Skip to content

Cestopis Mandevilla: Odkryl děsivou pravdu?

Nestvůry lidské i zvířecí, neskutečné rostliny, podivné společnosti a jejich rituály – to je pouze zlomek jevů, které jsou popsány v jednom z nejfantastičtějších spisů všech dob – cestopisu zvaném Mandevilla!

Ve 14. století šlo o nejoblíbenější knihu hned po Písmu svatém. Nenechte se však odradit jeho stářím, četba je to vskutku strhující!

Autor cestopisu dle svých slov procestoval pořádný kus světa.

O Johnu Mandevillovi můžeme říct pouze jedno – byl zatraceně dobrý spisovatel. On sám by jistě dodal, že i věhlasný rytíř, ovšem to už tak jisté není. Jeho jméno je známé ze spojení se skutečným středověkým bestsellerem, cestopisem „tak řečeného Mandevilla“. Jinak o něm nevíme zhola nic. Je snad možné, že by nikdo takový vůbec neexistoval? Badatelé dodnes spekulují nad pravým autorem slavného díla, ale nemohou se shodnout. Pokud to nebyl Angličan John Mandevilla, padá „Černý Petr“ na další dvě osoby, a to z Lutychu v Belgii: lékaře Jeana de Bourgoignea a spisovatele Jeana d´Outremeusea (asi 1338–1399). Kdokoliv však za tímto dílem stál, měl buďto příliš bujnou fantazii, anebo se mu podařilo nemožné – spatřit divy světa, které zůstaly ostatním ukryty. Dodnes není vyjasněno, co z knihy je pravda a co fikce.

Jisté však je, že není zcela pravdivá, ale ani zcela smyšlená! Ve středověku se ocitá téměř na vrcholu „knižní hitparády“. Co tajemný cestopis obsahuje?

Autor tvrdí, že se na svých cestách setkával s lidmi, kteří byli napůl zvířaty.
PROLHANÝ ČI VZDĚLANÝ?

Oblibu Mandevillova cestopisu vysvětlují badatelé František Šimek (1882–1974) a Miloslav Kaňák takto: „Středověký čtenář nehledal tu ani tak poučení o zeměpisných, politických a národopisných poměrech zemí – jeho bavily především fantastické stvůry, které autor přenesl na reálnou půdu.

“ Text je podivných bytostí opravdu plný. Mandevilla zaníceně líčí své cesty do dalekých exotických zemí, má navštívit Egypt, Turecko, Sýrii, Persii či Indii. V těchto (i jiných) končinách popisuje roztodivné druhy lidí, zvířat či rostlin.

O Egyptě vypráví jako o místě, kde žijí lidé červené a černé barvy. V poušti se pak mají nacházet nestvůry, které vlastní velké ostré rohy, do půl těla prý vypadají jako člověk a od pasu dolů mají tělo kozí.

O Sicílii se zase dočteme jako o zemi hořících stromů, kde roste ovoce po celý rok. Podobných příběhů autor uvádí spoustu, občas však dokáže čtenáře odzbrojit i slušnými vědomostmi – u Sicílie se třeba zmiňuje o sopce Etně.

Kromě historek původních přichází také s několika svědectvími jevů a událostí mytických. Mohl by Mandevilla jejich existenci skutečně potvrdit?

Narážet měl i na různá hodně groteskní stvoření.
JSOU LEGENDY SKUTEČNÉ?

„…málo větší nežli orel, a máť jako zlatú korunu na hlavě, hrdlo žluté lesknaté, ocas pruhatý a bielý napřieč s červenými prúžky, a brky a křídle jsú ohnivé barvy, chřbet modrý…“ popisuje Mandevilla třeba bájného ptáka Fénixe.

Mají ho vlastnit kněží v jeruzalémském chrámu. „A jáť sem jej viděl dvakrát,“ doplňuje pro jistotu. Na jiném místě zase píše o městě Ebron, kde měla pobývat Eva s Adamem poté, co byli vyhnáni z ráje.

Vypráví dokonce o cestě do sídla budoucího Antikrista, jenž se má údajně narodit ve městě Korrozaim v Izraeli. Jedná se snad o předpověď budoucnosti? Tím ovšem jeho zážitky zdaleka nekončí. Mandevilla vypráví, jak jel na asijský ostrov, který obývali liliputi.

Na vlastní oči má spatřit člověka se čtyřma nohama nebo naopak tlupu „jednonožců“ a zmiňuje také bytost se dvěma hlavami. Jeho bystrému oku neutečou ani zvířata. V Indii se prý mají mimo jiné nacházet nestvůry se dvěma ocasy.

Pokud vůbec někam Mandevilla cestoval, co zde opravdu viděl? Překroutil snad záměrně skutečnost? Nebo popsal ojedinělé tělesné defekty oné doby, kterých se zalekl z neznalosti?

Michaela Vondrušková

Foto: pinterest.com, brittanica.com, medium.com, staceyrdevlin.wordpress.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Dopřejte svým miláčkům opravdový luxus
iluxus.cz

Dopřejte svým miláčkům...

FALCO DOG a FALCO CAT jsou určené pro mazlíčky,...
Impuls k husitským válkám: Radní pražského Nového Města vyletěli z okna
epochaplus.cz

Impuls k husitským válkám: Radní...

Novoměstský radní Jan Humpolec letí 30....
Vepřové maso s mrkví
tisicereceptu.cz

Vepřové maso s mrkví

Po dušení je mrkev hezky měkká a přitom ne...
Zdraví a klid na cestách: Co si zařídit a co sbalit, aby nás na dovolené nic nepřekvapilo
panidomu.cz

Zdraví a klid na cestách: Co si...

Možná už víte, kam se letos vydáte na dovolenou...
Hořice: Přehlídka současného výtvarného umění v exteriéru města
epochanacestach.cz

Hořice: Přehlídka současného...

Hořice v Podkrkonoší...
Jeden jazyk pro celé lidstvo. Tvůrce esperanta usiloval o světový mír
epochaplus.cz

Jeden jazyk pro celé lidstvo....

„Kde jsou mé poznámky?“ ptá se Ludvík Zamenhof,...
Taková malá intrikánka
skutecnepribehy.cz

Taková malá intrikánka

Moje starší sestra Romana byla vždycky...
Nadčasové bydlení v oblacích
rezidenceonline.cz

Nadčasové bydlení v oblacích

Hra barev a materiálů evokujících přírodu, navíc...
Svatba v nedohlednu. Odkopne ho?
nasehvezdy.cz

Svatba v nedohlednu....

Má zdánlivě všechno, co si...
Pomsta všem chlapům!
nasehvezdy.cz

Pomsta všem chlapům!

Ráda trávila čas po boku...
Olšanské hřbitovy obětem moru nestačily
epochalnisvet.cz

Olšanské hřbitovy obětem...

Mrtvoly padají dolů jedna za druhou. Šachty kolem kostela,...
Lázně, které prodlužují životnost baterií
21stoleti.cz

Lázně, které prodlužují...

Pokud přemýšlíte o koupi nového automobilu, možná se vám...