Skip to content

Záhadná bytost z Uralu: Co byl miniaturní humaiod Aljošenka zač?

Pozoruhodný tvor žil před lety v péči osamělé ženy na Urale. Říkali mu Aljošenka a podobal se člověku. Zároveň se však v mnohém lišil. Zanedlouho zahynul a vše, co po něm zůstalo, je tajemný příběh plný nejasností a fotografie jeho mumifikovaného tělíčka.

Skutečně pocházel ze vzdáleného vesmíru, jak mnozí věří?

Drobná, jen několik centimetrů vysoká mumie, vypadá téměř jako člověk. Kdo se ale podívá blíže, napočítá nejméně dvě desítky odlišností. Od člověka jej odlišuje nejen velikost tělíčka, ale i tvar hrudníku či proporce končetin.

Nejvýraznější je ale jeho protáhlá zašpičatěná hlava. Je mnohem větší, než by měla být, a má neobvyklý tvar s výraznými švy. Ani obličejové rysy nejsou lidským bytostem příliš podobné. Oči jsou výrazné a velké.

Zatímco nos a rty jako by ani neexistovaly. Mnohým může tento popis znít povědomě. Není to totiž tak dávno, kdy velký rozruch vyvolal nález a pozdější výzkum drobounkého humanoida v jihoamerické poušti Atacama.

Svět jej zná pod jménem Ata. Tento humanoid má také staršího bratra. Říká se mu Atta boy a pochází ze stejné pouště. Obě mumie jsou už staré desítky let. Tentokrát je ovšem řeč o bytosti z Ruska, která ještě před dvaceti lety žila!

Objevil se snad na Urale třetí člen této podivné rodiny miniaturních humanoidů?

ZEMŘEL HLADOVÝ A SÁM

Příběh o osudu malého tvorečka a ženy, jež se o něj starala, je krátký a místy z něj mrazí. Stalo se to prý u města Kyštym v Čeljabinské oblasti v květnu roku 1996. Nad oblastí se přehnala bouřka. Když se počasí uklidní, vydává se postarší dáma Tamara Vasilevna Pošvirnová na hřbitov, aby zkontrolovala hroby svým blízkých, uklidila je a nazdobila čerstvými květy.

Chvíli poté, co se pustí do práce, její pozornost zaujme pohyb v trávě mezi hroby. Na zemi spatřila drobnou bezbrannou bytost, která jednoznačně nepřipomíná člověka ani žádné známé zvíře. Stařenka jej zabalí do šatů a odnese k sobě domů.

Malý humanoid dostává jméno Aljošenka. Stará se o něj jako o vlastní dítě a krmí ho směsí medu a mléka. Téměř nikomu ale nalezence neukáže. Nejspíš tuší, jaký by mohl být jeho další osud. Podivné chování stařenky však neunikne pozornosti sousedů.

Krátce na to Pošvirnová končí na psychiatrii a když se pokusí z nemocnice utéct, srazí ji auto a žena umírá. Stejně jako Aljošenka, který zůstal v jejím domě bez pomoci. Je to jen legenda, nebo skutečnost?

Co byl zač podivný tvoreček?
BLÁZEN NEBO OBĚŤ?

Někteří lidé věří, že žena přišla o rozum až poté, co se dostala do styku s tajemnou bytostí. Další se přiklánějí k tomu, že její duševní zdraví bylo chatrné už dříve. A objevují se také názory, že celý tento příběh je pouhou městskou legendou.

Má totiž několik různých verzí a toto je pouze jedna z nich. Jenže existují nezpochybnitelné důkazy, které přinejmenším existenci miniaturního tvora potvrzují. Nějaký čas po smrti se totiž do opuštěného obydlí vplíží zloděj, který odnese i Aljošenkovu mrtvolu a schová ji ve svém mrazáku.

Tam ji pak objeví policisté, kteří zloděje přišli zatknout. Odsud si mumie najde cestu k ruským vědcům, kteří ji prozkoumají a pořídí také důkladnou fotodokumentaci a několik videozáznamů. Samotná mumie je však dnes nezvěstná.

Přestože se pozůstalí po Tamaře Pošvirnové snaží ostatky Aljošenky dostat zpět, místní autority se vydání těla brání. Proč? A co vlastně o Aljošenkovi víme?

Tamara V. Pošvirnová.
JEN TIŠE PÍSKAL

Lokální noviny Kyštymskij rabočij uveřejnily rozhovor se snachou Pošvirnové, která popsala i první setkání s Aljošenkou. „Uviděla jsem drobounkého šeredu, hlava jako makovička, místo rtů měl otvor a chyběla mu brada.

Díval se bez mrkání a tiše pískal nebo sténal. Je možné, že tak dýchal. Měla jsem s sebou čerstvý sýr a ten snědl,“ tvrdí žena. Z dostupných informací víme, že Aljošenka byl pouhých 25 cm vysoký. Barva jeho pokožky je šedozelená.

Jeho hlava bez vlasů je posetá tmavými skvrnami. Lebka tvora přitahuje pozornost ze všeho nejvíc. Vypadá spíše jako helma. Je protáhlá, špičatá, má výrazné švy a od temene se přes střed celé obličejové části táhne vystouplý výběžek.

Oči zabírají výraznou část obličeje. Nos není téměř patrný, stejně jako ústa. Dolní čelist zcela chybí. Ruská odbornice Dr. Irina Jermolaeva tělo prozkoumá a dospěje k závěru, že jde sice tvora, který jednou žil, ale není ničím mimořádným.

Je to jen předčasně narozený zdeformovaný plod. Má pravdu?

Je Aljošenka mimozemšťan?
MALÝ MIMOZEMŠŤAN

Přestože na malém tělíčku nejsou patrné pohlavní orgány, všichni jsou od počátku přesvědčeni, že Aljošenka je chlapec. Vždyť má i mužské jméno. Analýzy ovšem prokáží, že pohlaví tvora je ženské. V roce 2004 pak byla zveřejněna odborná zpráva, která vyvrací, že by šlo o podvod, zároveň ale uvádí, že neexistuje důvod věřit v mimozemský původ.

Mnozí ale tvrdí opak. Naopak klinická asistentka Ljuba Romanova, která během své praxe viděla mnoho deformit plodů či narozených dětí tvrdí, že nikdy neviděla něco podobného, jako je Aljošenka. Věří proto, že „není lidského původu“. Končetiny, páteř a hrudník skutečně vypadají jako u nedovinutého plodu, ale další faktory tuto možnost vyvracejí. Kosti nejsou v chrupavčitém stavu, ale jsou již plně vyvinuté, což znamená, že nejde o plod ani novorozence.

Tělu zcela chybí pohlavní orgány, pupek a stavba lebky vůbec neodpovídá člověku. A to ani s přihlédnutím k možné deformaci. Pokud tedy nejde o bytost lidského původu, znamená to, že se na Urale objevil malý mimozemšťan?

V Kyshtymu vroce 1957 vybuchl zásobník s radioaktivním odpadem. Mohlo by to mít souvislost?
PODOBNOST VÍCE NEŽ NÁHODNÁ

Už při zběžném pohledu na fotografie drobné mumie se mnozí neubrání dojmu, že něco podobného už viděli. A někteří možná hned dvakrát. Aljošenka podle některých odborníků sice nevypadá jako mumie lidského plodu, zároveň však nejde o naprostý unikát.

Nejméně dvě podobná těla se totiž do rukou odborníků již dostala. Zřejmě prvním je tzv. Atta boy. Jeho mumie byla nalezena v peruánské části pouště Atacama před zhruba sto lety. Osud asi 15 tělíčka se velmi podobá tomu z Uralu.

Prvotní odhady hovoří o tom, že jde o předčasně narozený plod. Když se ale objeví spekulace o možném mimozemském původu a badatelé žádají důkladnější ohledání, mumie zmizí neznámo kam. Dalším je mnohem mladší Ata.

Nalezen byl v roce 2003 a o pár let později se dostává do rukou vědců, kteří se shodují, že nejde o embryo, ale o bytost, která se dožila věku 6 až 8 let. Analýzy DNA ukazují na shodu s člověkem, ale tato shoda není 100% a nevylučuje tedy neznámý původ bytosti.

Mohou všechny tři těla patřit do stejné rodiny? A jde skutečně o rodinu mimozemskou, jak mnohé indicie naznačují?

Tvor z Atacamy.

Foto: www.lallavealmisterio.com, www.soul-guidance.com, sobify.com, www.express.co.uk
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...
Čatní z paprik
tisicereceptu.cz

Čatní z paprik

V této skvělé omáčce se potkává sladkost...
Moderní technologie chrání kulturní památky
21stoleti.cz

Moderní technologie chrání...

Národní muzeum v Praze, hrad a zámek v Českém...
Nová kolekce slunečních brýlí Cartier
iluxus.cz

Nová kolekce slunečních...

Cartier pro sezónu podzim-zima odhaluje novou kolekci...
Likvidace polské elity: Soutěž SS se sovětskou NKVD
epochaplus.cz

Likvidace polské elity:...

Zatímco se zbytky polské armády snaží utéct a...
Došlo na dobře utajený rozchod?
nasehvezdy.cz

Došlo na dobře utajený...

S MATĚJEM MATUŠKOU (41)...
Nejlepší řízek na světě
panidomu.cz

Nejlepší řízek na světě

Samozřejmě řeknete, že ho uměla vaše maminka nebo...
Vnučka získala v tomto životě jen samé bonusy
skutecnepribehy.cz

Vnučka získala v tomto...

Petruška je talentovaná, krásná a...
Už nejen hrubá a hladká…
epochalnisvet.cz

Už nejen hrubá a hladká…

Vyznáte se v moukách?  Na pultech se objevují...
Zakázané epizody dětských pořadů, které neměl nikdo vidět
epochaplus.cz

Zakázané epizody dětských...

Každý z vás má nejspíše svůj...
Rozhledna Krásenský vrch: Kamennou věž společnými silami vybudovala celá obec
epochanacestach.cz

Rozhledna Krásenský vrch:...

Cesta vzhůru po...
Utajený rozchod s vodákem?
nasehvezdy.cz

Utajený rozchod s vodákem?

Hvězda Sestřiček Kristýna...