26. listopadu 1977: Televizní vysílání v částech jižní Anglie přerušuje údajná mimozemská bytost Vrillon, vyzývající k odzbrojení.
Domů     Záhady historie
Co skrývá nacistický „hrad mrtvých“?
Mirek Brát
od Mirek Brát 11.8.2021
6.8tis
Objekt Totenburgu u Valbřichu je inspirován dávnými pevnostmi v oblasti Mezopotámie, například v Asýrii.
201
SDÍLENÍ
6.8tis
ZOBRAZENÍ

Stavba připomínající asyrskou pevnost má stále zlověstnou atmosféru. Říká se, že zde měly probíhat iniciační obřady černého řádu SS, které zahrnovaly i extrémní zkoušku pohřbení zaživa. Jedná se o poslední dochovanou nacistickou svatyni v celé Evropě. Totenburg, „hrad mrtvých“ nedaleko rušných ulic polského Valbřichu.

Objekt Totenburgu u Valbřichu je inspirován dávnými pevnostmi v oblasti Mezopotámie, například v Asýrii. Detail vnějšího pláště objektu. Co se v těchto prostorách odehrávalo v době druhé světové války?  Stěny Totenburgu jsou vysoké šest metrů.  Okna mauzolea připomínají archaické střílny. Tečku za problematickým leskem Totenburgu udělal vstup vojsk Rudé armády do Valbřichu. (na snímku hřbitov padlých rudoarmějců nedaleko města)

Nacistické Německo cíleně pěstovalo kult mrtvých hrdinů. Navázalo tak na projekty uctění padlých vojáků, které se objevily bezprostředně po skončení první světové války. Patřil mezi ně i slezský památník postavený u Waldenburgu, současného polského Valbřichu.

Objekt byl stavebně dokončen v roce 1938 a oficiálně byl pod názvem Památník slezské slávy věnovaný 177 000 Slezanů, kteří padli v zákopech první světové války.

Detail vnějšího pláště objektu.

Dále byl zasvěcen i 25 mrtvým významným členům NSDAP (Národně socialistické německé dělnické strany) a obětem důlních neštěstí. Návrh podoby památníku byl dílem architekta Roberta Tischlera (1885-1959).

Uprostřed památníku hořel věčný oheň. Stavba i širší areál byly za války intenzivně využívány k propagandistickým a dalším účelům.

Záhadné podzemní prostory

Někteří badatelé tvrdí, že zasvěcení památníku zejména slezským vojákům z první světové války bylo pouze krycí legendou, která měla maskovat temné poslání nekropole. Pod úrovní terénu byly totiž objeveny podzemní prostory.

Lokalizovány byly i větrací šachty. Obojí mělo sloužit k obřadům a rituálům jednotek SS.

Co se v těchto prostorách odehrávalo v době druhé světové války?

Dobové prameny navíc potvrzují, že stavba mauzolea byla v době války obklopena trvalými strážními posty, což napovídá i jinému, než čistě pietnímu poslání. Není tak vyloučeno, že měla hrát i důležitou úlohu v závěru druhé světové války, kdy se Slezsko stalo dějištěm horečných a stále plně nevyjasněných stavebních aktivit, které mohly souviset s plány přesunu nacistických pohlavárů včetně Adolfa Hitlera do „Slezské pevnosti“. Hovoří se i o vývoji nacistických tajných zbraní.

Otazníky trvají

Nacistická svatyně u Valbřichu, nyní všeobecně známá pod označením Totenburg (obecné označení pro monumentální vojenská pietní pohřebiště ve třetí říši), je poslední evropskou, stále stojící, stavbou svého druhu.

Zdi Totenburgu jsou vysoké šest metrů.

Okolnosti jejího fungování v letech druhé světové války nejsou, a možná ani nikdy nebudou, vysvětleny. Záhadou je již samotný fakt, že se stavba Totenburgu dochovala jako celek až do dnešních dnů. Zrakům běžného návštěvníka je ukryta v hustém lese pokrývajícího svahy i vrchol hory Niedwiadk.

Tečku za problematickým leskem Totenburgu udělal vstup vojsk Rudé armády do Valbřichu. (na snímku pietní skulptura u  hřbitova padlých rudoarmějců, který se nachází nedaleko města)

Její existence není utajována, ale ani propagována. V nedávné době byl objekt spojován rovněž s narkomany, vyznavači satanismu a kriminálními živly. Náhodní návštěvníci zde prý objevili i pověšená těla psů stažených z kůže.

Foto: autor
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.11.2022 885
I v dnešních turbulentních časech mohou lidé spoléhat na to, že až bude nejhůře a zálohy na energie jim budou bezostyšně okupovat rodinný rozpočet, z hory Blaník jim vyjede na pomoc rytířské vojsko. Ovšem, aby se pak nedivili, když místo rytířů v brnění, jim na domovní zvonek zazvoní skupinka rozšafných druidů! Památná hora Blaník není […]
od Mirek Brát 25.11.2022 1.4tis
Antický svět byl místem překotného rozvoje technologií a působivých dovedností. V této době se objevily artefakty, které jako by měly vzniknout až o stovky i tisíce let později, přesto byly vytvořeny. Pak je zde skupina vynálezů, která se jaksi ztratila v čase. Patří k nim i římské nerozbitné sklo – Vitrum Flexile. Mezi antické artefakty, které předběhly svoji […]
od Jiří Nechanický 24.11.2022 2.6tis
Chcete se osvobodit? Tak zůstaňte mrtví jednou pro vždy. Jinak se budete znovu trápit po další ze svých životů. Nevíte, jak se vymanit z neustálého koloběhu utrpení? Recept nejen na svobodu v sobě ukrývá Tibetská kniha mrtvých. Co chcete, aby se s vámi stalo po smrti? Mnoho Evropanů vám odpoví stejně: „To je jedno, vždyť budu mrtvý.“ Některé […]
od Eva Soukupová 23.11.2022 3.0tis
Samota Františkov nedaleko Kvildy na Šumavě je dlouhodobě v hledáčku hledačů pokladů z 2. světové války. Vyprávějí se o ní totiž téměř neuvěřitelné příběhy. Po obsazení Němci se tu údajně měly začít ukrývat důležité písemnosti a možná dokonce cenné nacistické poklady či alespoň přístupové kódy k nim.     Před válkou objekty ve zdejším areálu […]
od Mirek Brát 22.11.2022 2.7tis
Řeka Aare je nejdelší řekou, která pramení a svoji pouť také končí ve Švýcarsku. Na jejím toku se nachází nejen čtyři desítky vodních elektráren, ale údajně také místa, kde není radno se k řece přibližovat. Podle legend sahajících až do šestnáctého století je zde riziko nepříjemného setkání s vodní příšerou! Záhadní tvorové s hadím tělem jsou součástí místního […]