reklama
25. června: Den zjevení v bosenské Medžugorji připomíná sérii mariánských zjevení z roku 1981.
Domů     Záhady historie
Caravaggio: K biblickým motivům mu dělají modelky lehké děvy
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 22.12.2021
3.3tis
Mistrovo Obrácení Magdaleny (asi 1598). Foto: Creative commons – volné dílo
349
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

Celý příběh se začíná psát už v 16. století, kdy se u italského mistra Simoneho Peterzana (asi 1540–1596) učí jeden vskutku nadaný mladík.

Mistrovo Obrácení Magdaleny (asi 1598). Foto: Creative commons - volné dílo Posmrtný Caravaggiův portrét od Ottavia Leoniho asi z roku 1621 Foto: Creative commons - volné dílo Extáze sv. Františka. Foto: Creative commons - volné dílo

Jmenuje se Michelangelo Merisi (1571–1610), ovšem dnes jej celý svět zná jako Caravaggia (jméno si dal podle obce, v níž se narodil – pozn. red.). O jeho pozdější tvorbě je celkem ucelený přehled, kam se ale poděla jeho raná, ještě studijní díla?

Historici odmítají uvěřit, že by se žádná nedochovala, a dlouhá léta po nich pátrají. Náznak úspěchu zaznamenají až roku 2010 Maurizio Bernardelli Curuz a Adriana Conconi Fedrigolli. Poštěstí se jim totiž získat přístup k asi tisícovce dílům, která pocházejí právě z dílny Peterzana. Mohl by se mezi nimi skrývat i nějaký skvost od jeho slavného žáka?

Posmrtný Caravaggiův portrét od Ottavia Leoniho asi z roku 1621 Foto: Creative commons – volné dílo

MALÍŘŮV  RUKOPIS

„Každý malíř má svůj osobitý styl, který lze rozpoznat z postavení osob na skicách. Naučí se ho už jako studenti a pak si ho přenesou i do pozdějších děl,“ vysvětluje Maurizio Bernardelli. Nedaleko Milána v Itálii byl totiž učiněn roku 2012 objev, který nikoho z milovníků umění nemůže nechat chladným.

Světlo světa spatřilo sto neznámých Caravaggiů. Právě tento malířský „rukopis“ poslouží odborníkům k tomu, že stovku děl, většinou skici a několik obrazů, identifikují jako práci Caravaggia. Jejich celková hodnota byla zatím odhadnuta na 700 milionů eur, tedy zhruba 18 miliard korun.

„Ty kresby tu byly odjakživa a nikdy je nikdo nepřisuzoval Caravaggiovi,“ říká Elena Conenna, mluvčí milánské městské rady. Jak je tedy možné, že si těchto veřejně přístupných děl ve vlastnictví města nevšiml někdo už dříve?

Extáze sv. Františka. Foto: Creative commons – volné dílo

VULGÁRNÍ UMĚNÍ

Caravaggio je představitelem barokního stylu a v jeho dílech převažují obrazy s náboženskou tematikou. O to více šokující je realističnost, s níž umělec zobrazuje biblické postavy. Jako modely používá prosté lidi z ulice, ale i žebráky nebo prostitutky!

Jeho styl je považován za vulgární a pohoršená církev jeho tvorbu odmítá. Pobuřující je i jeho soukromý život. Často se účastní krvavých pouličních bitek a při jedné z nich má zavraždit svého údajného milence Ranuccia Tommasoniho.

Jeho bouřlivý životní styl přivádí Caravaggia nejednou do problémů, a musí proto také několikrát změnit své působiště. Chudý, nemocný a opuštěný umírá 18. července roku 1610 na toskánském pobřeží v Porto Ercole. Jeden z nejznámějších malířů světa nemá ani svůj hrob.

Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 24.6.2022 1.3tis
Pokud patříte mezi milovníky strašidelných filmů, možná znáte příběhy o Bell Witch. Věděli jste ale, že filmy An American Haunting a The Blair Witch Project jsou oba založeny na skutečném příběhu? Počátkem 19. století se muž jménem John Bell přestěhoval se svou rodinou do oblasti v Tennessee zvané Red River, která je nyní známá jako […]
od Pavel Polcar 23.6.2022 694
V minulosti lidé věřili, že za vše zlé na zemi může otevření bájné Pandořiny skříňky, kterou dívka dostala darem od bohů. Poněkud danajský dar, že? Pandóra, což znamená Všemi dary obdarovaná, byla dívka uplácaná z hlíny, kterou na Zemi vyslal Zeus a ostatní bohové jako odpověď lidem, kteří je přestali mít v úctě. Dar za […]
od Lucie Kubešová 23.6.2022 2.3tis
Zámek se nachází ve stejnojmenné obci v Karlovarském kraji. Původ Chýše je podobný celé řadě jiných. Jde o původní hrad, který byl později přestavěn na podstatně pohodlnější zámek. Kolem zámku je také park založený v 17. století. Prošel řadou architektonických úprav a vystřídala se na něm celá řada držitelů. CHÝŠE A K. ČAPEK Návštěvníci mají […]
od Mirek Brát 22.6.2022 2.2tis
Starověký Řím sice měl své pomyslné srdce ve Středomoří, během výbojů i obrany hranic se však jeho vliv posouval i hodně daleko na sever. S tím souvisí záhada římského pochodového tábora v Pardubickém kraji. Při rozšiřování inženýrských sítí v Jevíčku se našly stopy dokumentující historii této lokality až do období před dvěma tisíci lety. Tehdy se zde […]
od Adriana Vojtíšková 21.6.2022 2.6tis
V létě roku 2012 byl u břehů polynéského království Tonga objeven pod obrovskými nánosy písku vrak tajemné lodi.     Údajně by se mohlo jednat o legendární britskou pirátskou loď Port-au-Prince. Její poslední plavba skončila v roce 1806 právě u Tongy na rozkaz tamního krále Finauy Ulukalaly II., který nechal plavidlo i s nákladem cenností […]