Skip to content

Záhadná smrt Johna Lennona: Naplánovala jeho smrt CIA?

Kdo zabil Lennona? To je otázka, kterou si i dnes, 30 let po vraždě, pokládají milovníci konspiračních teorií. Opravdu to byl odsouzený Mark Chapman, nebo byl jen nastrčeným obětním beránkem? Navíc se objevují stopy, které vedou přímo k americké tajné službě CIA!

Měla ve vraždě známého mírového aktivisty prsty?

Fotografie zachycuje Lennona při dávání podpisu jeho budoucímu vrahovi Chapmanovi.

Před budovou Dakota na rohu 72. ulice a Central Park West v New Yorku je poměrně rušno. Postává tu pár fanoušků, čekajících na anglického zpěváka a někdejšího člena skupiny The Beatles Johna Lennona (1940–1980), který se s manželkou Yoko Ono (*1933) chystá odjet do nahrávacího studia.

Před domem pár obklopí několik lidí, mezi nimi i tmavovlasý mladík v brýlích Mark David Chapman (*1955), jenž třímá Lennonovo nové album Double Fantasy. Potřese zpěvákovi rukou a žádá o autogram. Lennon bez váhání podepisuje a pak se zdvořile ptá: „Je to všechno, co chceš?

“ Chapman souhlasně přikývne a ztrácí se v davu. Jenže to rozhodně není všechno, co chtěl. Je 8. prosince roku 1980 a když se krátce před jedenáctou hodinou večer vrací Lennon domů, čeká na něj před domem opět Mark Chapman, tentokrát už bez alba, zato však s pistolí… Zpěvák si muže stojícího ve stínu podloubí ani nevšimne a když ho míjí, Chapman mu střelí do zad hned pět kulek!

Jedna prý zpěváka míjí a rozbijí okno domu, další čtyři střely mu však působí smrtelná zranění. Lennon vrávorá ještě několik kroků až k budce vrátného a volá: „Jsem střelen!“ Pak se kácí k zemi. Za několik minut je mrtev.

Takto vypadá Chapman dnes. Opakovaně žádal o propuštění z vězení, vždy neúspěšně.
JEN NASTRČENÁ FIGURKA?

Jen setinu vteřiny po osudných výstřelech prý vybíhá z budky vrátný Jose Perdomo a vyráží střelci zbraň z ruky. Chapmana to vůbec nevyvádí z míry, svléká kabát a klobouk a sedá si na chodník. V ruce drží knihu Kdo chytá v žitě od Jeroma D. Salingera (*1919) a začíná číst.

Vrátný na něj křičí: „Víš, cos udělal?“ „Ano, zastřelil jsem Johna Lennona,“ odpoví klidně Chapman. V tu chvíli na místo přibíhají policisté Stephen Spiro a Peter Cullen z 2. okrsku, kteří střelce na místě zatýkají.

Případ je záhy uzavřen. Chapman se přiznává k vraždě, takže další vyšetřování není podle policie potřeba. Oficiální policejní zpráva je až neobvykle strohá, zvlášť s přihlédnutím k tomu, že obětí byla významná osobnost.

„Není tu popsáno, jak čin proběhl, kde Lennon a Chapman stáli, když došlo ke střelbě, nejsou tu skici, jména svědků, prostě nic. Kdyby Chapman nepřiznal vinu, tak by státní zástupci proti němu jenom těžko postavili obžalobu,“ tvrdí známý novinář a spisovatel Salvador Astucia. Proč policie vyšetřování tak odflákla? Nebo snad měla zatknout jen nastrčenou figurku?

Mohly mít americké tajné služby zájem na Lennonově smrti?
VRAŽDIL AGENT CIA?

Chapman je po své výpovědi považován za duševně chorého. Tvrdí totiž, že zavraždit Lennona mu poručily hlasy v hlavě. „Prošel kolem mě a potom jsem slyšel v hlavě: ‚Udělej to, udělej to…‘ znovu a znovu…“ tvrdí. Obratem je odsouzen na 20 let až doživotí a dodnes si odpykává trest ve věznici v Attice ve státě New York. Zvláštní světlo na celý případ však vrhá prohlášení inspektora Arthura O´Connora, přítomného u Chapmanova výslechu, který tvrdí: „Mark byl možná někým využit.

Viděl jsem ho onen večer, kdy spáchal vraždu… Pozorně jsem ho sledoval. Vypadal, jako by byl někým naprogramován…“ Záhy se začínají objevovat konspirační teorie, že v Lennonově vraždě má možná prsty tajná služba CIA, a že je Mark Chapman součástí projektu MK ULTRA – programu na ovládání mysli, který údajně vytváří „naprogramované“ vrahy! Ještě dnes se objevují nové stopy, jež naznačují, že možná vše proběhlo jinak – pod taktovkou CIA. Novinář Astucia totiž tvrdí, že vrátný Perdomo, který byl u střelby přítomen, je elitním agentem CIA!

„Pro CIA pracoval od roku 1961 a byl zapojen do mnoha operací tajné služby. Je to jen náhoda, že takový elitní agent pracoval jako vrátný a byl ve službě zrovna tu noc, kdy byl zastřelen John Lennon?“ ptá se Astucia. Dozvíme se někdy o smrti Johna Lennona pravdu?

Lenka Kabeláčová

Foto: usatoday.com, nationalpost.com, nypost.com, songhall.org
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Suzuki zahajuje předprodej nového SUV Across
iluxus.cz

Suzuki zahajuje předprodej...

Největší a nejvýkonnější model Suzuki všech dob, který je...
Co je nového ve světě topení
rezidenceonline.cz

Co je nového ve světě topení

Každý rok se představují novinky ze světa radiátorů,...
Česko finalizuje unikátní projekt dopravy budoucnosti
epochaplus.cz

Česko finalizuje unikátní...

Představte si Evropu bez dopravních nehod,...
Pěší výletý jižně, ale i severně od Brna!
epochanacestach.cz

Pěší výletý jižně, ale i...

Pokud se vydáte na...
Jak probíhal krvavý zrod Spojených států?
epochalnisvet.cz

Jak probíhal krvavý zrod...

Území dnešní Spojených států amerických bylo...
Legenda z ostrova Man: Řádí tam tvor jménem buggane?
epochalnisvet.cz

Legenda z ostrova Man: Řádí...

V Irském moři mezi Anglií, Skotskem, Irskem...
HIV i nadále zůstává hrozbou
21stoleti.cz

HIV i nadále zůstává hrozbou

Ačkoliv to tak v letošním roce možná...
Zbavte se pupínků
nasehvezdy.cz

Zbavte se pupínků

Bohužel to není jen problém dospívajících, ale i...
Do Olomouce i v době COVIDové
epochanacestach.cz

Do Olomouce i v době COVIDové

Co naplánovat na...
Když si auta povídají a varují před kolizí…
21stoleti.cz

Když si auta povídají a varují...

Už teď učí Češi auta „povídat“ na vybraných...
Kvůli Ivaně změnil Karel celý svůj dosavadní život
nasehvezdy.cz

Kvůli Ivaně změnil Karel celý...

Vztah Karla Gotta (†80) a jeho manželky...
McCandlessův kouzelný autobus: Rezavá továrna na mrtvoly musí pryč!
epochaplus.cz

McCandlessův kouzelný autobus:...

Vybere si smrt v pustině. Jeho odkaz ale žije...