Skip to content

Záhadná smrt Johna Lennona: Naplánovala jeho smrt CIA?

Kdo zabil Lennona? To je otázka, kterou si i dnes, 30 let po vraždě, pokládají milovníci konspiračních teorií. Opravdu to byl odsouzený Mark Chapman, nebo byl jen nastrčeným obětním beránkem? Navíc se objevují stopy, které vedou přímo k americké tajné službě CIA!

Měla ve vraždě známého mírového aktivisty prsty?

Fotografie zachycuje Lennona při dávání podpisu jeho budoucímu vrahovi Chapmanovi.

Před budovou Dakota na rohu 72. ulice a Central Park West v New Yorku je poměrně rušno. Postává tu pár fanoušků, čekajících na anglického zpěváka a někdejšího člena skupiny The Beatles Johna Lennona (1940–1980), který se s manželkou Yoko Ono (*1933) chystá odjet do nahrávacího studia.

Před domem pár obklopí několik lidí, mezi nimi i tmavovlasý mladík v brýlích Mark David Chapman (*1955), jenž třímá Lennonovo nové album Double Fantasy. Potřese zpěvákovi rukou a žádá o autogram. Lennon bez váhání podepisuje a pak se zdvořile ptá: „Je to všechno, co chceš?

“ Chapman souhlasně přikývne a ztrácí se v davu. Jenže to rozhodně není všechno, co chtěl. Je 8. prosince roku 1980 a když se krátce před jedenáctou hodinou večer vrací Lennon domů, čeká na něj před domem opět Mark Chapman, tentokrát už bez alba, zato však s pistolí… Zpěvák si muže stojícího ve stínu podloubí ani nevšimne a když ho míjí, Chapman mu střelí do zad hned pět kulek!

Jedna prý zpěváka míjí a rozbijí okno domu, další čtyři střely mu však působí smrtelná zranění. Lennon vrávorá ještě několik kroků až k budce vrátného a volá: „Jsem střelen!“ Pak se kácí k zemi. Za několik minut je mrtev.

Takto vypadá Chapman dnes. Opakovaně žádal o propuštění z vězení, vždy neúspěšně.
JEN NASTRČENÁ FIGURKA?

Jen setinu vteřiny po osudných výstřelech prý vybíhá z budky vrátný Jose Perdomo a vyráží střelci zbraň z ruky. Chapmana to vůbec nevyvádí z míry, svléká kabát a klobouk a sedá si na chodník. V ruce drží knihu Kdo chytá v žitě od Jeroma D. Salingera (*1919) a začíná číst.

Vrátný na něj křičí: „Víš, cos udělal?“ „Ano, zastřelil jsem Johna Lennona,“ odpoví klidně Chapman. V tu chvíli na místo přibíhají policisté Stephen Spiro a Peter Cullen z 2. okrsku, kteří střelce na místě zatýkají.

Případ je záhy uzavřen. Chapman se přiznává k vraždě, takže další vyšetřování není podle policie potřeba. Oficiální policejní zpráva je až neobvykle strohá, zvlášť s přihlédnutím k tomu, že obětí byla významná osobnost.

„Není tu popsáno, jak čin proběhl, kde Lennon a Chapman stáli, když došlo ke střelbě, nejsou tu skici, jména svědků, prostě nic. Kdyby Chapman nepřiznal vinu, tak by státní zástupci proti němu jenom těžko postavili obžalobu,“ tvrdí známý novinář a spisovatel Salvador Astucia. Proč policie vyšetřování tak odflákla? Nebo snad měla zatknout jen nastrčenou figurku?

Mohly mít americké tajné služby zájem na Lennonově smrti?
VRAŽDIL AGENT CIA?

Chapman je po své výpovědi považován za duševně chorého. Tvrdí totiž, že zavraždit Lennona mu poručily hlasy v hlavě. „Prošel kolem mě a potom jsem slyšel v hlavě: ‚Udělej to, udělej to…‘ znovu a znovu…“ tvrdí. Obratem je odsouzen na 20 let až doživotí a dodnes si odpykává trest ve věznici v Attice ve státě New York. Zvláštní světlo na celý případ však vrhá prohlášení inspektora Arthura O´Connora, přítomného u Chapmanova výslechu, který tvrdí: „Mark byl možná někým využit.

Viděl jsem ho onen večer, kdy spáchal vraždu… Pozorně jsem ho sledoval. Vypadal, jako by byl někým naprogramován…“ Záhy se začínají objevovat konspirační teorie, že v Lennonově vraždě má možná prsty tajná služba CIA, a že je Mark Chapman součástí projektu MK ULTRA – programu na ovládání mysli, který údajně vytváří „naprogramované“ vrahy! Ještě dnes se objevují nové stopy, jež naznačují, že možná vše proběhlo jinak – pod taktovkou CIA. Novinář Astucia totiž tvrdí, že vrátný Perdomo, který byl u střelby přítomen, je elitním agentem CIA!

„Pro CIA pracoval od roku 1961 a byl zapojen do mnoha operací tajné služby. Je to jen náhoda, že takový elitní agent pracoval jako vrátný a byl ve službě zrovna tu noc, kdy byl zastřelen John Lennon?“ ptá se Astucia. Dozvíme se někdy o smrti Johna Lennona pravdu?

Lenka Kabeláčová

Foto: usatoday.com, nationalpost.com, nypost.com, songhall.org
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Pomsta všem chlapům!
nasehvezdy.cz

Pomsta všem chlapům!

Ráda trávila čas po boku...
Jeden jazyk pro celé lidstvo. Tvůrce esperanta usiloval o světový mír
epochaplus.cz

Jeden jazyk pro celé lidstvo....

„Kde jsou mé poznámky?“ ptá se Ludvík Zamenhof,...
Hořice: Přehlídka současného výtvarného umění v exteriéru města
epochanacestach.cz

Hořice: Přehlídka současného...

Hořice v Podkrkonoší...
Vložení realitou? Vědci varují před pronikáním reklamy do snů
21stoleti.cz

Vložení realitou? Vědci varují...

Čtyřicítka odborníků na spánek a sny...
Svatba v nedohlednu. Odkopne ho?
nasehvezdy.cz

Svatba v nedohlednu....

Má zdánlivě všechno, co si...
Taková malá intrikánka
skutecnepribehy.cz

Taková malá intrikánka

Moje starší sestra Romana byla vždycky...
Vepřové maso s mrkví
tisicereceptu.cz

Vepřové maso s mrkví

Po dušení je mrkev hezky měkká a přitom ne...
Impuls k husitským válkám: Radní pražského Nového Města vyletěli z okna
epochaplus.cz

Impuls k husitským válkám: Radní...

Novoměstský radní Jan Humpolec letí 30....
Dopřejte svým miláčkům opravdový luxus
iluxus.cz

Dopřejte svým miláčkům...

FALCO DOG a FALCO CAT jsou určené pro mazlíčky,...
Zdraví a klid na cestách: Co si zařídit a co sbalit, aby nás na dovolené nic nepřekvapilo
panidomu.cz

Zdraví a klid na cestách: Co si...

Možná už víte, kam se letos vydáte na dovolenou...
Nadčasové bydlení v oblacích
rezidenceonline.cz

Nadčasové bydlení v oblacích

Hra barev a materiálů evokujících přírodu, navíc...
Olšanské hřbitovy obětem moru nestačily
epochalnisvet.cz

Olšanské hřbitovy obětem...

Mrtvoly padají dolů jedna za druhou. Šachty kolem kostela,...