Skip to content

Byli alchymisté na dvoře Rudolfa II. ve skutečnosti špioni?

V rudolfinské době se stala Praha a zejména Pražský hrad rájem alchymistů. Podle některých badatelů jich byly až dvě stovky, ve skutečnosti jejich počet pravděpodobně nepřesáhl čtyři desítky. Nevěnovali se jen výrobě zlata a elixíru mládí – mnozí z nich byli zdatní špioni, kteří shromažďovali tajné informace pro své panovníky.

Dnes si představujeme, že byl císařský dvůr plný různých šejdířů a podvodníků, kteří se snažili využít zálibu a posedlost Rudolfa II. v alchymii a bezpracně tak přijít k penězům a pohodlnému životu. Tak to ale nebylo – to bychom vůbec nepochopili tehdejší pohled na svět.

Mystika a věda byly úzce propojeny. Alchymisté byli regulérní vědci, kteří chtěli dosáhnout harmonie tajemství přírody.

„VĚDCI“ HLEDAJÍ PRAHMOTU

Od svých počátků se v alchymii splétaly dva neoddělitelné proudy. Z toho „vědeckého“ se později vyvinula chemie, fyzika nebo medicína. Filosofický proud byl ale neméně důležitý. Dnes bychom jeho průkopníky označili za astrology a stoupence magie.

Stál na tehdy převládajícím názoru, že celý svět má svůj počátek v jedinečné prahmotě. Napodobováním přírodních procesů pak podle nich bylo možné dosahovat dokonalosti. Získávat z olova či rtuti zlato pomocí kamene mudrců.

Dosáhnout nesmrtelnosti prostřednictvím elixíru života. To byly regulérní vědecké cíle té doby a náš dnešní pohled na alchymisty jako šarlatány a pavědce je proto poněkud zkreslený.

PRŮMYSLOVÁ ŠPIONÁŽ NA KONCI 16. STOLETÍ

Přesto se mezi alchymisty mohli najít takoví, u nichž lačnost po snadném výdělku převážila, a pouze předstírali, že jsou váženými vědci, tedy alchymisty. Rudolf II. proto potřeboval na svém dvoře někoho váženého a solidního, aby ho pověřil vrchním dozorem nad svými stále početnějšími alchymistickými laboratořemi.

Stal se jím jeho osobní císařův lékař Tadeáš Hájek z Hájku. Právě on prověřoval schopnosti a důvěryhodnost alchymistů přicházejících do Prahy. Nešlo jen o zneužití císařských peněz – ve hře byly mimořádně důležité informace o tajných recepturách nebo nově objevených výrobních postupech.

Je to stejné, jako by se dnes někdo pokoutně vetřel do elitních výzkumných laboratoří v Silicon Valley nebo Harvardu. Jde o průmyslovou špionáž.

Na císařském dvoře se objevovali i podvodníci.
INTRIKY NA CÍSAŘSKÉM DVOŘE

Roku 1584 se v Praze objevili dva mimořádně vzdělaní a vážení angličtí alchymisté, John Dee (1533-1603) a Edward Kelley (1555-1597), aby se ucházeli o přízeň Rudolfa II. Tadeáš Hájek z Hájku je přijal a císaři doporučil.

Dokonce je ubytoval ve svém domě na Starém městě. Přesto se jim dlouho nepodařilo dosáhnout slyšení u dvora. Rudolf II. jim buď nevěřil, anebo byl varován. Je možné, že oba slovutní alchymisté doplatili na intriky papežského nuncia Filippa Segiho, který v jednom ze svých dopisů výslovně píše: „John Dee a jeho druh jsou na tomto dvoře už delší dobu a pracují na tom, aby zplodili nový blud, neřku-li kacířství…“

JAK SE VETŘÍT DO PŘÍZNĚ CÍSAŘI

Svým způsobem měl pravdu. John Dee a Edward Kelley neplodili nový blud, byli ale špiony anglické královny Alžběty I. (1533-1603). Vše začalo o mnoho let dříve na anglickém dvoře, kdy John Dee z postavení hvězd vypočetl datum smrti předchůdkyně Alžběty, královny Marie I. Tudorovny (1516-1558). Touto přesnou předpovědí zaujal její nástupkyni Alžbětu I. natolik, že se stal jejím oblíbencem a dvorním astrologem. Angličan John Dee se později seznámil s alchymistou Edwardem Kelleym. Společně měli za úkol vetřít se do přízně Rudolfa II.

Královnu si John Dee získal tím, že určil, kdy umře Marie I. Tudorovna.
AGENT SHAKESPEARE ZASAHUJE

Johna Dee dnes považujeme za hlavního špiona Alžběty I., který budoval síť agentů po celé Evropě, především kvůli vzrůstající moci Španělska. Jedním z nich byl i mladý a zatím neznámý William Shakespeare, který také Prahu pod jménem Francis Garland několikrát navštívil.

John Dee měl být klíčovým článkem této rozsáhlé sítě. Jako zástěrka k odchodu z Anglie posloužily Johnu Dee fiktivní dluhy, přestože byl skvěle placen Alžbětou I. John Dee královně posílal z Prahy důvěrné a citlivé informace podepsané symbolem 007.

To si mnohem později vypůjčil spisovatel Ian Fleming pro svého agenta 007 Jamese Bonda. Značka 007 neznamenala číslo v pořadí agentů, ale tajný kód s významem „jen pro vaše oči“.

JAK SKONČILI OBA ŠPIONI

Do špionážního spiknutí na rudolfinském dvoře byl s největší pravděpodobností zapleten i sám Tadeáš Hájek z Hájku (1525-1600), který oba alchymisty „náhodou“ ubytoval ve svém domě na Starém městě. Po návratu do Anglie v roce 1588 se John Dee znovu vrátil do služeb královny Alžběty, po její smrti mu ale nový král Jakub I. odebral vyplácenou rentu.

Věhlasný učenec zemřel v bídě. Edward Kelley se otrávil ve vězení pro dlužníky na hradě Most poté, co se z něj snažil neúspěšně uniknout. Tak skončily osudy obou věhlasných alchymistů, ale také významných špionů anglické královny.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Stylové spaní v luxusu a pohodlí
rezidenceonline.cz

Stylové spaní v luxusu a...

Odpočinek, při němž člověk obnovuje své duchovní i...
Vánoční dům a muzeum medvídků
epochanacestach.cz

Vánoční dům a muzeum medvídků

Sedm tisíc medvídků na...
Himmler chtěl příměří se Spojenci už v roce 1943!
epochalnisvet.cz

Himmler chtěl příměří se...

Hitler na konci války sesadil Himmlera a...
Vydá Bennu svá tajemství?
21stoleti.cz

Vydá Bennu svá tajemství?

Krátce po půlnoci z 20. na 21....
Jak si vytvořit vlastní mentální mapu
epochalnisvet.cz

Jak si vytvořit vlastní...

Pracuje stejně přirozeně jako naše paměť: v...
Špagety s bazalkovým pestem
nasehvezdy.cz

Špagety s bazalkovým pestem

Téměř všichni mají rádi špagety. Tradiční a...
Moët & Chandon tyto Vánoce uvádí speciální dárkovou edici „Tie your wish“
iluxus.cz

Moët & Chandon tyto Vánoce...

Šampaňský dům Moët & Chandon si pro...
Smrt kvůli pokroku: Znáte šest objevitelů, které zabil vlastní vynález?
epochaplus.cz

Smrt kvůli pokroku: Znáte šest...

Některé věci dnes už používáme téměř...
Karel Fiala – Limonádový Joe pořádal večírky, které končily v jezírku
nasehvezdy.cz

Karel Fiala – Limonádový Joe...

Věděli jste, že se Karel Fiala vyučil kominíkem? Při...
Rozhledna Klínovec: Odměna na vrcholu stejnojmenné hory
epochanacestach.cz

Rozhledna Klínovec: Odměna...

Vrchol nejvyšší hory...
Rudolf II. se kvůli přísné etiketě málem udusil
epochaplus.cz

Rudolf II. se kvůli přísné...

Zaskočí mu sousto a marně se snaží opakovaným kašláním...
Bakterie v ústech nejen na obtíž
21stoleti.cz

Bakterie v ústech nejen na...

Pojem bakterie je vnímán obecně spíše negativně,...