reklama
27. června 1980: Mezi ostrovy Ustica a Ponza v provincii Palermo se za podivných okolnost zřítí letadlo s 81 osobami na palubě, z nichž nikdo nepřežile. Spekuluje se o politickém pozadí ustického masakru.
Domů     Záhady historie
Co skrývá nacistický „hrad mrtvých“?
Mirek Brát
od Mirek Brát 11.8.2021
6.8tis
Objekt Totenburgu u Valbřichu je inspirován dávnými pevnostmi v oblasti Mezopotámie, například v Asýrii.
201
SDÍLENÍ
6.8tis
ZOBRAZENÍ

Stavba připomínající asyrskou pevnost má stále zlověstnou atmosféru. Říká se, že zde měly probíhat iniciační obřady černého řádu SS, které zahrnovaly i extrémní zkoušku pohřbení zaživa. Jedná se o poslední dochovanou nacistickou svatyni v celé Evropě. Totenburg, „hrad mrtvých“ nedaleko rušných ulic polského Valbřichu.

Objekt Totenburgu u Valbřichu je inspirován dávnými pevnostmi v oblasti Mezopotámie, například v Asýrii. Detail vnějšího pláště objektu. Co se v těchto prostorách odehrávalo v době druhé světové války?  Stěny Totenburgu jsou vysoké šest metrů.  Okna mauzolea připomínají archaické střílny. Tečku za problematickým leskem Totenburgu udělal vstup vojsk Rudé armády do Valbřichu. (na snímku hřbitov padlých rudoarmějců nedaleko města)

Nacistické Německo cíleně pěstovalo kult mrtvých hrdinů. Navázalo tak na projekty uctění padlých vojáků, které se objevily bezprostředně po skončení první světové války. Patřil mezi ně i slezský památník postavený u Waldenburgu, současného polského Valbřichu.

Objekt byl stavebně dokončen v roce 1938 a oficiálně byl pod názvem Památník slezské slávy věnovaný 177 000 Slezanů, kteří padli v zákopech první světové války.

Detail vnějšího pláště objektu.

Dále byl zasvěcen i 25 mrtvým významným členům NSDAP (Národně socialistické německé dělnické strany) a obětem důlních neštěstí. Návrh podoby památníku byl dílem architekta Roberta Tischlera (1885-1959).

Uprostřed památníku hořel věčný oheň. Stavba i širší areál byly za války intenzivně využívány k propagandistickým a dalším účelům.

Záhadné podzemní prostory

Někteří badatelé tvrdí, že zasvěcení památníku zejména slezským vojákům z první světové války bylo pouze krycí legendou, která měla maskovat temné poslání nekropole. Pod úrovní terénu byly totiž objeveny podzemní prostory.

Lokalizovány byly i větrací šachty. Obojí mělo sloužit k obřadům a rituálům jednotek SS.

Co se v těchto prostorách odehrávalo v době druhé světové války?

Dobové prameny navíc potvrzují, že stavba mauzolea byla v době války obklopena trvalými strážními posty, což napovídá i jinému, než čistě pietnímu poslání. Není tak vyloučeno, že měla hrát i důležitou úlohu v závěru druhé světové války, kdy se Slezsko stalo dějištěm horečných a stále plně nevyjasněných stavebních aktivit, které mohly souviset s plány přesunu nacistických pohlavárů včetně Adolfa Hitlera do „Slezské pevnosti“. Hovoří se i o vývoji nacistických tajných zbraní.

Otazníky trvají

Nacistická svatyně u Valbřichu, nyní všeobecně známá pod označením Totenburg (obecné označení pro monumentální vojenská pietní pohřebiště ve třetí říši), je poslední evropskou, stále stojící, stavbou svého druhu.

Zdi Totenburgu jsou vysoké šest metrů.

Okolnosti jejího fungování v letech druhé světové války nejsou, a možná ani nikdy nebudou, vysvětleny. Záhadou je již samotný fakt, že se stavba Totenburgu dochovala jako celek až do dnešních dnů. Zrakům běžného návštěvníka je ukryta v hustém lese pokrývajícího svahy i vrchol hory Niedwiadk.

Tečku za problematickým leskem Totenburgu udělal vstup vojsk Rudé armády do Valbřichu. (na snímku pietní skulptura u  hřbitova padlých rudoarmějců, který se nachází nedaleko města)

Její existence není utajována, ale ani propagována. V nedávné době byl objekt spojován rovněž s narkomany, vyznavači satanismu a kriminálními živly. Náhodní návštěvníci zde prý objevili i pověšená těla psů stažených z kůže.

Foto: autor
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 26.6.2022 1.6tis
V Americe byl jeden čas populární příběh o dvojčatech Charliem a Mikeovi. Charlie byl údajně psychicky narušený a mnoho času trávil v psychiatrické léčebně. Pokaždé, když byl odveden, byl jeho bratr Mike velice smutný. „Nesnáším, když můj bratr Charlie musí být pryč,“ často vykřikoval. Nudil se Rodiče se Mikeovi snažili vysvětlit, jak moc je Charlie […]
od Pavel Polcar 25.6.2022 987
Pilotka Amelia Earhartová zmizela při pokusu obletět svět se svým navigátorem Fredem Noonanem v roce 1937. Dvojice rádiem oznámila, že jim došlo palivo a zmizela beze stopy. Ačkoli mnozí věří, že zahynuli po pádu do oceánu, jiní se domnívají, že byli zajati Japonci. Neověřená teorie Jednou z nejvěrohodnějších teorií je, že Earhart a Noonan havarovali […]
od Mirek Brát 24.6.2022 596
Zvykli jsme si, že vše dokážeme vyjádřit slovy. Přesto však z lidské komunikace nemizí ani gesta a různé rituály. Pátrání po záhadách jejich původu je zároveň i cestou do vzdálené minulosti. Proč si podáváme při pozdravu ruce, proč vojáci zdraví svým specifickým způsobem? Na vaše otázky máme konkrétní odpovědi… Mezi starobylá gesta můžeme považovat například […]
od Pavel Polcar 24.6.2022 3.0tis
Pokud patříte mezi milovníky strašidelných filmů, možná znáte příběhy o Bell Witch. Věděli jste ale, že filmy An American Haunting a The Blair Witch Project jsou oba založeny na skutečném příběhu? Počátkem 19. století se muž jménem John Bell přestěhoval se svou rodinou do oblasti v Tennessee zvané Red River, která je nyní známá jako […]
od Pavel Polcar 23.6.2022 1.7tis
V minulosti lidé věřili, že za vše zlé na zemi může otevření bájné Pandořiny skříňky, kterou dívka dostala darem od bohů. Poněkud danajský dar, že? Pandóra, což znamená Všemi dary obdarovaná, byla dívka uplácaná z hlíny, kterou na Zemi vyslal Zeus a ostatní bohové jako odpověď lidem, kteří je přestali mít v úctě. Dar za […]