3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Budapešťské podzemí: Labyrint, kde krvácel Drákula
Budapešťské podzemí: Labyrint, kde krvácel Drákula
od 26.5.2022
1.5tis
Co ukrývá podzemí pod budapešťským hradem? Foto: Pixabay
168
SDÍLENÍ
1.5tis
ZOBRAZENÍ

V samotném srdci Maďarska, pod hradem Buda v hlavním městě Budapešti, se nachází pozoruhodná historická památka:  jeskynní labyrint s historií, která sahá dál, než by patrně kdokoliv tipoval.

Co ukrývá podzemí pod budapešťským hradem? Foto: Pixabay Hrad Buda. Foto: Varius/Creative commons/CC BY-SA 3.0 V kobkách byl prý vězněn i slavný Vlad Tepes Dracula. Foto: Kunsthistorisches Museum Wien/Creative commons/Volné dílo

První přírodní chodby v mohutné skále totiž vznikly díky působení termálních pramenů už v dalekém pravěku. Před 350 tisíci lety dokonce některé tamní prostory obývali předci dnešních lidí.

reklama

Ve starověku si pak chodeb všimli Římané, kteří v oblasti spravovali své významné město Aquincum a ve středověku byla přinejmenším část podzemí využívaná ke skladování potravin. Postupně navíc vznikaly další chodby. Mnohé zůstávají záhadou dodnes.

„Budapešťský kopec je doslova protkaný tajnými chodbami, skrytými bunkry schovávajícími různá dobrodružství. Podzemní labyrint je asi 10 kilometrů dlouhý.

Část, kterou lze navštívit, má ovšem jen necelé dva kilometry,“ píše o podzemí norský publicista Stein Morten Lund.

Hrad Buda. Foto: Varius/Creative commons/CC BY-SA 3.0
Hrad Buda. Foto: Varius/Creative commons/CC BY-SA 3.0

DRÁKULA I DUCHOVÉ

Jenže množství skrytých prostor lze považovat pouze za první z mnoha záhad, které podzemí obklopují. Lund poukazuje třeba na to, že v jedné z tamních kobek kdysi patrně na čas skončil i slavný transylvánský kníže Vlad III. Dracula (1431–1476).

reklama

Právě v budapešťském podzemí se měl podle některých legend zaprodat nějakému temnému zlu. To tam navíc podle některých záhadologů zůstává dodnes a snad je to zodpovědné i za příběhy z 19. století o lidech, kteří se v podzemí navždy ztratili.

V temných chodbách se má podle mnoha zpráv zjevovat podivný přízrak známý jako „černý hrabě“. Zatímco někteří místní dnes věří, že jde o ducha bandity, který se tu ukrýval před zákonem na konci 18. století, podle jiných je původ ducha mnohem starší.

Není tam navíc údajně sám. V podzemí má být často slyšet ženský křik a pláč a někteří lidé tvrdí, že tam spatřili stíny naříkajících žen. Jde snad o duše zavražděných členek harému tureckého sultána, jak praví místní legenda?

V kobkách byl prý vězněn i slavný Vlad Tepes Dracula. Foto: Kunsthistorisches Museum Wien/Creative commons/Volné dílo
V kobkách byl prý vězněn i slavný Vlad Tepes Dracula. Foto: Kunsthistorisches Museum Wien/Creative commons/Volné dílo
Foto: Pixabay, Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 1.12.2022 1.1tis
Pentagram je notoricky známý symbol, v minulosti měl ale několik jiných významů než s jakými si ho spojujeme dnes. Máme si na něj dávat pozor nebo nás může chránit?   Pravěký člověk kreslí na stěnu jeskyně mamuta. Na té představě není nic zvláštního. Někoho by ale mohlo překvapit, kdyby stejný zarostlý předchůdce dnešních lidí ohořelým klackem nam
od 1.12.2022 2.4tis
I antické Řecko má své tajné společnosti, zasvěcení a kulty. Nejznámější z nich jsou eleusinská mystéria, která zahrnovala vyčerpávající celonoční rituály spojené s pitím omamných nápojů. Najdeme ale i kulty mnohem temnější, které vyžadovaly od účastníků o poznání větší oběti – například vlastnoruční kastraci! Když se řekne náboženství starého Řeck
od 29.11.2022 2.9tis
Stále další archeologické nálezy na našem území dosvědčují plány starověkého Říma vytvořit severně od Dunaje novou římskou provincii. Pronikání římských legií do oblasti Moravy začalo již za vlády císaře Tiberia a vrcholilo v časech panování císaře Marca Aurelia. Záhadou zůstává, zda se na naše území tehdy dostaly i tajné rituály související s uctíváním exotického boha Mithry? [gallery ids="112
od 29.11.2022 3.0tis
 Ačkoliv by ji na vlastní oči měl spatřit každý věřící, za dveře svatyně se téměř nikdo nedostane. Posvátnou stavbu s nejistou minulostí obklopuje řada tajemství. Není známo, kdo ji vybudoval či k jakému účelu a mnoho otázek obestírá také záhadný černý kámen zasazený ve zdi svatyně. Když se muslim modlí, otáčí se vždy čelem k Mekce, posvátnému městu islá
od 25.11.2022 3.1tis
O tom, že sexuální energie a libido má nad lidmi velkou moc, není třeba pochybovat. Bylo by proto podivné, kdyby se toho temné bytosti nepokusily využít. Zejména proto, že náboženské předsudky podporované řadou církví v lidech dlouhodobě vyvolávaly strach ze sexuality. Vštěpování negativních pocitů ze sexu a potěšení je spolehlivou cestou, jak otevřít dveře bytostem, které nás pohltí. Počáteční