reklama
26. června 2016: V penzionu v obci Nedamov se poprvé projevuje zdejší poltergeist.
Domů     Neobjasněné události
Tajemství pareidolie: Proč mozek spatřuje tváře v neživých předmětech?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 11.8.2021
4.6tis
Vidíte ve skále tvář? Podlehli jste pareidolii, foto Mirabeau / creative commons / CC BY-SA 3.0
87
SDÍLENÍ
4.6tis
ZOBRAZENÍ

Tvář na Marsu, strašidelná tvář na štítu velhartického kostela, ďábelské tváře v plamenech při požáru katedrály Notre-Dame a mnohé další výjevy byly skeptiky často připisovány na vrub pareidolie.

Jevu, který ani vědci donedávna neuměli vysvětlit. Nyní se jim prý konečně podařilo pareidolii porozumět.

Vidíte ve skále tvář? Podlehli jste pareidolii, foto Mirabeau / creative commons / CC BY-SA 3.0 Tvář na Marsu je nejslavnějším případem pareidolie, foto Viking 1, NASA / creative commons / volné dílo Pro mozek je poznávání tváří stěžejní, foto Pixabay Na štítu kostela je patrná tvář, foto Jitka Erbenová / creative commons / CC BY-SA 3.0

„Je to jen optický klam, hra světel a stínů, která náš mozek nutí myslet si, že vidí lidskou tvář.“ Těmito slovy skeptičtí vědci vysvětlují nejeden incident, při němž se objevila lidská tvář tam, kde by být vůbec neměla, například na Marsu.

Tvář Cydonie se stala jedním z nejslavnějších případů jevu, který vědci označují jako pareidolii. Jenže sama pareidolie vyznačující se schopností vidět tváře v každodenních předmětech, jako jsou mraky, kmeny stromů či pěna na šálku čerstvě zalité kávy, byla pro vědce až donedávna poměrně velkou záhadou.

Nebylo zcela jasné jak a proč k ní vůbec dochází. Jaké procesy se v mozku odehrávají a proč tak rád interpretuje vizuální signály jako lidské tváře? Nebylo by pro lidský mozek mnohem výhodnější vidět realitu a nedomýšlet si tváře v dýmu nad ohněm či Ježíše Krista na spáleném toastu? Australští vědci tvrdí, že se jim podařilo najít odpovědi na tyto otázky.

Tvář na Marsu je nejslavnějším případem pareidolie, foto Viking 1, NASA / creative commons / volné dílo

JE TO VÝHODNĚJŠÍ

Vědci ve snaze porozumět mechanismu, které za pareidolií stojí, provedli důkladnou studii a nyní věří, že našli důkazy, podle nichž jev souvisí se stejnými procesy, jaké mozek používá k identifikaci a analýze skutečných lidských tváří.

Pro mozek je to prý výhodnější i za cenu toho, že se čas od času dopustí chyby. „Z evolučního hlediska se zdá, že výhoda nikdy nepřehlédnuté tváře daleko převažuje nad chybami, kdy jsou neživé předměty vnímány jako tváře,“ vysvětluje hlavní autor studie profesor David Alais z psychologické fakulty Univerzity v Sydney.

Uvědomit si přítomnost dalšího člověka a rozpoznat, zda se jedná o známou tvář, může být leckdy otázka života a smrti. „Rychlá detekce obličejů je velkým přínosem, ale systém spoléhá na pravděpodobnost, přičemž používá jen hrubou šablonu dvou očí nad nosem a ústy.

Spousta věcí může této šabloně odpovídat a vyvolat tak reakci na detekci obličeje,“ tvrdí vědec. Toto rozpoznávání obličejů v mozku probíhá bleskovou rychlostí během několika set milisekund. Porozumění pareidolii ovšem nezodpovídá všechny otázky.

Naopak hledání odpovědí na některé téměř ztěžuje. Jsou všechny tváře na neživých objektech pouhým omylem našeho mozku, nebo může v některých případech jít o skutečnou záhadu?

Pro mozek je poznávání tváří stěžejní, foto Pixabay

KDYŽ JSOU TVÁŘE VÍC NEŽ PAREIDOLIE

Zatímco Tvář Marsu skutečně může být pouhou pareidolií, existuje také řada případů, kdy verdikt není tak jednoznačný. Řeč je například tvář z kostela u velhartického hřbitova, která se objevila po tragédii, při níž zemřela mladá dívka.

Tvář na štítu stavení přetrvává i poté, co kostel dostane novou fasádu. Neméně mrazivý příběh provází fotografii dvou „tváří“ zachycených na mořské hladině v těsném závěsu za tankerem Watertown. Na palubě lodi v roce 1924 umírají dva námořníci James Courtney a Michael Meehan.

Podle někdejších tradic jejich těla skončí v moři. Následujícího večera se ale ke zděšení zbytku posádky jejich obrovské přízračné tváře objeví ve vodě za zádí tankeru. Obličeje mrtvých námořníků se vracejí každý následující den před soumrakem, dokud tanker neopustí Pacifik.

Spatřit je měla téměř celá posádka a zachovala se i fotografie obou tváří. Negativ fotografie dokonce prohlédli odborníci, kteří se shodli, že nejde o padělek. Jde snad i v tomto případě o pouhou pareidolii, nebo je ve hře něco mnohem děsivějšího? Okolnosti nasvědčují druhé z možností.

Na štítu kostela je patrná tvář, foto Jitka Erbenová / creative commons / CC BY-SA 3.0
Foto: Creative commons, Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 26.6.2022 246
Marfa Lights: První historická zmínka o tzv. Marfa Lights se objevila v roce 1883, kdy jeden farmář pracující v této oblasti hlásil, že v dálce vidí tančící světla. Brzy zjistil, že místní osadníci také často viděli prazvláštní světla, pohybující se sem a tam. Padající hvězdy? Domorodí Američané tento jev údajně připisovali padlým hvězdám. Současníci pro […]
od Pavel Polcar 25.6.2022 170
Bermudský trojúhelník, známý také jako Ďáblův trojúhelník, je shodou okolností jedním z nejzáhadnějších míst na této planetě. Nachází se u jihovýchodního pobřeží USA v Atlantském oceánu, mezi Bermudami, Floridou a Portorikem, region se stal Centrem nevyřešených záhad. Zvláštní název, pro zvláštní místo Termín „Bermudský trojúhelník“ poprvé použil Vincent Gaddis v roce 1964 ve svém článku […]
od Pavel Polcar 24.6.2022 98
Jednou ze znervózňujících záhad trojúhelník je ta spojená s americkým škunerem z bílého dubu Ellen Austinovou. V roce 1881 se 210 stop dlouhá Ellen Austinová chystala z Londýna do New Yorku, když poblíž Bermudského trojúhelníku narazila na opuštěnou loď. Posádka chyběla Všechno se zdálo v pořádku, protože neznámý škuner byl unášen severně od Sargasového moře, […]
od Filip Appl 23.6.2022 2.3tis
Obří pavouci jsou odedávna oblíbeným tématem spisovatelů či režisérů. Zkazky z některých zemí však naznačují, že za vším je víc než jen populární téma. Asi nejslavnějším zástupcem obřích pavouků ve světě kryptozoologie je děsivý africký Jba Fofi. Po jeho stopách se v minulých desetiletích vydává především britský kryptozoolog William Gibbons (*1958). Ten v africké divočině původně pátrá po […]
od Dalibor Vrána 22.6.2022 2.5tis
Tzv. Tulliho papyrus je považován za možná největší důkaz o přítomnosti mimozemšťanů ve starém Egyptě vůbec. Má to ale jeden háček. Nikdo ho nemůže najít! Byl cíleně zničen? Svítek, který se údajně datuje do éry faraona Thutmose III. (vládl 1486–1425 př. n. l.), obsahuje svědectví o tom, jak z nebe sestoupil ohnivý disk. Patřit měl […]