29. listopadu 1981: Za podivných okolností umírá americká herečka Natalie Wood. Shodil ji z jachty její manžel?
Domů     Neobjasněné události
Tajemství pareidolie: Proč mozek spatřuje tváře v neživých předmětech?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 11.8.2021
4.6tis
Vidíte ve skále tvář? Podlehli jste pareidolii, foto Mirabeau / creative commons / CC BY-SA 3.0
87
SDÍLENÍ
4.6tis
ZOBRAZENÍ

Tvář na Marsu, strašidelná tvář na štítu velhartického kostela, ďábelské tváře v plamenech při požáru katedrály Notre-Dame a mnohé další výjevy byly skeptiky často připisovány na vrub pareidolie.

Jevu, který ani vědci donedávna neuměli vysvětlit. Nyní se jim prý konečně podařilo pareidolii porozumět.

Vidíte ve skále tvář? Podlehli jste pareidolii, foto Mirabeau / creative commons / CC BY-SA 3.0 Tvář na Marsu je nejslavnějším případem pareidolie, foto Viking 1, NASA / creative commons / volné dílo Pro mozek je poznávání tváří stěžejní, foto Pixabay Na štítu kostela je patrná tvář, foto Jitka Erbenová / creative commons / CC BY-SA 3.0

„Je to jen optický klam, hra světel a stínů, která náš mozek nutí myslet si, že vidí lidskou tvář.“ Těmito slovy skeptičtí vědci vysvětlují nejeden incident, při němž se objevila lidská tvář tam, kde by být vůbec neměla, například na Marsu.

Tvář Cydonie se stala jedním z nejslavnějších případů jevu, který vědci označují jako pareidolii. Jenže sama pareidolie vyznačující se schopností vidět tváře v každodenních předmětech, jako jsou mraky, kmeny stromů či pěna na šálku čerstvě zalité kávy, byla pro vědce až donedávna poměrně velkou záhadou.

Nebylo zcela jasné jak a proč k ní vůbec dochází. Jaké procesy se v mozku odehrávají a proč tak rád interpretuje vizuální signály jako lidské tváře? Nebylo by pro lidský mozek mnohem výhodnější vidět realitu a nedomýšlet si tváře v dýmu nad ohněm či Ježíše Krista na spáleném toastu? Australští vědci tvrdí, že se jim podařilo najít odpovědi na tyto otázky.

Tvář na Marsu je nejslavnějším případem pareidolie, foto Viking 1, NASA / creative commons / volné dílo

JE TO VÝHODNĚJŠÍ

Vědci ve snaze porozumět mechanismu, které za pareidolií stojí, provedli důkladnou studii a nyní věří, že našli důkazy, podle nichž jev souvisí se stejnými procesy, jaké mozek používá k identifikaci a analýze skutečných lidských tváří.

Pro mozek je to prý výhodnější i za cenu toho, že se čas od času dopustí chyby. „Z evolučního hlediska se zdá, že výhoda nikdy nepřehlédnuté tváře daleko převažuje nad chybami, kdy jsou neživé předměty vnímány jako tváře,“ vysvětluje hlavní autor studie profesor David Alais z psychologické fakulty Univerzity v Sydney.

Uvědomit si přítomnost dalšího člověka a rozpoznat, zda se jedná o známou tvář, může být leckdy otázka života a smrti. „Rychlá detekce obličejů je velkým přínosem, ale systém spoléhá na pravděpodobnost, přičemž používá jen hrubou šablonu dvou očí nad nosem a ústy.

Spousta věcí může této šabloně odpovídat a vyvolat tak reakci na detekci obličeje,“ tvrdí vědec. Toto rozpoznávání obličejů v mozku probíhá bleskovou rychlostí během několika set milisekund. Porozumění pareidolii ovšem nezodpovídá všechny otázky.

Naopak hledání odpovědí na některé téměř ztěžuje. Jsou všechny tváře na neživých objektech pouhým omylem našeho mozku, nebo může v některých případech jít o skutečnou záhadu?

Pro mozek je poznávání tváří stěžejní, foto Pixabay

KDYŽ JSOU TVÁŘE VÍC NEŽ PAREIDOLIE

Zatímco Tvář Marsu skutečně může být pouhou pareidolií, existuje také řada případů, kdy verdikt není tak jednoznačný. Řeč je například tvář z kostela u velhartického hřbitova, která se objevila po tragédii, při níž zemřela mladá dívka.

Tvář na štítu stavení přetrvává i poté, co kostel dostane novou fasádu. Neméně mrazivý příběh provází fotografii dvou „tváří“ zachycených na mořské hladině v těsném závěsu za tankerem Watertown. Na palubě lodi v roce 1924 umírají dva námořníci James Courtney a Michael Meehan.

Podle někdejších tradic jejich těla skončí v moři. Následujícího večera se ale ke zděšení zbytku posádky jejich obrovské přízračné tváře objeví ve vodě za zádí tankeru. Obličeje mrtvých námořníků se vracejí každý následující den před soumrakem, dokud tanker neopustí Pacifik.

Spatřit je měla téměř celá posádka a zachovala se i fotografie obou tváří. Negativ fotografie dokonce prohlédli odborníci, kteří se shodli, že nejde o padělek. Jde snad i v tomto případě o pouhou pareidolii, nebo je ve hře něco mnohem děsivějšího? Okolnosti nasvědčují druhé z možností.

Na štítu kostela je patrná tvář, foto Jitka Erbenová / creative commons / CC BY-SA 3.0
Foto: Creative commons, Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 28.11.2022 1.2tis
Bizarní příběh zaznamenaný v Anglii roku 1912 popisuje neobyčejný případ spontánního a zcela jistě nechtěného přesunu v čase. Ve vlaku do Londýna se náhle objevil a poté zase zmizel záhadný cestující – muž z minulosti.     K velkému štěstí hlavního aktéra trvá jeho nedobrovolné cestování v čase jen krátce, přesto je svým zážitkem těžce […]
od Dalibor Vrána 28.11.2022 1.3tis
Díky populární filmové sérii má většina z nás muže v černém podvědomě stále uložené jako pohledné, elegantně oblečené hrdiny bránící Zemi před padouchy z vesmíru. Jenže podle četných svědectví je jejich reálná podoba mnohem děsivější a hlavně – nejsou to jen muži! Máme se setkání s ženami v černém obávat, nebo dokážou nastavit i laskavější […]
od Adriana Vojtíšková 27.11.2022 1.6tis
V oboru kryptozoologie jsou tyto pojmy notoricky známé. Někteří lidé se domnívají, že jde o jednoho tvora, jen pokaždé jinak pojmenovaného, jiní soudí, že jde o vícero rozdílných tvorů.     Podle popisů svědků se jejich výška pohybuje v rozmezí 2–3 metry a mohou prý vážit zhruba 200 kg. Jejich chůze má být po dvou […]
od Adriana Vojtíšková 26.11.2022 1.0tis
Lucidní nebo také „vědomé“ snění je stav, během něhož lze údajně ovládat vlastní sny a vytvářet si během spánku vize a příběhy dle vlastních představ…     Je prokázáno, že indická kultura zná lucidní snění již přes 3000 let. Nejstarší doklady pocházejí z posvátných indických textů, Upanišád. Můžeme zde nalézt popis stavu, při němž je […]
od Mirek Brát 25.11.2022 2.2tis
Na starověké Krétě prý bylo na sto minojských měst a dalších lokalit, které mohou nyní dosvědčit zázraky minojské civilizace. Některé se změnily v turisty vyhledávané archeologické parky, jiné provázejí legendy o tajných vykopávkách a záhadných nálezech. Do druhé skupiny patří krétská lokalita Tsoutsouras a tamní jeskyně Eileithyia. Jeskyně Eileithyia je považována za jednu z nejdůležitějších náboženských […]