reklama
2. července 1951: Na Floridě se najde hromádka popela a kus nohy, která zbyla po Mary Reeser, oběti děsivého samovznícení.
Domů     Neobjasněné události
Bude se vesmír rozpínat donekonečna?
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 21.1.2020
5.3tis
357
SDÍLENÍ
5.3tis
ZOBRAZENÍ

Je to jen těžko představitelné, ale přesto to zkuste. Máte malý bod o nepředstavitelné hustotě a teplotě. Ten najednou exploduje a začne se prudce rozpínat. Právě došlo ke stvoření vesmíru! K jeho rozpínání dochází už téměř 14 miliard let a stále pokračuje.

Vědci se nyní zamýšlejí nad tím, jestli se to může odehrávat do nekonečna. Podle jedné z teorií totiž vesmír jednou dospěje do stadia, kdy se opět začne smršťovat!

Vrátí se zase do malého bodu? Odborníci to nazývají velkým křachem! Vznikne pak nový vesmír? A kolikátý v pořadí je ten náš?

Vesmír, největší záhada ze všech?

Astronomové uznávají, že vznik vesmíru je jedna z největších záhad světa. Teorie o počáteční explozi – velkém třesku – není jediná, ale patří k nejuznávanějším. Vysvětluje totiž rozpínání vesmíru. Jenže astronomové stále nevědí, co přesně se dělo v okamžiku exploze.

Pro tuto chvíli údajně neplatí žádné dosud známé fyzikální zákony. A co bylo před velkým třeskem? Takovým otázkám se vědci úzkostlivě vyhýbají s tím, že nebylo nic, protože čas vznikl až těsně potom. Přesto možná existuje odpověď!

Podle jedné z nových teorií totiž po rozpínání vesmíru nastává zase jeho smršťování do počátečního bodu. Ten opět exploduje a celý cyklus se tak opakuje!

Jak velký třesk vypadal?

BUM A JE TU VESMÍR!

Představa počátečního výbuchu je jen ilustrační. Rozhodně prý nejde o žádnou gigantickou explozi, jaké známe, ale údajně se jedná o tak rychlé rozpínání hmoty, že je to pro nás nepředstavitelné. Problém je ale v tom, že astronomové si dokáží modelovat to, co se dělo až od první desetiny triliardtiny triliardtiny sekundy (desetinné číslo s 41 nulami), kdy začíná fyzikální realita.

„Nemáme žádnou představu o fyzikálních poměrech, které vládly v okamžiku prvotního třesku. Pro fyziky a matematiky je to ‚singulární bod‘, na který se nevztahují fyzikální ani matematické zákony,“ vysvětluje německý vědec Felix R.

Paturi (*1940). Velkým třeskem začíná rozpínání vesmíru a až do konce 20. století si fyzici myslí, že to může probíhat do nekonečna. Nyní však přicházejí s novou teorií, z níž vyplývají tři možnosti, k čemu může dojít. Co nás tedy možná čeká?

Albert Einstein

ZPÁTKY K POČÁTKU?

Rychlost rozpínání vesmíru se pohybuje přibližně na úrovni rychlosti světla (cca 300 milionů metrů za sekundu – pozn. red.) a podle posledních zjištění se zrychluje. Rozpíná se přitom celý vesmír, tedy i naše Země.

Jde o těžko postřehnutelné změny. Vše má ale své hranice. Ty je ovšem těžké určit, protože se výpočty odvíjejí od mnoha faktorů, především od množství hmoty, která tvoří kosmos. To ale není jednoduché zjistit, protože většinu vesmíru tvoří neviditelná temná hmota a energie.

Pokud by obsahoval této hmoty málo, mohl by se teoreticky rozpínat stále rychleji do nekonečna – to je první možnost. Druhou možnost naznačuje německý fyzik Albert Einstein (1879–1955) – jestliže platí jeho výpočty, pak jednou vesmír dosáhne maximální hranice, na které se rozpínání zastaví.

V poslední době je ale často diskutovaná ještě třetí možnost, že se po dosažení svého maximálního rozměru začne vesmír opět hroutit do výchozího bodu!

Dojde k velkému třesku znovu?

KDY BUDE ZASE VELKÝ TŘESK?

Vědci netuší, kdy by vesmír mohl dosáhnout svého maxima a začít se znovu smršťovat, ale tato teorie zřejmě získává stále více zastánců. „Nejrychlejší varianta, která neodporuje současným pozorováním, předpovídá, že se dnes nacházíme přesně v polovině života vesmíru a za 12 až 14 miliard let by měl zkolabovat zpět do singularity (počátečního bodu).

Existuje ještě pomalejší varianta, podle které bychom se konce vesmíru měli dočkat za 40 miliard let od současnosti,“ tvrdí britský populizátor vědy John Gribbin (*1946). Další vědci ve svých úvahách pokračují ještě dál!

Třeba Američan Paul J. Steinhardt (*1955) z Princetonské univerzity hovoří o cyklickém vesmírném modelu, který předpokládá nekonečné opakování velkých třesků. Z této teorie vyplývá, že možná žijeme v několikátém „recyklovaném“ kosmu. Podaří se někdy zjistit, jaké pořadí má vesmír, ve kterém právě žijeme?

Jan Zeman

Foto: techquila.co.in, interestingengineering.com, Wikipedia, newscientist.com, scitechdaily.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 30.6.2022 2.5tis
Vědcům se podařilo odhalit souvislost mezi sebevraždami a prvokem jménem Toxoplasma gondii, původcem známé toxoplazmózy.     Tento parazit je ještě nebezpečnější, než se předpokládalo. V napadeném organismu totiž způsobuje závažné změny v mozku, které mohou vést až k sebevražedným myšlenkám. „Předchozí výzkum ukázal příznaky zánětu v mozku obětí sebevražd a lidí bojujících s depresemi. […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 2.9tis
Finská divočina údajně nabízí podivné jevy! V odlehlé oblasti na severu, v zemi nikoho, jak se podobným krajinám říká, lidé slýchají podivné věci. Nebo tam s nimi přeci jen někdo nebo něco je? Když se finští chlapci při kempování ukládají ke spánku ve stanu, slyší zvenčí hlasy a hluk nějakého stroje. Přemýšlí, jestli mohl nedaleko […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 2.5tis
George Bush starší (1924–2018) je podle mnohých prezidentem, který toho o UFO ví nejvíc. Říká se, že je u moci v době, která by byla pro zveřejnění takové informace ideální. Dokonce tomu mají být nakloněni i nejvýše postavení představitelé tajných služeb. Proč se tedy nakonec nic nestalo? „Během období jeho vlády končí studená válka. Dveře […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 2.8tis
Prokleté zrcadlo údajně připravilo o život celou řadu předchozích majitelů. Francouzská policie se pokusila tuto sérii tragických úmrtí přerušit umístěním zrcadla do jednoho ze svých skladů. V roce 1997 však nebezpečný artefakt záhadně mizí. Zřejmě byl ze skladu odcizen. „Zrcadlo bylo drženo na policejní stanici poté, co v roce 1910 zabilo dva lidi. Myslíme si, že […]
od Pavel Polcar 26.6.2022 3.3tis
Marfa Lights: První historická zmínka o tzv. Marfa Lights se objevila v roce 1883, kdy jeden farmář pracující v této oblasti hlásil, že v dálce vidí tančící světla. Brzy zjistil, že místní osadníci také často viděli prazvláštní světla, pohybující se sem a tam. Padající hvězdy? Domorodí Američané tento jev údajně připisovali padlým hvězdám. Současníci pro […]