3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Byli alchymisté na dvoře Rudolfa II. ve skutečnosti špioni?
Byli alchymisté na dvoře Rudolfa II. ve skutečnosti špioni?
od 19.2.2019
5.3tis
50
SDÍLENÍ
5.3tis
ZOBRAZENÍ

V rudolfinské době se stala Praha a zejména Pražský hrad rájem alchymistů. Podle některých badatelů jich byly až dvě stovky, ve skutečnosti jejich počet pravděpodobně nepřesáhl čtyři desítky.

Nevěnovali se jen výrobě zlata a elixíru mládí – mnozí z nich byli zdatní špioni, kteří shromažďovali tajné informace pro své panovníky.

Dnes si představujeme, že byl císařský dvůr plný různých šejdířů a podvodníků, kteří se snažili využít zálibu a posedlost Rudolfa II. v alchymii a bezpracně tak přijít k penězům a pohodlnému životu.

reklama

Tak to ale nebylo – to bychom vůbec nepochopili tehdejší pohled na svět. Mystika a věda byly úzce propojeny. Alchymisté byli regulérní vědci, kteří chtěli dosáhnout harmonie tajemství přírody.

„VĚDCI“ HLEDAJÍ PRAHMOTU

Od svých počátků se v alchymii splétaly dva neoddělitelné proudy. Z toho „vědeckého“ se později vyvinula chemie, fyzika nebo medicína. Filosofický proud byl ale neméně důležitý. Dnes bychom jeho průkopníky označili za astrology a stoupence magie.

Stál na tehdy převládajícím názoru, že celý svět má svůj počátek v jedinečné prahmotě. Napodobováním přírodních procesů pak podle nich bylo možné dosahovat dokonalosti. Získávat z olova či rtuti zlato pomocí kamene mudrců.

reklama

Dosáhnout nesmrtelnosti prostřednictvím elixíru života. To byly regulérní vědecké cíle té doby a náš dnešní pohled na alchymisty jako šarlatány a pavědce je proto poněkud zkreslený.

PRŮMYSLOVÁ ŠPIONÁŽ NA KONCI 16. STOLETÍ

Přesto se mezi alchymisty mohli najít takoví, u nichž lačnost po snadném výdělku převážila, a pouze předstírali, že jsou váženými vědci, tedy alchymisty.

Rudolf II. proto potřeboval na svém dvoře někoho váženého a solidního, aby ho pověřil vrchním dozorem nad svými stále početnějšími alchymistickými laboratořemi. Stal se jím jeho osobní císařův lékař Tadeáš Hájek z Hájku.

reklama

Právě on prověřoval schopnosti a důvěryhodnost alchymistů přicházejících do Prahy. Nešlo jen o zneužití císařských peněz – ve hře byly mimořádně důležité informace o tajných recepturách nebo nově objevených výrobních postupech.

Je to stejné, jako by se dnes někdo pokoutně vetřel do elitních výzkumných laboratoří v Silicon Valley nebo Harvardu. Jde o průmyslovou špionáž.

Na císařském dvoře se objevovali i podvodníci.
Na císařském dvoře se objevovali i podvodníci.

INTRIKY NA CÍSAŘSKÉM DVOŘE

Roku 1584 se v Praze objevili dva mimořádně vzdělaní a vážení angličtí alchymisté, John Dee (1533-1603) a Edward Kelley (1555-1597), aby se ucházeli o přízeň Rudolfa II. Tadeáš Hájek z Hájku je přijal a císaři doporučil.

Dokonce je ubytoval ve svém domě na Starém městě. Přesto se jim dlouho nepodařilo dosáhnout slyšení u dvora. Rudolf II. jim buď nevěřil, anebo byl varován.

Je možné, že oba slovutní alchymisté doplatili na intriky papežského nuncia Filippa Segiho, který v jednom ze svých dopisů výslovně píše:

„John Dee a jeho druh jsou na tomto dvoře už delší dobu a pracují na tom, aby zplodili nový blud, neřku-li kacířství…“

JAK SE VETŘÍT DO PŘÍZNĚ CÍSAŘI

Svým způsobem měl pravdu.

John Dee a Edward Kelley neplodili nový blud, byli ale špiony anglické královny Alžběty I. (1533-1603).  Vše začalo o mnoho let dříve na anglickém dvoře, kdy John Dee z postavení hvězd vypočetl datum smrti předchůdkyně Alžběty, královny Marie I. Tudorovny (1516-1558).  Touto přesnou předpovědí zaujal její nástupkyni Alžbětu I. natolik, že se stal jejím oblíbencem a dvorním astrologem.

Angličan John Dee se později seznámil s alchymistou Edwardem Kelleym. Společně měli za úkol vetřít se do přízně Rudolfa II.

Královnu si John Dee získal tím, že určil, kdy umře Marie I. Tudorovna.
Královnu si John Dee získal tím, že určil, kdy umře Marie I. Tudorovna.

AGENT SHAKESPEARE ZASAHUJE

Johna Dee dnes považujeme za hlavního špiona Alžběty I., který budoval síť agentů po celé Evropě, především kvůli vzrůstající moci Španělska.

Jedním z nich byl i mladý a zatím neznámý William Shakespeare, který také Prahu pod jménem Francis Garland několikrát navštívil. John Dee měl být klíčovým článkem této rozsáhlé sítě.

Jako zástěrka k odchodu z Anglie posloužily Johnu Dee fiktivní dluhy, přestože byl skvěle placen Alžbětou I. John Dee královně posílal z Prahy důvěrné a citlivé informace podepsané symbolem 007. To si mnohem později vypůjčil spisovatel Ian Fleming pro svého agenta 007 Jamese Bonda.

Značka 007 neznamenala číslo v pořadí agentů, ale tajný kód s významem „jen pro vaše oči“.

JAK SKONČILI OBA ŠPIONI

Do špionážního spiknutí na rudolfinském dvoře byl s největší pravděpodobností zapleten i sám Tadeáš Hájek z Hájku (1525-1600), který oba alchymisty „náhodou“ ubytoval ve svém domě na Starém městě.

Po návratu do Anglie v roce 1588 se John Dee znovu vrátil do služeb královny Alžběty, po její smrti mu ale nový král Jakub I. odebral vyplácenou rentu. Věhlasný učenec zemřel v bídě.

Edward Kelley se otrávil ve vězení pro dlužníky na hradě Most poté, co se z něj snažil neúspěšně uniknout. Tak skončily osudy obou věhlasných alchymistů, ale také významných špionů anglické královny.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Lokalita:
reklama
Související články
od 3.12.2022 153
Historie pevnosti Akershus v norské metropoli Oslo je dlouhá již sedm století. V minulosti hrad býval i vězením, což vysvětluje i přítomnost mnoha paranormálních jevů v lokalitě. Kromě řinčení řetězů vás však může vyděsit i setkání se zlým psem a dámou bez tváře. Pozor, tito duchové zvaní Malcanisen (zlý pes) a Mantelgeisten (dáma bez tváře), mohou přivodit i smrt! [gallery ids="112787,112788,1
od 1.12.2022 2.0tis
Jen jediný Necronomicon dokázal zamotat hlavu i expertům. Říká se mu Simonův. Má být temným učením až ze starověké Mezopotámie. Knihu ukořistili mniši a poté dali na překlad okultnímu knihkupectví Magickal Child. Pravda je ale trochu jiná, kniha vznikla kolem roku 1976 v USA v kruhu špičkových mágů z Warlock Shop jako funkční grimoár, který otestuje ad
od 30.11.2022 1.5tis
Období antiky je spojeno i se zbraněmi, které patří do sféry záhad. Patří k nim údajné parní dělo, jehož konstruktérem měl být slavný Archimédés. Opravdu existovala starověká zbraň, která využívala sílu páry? Archimédés (287 př. n. l. – 212 př. n. l.) se proslavil výrokem: Udejte mi pevný bod a já pohnu celou Zemí. Jeho ctižádost se však neomezoval
od 30.11.2022 3.1tis
Jednoho večera v červnu 1950 uprostřed rušné křižovatky na Times Square umírá neznámý chodec. Při pátrání po jeho identitě policisté s překvapením zjišťují, že jde o muže, který beze stopy zmizel před 74 lety.     Asi třicetiletý muž má na sobě starodávné oblečení a boty s výraznými přezkami, jaké se nosily před sto lety, a působí nanejvýš
od 29.11.2022 2.9tis
Stále další archeologické nálezy na našem území dosvědčují plány starověkého Říma vytvořit severně od Dunaje novou římskou provincii. Pronikání římských legií do oblasti Moravy začalo již za vlády císaře Tiberia a vrcholilo v časech panování císaře Marca Aurelia. Záhadou zůstává, zda se na naše území tehdy dostaly i tajné rituály související s uctíváním exotického boha Mithry? [gallery ids="112