Věštění a předpovídání budoucnosti má velice dlouhou historii a lze jej provádět mnoha způsoby. Pro tyto účely se používá také čínský I-t´ing neboli Kniha proměn, jejíž moudrosti využívali po tisíciletí významní asijští vladaři, učenci i vojevůdci. Jak toto u nás nepříliš známé orákulum vlastně funguje?

Kniha proměn je původně soubor starých čínských filozofických textů, které se až později začnou využívat i k věšteckým účelům. Pro výklad budoucnosti se používá hlavní spis s grafickými obrazci, tzv. hexagramy, které jsou složeny ze šesti čar.
Legenda, týkající se jeho vzniku mluví o mytickém čínském císaři Fu-sim (žil asi ve 3. tisíciletí př. n. l.), který v božském osvícení údajně vytvořil podle prasklin na želvím krunýři osm původních trigramů (znaků o třech čarách – pozn.
red.). Ty do podoby 64 hexagramů, jež vzniknou právě různými kombinacemi trigramů, později dotvoří další čínští vzdělanci. Mezi nimi má být i velký filozof Konfucius (asi 551 př. n. l. – 479 př.
n. l.). Ten prý dokonce prohlásil, že pokud by měl 50 let života navíc, věnoval by je I-t´ingu, aby se vyhnul omylům. Na radu se v průběhu dějin dotazují orákula i různé významné osobnosti. Například za druhé světové války, při přípravě útoku na americkou vojenskou základnu Pearl Harbor, se japonští admirálové radili právě s Knihou proměn! Co je na ní tak výjimečného?

STAROVĚKÝ POČÍTAČ
I-t´ing funguje na binárním (dvojkovém, tedy pracujícím s jedničkou a nulou) systému, tedy stejně jako dnešní počítače. Této jeho podstaty si všiml už v 17. století německý vědec Gottfried Wilhelm Leibniz (1646–1716).
A aby nebylo záhad málo, tak stavební jednotky lidské DNA (deoxyribonukleová kyselina, nositelka dědičnosti – pozn. red.) se sdružují do trojic, které různými vzájemnými kombinacemi vytvoří 64 odlišných variant.
Stejně jako když trigramy vytvoří 64 hexagramů! Může to být náhoda? Bájný čínský císař Fu-si, považovaný nejen za tvůrce I-t´ingu, ale i vynálezce mnoha důležitých věcí, včetně čínského písma, bývá zobrazován společně se svou sestrou, bohyní Nuwou, podle čínské mytologie stvořitelkou člověka, jako bytosti s lidskou hlavou a hadími těly.
Ta mají propletena tak, že tvarem připomínají strukturu DNA. Může to něco napovídat o skutečné podstatě I-t´ingu? Je snad dílem vyspělé civilizace, která nám tak nechala určité poselství?

SÍLA V MOŽNOSTECH
A jak tedy požádat Knihu proměn o radu? Nejprve je prý nutné položit jasnou otázku. K získání odpovědi se poté šestkrát rozhodí tři mince stejné hodnoty anebo speciální mince na I-t´ing. „Hodnota jednotlivých rozhození se převádí na čáry, které se postupně zapisují jedna nad druhou zespodu směrem vzhůru.
Tak získáme základní hexagram, který se podle charakteru čar může změnit ještě v další. V těchto znacích je skryta odpověď na naši otázku,“ popisuje exkluzivně pro ENIGMU pražská vědma Naomi.
Ta působí jako věštkyně i v zahraničí a studiu I-t´ingu se věnovala přímo v Asii. „Ke každému obrazci existuje výklad jeho významu. Kniha proměn se od jiných věšteckých metod liší v tom, že nepředpovídá konkrétní budoucí události.
Dokonale ze všech stran osvětlí současnou situaci. Ukáže i to, co klient nevidí, a navrhne východiska,“ objasňuje Naomi.

MOUDROST Z DÁVNOVĚKU
Prastarý rukopis se podle Naomi svými vlastnostmi podobá jinému umění ze stejné země, tradiční čínské medicíně. „Ta také neléčí následky, ale řeší příčiny. I-t´ing pomáhá lidem aktivně vzít vývoj událostí do svých rukou,“ pokračuje česká vědma.
Hexagramy se týkají prakticky všech situací, které souvisejí s lidským životem i zákony přírody a vesmíru. Je s podivem, jak získaný obrazec přesně vystihuje situaci tazatele. „Mnozí lidé mi říkají, že mají pocit, jako by je někdo kdysi dávno znal a věděl, na co se přijdou zeptat.
Tento starý systém je neuvěřitelnou studnicí moudrosti. Pomáhá umět pochopit souvislosti a podstatu toho, proč se člověku děje právě to, co se mu děje, a ukazuje řešení. Nabídne také možnosti, jak dosáhnout cílů i to, zda jsou pro konkrétního tazatele skutečně dobré,“ uzavírá jedinečnost Knihy proměn Naomi.
Autor článku: Kateřina Magdalena Košutová