27. května 1963: Britský letec a novinář sir Peter Masefield se setkává se slavným duchem letiště Montrose.
Domů     Záhady historie
Břichatý kopec v Turecku: Zbytky nejstarší civilizace světa?
Filip Appl
od Filip Appl 6.3.2022
1.7tis
Dávné město je starší než Stonehenge. Foto: Klaus-Peter Simon/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
175
SDÍLENÍ
1.7tis
ZOBRAZENÍ

Turecko je pozoruhodná země plná unikátních kulturních památek. Některé z nich přitom patří k těm nejstarším dochovaným lokalitám na planetě. Patří k nim i tajuplná pravěká stavba Göbekli Tepe: Disponovali její stavitelé nevídanými znalostmi?

Dávné město je starší než Stonehenge. Foto: Klaus-Peter Simon/Creative Commons/CC BY-SA 3.0 Reliéfy na kamenech zachycují nejrůznější zvířata. Foto: Sue Fleckney/creative Commons/CC BY-SA 2.0 Dosud byl odkryt jen zlomek původní zástavby. Foto: Zhengan/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Britské Stonehenge nebo egyptské Pyramidy. Starověké památky mnohdy považované za nejtajemnější a nejstarší člověkem vytvořená místa. Jenže na území Turecka se nachází archeologická lokalita, která svým stářím strčí obě zmíněné lokality do kapsy.

V dobách, kdy se lidé stále ještě dělí především na lovce a sběrače, vytváří neznámí stavitelé kamenné dílo, které nemá ve světě obdoby. Neolitický chrám Göbekli Tepe vědci objevili teprve v 90. letech minulého století, záhy ale bylo jasné, že se zařadí nejen mezi ty nejzásadnější archeologické lokality a památky, ale i mezi největší otazníky lidské historie.

Kdo stojí za vytvořením nevídaného megalitického komplexu? A především: Jak mohlo něco takového vzniknout v době, kdy lidé neměli mít ani ponětí o geometrii nebo stavitelství?

NEOBYČEJNÉ STÁŘÍ

Spatřit Göbekli Tepe neboli Břichatý kopec znamená vypravit se na jihovýchod Turecka k městu Urfa. Nedaleko něj se nachází dosud jen částečně odkrytý komplex tvořený sérií kamenných kruhů o průměru 10 až 30 metrů.

Hlavní roli v těchto kruzích pak hrají tři až šest metrů vysoké vápencové pilíře opracované do tvaru písmene T. Některé z nich přitom váží i několik desítek tun a jejich přesun by byl výzvou i pro dnešní stavitelství.

Promyšlenost díla pak dokládají nejen centrální pilíře stojící ve středu kruhů, ale především i velmi propracované reliéfy samců nejrůznějších zvířat či mnohé abstraktní a dosud nerozluštěné symboly nacházející se na jednotlivých kamenech.

V kombinaci s nálezy zbytků osídlení, které podle všeho bylo v okolí, tvoří lokalita jednu z vůbec nejstarších známých lidských staveb. Analýzy totiž ukazují, že vše vzniklo patrně v 9. tisíciletí před naším letopočtem. Tedy v dobách, do kterých badatelé umísťují konec starší a začátek mladší doby kamenné.

Reliéfy na kamenech zachycují nejrůznější zvířata. Foto: Sue Fleckney/creative Commons/CC BY-SA 2.0

KDE VZALI TY ZNALOSTI?

Archeologové upozorňují, že současná podoba lokality patrně úplně neodpovídá jejímu původnímu rozsahu a propracování. Některé pilíře totiž spojuje souvislá kamenná stěna, což naznačuje, že kruhy byly v minulosti zastřešené a že bylo vše vytvořené s téměř dokonalou přesností.

A to je ostatně také ta největší záhada celého místa: Kde vzali údajně primitivní kmeny, které se v té době v oblasti nacházely, znalosti na vytvoření něčeho takového? „Göbekli Tepe je archeologický zázrak,“ přiznává i izraelský archeolog Avi Gopher a dodává, že tehdejší lidé nejspíš neznali ani zemědělství nebo domestikaci zvířat natož takto pokročilé stavitelství.

„Předpokládáme, že toto dílo vybudovali lovci a sběrači. Jeho architektonická složitost je však pro ně velmi neobvyklá,“ dodává Gopher. Nemohla nakonec v oblasti působit nějaká dnes už neznámá civilizace, která svou pokročilostí předčila dobu o tisíce let?

K ČEMU SLOUŽILO?

Mnozí záhadologové upozorňují, že o Göbekli Tepe v budoucnu ještě uslyšíme. Důvod je jediný: Doposud bylo archeology odkryto jen asi pět procent plochy celého komplexu. Dle některých tvrzení by se tak v oblasti mohlo ukrývat celé město.

Jeho prozkoumání by mohlo odkrýt úplně novou kapitolu v historii lidské civilizace a patrně by přepsalo učebnice historie. Do té doby se množí názory na to, k čemu vlastně dosud odkrytý komplex sloužil.

Mezi vědci vedou hlavně dvě teorie: Že jde o náboženský komplex sloužící k rituálním účelům a že je celá stavba ve skutečnosti jakousi mapou hvězdné oblohy. Některé reliéfy a jejich vzájemné uspořádání totiž odpovídají reálným souhvězdím.

Své hypotézy ale mají i zastánci teorií o dávných mimozemských návštěvách. Podle nich mohlo jít o svatyni, ve které byly mimozemské bytosti uctívány nebo rovnou o nějaké komunikační či navigační zařízení.

Důkazy pro jakékoliv definitivní tvrzení však zatím chybí. Podaří se je najít s tím, jak bude pokračovat archeologický průzkum lokality?

Dosud byl odkryt jen zlomek původní zástavby. Foto: Zhengan/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Foto: Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.5.2022 671
V rámci řady pozorování UFO byl hlášený výskyt záhadných struktur, které později dostaly pojmenování „andělské vlasy“. Tento fenomén byl součástí i známého nebeského jevu nad Norimberkem v roce 1561. Pokud netrpíte arachnofobií, čtěte dál a zkuste s námi hledat vysvětlení tohoto jevu. Obecně rozšířenou teorií je hypotéza, že andělské vlasy jsou vytvořené z ionizovaného vzduchu, který […]
od Mirek Brát 25.5.2022 2.2tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 2.5tis
Na Jesenicku, jež tehdy spadá do Niského knížectví s hlavním městem Nisou (dnešní Polsko) dojde roku 1622 k prvnímu obvinění z čarodějnictví, které strhne lavinu dalších obvinění, mučení a poprav.     Jesenický pastýř Kryštof Schmied obviní svou manželku Barboru z toho, že očarovala jejich dobytek i jeho, způsobila jim nemoc a údajně měla mít […]
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.8tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Adriana Vojtíšková 24.5.2022 2.7tis
Šumperk, označovaný za „bránu Jeseníků“, má svou oběť honu na čarodějnice. Je jí Marina Schuchová (†1678), obviněná roku 1678 z čarodějnictví za to, že ukradla v kostele hostii.     Stará babská pověra totiž říká, že když přidáte krávě do krmení hostii, bude dojit víc mléka. Pověrčivá žebračka Schuchová z Vernířovic jde tedy na Květnou […]