reklama
4. července 1969: Tajemný vrah útočí v Kalifornii na další milenecký pár, brzy poté se začíná vysmívat policii a získává přezdívku, pod níž je znám dodnes – Zodiac.
Domů     Neobjasněné události
Cashelská skála: Skalnatý vrchol plný podivuhodností, kde kráčel i sv. Patrik
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 14.5.2020
6.3tis
Irský hrad Cashel. Foto: Foto: Wikimedia Commons
561
SDÍLENÍ
6.3tis
ZOBRAZENÍ

Obrovské stavby vybudované v nehostinných koutech Země nás dodnes udivují vynaloženým úsilím svých architektů. Mnohé z nich jsou stále posvátnými místy s neopakovatelnou atmosférou a často také dějištěm nevysvětlitelných jevů.

Po celém světě existují stovky takových lokalit.

Jedno z nejtajuplnějších z nich najdeme v Irsku, na jihu hrabství Tipperary, kde se na vrcholu skály tyčí tajnosnubný hrad Rock of Cashel. Co se odehrává na vrcholu vápencového kolosu? Po jeho drsném reliéfu kráčel i svatý Patrik!

Irský hrad Cashel. Foto: Foto: Wikimedia Commons Vyobrazení sv. Patrika. Foto: wtop.com Kruhová věž hradu Cashel. Foto: Wikimedia Commons Pohled na hroby na severní straně hradu. Foto: Wikimedia Commons
Vyobrazení sv. Patrika. Foto: wtop.com

Historie tajemného místa se vine již od 4. století. Tehdy místo užívají jako hradiště králové z Munsteru (dnešní irská provincie). Skálu prý umisťuje na místo sám ďábel! Ten prchá před svatým Patrikem (385–461), který ho žene krajem.

Vápencový masiv má původně patřit do nedalekého Devil’s Bit, tedy místa, jež má název právě po ďáblovi. Ukousnutý kus skály má nést v hubě 30 kilometrů až na místo, kde jej upustí a vznikne tak Cashelská skála.

Může jít v tomto případě o zkomolenou dobovou historku? Existuje mezi oběma krajinnými dominantami vůbec nějaká souvislost? Skutečností zůstává, že svatý Patrik na slavném kopci opravdu působil. Roku 453 zde ctí křestem krále Aenguse, kterého obrací na křesťanskou víru.

Během postupného zrodu městečka Cashel tady pak vede kázání a pozitivně působí na místní osadníky. Jeho jménem se občas nazývá celý kopec a také obrovský kříž na nádvoří hradu Rock of Cashel. Původně prý ale nejde o kříž coby znak křesťanství. Opravdu má znázorňovat jen čtvero ročních období?

Kruhová věž hradu Cashel. Foto: Wikimedia Commons

TAJEMSTVÍ KRUHOVÉ VĚŽE

V 11. století, po smrti nejvýznamnějšího krále Briena Bora (†1014), pomalu ale jistě končí doba vlády pánů z Munsteru. Místní vápencová špička se tak halí do zcela nového hávu. Dostává nové majitele z řad církve.

Náboženská obec dar krále Murtagh O’Briena (†1119) přijímá a začíná období největšího rozkvětu irské skalní pamětihodnosti. Budoucí Rock of Cashel od té doby zdobí a zviditelňuje tajemná kruhová věž, jež je postavena okolo roku 1100.

Svoji velice zachovalou tvář si drží až do dnešních dnů. Díky tomu, že ční do výšky 28 metrů, je skvěle viditelná z širokého okolí. Už její stavbu ale provází záhadné okolnosti a konstrukční podivuhodnosti.

Není totiž postavena klasickými postupy, ale pomocí metody „suchý kámen“. Při tomto způsobu se kameny kladou na těsno k sobě a nelepí se. Kouzlo suchého kamene znají také Inkové, kteří tuto metodu použili při výstavbě města Cuzco v peruánských Andách. Kde se s ní však seznamují církevní hodnostáři z Tipperarského hrabství?

Pohled na hroby na severní straně hradu. Foto: Wikimedia Commons

ZKÁZA VOJENSKÉHO MASAKRU

Za nejcennější součást hradu na Cashelské skále je považována románská kaple. Patronem této sakrální stavby je král Cormac Mac Carthaigh (†1138). Výstavba probíhá 7 let, a když je konečně roku 1134 dostavěna, následuje její vysvěcení.

Právě košatý románský styl přináší svatyni unikátní příchuť uprostřed „zeleného ostrova“. Úžasné fresky na stropech doplňuje také vliv germánský. Skandinávskou stopu nese dobový sarkofág. Bohaté zdobení obstarávají výjevy zvířat, především hadů coby symbolů nekonečnosti a věčnosti.

V útrobách hradu mělo spočívat i tělo krále Cormaca! Součástí hradu zůstává také monumentální katedrála, věkem zhruba o 100 let mladší než památná kaple. Mezi zvláštnosti této církevní památky patří absence postranních lodí a křížový půdorys.

Postrádá také střechu, nikoliv však kouzelnou atmosféru. Až do 17. století má historie s touto stavbou shovívavost. Nájezdy Olivera Cromwella (1599–1658) však hrad nenávratně poškodí. Městečko Cashel je zmasakrováno a opatství definitivně osiří.

Tedy až do 20. století, kdy památku opět oživí nájezdy turistů…

Zdeněk Pospíšil

Foto: Wikimedia Commons, wtop.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 4.7.2022 531
Slavná, krásná a prokletá. Tak by se dala popsat americká filmová herečka, zpěvačka a modelka Marilyn Monroe (vl. jm. Norma Jeane Mortenson, 1926–1962). Její osud je totiž nejen plný úspěchu a bohatství, ale také podivných situací. A to včetně posledních okamžiků jejího života.   Dne 5. srpna roku 1962 celý svět obletí šokující zpráva, že […]
od Jiří Nechanický 3.7.2022 1.7tis
Když se na obloze v roce 1996 objeví Hale-Boppova kometa, mnozí se nad tím ani nepozastaví. Od roku 1910 se lidé přece jenom trošku poučili. Klid ovšem trvá jen do okamžiku, kdy amatérský astronom Chuck Shramek zavolá do pořadu Coast to coast AM rádia Premiere Networks a sdělí, že ve stínu komety letí objekt podobný kouli s prstencem! Co […]
od Matěj Soukup 1.7.2022 1.1tis
Bylo 12. května 1986, když vyděšení příbuzní nahlásili na policejní oddělení v Guntersville v Alabamě zmizení tehdy šestadvacetileté Wandy Jean Maysové. I přes rozsáhlé pátrání v oblasti nebylo její tělo nalezeno dlouhé roky a teprve analýza ostatků v roce 2008 potvrdila, že Maysová zemřela. Oficiálně náhodou. Ale bylo tomu vskutku tak? ZMIZELA Z POKOJE Maysová trávila noc z 11. na […]
od Adriana Vojtíšková 30.6.2022 3.3tis
Vědcům se podařilo odhalit souvislost mezi sebevraždami a prvokem jménem Toxoplasma gondii, původcem známé toxoplazmózy.     Tento parazit je ještě nebezpečnější, než se předpokládalo. V napadeném organismu totiž způsobuje závažné změny v mozku, které mohou vést až k sebevražedným myšlenkám. „Předchozí výzkum ukázal příznaky zánětu v mozku obětí sebevražd a lidí bojujících s depresemi. […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 3.3tis
Finská divočina údajně nabízí podivné jevy! V odlehlé oblasti na severu, v zemi nikoho, jak se podobným krajinám říká, lidé slýchají podivné věci. Nebo tam s nimi přeci jen někdo nebo něco je? Když se finští chlapci při kempování ukládají ke spánku ve stanu, slyší zvenčí hlasy a hluk nějakého stroje. Přemýšlí, jestli mohl nedaleko […]