21. května 1953: Pád neznámého objektu u letiště Kingman v Arizoně doprovází spekulace o zřícení mimozemské lodi.
Domů     Záhady historie
Byli alchymisté na dvoře Rudolfa II. ve skutečnosti špioni?
Lenka Kospertová
od Lenka Kospertová 19.2.2019
5.3tis
50
SDÍLENÍ
5.3tis
ZOBRAZENÍ

V rudolfinské době se stala Praha a zejména Pražský hrad rájem alchymistů. Podle některých badatelů jich byly až dvě stovky, ve skutečnosti jejich počet pravděpodobně nepřesáhl čtyři desítky. Nevěnovali se jen výrobě zlata a elixíru mládí – mnozí z nich byli zdatní špioni, kteří shromažďovali tajné informace pro své panovníky.

Dnes si představujeme, že byl císařský dvůr plný různých šejdířů a podvodníků, kteří se snažili využít zálibu a posedlost Rudolfa II. v alchymii a bezpracně tak přijít k penězům a pohodlnému životu.

Tak to ale nebylo – to bychom vůbec nepochopili tehdejší pohled na svět. Mystika a věda byly úzce propojeny. Alchymisté byli regulérní vědci, kteří chtěli dosáhnout harmonie tajemství přírody.

„VĚDCI“ HLEDAJÍ PRAHMOTU

Od svých počátků se v alchymii splétaly dva neoddělitelné proudy. Z toho „vědeckého“ se později vyvinula chemie, fyzika nebo medicína. Filosofický proud byl ale neméně důležitý. Dnes bychom jeho průkopníky označili za astrology a stoupence magie.

Stál na tehdy převládajícím názoru, že celý svět má svůj počátek v jedinečné prahmotě. Napodobováním přírodních procesů pak podle nich bylo možné dosahovat dokonalosti. Získávat z olova či rtuti zlato pomocí kamene mudrců.

Dosáhnout nesmrtelnosti prostřednictvím elixíru života. To byly regulérní vědecké cíle té doby a náš dnešní pohled na alchymisty jako šarlatány a pavědce je proto poněkud zkreslený.

PRŮMYSLOVÁ ŠPIONÁŽ NA KONCI 16. STOLETÍ

Přesto se mezi alchymisty mohli najít takoví, u nichž lačnost po snadném výdělku převážila, a pouze předstírali, že jsou váženými vědci, tedy alchymisty. Rudolf II. proto potřeboval na svém dvoře někoho váženého a solidního, aby ho pověřil vrchním dozorem nad svými stále početnějšími alchymistickými laboratořemi.

Stal se jím jeho osobní císařův lékař Tadeáš Hájek z Hájku. Právě on prověřoval schopnosti a důvěryhodnost alchymistů přicházejících do Prahy. Nešlo jen o zneužití císařských peněz – ve hře byly mimořádně důležité informace o tajných recepturách nebo nově objevených výrobních postupech.

Je to stejné, jako by se dnes někdo pokoutně vetřel do elitních výzkumných laboratoří v Silicon Valley nebo Harvardu. Jde o průmyslovou špionáž.

Na císařském dvoře se objevovali i podvodníci.

INTRIKY NA CÍSAŘSKÉM DVOŘE

Roku 1584 se v Praze objevili dva mimořádně vzdělaní a vážení angličtí alchymisté, John Dee (1533-1603) a Edward Kelley (1555-1597), aby se ucházeli o přízeň Rudolfa II. Tadeáš Hájek z Hájku je přijal a císaři doporučil.

Dokonce je ubytoval ve svém domě na Starém městě. Přesto se jim dlouho nepodařilo dosáhnout slyšení u dvora. Rudolf II. jim buď nevěřil, anebo byl varován. Je možné, že oba slovutní alchymisté doplatili na intriky papežského nuncia Filippa Segiho, který v jednom ze svých dopisů výslovně píše:

„John Dee a jeho druh jsou na tomto dvoře už delší dobu a pracují na tom, aby zplodili nový blud, neřku-li kacířství…“

JAK SE VETŘÍT DO PŘÍZNĚ CÍSAŘI

Svým způsobem měl pravdu. John Dee a Edward Kelley neplodili nový blud, byli ale špiony anglické královny Alžběty I. (1533-1603).  Vše začalo o mnoho let dříve na anglickém dvoře, kdy John Dee z postavení hvězd vypočetl datum smrti předchůdkyně Alžběty, královny Marie I. Tudorovny (1516-1558).  Touto přesnou předpovědí zaujal její nástupkyni Alžbětu I. natolik, že se stal jejím oblíbencem a dvorním astrologem.

Angličan John Dee se později seznámil s alchymistou Edwardem Kelleym. Společně měli za úkol vetřít se do přízně Rudolfa II.

Královnu si John Dee získal tím, že určil, kdy umře Marie I. Tudorovna.

AGENT SHAKESPEARE ZASAHUJE

Johna Dee dnes považujeme za hlavního špiona Alžběty I., který budoval síť agentů po celé Evropě, především kvůli vzrůstající moci Španělska. Jedním z nich byl i mladý a zatím neznámý William Shakespeare, který také Prahu pod jménem Francis Garland několikrát navštívil.

John Dee měl být klíčovým článkem této rozsáhlé sítě. Jako zástěrka k odchodu z Anglie posloužily Johnu Dee fiktivní dluhy, přestože byl skvěle placen Alžbětou I. John Dee královně posílal z Prahy důvěrné a citlivé informace podepsané symbolem 007.

To si mnohem později vypůjčil spisovatel Ian Fleming pro svého agenta 007 Jamese Bonda. Značka 007 neznamenala číslo v pořadí agentů, ale tajný kód s významem „jen pro vaše oči“.

JAK SKONČILI OBA ŠPIONI

Do špionážního spiknutí na rudolfinském dvoře byl s největší pravděpodobností zapleten i sám Tadeáš Hájek z Hájku (1525-1600), který oba alchymisty „náhodou“ ubytoval ve svém domě na Starém městě. Po návratu do Anglie v roce 1588 se John Dee znovu vrátil do služeb královny Alžběty, po její smrti mu ale nový král Jakub I. odebral vyplácenou rentu.

Věhlasný učenec zemřel v bídě. Edward Kelley se otrávil ve vězení pro dlužníky na hradě Most poté, co se z něj snažil neúspěšně uniknout. Tak skončily osudy obou věhlasných alchymistů, ale také významných špionů anglické královny.

 

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 19.5.2022 2.2tis
V Chattanooze v Tennessee stojí dům, který patřil dvojčatům Davisovým, muži žili sami, jejich rodiče zemřeli již dávno a ženy ani jednoho z nich nezajímaly. O mužích se toho příliš nevědělo, byli samotářští, s nikým se nebavili a z domu vycházeli jen výjimečně na nákupy. Co to bylo za ránu? Lidé z okolí se o […]
od Pavel Polcar 18.5.2022 1.3tis
June a Jennifer Gibbons, známé jako „tichá dvojčata“, s nikým kromě sebe nemluvily – téměř 30 let. Pak ale jedno dvojče za záhadných okolností zemřelo. V dubnu 1963 se ve vojenské nemocnici v Adenu v Jemenu narodila dvojčata. Jejich narození nebylo neobvyklé, stejně jako jejich dětské dispozice, ale jejich rodiče brzy začali chápat, že June […]
od Dalibor Vrána 18.5.2022 2.9tis
Mount Everest v průběhu let přiláká mnoho fanatiků, výstředních jedinců a svérázných osob. Ale nikdo z nich nejspíš nesahá Angličanovi Maurici Wilsonovi (1898–1934) ani po kotníky vykukující z jeho lodiček… Tenhle vyznamenaný hrdina z 1. světové války trpí po jejím skončení hroznými záchvaty kašle. Doktoři si nevědí rady, nic nepomáhá, a tak se Wilson rozhodne […]
od Eva Soukupová 17.5.2022 2.8tis
V africkém Gabonu se nachází stopy materiálu, který podle všeho prošel jadernou reakcí. Nejde však o odpad z nějaké utajené jaderné elektrárny. Jak ukáže další výzkum, k reakci muselo dojít před dvěma miliardami lety! Někteří vědci tvrdí, že planeta dokázala vytvořit přírodní reaktor. Jiní oponují, že muselo jít o uměle nastolené podmínky! Kde je pravda? […]
od Mirek Brát 16.5.2022 1.7tis
V roce 1828 se objevil v ulicích německého Norimberku podivný chlapec, který o sobě tvrdil, že vyrostl v naprosté izolaci v malé temné cele. Splňoval tak charakteristiky takzvaného vlčího dítěte, byť nebyl vychován zvířaty někde v divočině. Jeho tajemný život ukončila brzy i neméně záhadná smrt. Kaspar Hauser se stal ve své době senzací, později se stal inspirací i mnoha […]