26. září 2020: Trevor Ross z města Inverness prý spatří lochnesskou příšeru poblíž části jezera, kde byla pozorována i dříve.
Domů     Reportáže
Byl Carl Gustav Jung vůdcem zvrhlé sekty?
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 29.12.2019
3.8tis
597
SDÍLENÍ
3.8tis
ZOBRAZENÍ

Prastaré mýty a náboženské kulty zkoumá Carl Gustav Jung – jeden z největších myslitelů 20. století. Na veřejnosti vystupuje jako seriózní univerzitní profesor, v soukromí ale údajně působí jako okultní vůdce! Pořádá švýcarský psycholog se svými žákyněmi rituální orgie?

Vedl Jung dvojí život?

Divoká jazzová hudba se mísí s hukotem automobilů a rozpustilým ženským smíchem. Švýcarský Curych je roku 1925 moderní metropolí. Na druhé straně Curyšského jezera se tyčí osamocená přízračná rezidence, známá jako Věž.

V hale na jedné stěně je vyobrazení charismatického starce s křídly ledňáčka – pohanského bůžka Filémóna. Na další stěně je k vidění staroegyptská loď, na níž jsou v bájích převáženi mrtví do zásvětí.

V tom se ozvou kroky. Přichází majitel objektu, psycholog Carl Gustav Jung (1875–1961). Mlčky si mezi mystickými obrazy vede k posteli smyslnou milenku, jako by se chystal k nějakému posvátnému obřadu. Je Věž kultovní svatyní, v níž vyvrcholí tajný soukromý život náboženského vůdce Junga?

Carl Jung (vlevo) a Sigmund Freud

ZNIČIL SESTŘENICI ŽIVOT?

Jung prý od mládí spolupořádá spiritistické seance. Ve své sestřenici Héléne Preiswerk (1881–1911) totiž nachází schopné médium – jejími ústy údajně hovoří duchovní bytosti. Při sedáncích se samy od sebe otevírají dveře, jež pak už nikdo nedokáže zcela dovřít.

Ve sklenicích propukají vodní bouře, aniž by se jich kdokoli dotkl. Tlustý kuchyňský nůž se rozlomí vejpůl a spiritistický stůl znenadání praskne, jako by do něj někdo třísknul sekyrou. Jung radí svým příbuzným, aby záhrobním bytostem naslouchali.

Přitom ale v disertační práci označí Héléne za „hysterku“ a paranormální úkazy nazve „takzvanými okultními jevy“! Nebohá sestřenice má rázem pověst bláznivé holky, a tak nezavadí o žádného nápadníka a dostane hlubokou depresi.

„Zemřela velice mladá, protože měla zlomené srdce,“ říká o Héléne její neteř Stephanie Preiswerk. Proč Jung napsal tak drsnou diplomovou práci? Z jeho soukromé korespondence je zřejmé, že Jung rozhodně není skeptickým materialistou.

„Jsem v extázi z boha, který umírá a opět se probouzí k životu. Pějme chvalozpěvy na mystické víno a děsivý kanibalismus, který praktikuje Ježíš Kristus při poslední večeři,“ píše kolegovi Sigmundu Freudovi (1856–1939).

Ačkoli zmiňuje Ježíše, nehovoří o klasickém křesťanství. „Musíme postupně, pozvolna oživovat posvátný kult, v němž se člověk opět stane radostným zvířetem,“ svěřuje se Jung. O čem to hovoří?

Přikládal Jung erotice mimořádnou důležitost?

POSVÁTNÁ EROTIKA?

Vesmír vznikl ze spalujícího ohně, který se v lidech probouzí díky erotice. To je údajně tajemství mithraismu – prastarého pohanského náboženství, v němž je nejvyšším božstvem Slunce. Jung se k zapomenutému kultu hlásí, když píše:

„Za svůj život vděčíme slunci. To je výhradním zdrojem naší energie.“ Pacientům prý doporučuje, aby se nebránili polygamii, jak dosvědčuje například ženatý Američan Medill McCormick: „Jung mě upozorňoval, že nesmím být příliš slušný.

Nechci-li ztratit duši, mám se prý poddat své přirozenosti a najít si milenku.“ Ačkoli i Jung má manželku, soustřeďuje kolem sebe řadu žen, s nimiž prý nemá jen přátelské vztahy. Američanky Fanny Katz a Edith Rockefeller se dokonce stěhují do Švýcarska, aby byly mistrovi nablízku.

„Jungova psychoanalýza je terapie a zároveň předkřesťanské náboženství,“ tvrdí Fanny Katz. „Kolem Junga se utvořil opravdový kult,“ pokračuje americká psychoanalytička Jane Wheelwright.

Co se odehrává ve Věži na břehu Curyšského jezera? Jung spekulace o sexuálních orgiích nevyvrací ani nepotvrzuje. Pouze tajemně poznamenává, že „skutečná psychoanalýza je příliš šokující na to, aby ji veřejnost přijala.“ 

Petr Woff

Foto: medium.com, studioofendlessideas.com, reading.guru, thevintagenews.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 6.9.2022 2.9tis
Představitelé města Amarillo v oficiální tiskové zprávě žádají veřejnost o pomoc při identifikaci podivného tvora, kterého letos v květnu natočila bezpečnostní kamera tamní zoologické zahrady. Na přiloženém snímku je zachyceno vzpřímené dvounohé stvoření s psími či snad vlčími rysy.     „V temných a časných ranních hodinách dnes 21. května (kolem 1:25 hodin) zachytily bezpečnostní […]
od Eva Soukupová 2.9.2022 2.8tis
Žena, která si vyrazili na túru v přírodě, během procházky narazila na neidentifikovaného tvora. Pohotově se chopila telefonu a začala nahrávat. Její sestra a několik diskutérů na internetu nyní věří, že by na záznamu mohl být zachycen „tasmánský tygr“, psovitá šelma označovaná za vyhynulou.     Jessie Milde se v polovině srpna vydala ve společnosti […]
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.9tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Mirek Brát 21.5.2022 2.5tis
I v moderní současnosti se objevují zcela nečekané nálezy upomínající na časy druhé světové války. Propast času, která nás dělí od těchto událostí, staví před badatele složité rébusy. Jeden takový se nachází dvacet osm metrů pod hladinou Jaderského moře. Jde o vrak střemhlavého bombardéru Junkers Ju-87„štuka“ (z německého výrazu  das Sturzkampfflugzeug). Letoun se na dně […]
od Mirek Brát 30.3.2022 2.5tis
V zimě roku 1984 začaly ve Špindlerově Mlýně stavební aktivity, jejichž oficiálním cílem byla výstavba nového hotelového zařízení. Na svahu hory Medvědín však mělo vzniknout ještě „něco“, co bylo další roky přísně utajováno. Jednalo se o obří protiatomový kryt, který měl sloužit pro tehdejší politickou elitu.   Podzemní kryt ve Špindlerově Mlýně měl kapacitu 550 osob. […]