Skip to content

Bude se vesmír rozpínat donekonečna?

Je to jen těžko představitelné, ale přesto to zkuste. Máte malý bod o nepředstavitelné hustotě a teplotě. Ten najednou exploduje a začne se prudce rozpínat. Právě došlo ke stvoření vesmíru! K jeho rozpínání dochází už téměř 14 miliard let a stále pokračuje. Vědci se nyní zamýšlejí nad tím, jestli se to může odehrávat do nekonečna. Podle jedné z teorií totiž vesmír jednou dospěje do stadia, kdy se opět začne smršťovat!

Vrátí se zase do malého bodu? Odborníci to nazývají velkým křachem! Vznikne pak nový vesmír? A kolikátý v pořadí je ten náš?

Vesmír, největší záhada ze všech?

Astronomové uznávají, že vznik vesmíru je jedna z největších záhad světa. Teorie o počáteční explozi – velkém třesku – není jediná, ale patří k nejuznávanějším. Vysvětluje totiž rozpínání vesmíru. Jenže astronomové stále nevědí, co přesně se dělo v okamžiku exploze. Pro tuto chvíli údajně neplatí žádné dosud známé fyzikální zákony. A co bylo před velkým třeskem? Takovým otázkám se vědci úzkostlivě vyhýbají s tím, že nebylo nic, protože čas vznikl až těsně potom. Přesto možná existuje odpověď! Podle jedné z nových teorií totiž po rozpínání vesmíru nastává zase jeho smršťování do počátečního bodu. Ten opět exploduje a celý cyklus se tak opakuje!

Jak velký třesk vypadal?
BUM A JE TU VESMÍR!

Představa počátečního výbuchu je jen ilustrační. Rozhodně prý nejde o žádnou gigantickou explozi, jaké známe, ale údajně se jedná o tak rychlé rozpínání hmoty, že je to pro nás nepředstavitelné. Problém je ale v tom, že astronomové si dokáží modelovat to, co se dělo až od první desetiny triliardtiny triliardtiny sekundy (desetinné číslo s 41 nulami), kdy začíná fyzikální realita. „Nemáme žádnou představu o fyzikálních poměrech, které vládly v okamžiku prvotního třesku. Pro fyziky a matematiky je to ‚singulární bod‘, na který se nevztahují fyzikální ani matematické zákony,“ vysvětluje německý vědec Felix R. Paturi (*1940). Velkým třeskem začíná rozpínání vesmíru a až do konce 20. století si fyzici myslí, že to může probíhat do nekonečna. Nyní však přicházejí s novou teorií, z níž vyplývají tři možnosti, k čemu může dojít. Co nás tedy možná čeká?

Albert Einstein
ZPÁTKY K POČÁTKU?

Rychlost rozpínání vesmíru se pohybuje přibližně na úrovni rychlosti světla (cca 300 milionů metrů za sekundu – pozn. red.) a podle posledních zjištění se zrychluje. Rozpíná se přitom celý vesmír, tedy i naše Země. Jde o těžko postřehnutelné změny. Vše má ale své hranice. Ty je ovšem těžké určit, protože se výpočty odvíjejí od mnoha faktorů, především od množství hmoty, která tvoří kosmos. To ale není jednoduché zjistit, protože většinu vesmíru tvoří neviditelná temná hmota a energie. Pokud by obsahoval této hmoty málo, mohl by se teoreticky rozpínat stále rychleji do nekonečna – to je první možnost. Druhou možnost naznačuje německý fyzik Albert Einstein (1879–1955) – jestliže platí jeho výpočty, pak jednou vesmír dosáhne maximální hranice, na které se rozpínání zastaví. V poslední době je ale často diskutovaná ještě třetí možnost, že se po dosažení svého maximálního rozměru začne vesmír opět hroutit do výchozího bodu!

Dojde k velkému třesku znovu?
KDY BUDE ZASE VELKÝ TŘESK?

Vědci netuší, kdy by vesmír mohl dosáhnout svého maxima a začít se znovu smršťovat, ale tato teorie zřejmě získává stále více zastánců. „Nejrychlejší varianta, která neodporuje současným pozorováním, předpovídá, že se dnes nacházíme přesně v polovině života vesmíru a za 12 až 14 miliard let by měl zkolabovat zpět do singularity (počátečního bodu). Existuje ještě pomalejší varianta, podle které bychom se konce vesmíru měli dočkat za 40 miliard let od současnosti,“ tvrdí britský populizátor vědy John Gribbin (*1946). Další vědci ve svých úvahách pokračují ještě dál! Třeba Američan Paul J. Steinhardt (*1955) z Princetonské univerzity hovoří o cyklickém vesmírném modelu, který předpokládá nekonečné opakování velkých třesků. Z této teorie vyplývá, že možná žijeme v několikátém „recyklovaném“ kosmu. Podaří se někdy zjistit, jaké pořadí má vesmír, ve kterém právě žijeme?

Jan Zeman

Foto: techquila.co.in, interestingengineering.com, Wikipedia, newscientist.com, scitechdaily.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Kuriózní léčba duševních nemocí a moru: Díra do hlavy pro odchod zlého ducha a obklad z kohouta
epochaplus.cz

Kuriózní léčba duševních...

Nemocný muž v otrhaných šatech se z posledních sil...
Múza Versailles již zítra!
iluxus.cz

Múza Versailles již zítra!

Renomovaný vokálně-instrumentální soubor...
Zachrání lnička Česko?
epochalnisvet.cz

Zachrání lnička Česko?

Vědcům z institutu CEITEC Masarykovy univerzity v...
Divoká westmanka Calamity Jane
epochaplus.cz

Divoká westmanka Calamity Jane

Martha Jane Cannaryová alias  Calamity Jane...
Výzkum farmaceutických společností: Covid-19 dodávky léčiv do Evropy nenaruší
21stoleti.cz

Výzkum farmaceutických...

Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) nedávno zveřejnila...
Chce obléct svatební šaty?
nasehvezdy.cz

Chce obléct svatební šaty?

Život na psí knížku už ji zřejmě začíná...
Zámek v Mníšku pod Brdy: Mystérium chybějící věže
epochanacestach.cz

Zámek v Mníšku pod Brdy:...

Je druhá polovina 17....
Častější případy kanibalismu u ledních medvědů
21stoleti.cz

Častější případy kanibalismu u...

V říši zvířat se ke kanibalismu uchyluje poměrně dost...
Proč s ní žádný chlap nevydrží
nasehvezdy.cz

Proč s ní žádný chlap nevydrží

Herečka ze seriálu Modrý kód MARIKA PROCHÁZKOVÁ...
Rakousko: Lyžování v bílém ráji
epochanacestach.cz

Rakousko: Lyžování v bílém...

Chcete vyrazit...
Mapa noční oblohy se brzy změní: Rozzáří noční nebe zanikající hvězdy?
epochalnisvet.cz

Mapa noční oblohy se brzy změní:...

Astronomové slibují, že se v blízké budoucnosti...
Přitažlivost moderní kuchyně
rezidenceonline.cz

Přitažlivost moderní kuchyně

Jasné a přehledné linie, dokonalý komfort, soudobé...