21. ledna 1988: O svém zážitku z předešlé noci vypovídá australská rodina Knowlesových, kterou mělo pronásledovat UFO.
Domů     Záhady historie
Co skrývá nacistický „hrad mrtvých“?
Mirek Brát
od Mirek Brát 11.8.2021
6.8tis
Objekt Totenburgu u Valbřichu je inspirován dávnými pevnostmi v oblasti Mezopotámie, například v Asýrii.
201
SDÍLENÍ
6.8tis
ZOBRAZENÍ

Stavba připomínající asyrskou pevnost má stále zlověstnou atmosféru. Říká se, že zde měly probíhat iniciační obřady černého řádu SS, které zahrnovaly i extrémní zkoušku pohřbení zaživa. Jedná se o poslední dochovanou nacistickou svatyni v celé Evropě. Totenburg, „hrad mrtvých“ nedaleko rušných ulic polského Valbřichu.

Objekt Totenburgu u Valbřichu je inspirován dávnými pevnostmi v oblasti Mezopotámie, například v Asýrii. Detail vnějšího pláště objektu. Co se v těchto prostorách odehrávalo v době druhé světové války?  Stěny Totenburgu jsou vysoké šest metrů.  Okna mauzolea připomínají archaické střílny. Tečku za problematickým leskem Totenburgu udělal vstup vojsk Rudé armády do Valbřichu. (na snímku hřbitov padlých rudoarmějců nedaleko města)

Nacistické Německo cíleně pěstovalo kult mrtvých hrdinů. Navázalo tak na projekty uctění padlých vojáků, které se objevily bezprostředně po skončení první světové války. Patřil mezi ně i slezský památník postavený u Waldenburgu, současného polského Valbřichu.

Objekt byl stavebně dokončen v roce 1938 a oficiálně byl pod názvem Památník slezské slávy věnovaný 177 000 Slezanů, kteří padli v zákopech první světové války.

Detail vnějšího pláště objektu.

Dále byl zasvěcen i 25 mrtvým významným členům NSDAP (Národně socialistické německé dělnické strany) a obětem důlních neštěstí. Návrh podoby památníku byl dílem architekta Roberta Tischlera (1885-1959).

Uprostřed památníku hořel věčný oheň. Stavba i širší areál byly za války intenzivně využívány k propagandistickým a dalším účelům.

Záhadné podzemní prostory

Někteří badatelé tvrdí, že zasvěcení památníku zejména slezským vojákům z první světové války bylo pouze krycí legendou, která měla maskovat temné poslání nekropole. Pod úrovní terénu byly totiž objeveny podzemní prostory.

Lokalizovány byly i větrací šachty. Obojí mělo sloužit k obřadům a rituálům jednotek SS.

Co se v těchto prostorách odehrávalo v době druhé světové války?

Dobové prameny navíc potvrzují, že stavba mauzolea byla v době války obklopena trvalými strážními posty, což napovídá i jinému, než čistě pietnímu poslání. Není tak vyloučeno, že měla hrát i důležitou úlohu v závěru druhé světové války, kdy se Slezsko stalo dějištěm horečných a stále plně nevyjasněných stavebních aktivit, které mohly souviset s plány přesunu nacistických pohlavárů včetně Adolfa Hitlera do „Slezské pevnosti“. Hovoří se i o vývoji nacistických tajných zbraní.

Otazníky trvají

Nacistická svatyně u Valbřichu, nyní všeobecně známá pod označením Totenburg (obecné označení pro monumentální vojenská pietní pohřebiště ve třetí říši), je poslední evropskou, stále stojící, stavbou svého druhu.

Zdi Totenburgu jsou vysoké šest metrů.

Okolnosti jejího fungování v letech druhé světové války nejsou, a možná ani nikdy nebudou, vysvětleny. Záhadou je již samotný fakt, že se stavba Totenburgu dochovala jako celek až do dnešních dnů. Zrakům běžného návštěvníka je ukryta v hustém lese pokrývajícího svahy i vrchol hory Niedwiadk.

Tečku za problematickým leskem Totenburgu udělal vstup vojsk Rudé armády do Valbřichu. (na snímku pietní skulptura u  hřbitova padlých rudoarmějců, který se nachází nedaleko města)

Její existence není utajována, ale ani propagována. V nedávné době byl objekt spojován rovněž s narkomany, vyznavači satanismu a kriminálními živly. Náhodní návštěvníci zde prý objevili i pověšená těla psů stažených z kůže.

Foto: autor
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 20.1.2022 709
Zajímá vás, kým byl mytický vlk Fenrir, jak se dělí padlí andělé, nebo zda měla Amerika skutečného superhrdinu? Čtěte dál…     OTÁZKA 1.: JAK SE ROZDĚLUJÍ PADLÍ ANDĚLÉ A DÉMONI? Toto členění démonů pochází od anglického okultisty Francise Barretta z přelomu 18./19. století. Právě on stanovil počet pekelných sborů na číslovku 9. Inspiroval se […]
od Pavel Polcar 20.1.2022 1.2tis
Pro popis Karnaku není označení „chrámový komplex“ dostatečný, jednalo se totiž o stát ve státě a v době svého největšího rozkvětu poskytoval domov až 90 tisícům kněží a jejich pomocníků. K poctě Amona, krále lidí a bohů, zde byly vystavěny velkolepé chrámy a mnoho dalších významných staveb. Rekonstrukce některých budov v této lokalitě ležící v […]
od Dalibor Vrána 19.1.2022 1.9tis
Dokud bude existovat vesmír a v něm i naše planeta, bude Leonardo da Vinci vždy na předních místech seznamu těch největších géniů historie. Renesanční umělec a vynálezce dalece předběhl svou dobu a i téměř 503 let po smrti zůstává obdivovanou postavou, která ještě nevydala všechna svá tajemství. Mysterií obklopujících dílo Leonarda da Vinci (1452–1519) máme […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 2.0tis
Strašidelné zrcadlo z domu z poloviny 19. století jeho majitelé věnují blízkému hotelu. Netrvá dlouho a hosté pokoje, ve kterém je zrcadlo umístěno, si začnou stěžovat na řadu paranormálních úkazů. Věci naberou dramatický spád poté, co se jeden z hostů pokusí u zrcadla provést seanci.     Internetový magazín Supernatural Magazine před lety informoval o […]
od Eva Soukupová 19.1.2022 2.4tis
V roce 1902 se depozitář Národního muzea rozšíří o dva zajímavé exempláře. Šlechtic Bohuslav Jiruš mu ve své závěti odkáže dvě bedny, jejichž obsah dosud není znám.     Významný lékař, botanik a nadšený cestovatel totiž ustanoví, že smějí být otevřeny až 200 let po jeho smrti, tedy v roce 2101! Jaký má jeho odkaz […]