Skip to content

Černá Madona z Montserratu: Uctívaná strážkyně Katalánska

La Monereta. Patronka španělského regionu Katalánska, ochránkyně slabých a nemocných a černá Madona s téměř neuvěřitelnou mocí. To všechno se povídá o soše, která se nachází v bazilice vedle horského kláštera ve španělském Montserratu.

Už samo o sobě jde o neobyčejné místo, které fascinuje záhadology z celého světa. Právě zde by se totiž podle některých legend mohl nacházet legendární svatý grál – kalich, ze kterého údajně pil Ježíš Kristus při Poslední večeři.

Místo ležící jen pár desítek kilometrů od katalánské metropole Barcelony je spojené s legendami sahajícími až do předkřesťanských dob. Už za dob starého Říma zde stál chrám zasvěcený bohyni Venuši. V 9.

století pak dochází k vůbec nejtajemnější události: Skupina pastýřů na hoře opakovaně spatřila velké světlo sestupující z nebe. Už o pár století později je z hory poutní místo uctívající nejen tento tajemný zázrak, ale i sochu, která byla nalezena v jeskyni krátce po pozorování onoho božského světla.

Příběh o La Moneretě tím začíná.

Klášter Montserrat. Foto: Jordiferrer/Creative Commons/CC BY-SA
HLÍDÁ I SVATÝ GRÁL?

I za sochou samotnou stojí fascinující příběh. Traduje se, že při vytahování z jeskyně náhle záhadně ztěžkla tak, že s ní nebylo možno pohnout. Tehdejší biskup si to vyložil jako přání Panny Marie, že má socha zůstat na tomto místě.

Vznikla tak první poutní kaple. Do ní se od té doby každoročně vydávají tisíce až statisíce lidí. Od mnoha z nich se později dozvídáme, že jim socha skutečně pomohla se uzdravit. La Monereta prý pomáhá zahnat psychické potíže, dokáže rozhýbat jinak nehybné končetiny a přímluvy u ní přináší štěstí.

Její sílu ostatně potvrzují i senzibilové. „Zdejší černá Madona vyzařuje energii, která je velmi odlišná od jiných „bílých“ panen. Je přímočařejší, zemitá,“ popisuje svůj pocit z poutě k sošce italská esoterická autorka Theresa C. Dintino a dodává, že její návštěva je skutečně magickým zážitkem.

Stráží La Monereta také onen slavný svatý grál, jak věří mnoho záhadologů?

La Monereta. Foto: Enrique López-Tamayo Biosca/Creative Commons/CC BY

Foto: Creative Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články