3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Stíny v Moři nepokojů: Objevil astronom měsíční most?
Stíny v Moři nepokojů: Objevil astronom měsíční most?
od 7.3.2022
2.6tis
Rutinní pozorování Měsíce se změnilo ve velký objev, foto Pixabay
273
SDÍLENÍ
2.6tis
ZOBRAZENÍ

Před téměř 50 lety byla na Měsíci na západním okraji Mare Crisium objevena několik kilometrů dlouhá klenba nebo most. Existenci útvaru potvrdila řada spolehlivých zdrojů. Pak ale podivný lunární most náhle zmizel a vědci začali své původní závěry popírat.

Rutinní pozorování Měsíce se změnilo ve velký objev, foto Pixabay Moře nepokojů, foto NASA (Lunar Reconnaissance Orbiter) - JMARS / Creative Commons / volné dílo O něco později most v Moři nepokojů záhadně zmizel, foto Silvercat / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Pro vědeckého redaktora deníku New York Herald Tribune Johna J. O’Neilla je ráno 29. července roku 1953 jako žádné jiné. Vše začíná v okamžiku, kdy zamíří svůj hvězdářský dalekohled k Měsíci a začne pozorovat západní okraj Mare Crisium, tedy Moře nepokojů.

reklama

Nízké Slunce osvětluje vysoké vrcholky oblasti, které jako ostrovy vyčnívají v černém moři stínů. Vzápětí se ale veškerá O’Neillova pozornost zcela soustřeďuje na malý vějíř světla prorážející okolní temnotu.

Vychází z malé mezery mezi špičkami dvou měsíčních mysů Promontorium Olivium a Promontorium Lavinium v místech, kde by žádný podobný útvar neměl být.

O’Neill ze zvědavosti zesiluje zvětšení na svém teleskopu, díky čemuž se před očima objevuje něco naprosto neuvěřitelného. Vypadá to jako gigantický přírodní most, který se klene mezi jmenovanými výběžky měsíčního pohoří.

Objevil snad nový útvar, kterého si při žádném z předešlých pozorování nikdo nevšiml, dokonce ani on sám?

Moře nepokojů, foto NASA (Lunar Reconnaissance Orbiter) - JMARS / Creative Commons / volné dílo
Moře nepokojů, foto NASA (Lunar Reconnaissance Orbiter) – JMARS / Creative Commons / volné dílo

ÚTVAR JE SKUTEČNÝ!

Domnělý O’Neillův most se táhne na délku asi 19 kilometrů, vysoký je asi 1.5 kilometru a jeho předpokládaná šířka podle pozdějších propočtů činí 1.25 kilometru. čímž mnohonásobně zastiňuje všechny přirozené útvary tohoto typu na Zemi.

reklama

Nejdelší přírodní most, čínský skalní oblouk Xianren je dlouhý „pouhých“ 122 metrů. Po 90 minutách pozorování je O’Neill zcela přesvědčen, že jej nešálí zrak.

Informuje proto další pozorovatele a ti jeho objev potvrzují. Nejslibnější potvrzení přichází od Hugha Percyho Wilkinse (1896–1960), ředitele lunární sekce Britské astronomické asociace, který k ověření existence oblouku použil mnohem výkonnější reflektor.

Wilkins viděl nejen oblouk, pod nímž proudilo sluneční světlo, ale také stín mostu na okolním měsíčním terénu.

Zdá se, že měsíční most je nade vší pochybnost skutečný. Wilkins o pár měsíců později o mostu vypráví i v televizní rozhovoru a na dotaz, zda nemohlo dojít k nějaké chybě v pozorování k překvapení posluchačů odpovídá: „Ale ne, to není vůbec žádný omyl.

reklama

Potvrdili to i další pozorovatelé. Vypadá jako umělý.“ Kdo by ale takový most mohl vytvořit v době, kdy do ikonického přistání prvního člověka na Měsíci zbývá ještě 16 let?

O něco později most v Moři nepokojů záhadně zmizel, foto Silvercat / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
O něco později most v Moři nepokojů záhadně zmizel, foto Silvercat / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

JE TO JEN STÍN?

Wilkinsovo vyjádření upoutá pozornost světového tisku a články o možné umělé stavbě na Měsíci zase vyvolají hněv jeho skeptických kolegů.

Zvláště poté, co se v USA začnou šířit nesmyslné zprávy o tom, že útvar prý byl vytvořen nárazem létajícího kotouče z Venuše. Tyto zprávy způsobí, že astronomové, kteří existenci mostu původně potvrdili, nyní svá pozorování popírají.

Nechtějí totiž být spojováni s kontroverzním objektem, který by mohl navždy poskvrnit jejich reputaci. S

keptičtí vědci obvykle prohlašují, že s nejvyšší pravděpodobností šlo jen o hru světel a stínů a žádný most, natož umělý, v Moři nepokojů nestojí. Celá záhada nakonec skončí stejně náhle, jako se objevila.

Sporný O’Neillův most jednoho dne jednoduše zmizí a už jej nespatří ani ti, kteří o jeho existenci nikdy nepochybovali. Dnes jsou na jeho místě patrné jen dva malé krátery.

Co se před 70 lety v Moři nepokojů odehrálo? Došlo ke zřícení neobyčejného přírodního útvaru nebo ke zničení umělé stavby? Či snad žádný most nikdy neexistoval?

Foto: Creative Commons a Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od 1.12.2022 2.5tis
V polovině října se na Twitteru objevilo video, které zaznamenává přelet dvou zářících světel neznámého původu nad San Diegem v americké Kalifornii. Mimozemské teorie na sebe po zveřejnění klipu nenechaly dlouho čekat. Zajímavé záběry, které tento podzim na sociální síti Twitter zveřejnila uživatelka vystupující pod přezdívkou magot_e_dead, ukazují něco, co vypadá jako dva jasné objekty pohyb
od 28.11.2022 3.1tis
Dobývání vesmíru se stalo symbolem studené války, v níž bojuje USA se Sovětským svazem o technologickou nadvládu. Podle všeho ale boje probíhají také uvnitř znesvářených táborů. Vzájemná nevraživost firem podílejících se na americkém vesmírném programu měla skončit obrovskou tragédií. Mise Apollo 1 skončila ještě dřív, než vůbec mohla začít. Bezprostředně
od 25.11.2022 2.3tis
Na starověké Krétě prý bylo na sto minojských měst a dalších lokalit, které mohou nyní dosvědčit zázraky minojské civilizace. Některé se změnily v turisty vyhledávané archeologické parky, jiné provázejí legendy o tajných vykopávkách a záhadných nálezech. Do druhé skupiny patří krétská lokalita Tsoutsouras a tamní jeskyně Eileithyia. Jeskyně Eileith
od 24.11.2022 3.3tis
Když se raketoplán Challenger odlepí 28. ledna roku 1986 od země, to, co následuje, si nikdo neumí představit ani v těch nejčernějších nočních můrách. Anebo může? Přesně v 11.38 se zažehnou motory, aby mohl Challenger konečně vzlétnout. Velká sláva ale trvá pouhých 73 sekund. Potom náhle raketoplán exploduje a rozpadne se. V kabině, která se roztříští o mořskou hladinu, zahyne celá posádka. [ga
od 23.11.2022 2.8tis
Stále aktivní vulkán Merapi na indonéském ostrově Jáva má pro místní obyvatele velký význam i jako mytické a spirituální místo. Není tedy divu, že záhadný jev, který se před rokem objevil na vrcholu hory, je stále předmětem diskuzí. O co  se jednalo? V květnu roku 2021 se jednomu pohotovému fotografovi podařilo exponovat snímek, který zachycuje pap