18. ledna 1986: Končí podivuhodný případ Kena Webstera, který si měl dopisovat s mužem ze 16. století.
Domů     Záhady historie
Caravaggio: K biblickým motivům mu dělají modelky lehké děvy
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 22.12.2021
3.3tis
Mistrovo Obrácení Magdaleny (asi 1598). Foto: Creative commons – volné dílo
349
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

Celý příběh se začíná psát už v 16. století, kdy se u italského mistra Simoneho Peterzana (asi 1540–1596) učí jeden vskutku nadaný mladík.

Mistrovo Obrácení Magdaleny (asi 1598). Foto: Creative commons - volné dílo Posmrtný Caravaggiův portrét od Ottavia Leoniho asi z roku 1621 Foto: Creative commons - volné dílo Extáze sv. Františka. Foto: Creative commons - volné dílo

Jmenuje se Michelangelo Merisi (1571–1610), ovšem dnes jej celý svět zná jako Caravaggia (jméno si dal podle obce, v níž se narodil – pozn. red.). O jeho pozdější tvorbě je celkem ucelený přehled, kam se ale poděla jeho raná, ještě studijní díla?

Historici odmítají uvěřit, že by se žádná nedochovala, a dlouhá léta po nich pátrají. Náznak úspěchu zaznamenají až roku 2010 Maurizio Bernardelli Curuz a Adriana Conconi Fedrigolli. Poštěstí se jim totiž získat přístup k asi tisícovce dílům, která pocházejí právě z dílny Peterzana. Mohl by se mezi nimi skrývat i nějaký skvost od jeho slavného žáka?

Posmrtný Caravaggiův portrét od Ottavia Leoniho asi z roku 1621 Foto: Creative commons – volné dílo

MALÍŘŮV  RUKOPIS

„Každý malíř má svůj osobitý styl, který lze rozpoznat z postavení osob na skicách. Naučí se ho už jako studenti a pak si ho přenesou i do pozdějších děl,“ vysvětluje Maurizio Bernardelli. Nedaleko Milána v Itálii byl totiž učiněn roku 2012 objev, který nikoho z milovníků umění nemůže nechat chladným.

Světlo světa spatřilo sto neznámých Caravaggiů. Právě tento malířský „rukopis“ poslouží odborníkům k tomu, že stovku děl, většinou skici a několik obrazů, identifikují jako práci Caravaggia. Jejich celková hodnota byla zatím odhadnuta na 700 milionů eur, tedy zhruba 18 miliard korun.

„Ty kresby tu byly odjakživa a nikdy je nikdo nepřisuzoval Caravaggiovi,“ říká Elena Conenna, mluvčí milánské městské rady. Jak je tedy možné, že si těchto veřejně přístupných děl ve vlastnictví města nevšiml někdo už dříve?

Extáze sv. Františka. Foto: Creative commons – volné dílo

VULGÁRNÍ UMĚNÍ

Caravaggio je představitelem barokního stylu a v jeho dílech převažují obrazy s náboženskou tematikou. O to více šokující je realističnost, s níž umělec zobrazuje biblické postavy. Jako modely používá prosté lidi z ulice, ale i žebráky nebo prostitutky!

Jeho styl je považován za vulgární a pohoršená církev jeho tvorbu odmítá. Pobuřující je i jeho soukromý život. Často se účastní krvavých pouličních bitek a při jedné z nich má zavraždit svého údajného milence Ranuccia Tommasoniho.

Jeho bouřlivý životní styl přivádí Caravaggia nejednou do problémů, a musí proto také několikrát změnit své působiště. Chudý, nemocný a opuštěný umírá 18. července roku 1610 na toskánském pobřeží v Porto Ercole. Jeden z nejznámějších malířů světa nemá ani svůj hrob.

Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Filip Appl 17.1.2022 1.2tis
Odvážný král Artuš, mocný čaroděj Merlin a bájný hrad Camelot, kde se scházeli rytíři kulatého stolu. To vše patří do legendy, kterou zná bezpochyby téměř každý. Už jen málo lidí však tuší, že s ní souvisí ještě jiný, mnohem méně známý příběh. Příběh o tajemném království Lyonesse. V malé pracovně osvětlené svíčkami sedí zamyšlený anglický učenec Richard […]
od Lucie Kubešová 16.1.2022 862
Runy jsou znaky, které údajně pochází z písma Etrusků a Řeků. Runové nápisy jsou velice staré, používaly se přibližně od 2. století našeho letopočtu a omezeně je bylo možno najít až do roku 1100. Runy se objevují především u Germánů, ve Skandinávii a Británii. Vyřezávaly se do dřeva, tesaly do skal či kamenů. Runový kámen […]
od Pavel Polcar 15.1.2022 2.0tis
Hledat mezi našimi předky makaka nebo třeba šimpanze by bylo velice mylné. Vše se má totiž tak, že jak lidské pokolení, tak i druh např. goril má pouze „společného předka“. Oba druhy se následně v průběhu let vyvíjely a měnily odděleně. K mylnému přesvědčení mnohé jistě vede známé vyobrazení evoluce člověka, kde je v jedné řadě […]
od Matěj Soukup 15.1.2022 2.5tis
Japonský hrad Maruoka je jeden z mála, který si dodnes zachoval svou tradiční podobu. Postaven byl v roce 1576 poblíž města Sakai na severním pobřeží Japonska. Hrad vystavěný Shibato Katsutoyem však skrývá jedno děsivé tajemství. Podle legendy je pod jeho základy pohřbena chudá vdova. NUTNOST OBĚTI PRO BOHY Traduje se, že když se Katsutoyo v […]
od Jiří Nechanický 14.1.2022 2.5tis
Přitahují vás tajemná místa obestřená záhadami? Nemusíte za nimi cestovat přes půlku světa. Víc než dost jich najdete i v Evropě. Třeba taková Itálie. Archeologické nálezy na Apeninském poloostrově, Sicílii a Sardinii nepřestávají udivovat dodnes. Když před vámi někdo pronese „dovolená Itálie“, nejspíš si jako první vybavíte moře, pláže a pizzu. Stát na Apeninském poloostrově […]