reklama
30. června 1908: V centrální Sibiři nedaleko řeky Podkamenná Tunguska dochází k extrémně silné ničivé explozi, která se do dějin zapisuje jako tunguská událost. Incident zůstává nevysvětlen.
Domů     Náboženství a okultismus
Velký londýnský požár: Podle obyvatel za něj mohl sám ďábel
Filip Appl
od Filip Appl 28.3.2021
4.6tis
Roku 1666 povstal nad Londýnem ohnivý kohout. Foto: Creative Commons/Volné dílo
191
SDÍLENÍ
4.6tis
ZOBRAZENÍ

„Krev spravedlivého si vyžádá Londýn. Vypálený ohněm za třikrát dvacet a šest. Stará dáma padne ze svého vysokého místa. A padnou mnozí ze stejné sekty,“ stojí v díle slavného francouzského lékaře a věštce Nostradama (1503–1566). A jeho předpověď se až děsivě přesně vyplní.

Roku 1666 povstal nad Londýnem ohnivý kohout. Foto: Creative Commons/Volné dílo Nostradamus. Foto: Creative Commons/Volné dílo Jak požár vznikl, není ani dnes zcela zřejmé. Foto: Creative Commons/Volné dílo

 

Rok 1666 je v Evropě očekáván s obrovskými obavami. Všichni se třesou už jen při zmínce tohoto letopočtu. Číslo 666 je totiž biblickým číslem Antikrista a mnoho lidí proto věří, že právě v tomto roce dojde k jeho příchodu nebo se alespoň stanou skutečně zlé věci pocházející od ďábla.

A přinejmenším obyvatelům Londýna se toto přesvědčení potvrzuje. 2. září 1666, v domě pekaře Tomase Farrynora, vzniká požár, který se kvůli suchému a teplému počasí rychle šíří i na okolní domy a stává se jednou z největších katastrof v dějinách města.

Za oběť mu padne přes 13 tisíc domů a řada chrámů včetně katedrály sv. Pavla (právě ta prý měla být onou dámou z proroctví Nostradama).

Nostradamus. Foto: Creative Commons/Volné dílo

SATANISTÉ, NEBO SNAD ILUMINÁTI?

Navzdory nebezpečí se lidé samozřejmě snaží požár uhasit, ten ale jako by všem takovým pokusům vzdoroval. Přesvědčení, že jde o dílo ďáblovo, tak v mnoha pověrčivých lidech ještě sílí. Dalšího dne odpoledne je po všem a úřady začínají napravovat škody a zjišťovat, co strašlivou pohromu způsobilo.

Ačkoliv většina historiků dnes hovoří o tragické shodě okolností, existuje i silný tábor těch, kteří tvrdí, že rozhodně o náhodu nešlo. Objevuje se podezření, že požár ve skutečnosti rozpoutala tajná satanistická buňka, která tím chtěla odstartovat konec světa.

Další hypotéza zase pracuje s existencí tajného spolku iluminátů. Ti prý rozpoutali požár, aby následně mohli zajistit, že se město (a řada církevních památek) přestaví podle jejich starodávných znalostí a potřeb.

Mohla by být nějaká z těchto konspiračních hypotéz pravdivá? Nebo se prostě toho osudového září sešlo v Londýně jen několik nešťastných okolností?

Jak požár vznikl, není ani dnes zcela zřejmé. Foto: Creative Commons/Volné dílo

 

Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 29.6.2022 1.7tis
Legendární Zlatý chrám byl postaven v indickém státě Paňdžáb u jezírka, kde podle legend rozjímal Buddha. Toto průzračné jezero dnes známe pod názvem Amritsar.   Jde prý o jezero nesmrtelnosti, protože v překladu jeho indický název značí nádobu nektaru nesmrtelnosti. A skutečně místí voda má podle mnohých svědectví léčivé účinky! Srdcem komplexu je chrám Hari […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 2.0tis
Všechno to začíná roku 2006 v třípokojovém domku na předměstí australského Sydney. George a Lina Tannousovi tu vedou poklidný život spolu se svým sedmnáctiletým synem Mikem. V září ale rodinu zasáhne strašlivá zpráva – Mikea srazilo auto a zemřel. Pak se začnou dít nevysvětlitelné věci… Rodiče jsou zdrceni ztrátou jediného dítěte a při svém zoufalství […]
od Adriana Vojtíšková 28.6.2022 2.0tis
Na hřbitově v irském městě Belfast bylo v létě roku 2012 rušněji než obvykle. Na pařezu, který se zde nachází, se totiž objevil obrázek nápadně připomínající tvář Ježíše Krista.     Je přitom záhadou, jak se na dřevo dostal. Pařez se nachází v těsné blízkosti hrobu Rebeccy Steven, která zde byla ve svých šestnácti letech […]
od Mirek Brát 22.6.2022 2.5tis
Za představitele nejstaršího univerzálního náboženství je považován Buddha, vlastním jménem Siddhártha Gautama. Na jeho počest bylo vztyčeno množství soch. V jedné takové soše představuje Buddha i originálního povodňového proroka. Co proroctví spojené s touto Buddhovou sochou říká? V okolí hory Emejšan v Čínské lidové republice se nachází oblast, kterou najdete i na mapě Světového kulturního dědictví UNESCO. Ve výčtu […]
od Mirek Brát 19.6.2022 2.7tis
Otázky: „Jak se jmenujete, jaké je vaše jméno?“, jsou těmi prvními replikami, kterými velmi často začíná obecná komunikace a dialog. S Božím jménem je to jinak. Jaksi se nesluší brát toto jméno do úst nadarmo. Příkladem je i křesťanství a judaismus. Jak tedy oslovovat Boha? Lidé se pídí po Božím jméně především v Bibli. To je […]