuře v oblasti slzného kanálku udělá nepatrný škrábanec, absorbovaná voda jím vyjde ven, jako by to byla slza,“ doplňuje italský vědec. Lze jeho vysvětlení aplikovat také na plačící Madonu z města El Chanal?

Se zázrakem počkejte

Kněží, kteří byli v souvislosti s plačící sochou v Mexiku novináři osloveni, věřící vybízejí, aby si udrželi zdravou skepsi, než bude případ prošetřen.

„Tyto jevy musí být podrobeny úsudku církve, který obvykle vychází od místního biskupa po vyšetřování a vyslechnutí odborníků na danou věc,“ vysvětluje prezident Dominikánského studijního domu ve Washingtonu, otec Thomas Petri.

Zároveň ale vítá vliv podobných událostí na společnost. „Vždy však můžeme být vděční za každou událost nebo jev, který lidi přiměje k zastavení a zamyšlení nad Bohem a nebeskými skutečnostmi,“ prohlašuje Petri. Podaří se nakonec přijít na to, proč socha v Mexiku pláče?

Od pláče soše zčervenaly oči!

Socha, její vlastnosti a možné příčiny „pláče“ zatím nebyly objektivně prozkoumány a zůstává tak na uvážení jednotlivců, k jakému závěru se přikloní. Ti, kteří hovoří o skutečném zázraku, zmiňují několik argumentů na podporu nadpřirozeného původu slz.

Lze například vyloučit, že by po tvářích Marie stékala voda z nějakého vnějšího zdroje. Socha se nachází uvnitř kostela a je chráněná prosklenou skříňkou, což vylučuje například naplnění sochy dešťovou vodou.

Sklo navíc nejeví stopy po zapaření, což znamená, že ani kondenzovaná pára nejspíš nebude odpovědí.

A pak je tu ještě další záhadný aspekt. Soše prý při pláči zčervenaly oči. „Podobně jako když pláčeme a naše oči jsou červené, tak se to děje i se sochou,“ říká místní obyvatel Víctor Ramos. Jde o důkaz, že je pláč Panny Marie Sedmibolestné skutečný? A pokud ano, co to vlastně znamená?

Proč Marie pláče?

Ve světě jsou většinou podobné jevy chápány jako božské znamení a Madony svými slzami údajně dávají najevo svou lítost nad aktuálními událostmi v daném regionu. Nejinak je tomu v případě plačící sochy z El Chanalu.

Místní věří, že Mariiny slzy souvisí s vysokou kriminalitou a násilnostmi v Colimě a také přímo v komunitě města El Chanal.

Podle mexické organizace Občanská rada pro veřejnou bezpečnost a trestní soudnictví byla Colima, hlavní město stejnojmenného státu, označena za nejnebezpečnější město v Mexiku a na tomto žebříčku se drží již šest let.

V roce 2022 ve městě Colima došlo ke spáchání 181,94 vraždy na 100 000 obyvatel, což z Colimy dělá dokonce nejnásilnější město na celém světě!

K říjnu 2023 zaznamenala colimská prokuratura 702 potvrzených úmyslných vražd. Z velké části jsou na vině různé zločinecké gangy, které jsou pro celé Mexiko dlouhodobým problémem.

Ministerstvo zahraničí USA také právě nyní varuje před cestami do celého státu Colima kvůli „zločinnosti a únosům“. Roní Madona slzy nad oběťmi násilných zločinů?

Profesor Luigi Garlaschelli.
Profesor Luigi Garlaschelli.

Modleme se

Bez ohledu na znepokojivá čísla, nebo možná právě kvůli nim, do kostela v El Chanalu nyní proudí stovky věřících, z nichž mnozí slzy Madony chápou jako výzvu k modlitbám za bezpečnost.

„Mír, kéž nám dá mír v Colimě i na celém světě, abychom se mohli vrátit do dřívější Colimy,“ stýká si návštěvnice kostela Maria Mercedes Hernandez.

Pomohou modlitby tam, kde je policie bezradná? Z vyjádření tamních obyvatel je patrné, že je komunita údajným zázrakem silně pohnuta. Zda se tento efekt nějak projeví také v policejních statistikách, ukáže až čas.

A čas možná ukáže i to, zda jsou slzy Panny Marie z El Chanalu skutečně zázračné, nebo pro ně existuje přirozené vysvětlení.

„Potřebujete dutou sochu ze sádry nebo keramiky, která musí být zvenčí pokryta vodotěsnou vrstvou.

Naplníte-li sochu vodou skrze nepřehlédnutelný otvor v horní části, porézní materiál ji nasaje, ale vnější vrstva zabrání jejímu vytékání,“ nabízí možné vysvětlení profesor Luigi Garlaschelli.

Otec Thomas Petri vybízí ke zdravé skepsi. Případ je třeba nejprve prošetřit.
Otec Thomas Petri vybízí ke zdravé skepsi. Případ je třeba nejprve prošetřit.

„Tyto jevy musí být podrobeny úsudku církve, který obvykle vychází od místního biskupa po vyšetřování a vyslechnutí odborníků na danou věc.“ otec Thomas Petri.

Sklo navíc nejeví stopy po zapaření, což znamená, že ani kondenzovaná pára nejspíš nebude odpovědí. A pak je tu ještě další záhadný aspekt. Soše prý při pláči zčervenaly oči.

„Podobně jako když pláčeme a naše oči jsou červené, tak se to děje i se sochou,“ říká místní obyvatel Víctor Ramos.

Plačící Madonna v Ekvádoru.
Plačící Madonna v Ekvádoru.

Plačící Madona v Ekvádoru

Plačících soch se v posledních desetiletích vyskytlo po celém světě mnoho. Mezi poslední zaznamenané případy patří také ten z Ekvádoru.

Během velikonoční mše na Velký pátek 7. dubna 2023, tedy půl roku před událostmi v El Chanalu, začíná Panna Maria Sedmibolestná ronit slzy také v jihoamerickém Ekvádoru v kantonu La Libertad.

V okamžiku, kdy se v očích sochy objeví slzy, návštěvníci kostela padají na kolena a prosí o odpuštění. Jiní zase vytahují telefony ve snaze tento zázrak zaznamenat, jejich videa jsou pak sdílena médii po celém světě.

Socha údajně plakala tři minuty. Tamní kněz se k události nevyjádřil, média však informovala, že případ bude pravděpodobně nahlášen diecézi a vyšetřen. Zda k tomu skutečně došlo a k jakému závěru dospěla, zatím není známo.

Foto: shutterstock.com, wikimedia.org, youtube.com, facebook.com, pixabay.com
Lokalita:
reklama
Související články
od 22.2.2024 1.4tis
Dne 4. července 1849 se dvěma dětem zjevila ve vsi Mcely překrásná paní v zeleném dlouhém rouchu. Následně s nimi dokonce rozmlouvala a prohlásila se za matku Božího syna. Viděly snad děti Pannu Marii? Je 4. července 1849 a po malé vsi Mcely kráčí dvě mladé dívky Kateřina Halšová a Františka Fričová, když najednou zahlédnou překrásnou paní v zeleném dlouh
od 8.2.2024 3.4tis
Duchovně založená Terezie Neumann von Konnersreuth (1898–1962) se narodila jako nejstarší z jedenácti dětí do velmi chudé rodiny krejčího Ferdinanda Neumanna a jeho manželky Anny a už od dětství měla pořádnou smůlu. Dne 10. března 1918 částečně ochrnula po pádu při hašení ohně ve stodole svého strýce. Pak ještě několikrát upadla a poranila se. Jen o rok p
od 6.2.2024 3.0tis
Oči jsou oknem do duše. Jak se ale o tato „okna“ starat? Skvělým pomocníkem je světlík lékařský (Euphrasia officinalis). EnigmaPlus.cz vám prozradí, jak pomáhá také levandule nebo růženín...     Obklady ze světlíku jsou skvělé proti únavě očí. Pomohou ale i pokud vás trápí zánět spojivek, ječné zrno či jiné oční záněty. Světlík se osvědčil
od 4.2.2024 2.9tis
Kostel Nejsvětější Trojice v polském Gdaňsku tone v šerosvitu. Právě se ho chystá opustit poslední věřící. Zvedne proto hlavu, aby si naposledy prohlédl dominantu svatostánku. Je jí dřevěná socha Krista. „Ale vždyť…“ hlesne dotyčný. Plastika by totiž měla mít zavřené oči. Muži se ale zdá, že je má otevřené! Co to znamená? A nešálí ho zrak? Františkánským
od 1.2.2024 2.7tis
Vznášet se nad zemí, v klidu si plout vzduchem a shlížet na všechny a všechno pod námi. Věc, o které mnozí lidé snili už před staletími a schopnost, kterými údajně dokonce někteří disponovali. Měl mezi nimi být i františkánský mnich Josef Kopertinský (1603–1663). Skutečně ho při levitaci spatřily celé zástupy lidí?     Klášterní zahrad
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Minulost ukrytá ve zřícenině
skutecnepribehy.cz
Minulost ukrytá ve zřícenině
Během zahraniční dovolené se mi stala neuvěřitelná věc. V chátrajícím kostele jsem nahlédla do minulosti! Když jsem se před deseti lety rozvedla, začala jsem se hodně věnovat turistice. Nevadilo mi podnikat výlety sama, ale nejraději a nejčastěji jsem jezdila s kamarádkou Magdou, která byla rovněž rozvedená. Před časem jsme se vydaly do rumunského vnitrozemí. V den, kdy se mi
Příčinou neplodnosti může být i netradiční tvar dělohy  Komplikuje početí i těhotenství
21stoleti.cz
Příčinou neplodnosti může být i netradiční tvar dělohy Komplikuje početí i těhotenství
Netradiční tvar dělohy může být příčinou neplodnosti, samovolných potratů nebo komplikovaného početí. Lékaři upozorňují, že na tento důvod neplodnosti se často nemyslí a vyšetření, která umí vady dělo
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Frederique Constant & seconde/seconde/ demonstrují, jak skloubit humor s precizní ruční prací
iluxus.cz
Frederique Constant & seconde/seconde/ demonstrují, jak skloubit humor s precizní ruční prací
Frederique Constant se pyšní tím, že je pravou švýcarskou hodinářskou manufakturou, která si vyrábí vlastní strojky a hodinky sestavuje ručně. Přesto není tato skutečnost vždy výrazně zdůrazňována.
Konec žhavého románku
nasehvezdy.cz
Konec žhavého románku
V oblíbeném seriálu ZOO hraje nejenom zpěvák Tomáš Klus (37), ale nově i jeho dcera Josefína (10). Ta má doma přezdívku „Keliška“ podle postavy drbny z filmů Slunce, seno… a to zcela po právu. Klus
Bylinky pro zdraví: Hřejivá a léčivá síla pro zimní dny
epochaplus.cz
Bylinky pro zdraví: Hřejivá a léčivá síla pro zimní dny
Káva, nebo čaj? Věčné dilema. Jsou tací, kteří si bez tmavého voňavého moku nedokážou představit ráno, jiní dávají naopak přednost bylinkám. A dělají dobře. Ze zdravotního hlediska může totiž čajům konkurovat jen málokterý nápoj. Ne nadarmo se veškeré neduhy už odedávna léčily pomocí bylinek… Historie čaje je skutečně dlouhá a poutavá. Věrohodné prameny a dokumenty,
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Přepadení v Paříži: Dámy si jdou pro šperky
epochaplus.cz
Přepadení v Paříži: Dámy si jdou pro šperky
Jeden zůstává stát u výlohy, vytáhne zbraň a neklidně se rozhlíží kolem. Dva lupiči si natahují dámské paruky a s vytaženými zbraněmi vtrhnou do luxusního klenotnictví. Všechny přítomné natlačí ke zdi a zdá se, že zaměstnance znají jménem, aby je jeden hlídal a druhý do připravených tašek naházel šperky a hodinky. Po jejich útěku na
Bratislava: Město, kde se tradice a současnost potkávají na každém kroku
epochanacestach.cz
Bratislava: Město, kde se tradice a současnost potkávají na každém kroku
Od českých hranic je to jen co by kamenem dohodil a ostatně většina lidí na obou stranách hraniční čáry tu hranici nikdy tak úplně nepřijala za svou. Bratislava k nám prostě nikdy nepřestala patřit stejně jako my k ní. Návštěvníci, kteří do Bratislavy zavítají poprvé, možná budou trochu bezradní. Jak se v té široké nabídce památek, atrakcí a
Nové „dělo“ pro Karolinu: Kvantový počítač konsorcia LUMI-Q
21stoleti.cz
Nové „dělo“ pro Karolinu: Kvantový počítač konsorcia LUMI-Q
Celoevropský společný podnik EuroHPC (EuroHPC JU) vyhlásil výběrové řízení na dodavatele nového kvantového počítače konsorcia LUMI-Q, který bude umístěn v České republice a propojen se superpočítačem
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
panidomu.cz
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
V módě jsou zeleninové saláty a rozmixované nápoje smoothies. Mají prospívat zdraví, to ale platí jen v případě, že nesáhnete vedle. Mýtus je představa, že se můžeme s chutí a bez kuchyňské úpravy pustit do všeho, co na zeleninovém záhonu vyroste. U některých druhů totiž za syrova hrozí zažívací potíže, někdy i mírná otrava, u
Nelítostná smrt Gianniho Versace: Proč musel zemřít slavný návrhář?
epochalnisvet.cz
Nelítostná smrt Gianniho Versace: Proč musel zemřít slavný návrhář?
Jindy posílá pro noviny a kávu asistenta, tentokrát má chuť na ranní procházku, a tak na sebe rychle hodí oblečení a vyrazí. Krátce před devátou se vrací, od domovních dveří ho dělí jen pár schodů, kd