Skip to content

Byli trpaslíci jen fikcí, či skutečností?

Trpaslíci, tedy malé živé bytosti podobné lidem, mají ve svých pověstech národy po celém světě. Pochopitelně nechybí ani v našich pohádkách. Kdo by neznal například Sněhurku a sedm trpaslíků. Kde se tu však vzali a co o nich skutečně víme?

Shodně lze konstatovat, že jde podle ústního podání o postavičky vysoké maximálně jen do 90 centimetrů, žijící převážně v nepřístupných podzemních chodbách a tunelech. Proto byli často považováni za strážce podzemních podkladů.

Jejich povaha bývala také různá, od nejčastěji přátelských styků s lidmi, až ke zlomyslným či zlým postavám. Tak například Skotové mají své šikovné Brownie, nebo krvelačné Rudé čepičky, v Anglii jsou to zase Pixiové, ve Švédsku trolové atd.

Také u nás se tradují pověsti o malých bytostech na Černém vrchu v povodí Ohře nebo na Boží hoře u Ústí nad Labem. U slovanských kmenů to byl například domácí človíček zvaný domovoj, kterému se u nás říkalo hospodáříček.

A tak by bylo možno pokračovat dále. Charakteristická bývala vrásčitá tvář a plnovous, další znaky se u různých národů lišily.

Výsledek obrázku pro edinburgh nature photos
Pohled na edinburghské zahrady
REÁLNÉ DŮKAZY

Avšak vedle legend tu máme i řadu archeologických nálezů. Tak například v Africe, v Mali, bylo nalezeno opuštěné trpasličí skalní město, které kdysi obývali drobné postavy kmene Dogonů s červenou pletí.

Tito trpaslíci se údajně běžně stýkali s domorodci.

Senzačním nálezem byl také objev z roku 1932 ve státě Wyoming v USA. Tehdy Cecil Main a Frank Carr na úpatí hory San Pedro hledali zlato. Když v jednom místě odstřelili skálu, v malé jeskyni našli podivnou mumii.

Byl to asi 35 centimetrů vysoký človíček s nahnědlou kůží, plnovousem a velkýma očima. Hlavu měl podivně zploštěnou a na ní měl houbovitou hmotu. Průzkum rentgenem odhalil vyvinutou mužskou kostru i končetiny.

A také prokázal roztříštěnou lebku a zlomenou klíční kost svědčící o násilné smrti. Měl také zachovalé ostré zuby a jeho stáří bylo odhadnuto asi na 65 let. Nález může souviset i s tradicí kmene Nimerigar.

Traduje se, že příliš staré a nemocné příslušníky kmene zabíjeli ranou z milosti do hlavy.

V USA ve státě Tennessee u Hilsboro bylo už v roce 1876 náhodně objeveno velké pohřebiště. Nejprve to byla lebka a několik kostí, nakonec šlo o asi o několik tisíc hrobů. A co bylo na tomto nálezu šokující?

Šlo o kosterní pozůstatky postav vysokých maximálně do 90 centimetrů, pohřbené v sedě nebo ve stoje. A rovněž v Tennessee, v okrese White, byl údajně nalezen další takový hřbitov trpaslíků.

Umělecká představa trola

Ale i v roce 2003 objevili antropologové Peter Brown a Michael Morwood v jeskyni Liang Bua na ostrově Flores několik koster. Ta první byla ženského pohlaví, stáří asi 30 let a dosahovala výšky jen jednoho metru.

Nemusí však jít jen o přímé pozůstatky trpaslíků. Co říci na nález v anglickém Lancashiru koncem 19. století? Pod Penninskými vrchy v rašeliništi byly objeveny stovky miniaturních kamenných nástrojů. Jejich rozměry byly kolem 2 centimetrů a pro normálního člověka proto nepoužitelné.

Byly to například miniaturní škrabky či nože, vše v perfektním provedení. Komu tedy asi mohly sloužit, když ne dospělým lidem?

NÁLEZ Z EDINBURGU

Velmi zvláštní a zajímavý byl také nález v Edinburghu v roce 1836. Chlapci tam na kopci Arthur´s Seat při lovu králíků objevili ukrytou malou jeskyni. V ní se nacházelo 17 malinkých dřevěných rakviček dlouhých asi 10 centimerů.

Nález oznámili svému učiteli, panu Fergusonovi. Ten jako amatérský archeolog rakvičky odnesl domů a prozkoumal je. Rakve byly zdobeny cínovým kováním a víka byla připevněna bronzovým špendlíkem.

V každé truhličce byla uložena dřevěná figurka člověka v bavlněných pohřebních šatech. O nálezu informoval tehdy deník The Scotsman 16. července 1836 a poté také londýnské The Times. Nález nebyl nikdy zcela vysvětlen.

Teorií je několik. Například, že šlo o jakousi satanskou kouzelnickou dílnu, nebo naopak o pietní místo obětí apod. Figurky měly mít též jakousi ochrannou moc nad nebožtíky pohřbenými ve skalách nad jeskyní.

Rakvičky také byly různého stáří. Ukládané byly podle data úmrtí člověka.

Výsledek obrázku pro dwarf coffin in edinburgh
Rakvičky z Edinburghu

S jednou hypotézou přišel i český badatel a spisovatel Arnošt Vašíček. Ta vychází z analogie pohřebních zvyků Torajů žijících na ostrově Celebes. Tam také vytvářejí dřevěné sošky tau-tau jako určité náhrobky zemřelých, do kterých se může převtělit jejich duše.

Proto sochy svým zjevem a šaty co nejvíce připomínající zesnulé a jsou obvykle vysoké jen jednu třetinu skutečné výšky nebožtíka.

A tak by jako u Torajů, při stejném poměru výšek, nebožtíci z Edinburghu byly trpaslíky. Jestliže figurky v rakvičkách mají asi 10 cm, pak by zde mrtví odpovídali svoji výškou celosvětovému průměru trpaslíků, tj.

kolem 30 centimetrů.

Foto: pinterest, flickr, pixdaus
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Život na Saturnově ledovém měsíci
epochalnisvet.cz

Život na Saturnově ledovém...

Astronomové z Free University v Berlíně přišli s...
Lehké muffiny
panidomu.cz

Lehké muffiny

Suroviny 2,5 hrnku polohrubé mouky 1...
Ředkvičkový salát jako příloha k masu
tisicereceptu.cz

Ředkvičkový salát jako...

Nepropásněte sezonu ředkviček, jsou nabité vitaminy...
Jindřich II. Plantagenet vs. Thomas Becket: Vzájemné spory ukončila vražda v kostele
epochaplus.cz

Jindřich II. Plantagenet vs....

Čtyři muži ozbrojení meči vtrhnou do kadetrály v anglickém...
Kolik stojí nové auto? Více než si možná myslíte!
iluxus.cz

Kolik stojí nové auto? Více...

Dle průzkumů si nejčastěji lidé kupují automobily do...
V pravěku to bez „ostrých loktů“ nešlo
21stoleti.cz

V pravěku to bez „ostrých...

Nejnovější archeologický průzkum dokazuje, že v...
Nadčasové bydlení v oblacích
rezidenceonline.cz

Nadčasové bydlení v oblacích

Hra barev a materiálů evokujících přírodu, navíc...
Na cestě po Rakousku: Když milujete kolo, historii a přírodu…
epochanacestach.cz

Na cestě po Rakousku: Když...

Desítky jezer, stovky...
Hrůzná minulost ji stále budí ze snů
nasehvezdy.cz

Hrůzná minulost ji stále...

Herečka Kristýna Leichtová...
V pravěku to bez „ostrých loktů“ nešlo
epochaplus.cz

V pravěku to bez „ostrých...

Nejnovější archeologický průzkum dokazuje, že v...
Čím je dnes pro Bohdalku její miliardář?
nasehvezdy.cz

Čím je dnes pro Bohdalku její...

Tisíce gratulací pro Jiřinu...
Stali jsme se obětí velkého podvodu
skutecnepribehy.cz

Stali jsme se obětí velkého...

Roky jsme bydleli v bytě...