Kníže Vladislav Opolský prchá před Tatary. S sebou přitom veze vzácný obraz Panny Marie s Ježíškem. Zastaví se v polské obci Čenstochová, kde později založí klášter Jasná Hora a madonu nechá v péči zdejším mnichům.
Od té doby se k ní přicházejí modlit zástupy poutníků. Jejich prosby prý totiž bývají Bohorodičkou vyslyšeny!
V Evropě se nachází nesčetné množství mariánských poutních míst. Kromě slavných francouzských Lurd se prý zázraky dějí i v jihopolské Čenstochové, kam ročně směřuje asi pět milionů poutníků.
Tajuplné úkazy prý souvisejí s obrazem černé madony, o nějž pečují mniši z řádu paulínů. Traduje se, že díky Panně Marii byli věřící několikrát uchráněni před nepřáteli, vyléčeni z nemocí, či dokonce vzkříšeni z mrtvých.
Záhadný původ obrazu
V období, kdy se Ježíš učí na tesaře, prý vyrobí stůl, který zanechá v domě své matky Marie. Na jeho desku později apoštol Lukáš (údajně † 84) nakreslí Mariinu podobiznu i s malým Ježíšem.
„Ať další pokolení mohou na vlastní oči spatřit tuto mimořádně zbožnou ženu,“ řekne. Tak podle legendy vznikne obraz čenstochovské madony.
Ten prý v Jeruzalémě při pátrání po Kristově kříži náhodou objeví matka císaře Konstantina (cca 272–337) svatá Helena (asi 255–330).
Vezme ho sebou do Konstantinopole, odkud údajně putuje k franckému králi Karlu Velikému (747–814). Různými oklikami se pak dostane až k slezskému knížeti Vladislavu II. Opolskému (†1401).
Ten, jak se traduje, svěří obraz paulínům a vystaví pro ně klášter Jasná Hora. Skutečně ale obraz pochází už z dob Ježíše Krista?
Zázrak nad Vislou
Poláci se usilovně modlí. Roku 1920 táhnou na Varšavu Rusové. „Polsko je poslední bariérou v pochodu bolševismu na svět, a když bude ta bariéra zlomena, bolševismus se rozleje jako ničící vlna,“ píší papeži rozrušení polští biskupové.
Zdá se, že zemi může zachránit jenom zázrak. A k tomu prý skutečně dojde! Když se ruská vojska seskupí u Visly, spatří údajně v oblacích nad městem obraz Panny Marie, který je vyzývá, aby se stáhli.
Mezi Rusy následně vypukne panika, což dopomůže obráncům Varšavy k vítězství. Otázkou zůstává, jestli Polákům skutečně pomohla Bohorodička, nebo je vyburcovala k odboru síla náboženského zanícení. Co však viděli ruští vojáci?
Léčí nemocné?
V chrámu kláštera Jasná Hora jsou vystaveny různé části lidského těla vyrobené z vosku, dřeva či drahých kovů, jež prý Bohorodička uzdravila. Nechybějí ani děkovné dopisy od vyléčených lidí.
Do kláštera prý vcházejí lidé o berlích, kteří po modlitbě před obrazem Panny Marie opouštějí klášter bez opory. Proto i dnes směřují do chrámu zástupy lidí, kteří doufají, že jim Matka Boží pomůže od jejich problémů.
Navzdory množství děkovných dopisů a předmětů na památku zázračného vyléčení, však uzdravení v Čenstochové nejsou tak dobře zdokumentována jako například v Lurdech.
Nelze tak rozhodnout, zda nemocné na nohy postavil skutečně zázrak, nebo, jak tvrdí skeptikové, pacienti podlehli placebo efektu.