Skip to content

Cestopis Mandevilla: Odkryl děsivou pravdu?

Nestvůry lidské i zvířecí, neskutečné rostliny, podivné společnosti a jejich rituály – to je pouze zlomek jevů, které jsou popsány v jednom z nejfantastičtějších spisů všech dob – cestopisu zvaném Mandevilla! Ve 14. století šlo o nejoblíbenější knihu hned po Písmu svatém. Nenechte se však odradit jeho stářím, četba je to vskutku strhující!

Autor cestopisu dle svých slov procestoval pořádný kus světa.

O Johnu Mandevillovi můžeme říct pouze jedno – byl zatraceně dobrý spisovatel. On sám by jistě dodal, že i věhlasný rytíř, ovšem to už tak jisté není. Jeho jméno je známé ze spojení se skutečným středověkým bestsellerem, cestopisem „tak řečeného Mandevilla“. Jinak o něm nevíme zhola nic. Je snad možné, že by nikdo takový vůbec neexistoval? Badatelé dodnes spekulují nad pravým autorem slavného díla, ale nemohou se shodnout. Pokud to nebyl Angličan John Mandevilla, padá „Černý Petr“ na další dvě osoby, a to z Lutychu v Belgii: lékaře Jeana de Bourgoignea a spisovatele Jeana d´Outremeusea (asi 1338–1399). Kdokoliv však za tímto dílem stál, měl buďto příliš bujnou fantazii, anebo se mu podařilo nemožné – spatřit divy světa, které zůstaly ostatním ukryty. Dodnes není vyjasněno, co z knihy je pravda a co fikce. Jisté však je, že není zcela pravdivá, ale ani zcela smyšlená! Ve středověku se ocitá téměř na vrcholu „knižní hitparády“. Co tajemný cestopis obsahuje?

Autor tvrdí, že se na svých cestách setkával s lidmi, kteří byli napůl zvířaty.
PROLHANÝ ČI VZDĚLANÝ?

Oblibu Mandevillova cestopisu vysvětlují badatelé František Šimek (1882–1974) a Miloslav Kaňák takto: „Středověký čtenář nehledal tu ani tak poučení o zeměpisných, politických a národopisných poměrech zemí – jeho bavily především fantastické stvůry, které autor přenesl na reálnou půdu.“ Text je podivných bytostí opravdu plný. Mandevilla zaníceně líčí své cesty do dalekých exotických zemí, má navštívit Egypt, Turecko, Sýrii, Persii či Indii. V těchto (i jiných) končinách popisuje roztodivné druhy lidí, zvířat či rostlin. O Egyptě vypráví jako o místě, kde žijí lidé červené a černé barvy. V poušti se pak mají nacházet nestvůry, které vlastní velké ostré rohy, do půl těla prý vypadají jako člověk a od pasu dolů mají tělo kozí. O Sicílii se zase dočteme jako o zemi hořících stromů, kde roste ovoce po celý rok. Podobných příběhů autor uvádí spoustu, občas však dokáže čtenáře odzbrojit i slušnými vědomostmi – u Sicílie se třeba zmiňuje o sopce Etně. Kromě historek původních přichází také s několika svědectvími jevů a událostí mytických. Mohl by Mandevilla jejich existenci skutečně potvrdit?

Narážet měl i na různá hodně groteskní stvoření.
JSOU LEGENDY SKUTEČNÉ?

„…málo větší nežli orel, a máť jako zlatú korunu na hlavě, hrdlo žluté lesknaté, ocas pruhatý a bielý napřieč s červenými prúžky, a brky a křídle jsú ohnivé barvy, chřbet modrý…“ popisuje Mandevilla třeba bájného ptáka Fénixe. Mají ho vlastnit kněží v jeruzalémském chrámu. „A jáť sem jej viděl dvakrát,“ doplňuje pro jistotu. Na jiném místě zase píše o městě Ebron, kde měla pobývat Eva s Adamem poté, co byli vyhnáni z ráje. Vypráví dokonce o cestě do sídla budoucího Antikrista, jenž se má údajně narodit ve městě Korrozaim v Izraeli. Jedná se snad o předpověď budoucnosti? Tím ovšem jeho zážitky zdaleka nekončí. Mandevilla vypráví, jak jel na asijský ostrov, který obývali liliputi. Na vlastní oči má spatřit člověka se čtyřma nohama nebo naopak tlupu „jednonožců“ a zmiňuje také bytost se dvěma hlavami. Jeho bystrému oku neutečou ani zvířata. V Indii se prý mají mimo jiné nacházet nestvůry se dvěma ocasy. Pokud vůbec někam Mandevilla cestoval, co zde opravdu viděl? Překroutil snad záměrně skutečnost? Nebo popsal ojedinělé tělesné defekty oné doby, kterých se zalekl z neznalosti?

Michaela Vondrušková

Foto: pinterest.com, brittanica.com, medium.com, staceyrdevlin.wordpress.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

V Dubaji skončil historicky první hodinářský týden LVMH Watch Week Dubai
iluxus.cz

V Dubaji skončil historicky...

Od 13. do 15. ledna probíhal v Bvlgari...
Těžká rána pro svět technologií: Robotickým restauracím v San Franciscu se nedaří
21stoleti.cz

Těžká rána pro svět...

Kde jinde by měly technologie ovlivňovat...
Zpět v nemocnici! Domů se hned nedostane
nasehvezdy.cz

Zpět v nemocnici! Domů se...

Jako by jí půl roku pod neustálým dohledem...
Přitažlivost moderní kuchyně
rezidenceonline.cz

Přitažlivost moderní kuchyně

Jasné a přehledné linie, dokonalý komfort, soudobé...
Smrtonosné syčení: Děsil Kalifornii osmnáctimetrový had?
epochalnisvet.cz

Smrtonosné syčení: Děsil...

Anakonda velká a krajta mřížkovaná jsou dva nám známé...
Kuba: Ostrov doutníků, rumu a salsy
epochanacestach.cz

Kuba: Ostrov doutníků, rumu...

Zvolněte tempo, nechte...
Skončí znovu ve vězení?
nasehvezdy.cz

Skončí znovu ve vězení?

Vypadá to, jako by Heather Locklear (58) nebylo...
Mark Zuckerberg: Jak ve studentském pokoji rozjet největší sociální síť?
epochaplus.cz

Mark Zuckerberg: Jak ve...

Světla počítačových monitorů vídá mladý Mark Zuckerberg...
Komu se nejlépe daří dodržovat léčbu?
epochalnisvet.cz

Komu se nejlépe daří...

Nejčastější výmluvy pacientů, proč nedodržují...
Připomeňte si hrůzné experimenty Anděla smrti Mengeleho
epochaplus.cz

Připomeňte si hrůzné...

Rok 1943 se stal pro nacistického doktora Josefa...
Chichén Itzá: Na jeden rituál Mayové obětovali až 80 tisíc lidí!
epochanacestach.cz

Chichén Itzá: Na jeden rituál...

Zbytky prastarého mayského...
Záchranná stanice ARCHA přijala v roce 2019 rekordních 1575 zvířat
21stoleti.cz

Záchranná stanice ARCHA...

Zoologická zahrada Liberec není jenom zoo, ale...