reklama
30. června 1908: V centrální Sibiři nedaleko řeky Podkamenná Tunguska dochází k extrémně silné ničivé explozi, která se do dějin zapisuje jako tunguská událost. Incident zůstává nevysvětlen.
Domů     Záhady historie
ŠTĚDRÝ DEN V ROCE 1937: Tragédie u Zhůří na Šumavě
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 28.3.2021
4.0tis
Pohled na Huťskou horu. FOTO: Chmee2 /Creative Commons/ CC BY 3.0
615
SDÍLENÍ
4.0tis
ZOBRAZENÍ

Do Prahy má toho dne dorazit dopravní šestnáctimístné letadlo F-AMYD typu Wibault společnosti Air France, které letělo na pravidelné lince Bukurešť, Vídeň, Praha. Většina pasažérů vystupuje při mezipřistání ve Vídni a na cestě do Prahy zůstává jen jediný.

Je jím státní návladní, doktor práv, Karel Flanderka. Do Bukurešti odjel vlakem, ale jednání tam se neúměrně protahují. Aby stihl Štědrý večer se svými nejbližšími, rozhodl se pro návrat letadlem.

Pohled na Huťskou horu. FOTO: Chmee2 /Creative Commons/ CC BY 3.0 Zhůří. FOTO: Harold /Creative Commons/ CC BY-SA 3.0 FOTO: Harold - CC BY-SA 3.0.

Počasí toho dne není ideální, je hlášena mlha a sněžení a ke všemu se zpožďuje i odpolední start letadla pro jakési menší problémy s podvozkem až asi na 16. hodinu. Stroj francouzské společnosti řídí na této pravidelné lince zkušený, 36letý český pilot František Lehký, navigátora mu dělá francouzský radiotelegrafista Pierre Austruc.

Na letišti v Praze čekala na Františka Lehkého jeho žena Miroslava s desetiletým synkem a šestiletou dcerkou. František je držitelem dvou světových rekordů v létání a patří k nejzkušenějším pilotům v Evropě. Ale jeho blízcí čekají marně.

CO SE DĚJE NA CESTĚ Z VÍDNĚ DO PRAHY?

Tehdejší navigační prostředky nejsou zdaleka ideální, jde převážně o vizuální pozorování pilota a radiotelegrafické depeše. Povětrnostní podmínky se neustále zhoršují, viditelnost je minimální. Letí asi ve dvoukilometrové výšce rychlostí 250 km za hodinu.

Jsou odkázáni jen na radiové spojení. Podle propočteného času se již měli blížit k Praze. Asi byli někde u Benešova, navigátor potvrzuje dosavadní kurs a připravuje sestup na 700 metrů. Před přistáním ještě požádali ruzyňskou navigační věž o upřesnění jejich kurzu. A právě zde dochází k fatálnímu zlomu situace.

Zhůří. FOTO: Harold /Creative Commons/ CC BY-SA 3.0

Z věže v Ruzyni dostávají osudný povel ke změně kurzu. A tak místo k údajnému letišti letí úplně jiným směrem. Přitom jsou přesvědčeni, že za chvíli budou přistávat v Praze. Pár mihotavých světel mezi mraky, zřejmě asi Sušice a odlesk řeky, asi Otavy, je přesvědčují v tom, že již musí přijít přistávací manévr.

Ale radiové spojení náhle nefunguje. Rozhodují se tedy k sestupu a pokusu o přistání v údajné Ruzyni.

OSUDNÝ NÁRAZ

Asi v 17:39 hodin došlo k tvrdému nárazu se zemí. Letoun ve vánici narazil poblíž Podlesí v místě zvaném Knappenberg ve výšce 1080 metrů do severovýchodního svahu Huťské hory. Místo katastrofy u obce Zhůří objevil až druhý den kolem poledne syn hajného z Bílého potoka.

Letoun si po nárazu do stromů urazil křídla, jeho trup byl roztříštěn a rozházen v okruhu sto metrů. V troskách ležely tři mrtvoly.

VYŠETŘOVÁNÍ A KOMPROMITUJÍCÍ DOKUMENTY

Mrtví byli převezeni do Prahy a nastalo vyšetřování. Byla ustavena zvláštní komise. Navigátor z věže v Ruzyni vypověděl, že letadlo již přeletělo letiště a bylo potřeba jej vrátit o 180° zpět. Na navigátora bylo podáno trestní oznámení, ale před soud se nikdy nedostal.

Má se za to, že po obsazení republiky kolaboroval s Němci. A po roce 1945 uprchl do ciziny.

Protože v době katastrofy hrozilo vypuknutí aféry, byl případ spěšně uzavřen suspendací dvou úředníků letiště.

Nevyjasnění okolností za jakých k tragédii došlo vyvolalo řadu spekulací. Rozpínavé požadavky Hitlera a přízrak války vedly i k úvahám o spojitosti s tragédií letounu. Byly vyslovovány domněnky o existenci tajných dokumentů, které měl údajně přepravovat právě státním tajemníkem Flanderkou.

Ty měly mít kompromitující obsah na samotného Adolfa Hitlera. Mohly mít nějaký vliv na další události v Německu a měly být navždy utajeny? Ale pravdu se již asi nikdy nedozvíme.

Zůstávají jen nejasné okolnosti tragické havárie na Štědrý večer 1937.

Foto: Wikipedie - Creative Commons
reklama
Související články
od Mirek Brát 29.6.2022 1.7tis
Jako Avalon je označován mýtický ostrov známý z artušovských legend. Poprvé je Avalon zmiňován v díle Historia Regum Britanniae. To, že se od té doby stal Avalon symbolem artušovské mytologie, nijak neřeší základní otázku… Kde se vlastně ostrov Avalon nacházel? Avalon bývá obvykle spojován s lokalitou Glastonbury, konkrétně pak s horou Glastonbury Tor v jihozápadní […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 2.1tis
V Egyptském městečku Dendera se nachází tisíce let starý chrámový komplex. Jedna ze zdejších staveb je zasvěcena bohyni Hathor a právě tam archeologové objeví nástěnný motiv, před nímž zůstanou v úžasu stát. Výjev zobrazuje několik postav držících cosi, co na první pohled připomíná klasickou žárovku, jen v mnohem větším provedení! Z jejího konce navíc jako […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 2.1tis
V roce 2016 vzbudí pozdvižení nález starověkých egyptských mincí. Dojde k němu během rekonstrukce jednoho domu na jihu Egypta, jak informuje web zaměřený na konspirační teorie mysteriousearth.net. Mince zachycují výjevy, které jako kdyby vůbec nebyly z našeho světa! Na rubu vidíme hlavu a ramena stvoření, které zcela odpovídá současným představám o vzhledu mimozemšťanů. Snad jediné […]
od Adriana Vojtíšková 28.6.2022 2.2tis
Na indonéském ostrově Jáva leží unikátní chrámový komplex nazvaný tajemným přízviskem Borobudur. Kruhové terasy, reliéfní panely a všudypřítomní Buddhové mají za sebou nevšední, často pohnutý osud.     Celá záhadná stavba Borobudur připomíná obří zvon, který je obklopen dalšími 72 zvony. Každý ze zvonů je prý připraven pro 72 sedících Buddhů. Je pravděpodobně dílem královského […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 1.7tis
Při severozápadním pobřeží Malajsie v Malackém průlivu sedí ostrov, kterému se místní už dlouhá léta vyhýbají. Věří totiž, že je od konce 18. století prokletý. Za vším stojí obyčejný lidský příběh o lásce a závisti.     Legenda praví, že tu kdysi žila krásná ostrovní dívka jménem Mahsuri. Byla provdaná za válečníka známého jako Wan […]