Válka vedené mezi Pruským královstvím a Rakouským císařstvím v roce 1866 se zásadně dotkla českého území a přinesla obrovské množství padlých a zraněných vojáků.
Spolu s pruskou armádou však přišla i další hrozba, která cílila i na civilní obyvatelstvo – epidemie cholery.
Z Indie do Pruska
Vypuknutí epidemie cholery v Čechách roce 1866 bylo právem dáváno do souvislosti s příchodem pruské armády. Území Pruska však nebylo primárním zdrojem ohniska nákazy.
Epidemie cholery ve druhé polovině devatenáctého století byla součástí celosvětové pandemie, která propukla v Indii již v roce 1863. Odtud se během necelých tří let rozšířila na Blízký Východ a následně i do Francie a Pruska.
Dokonce se podařilo „vytrasovat“ místo prvního setkání pruské armády s cholerou. Stalo se tak ve spolkové pevnosti Lucemburk. Epidemie cholery v roce 1866 byla na českém území již čtvrtou pandemickou vlnou v průběhu 19. století. V předchozím období se cholera šířila v letech 1831, 1836 a 1849.
Příčiny epidemie
První epidemie cholery byly zmiňovány v Indii již v období před naším letopočtem. Původcem tohoto život ohrožujícího průjmového onemocnění je bakterie Vibrio cholerae. Neléčená a rozvinutá cholera je smrtelná přibližně z 50 %.
Rychlé šíření cholery v roce 1866 bylo uspíšeno nevhodnými hygienickými podmínkami, průsakem jímek do studní a špatnou kanalizací.
Jistě se však našly i názory, že choleru záměrně šíří pruská armáda, aby oběti v zázemí uspíšily pád rakouské armády na bitevním poli.
Chtějí nás vyhladit!
Objevily se ovšem i konspirační teorie o úmyslném šíření cholery, které bylo dáváno do souvislosti nejen s příchodem pruské armády, ale i snahou po regulaci sociálně slabší populace ze strany vyšších vrstev.
Představa, že cholera byla nejen „tajnou“ zbraní pruské armády, ale i ďábelským arzenálem rakouské elity pro decimaci obyvatel císařství, se zdá být již za hranicí představivosti.
V roce 1831 však byla taková vize bakteriologické občanské války bohatých proti chudým jiskrou, která zažehla velké povstání poddaných na Slovensku. Ačkoli podobné konspirační teorie kolovaly i v roce 1866, žádné masové nepokoje nemusela centrální vláda řešit.