Skip to content

Bude se vesmír rozpínat donekonečna?

Je to jen těžko představitelné, ale přesto to zkuste. Máte malý bod o nepředstavitelné hustotě a teplotě. Ten najednou exploduje a začne se prudce rozpínat. Právě došlo ke stvoření vesmíru! K jeho rozpínání dochází už téměř 14 miliard let a stále pokračuje.

Vědci se nyní zamýšlejí nad tím, jestli se to může odehrávat do nekonečna. Podle jedné z teorií totiž vesmír jednou dospěje do stadia, kdy se opět začne smršťovat!

Vrátí se zase do malého bodu? Odborníci to nazývají velkým křachem! Vznikne pak nový vesmír? A kolikátý v pořadí je ten náš?

Vesmír, největší záhada ze všech?

Astronomové uznávají, že vznik vesmíru je jedna z největších záhad světa. Teorie o počáteční explozi – velkém třesku – není jediná, ale patří k nejuznávanějším. Vysvětluje totiž rozpínání vesmíru. Jenže astronomové stále nevědí, co přesně se dělo v okamžiku exploze.

Pro tuto chvíli údajně neplatí žádné dosud známé fyzikální zákony. A co bylo před velkým třeskem? Takovým otázkám se vědci úzkostlivě vyhýbají s tím, že nebylo nic, protože čas vznikl až těsně potom.

Přesto možná existuje odpověď! Podle jedné z nových teorií totiž po rozpínání vesmíru nastává zase jeho smršťování do počátečního bodu. Ten opět exploduje a celý cyklus se tak opakuje!

Jak velký třesk vypadal?
BUM A JE TU VESMÍR!

Představa počátečního výbuchu je jen ilustrační. Rozhodně prý nejde o žádnou gigantickou explozi, jaké známe, ale údajně se jedná o tak rychlé rozpínání hmoty, že je to pro nás nepředstavitelné. Problém je ale v tom, že astronomové si dokáží modelovat to, co se dělo až od první desetiny triliardtiny triliardtiny sekundy (desetinné číslo s 41 nulami), kdy začíná fyzikální realita.

„Nemáme žádnou představu o fyzikálních poměrech, které vládly v okamžiku prvotního třesku. Pro fyziky a matematiky je to ‚singulární bod‘, na který se nevztahují fyzikální ani matematické zákony,“ vysvětluje německý vědec Felix R. Paturi (*1940). Velkým třeskem začíná rozpínání vesmíru a až do konce 20. století si fyzici myslí, že to může probíhat do nekonečna. Nyní však přicházejí s novou teorií, z níž vyplývají tři možnosti, k čemu může dojít.

Co nás tedy možná čeká?

Albert Einstein
ZPÁTKY K POČÁTKU?

Rychlost rozpínání vesmíru se pohybuje přibližně na úrovni rychlosti světla (cca 300 milionů metrů za sekundu – pozn. red.) a podle posledních zjištění se zrychluje. Rozpíná se přitom celý vesmír, tedy i naše Země.

Jde o těžko postřehnutelné změny. Vše má ale své hranice. Ty je ovšem těžké určit, protože se výpočty odvíjejí od mnoha faktorů, především od množství hmoty, která tvoří kosmos. To ale není jednoduché zjistit, protože většinu vesmíru tvoří neviditelná temná hmota a energie.

Pokud by obsahoval této hmoty málo, mohl by se teoreticky rozpínat stále rychleji do nekonečna – to je první možnost. Druhou možnost naznačuje německý fyzik Albert Einstein (1879–1955) – jestliže platí jeho výpočty, pak jednou vesmír dosáhne maximální hranice, na které se rozpínání zastaví.

V poslední době je ale často diskutovaná ještě třetí možnost, že se po dosažení svého maximálního rozměru začne vesmír opět hroutit do výchozího bodu!

Dojde k velkému třesku znovu?
KDY BUDE ZASE VELKÝ TŘESK?

Vědci netuší, kdy by vesmír mohl dosáhnout svého maxima a začít se znovu smršťovat, ale tato teorie zřejmě získává stále více zastánců. „Nejrychlejší varianta, která neodporuje současným pozorováním, předpovídá, že se dnes nacházíme přesně v polovině života vesmíru a za 12 až 14 miliard let by měl zkolabovat zpět do singularity (počátečního bodu).

Existuje ještě pomalejší varianta, podle které bychom se konce vesmíru měli dočkat za 40 miliard let od současnosti,“ tvrdí britský populizátor vědy John Gribbin (*1946). Další vědci ve svých úvahách pokračují ještě dál!

Třeba Američan Paul J. Steinhardt (*1955) z Princetonské univerzity hovoří o cyklickém vesmírném modelu, který předpokládá nekonečné opakování velkých třesků. Z této teorie vyplývá, že možná žijeme v několikátém „recyklovaném“ kosmu. Podaří se někdy zjistit, jaké pořadí má vesmír, ve kterém právě žijeme?

Jan Zeman

Foto: techquila.co.in, interestingengineering.com, Wikipedia, newscientist.com, scitechdaily.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Co je nového ve světě topení
rezidenceonline.cz

Co je nového ve světě topení

Každý rok se představují novinky ze světa radiátorů,...
Česko finalizuje unikátní projekt dopravy budoucnosti
epochaplus.cz

Česko finalizuje unikátní...

Představte si Evropu bez dopravních nehod,...
McCandlessův kouzelný autobus: Rezavá továrna na mrtvoly musí pryč!
epochaplus.cz

McCandlessův kouzelný autobus:...

Vybere si smrt v pustině. Jeho odkaz ale žije...
Když si auta povídají a varují před kolizí…
21stoleti.cz

Když si auta povídají a varují...

Už teď učí Češi auta „povídat“ na vybraných...
Legenda z ostrova Man: Řádí tam tvor jménem buggane?
epochalnisvet.cz

Legenda z ostrova Man: Řádí...

V Irském moři mezi Anglií, Skotskem, Irskem...
Do Olomouce i v době COVIDové
epochanacestach.cz

Do Olomouce i v době COVIDové

Co naplánovat na...
Pěší výletý jižně, ale i severně od Brna!
epochanacestach.cz

Pěší výletý jižně, ale i...

Pokud se vydáte na...
Suzuki zahajuje předprodej nového SUV Across
iluxus.cz

Suzuki zahajuje předprodej...

Největší a nejvýkonnější model Suzuki všech dob, který je...
Jak probíhal krvavý zrod Spojených států?
epochalnisvet.cz

Jak probíhal krvavý zrod...

Území dnešní Spojených států amerických bylo...
Zbavte se pupínků
nasehvezdy.cz

Zbavte se pupínků

Bohužel to není jen problém dospívajících, ale i...
HIV i nadále zůstává hrozbou
21stoleti.cz

HIV i nadále zůstává hrozbou

Ačkoliv to tak v letošním roce možná...
Kvůli Ivaně změnil Karel celý svůj dosavadní život
nasehvezdy.cz

Kvůli Ivaně změnil Karel celý...

Vztah Karla Gotta (†80) a jeho manželky...