11. srpna 1996: Umírá slavná bulharská nevidomá věštkyně Baba Vanga.
Domů     Záhady historie
Bylo potopení Titaniku pojistným podvodem století?
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 24.7.2022
1.7tis
Titanic. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
176
SDÍLENÍ
1.7tis
ZOBRAZENÍ

Měla to být nepotopitelná loď. Jak to s ní dopadlo, ví celý svět – její vrak dodnes leží na dně Severního ledového oceánu. Zůstala po něm smutná bilance 1500 zesnulých a nesmrtelný příběh o pohádkové plavbě, která se změnila v horor.

Skutečně ale byla příčinou potopení srážka s ledovcem, jak praví oficiální vysvětlení?

Titanic. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo Skutečně zapříčinila potopení Titaniku pouze tragická srážka s tímto ledovcem? FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Titanik se potopí 15. dubna 1912 a objeven je až 1. září 1985 podmořským archeologem Robertem Ballardem (*1942). Záběry a snímky, které v temných vodách pořídí jeho robotická ponorka Argo, vyvolají nové otázky.

Na základě průzkumu rozbitého trupu lodi se totiž zdá, jako kdyby byla spíš zasažena torpédem! Ale kdo by něco takového udělal a proč? Podle některých teorií to měli být Němci! „Německo bylo pobouřeno vychloubačnými řečmi Angličanů o jejich nepotopitelné lodi.

Rozhodlo se proto vyvést je z omylu,“ myslí si americký záhadolog Franklin Ruehl (1944–2015). Ostatně tři roky po Titaniku Němci prokazatelně a cíleně potopí britský parník Lusitania, zabijí přes 1100 lidí, vyslouží si opovržení všech národů a také vstup USA do 1.

světové války. Mohli něco takového udělat už dřív? Že Titanik narazí do kry, už má být z pohledu Němců jen šťastná náhoda, díky níž jim to prošlo. „Je pravda, že v roce 1912 Němci zdokonalili své ponorky a začali je vysílat na různé mise.

Mnozí přeživší z Titaniku potvrdili, že na hladině v době zkázy spatřili podivná světla. Mohla to být právě odplouvající německá ponorka,“ říká ke kontroverzní teorii publicista Jamie King.

Způsobila zkázu Titanicu skutečně pouze tragická srážka s ledovcem? FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Pojistka smrti

Málo se mluví o tom, že rok před Titanikem vyplouvá jiná loď nárokující si titul „největší a nepotopitelná“ – Olympik. Titanik ji velikostně překonává o pouhých 8 cm, jinak jsou k nerozeznání. „Protože se ale společnost White Star Line, které tyto plující mořské kolosy patří, nachází ve finančních problémech, není tehdy Olympik pojištěný,“ tvrdí britský konspirační teoretik Robin Gardiner (1947–2017).

Problémy s pojištěním má i Titanik a je k němu zapotřebí dlouhého vyjednávání. Podle pojistných agentů není v dobrém technickém stavu a jeví známky opotřebování. Jak je něco takového možné u lodi, kterou první plavba teprve čeká?

Jednoduše, téměř identická dvojčata prý prohodili! Ke dnu tak nešel zbrusu nový Titanik, ale nepojištěný, opotřebovaný Olympik. Tomu napovídá i svědectví přeživších ze záchranných člunů. Když se loď naklání a klesá ke dnu, vidí všichni na lodním šroubu nápis… Olympik!

I když toto White Star Line dokáže vysvětit, podezření zůstává. Zajímavý je také fakt, že těsně před vyplutím zruší svůj pobyt na parníku J. P. Morgan (1837–1913), jeden z nejmocnějších průmyslníků světa a zároveň majitel White Star Lane i Titaniku.

A pak už se jen v bezpečí svého sídla ve francouzském Aix-les-Bains dočítá z novin o tom, kolik jeho bohatých rivalů zemřelo. Je možné, že tak Morgan zabil několik much jednou ranou? Zbavil se konkurence i nepojistitelné lodi Olympik?

Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 11.8.2022 534
Mohutný hrad v maďarském městě Eger se proslavil hrdinskou obranou proti Turkům v šestnáctém století. Památkou na tuto dobu jsou i rozlehlé hradní kasematy, ve kterých se údajně objevují i záhadné paranormální jevy. Straší zde snad duchové tureckých vojáků, kteří se pokoušeli do hradní pevnosti prokopat? Nutno dodat, že zatímco prvnímu útoku turecké armády hrad […]
od Dalibor Vrána 11.8.2022 824
Žralok bílý patří právem k nejobávanějším predátorům. Říká se o něm, že je to dokonalý stroj na zabíjení. Ve vodě je rychlý jako střela, má několik řad zubů ostřejších než čerstvě nabroušené nože a stisk jeho čelistí drtí kosti stejně nezastavitelně jako ocelový píst. Dlouhé roky byl pro většinu lidí jen příšerou z legend a […]
od Pavel Polcar 10.8.2022 1.4tis
Život princů a princezen není vždy bezstarostný, možná tak ten v pohádkách, ale v historii jejich životy většinou nekončily příliš vesele. Vypravme se do londýnského Toweru, v němž byli uvězněni princové Edward a Richard. Důvodem jejich uvěznění bylo zabránění stát se králem a zjevným dědicem. V dubnu 1483, kdy zemřel král Edward IV., se nakrátko stal […]
od Mirek Brát 10.8.2022 1.7tis
V období let 1817-1819 došlo u pobřeží Gloucesteru ve Spojených státech k mnoha pozorováním velkého mořského hada. Dokonce se podařilo najít údajné mládě tohoto legendárního tvora. Zdálo se, že záhada mořských hadů je jen krůček od vyřešení… Mořský had v lokalitě Gloucesteru na pobřeží Atlantského oceánu byl poprvé pozorován již v sedmnáctém století. Sporadická hlášení o jeho výskytu se […]
od Pavel Polcar 10.8.2022 1.9tis
V roce 1885, když byl Sam školák, jel na letní prázdniny do zařízeného domu mezi Ventnorem a Bonchurchem na Isle of Wight. Dům svatého Bonifáce byl skromný a měl jednu z nejpůvabnějších malých zahrad, jaké chlapec kdy viděl. Měl však jedno velké ALE… Duchové dali brzy o sobě vědět. Projevy byly výrazné a různorodé. Samovy sestry v […]