4. prosince 1872: Východně od Azorských ostrovů je nalezena plachetnice Mary Celeste. Posádka zmizela beze stopy.
Domů     Co ukrývá hadí jezero?
Co ukrývá hadí jezero?
od 9.4.2021
5.5tis
Užovka je nejen výborný plavec…
375
SDÍLENÍ
5.5tis
ZOBRAZENÍ

Není tomu dávno, co bylo v oblasti jezer v Severní Makedonii spatřeno stvoření, které bylo označeno za balkánského bratránka skotské Nessie. Pravdou je, že jezera v Severní Makedonii jsou velmi tajemná.

Díky svojí izolovanosti od okolního prostředí se v nich čas zastavil někde v období třetihor.

Užovka je nejen výborný plavec… Užovka je i skvělý lovec! Pod hladinou jezera Ochrid. Replika staveb z doby bronzové v ochridské Zátoce kostí. Pohled na město Ochrid u stejnojmenného jezera.

Navíc, pokud se například budete chtít vykoupat v průzračné vodě jezera Ochrid, měli byste něco vědět. V téhle vodě nikdy nejste sami!

Užovka je i skvělý lovec!
Užovka je i skvělý lovec!

Zátoka kostí

Zajímavou lokalitou na břehu Ochridského jezera je tzv. Zátoka kostí. Jedná se o archeologickou a muzejní lokalitu, jež prezentuje rybářskou osadu z doby bronzové, která je postavena na dřevěných kůlech. O rybářských koloniích v této oblasti se zmiňuje již řecký historik Herodotos.

Pohled na město Ochrid u stejnojmenného jezera.
Pohled na město Ochrid u stejnojmenného jezera.

Zásadně špatnou asociaci by neměl vzbuzovat poněkud trudnomyslný název Zátoka kostí. Pojmenování dostala zátoka po velkém množství zvířecích kostí, které byly pod vodou v této lokalitě nalezeny. Žádná z nalezených kostí nebyla lidská.

Pod hladinou jezera Ochrid.
Pod hladinou jezera Ochrid.

Hadí jezero

To, co však jistě vyděsí neznalého návštěvníka, je množství hadích těl, která se vlní v průzračné vodě. Jezero Ochrid by klidně sneslo pojmenování Hadí jezero. Obavy nejsou na místě, protože se jedná o nejedovaté, pilně rybařící užovky. Dorůstají standardní délky typického pro tento druh.

Replika staveb z doby bronzové v ochridské Zátoce kostí.
Replika staveb z doby bronzové v ochridské Zátoce kostí.

Jezero Ochrid však dosahuje maximální hloubky téměř 300 metrů. Co skrývají tyto hlubiny? Počkáme si na závěry vědců či další hlášení náhodných pozorovatelů. A do té doby se raději držte u břehu!

Foto: autor
Lokalita:
reklama
Související články
od 3.12.2022 1.3tis
24. února 2022 zahájilo Rusko rozsáhlou invazi na Ukrajinu. Během kyjevské ofenzivy, která začala první den bojů, se na sociálních sítích začala šířit videa stíhaček a  tvrzení o pilotovi, který sestřelil několik ruských letadel. Pak se objevilo tvrzení, že to byl pilot MiGu-29 přezdívaný "Kyjevský duch". Ukrajinské ministerstvo obrany nejprve tvrdilo, že Duch z Kyjeva by mohl být jedním z desí
od 2.12.2022 2.1tis
Rodiče Jarmily K. z Brna bydlí na Vysočině. Jejich dcera se provdá za mladíka z Brna a nastěhuje se k němu. Zprvu za rodiči jezdí o každém volném víkendu, s narozením druhého potomka ale frekvence návštěv pomalu klesá. Na začátku nového milénia se vídají přibližně šestkrát za rok a jednou týdně si zavolají. Tatínkova holčička „S mamkou jsme si obvykle vola
od 1.12.2022 2.0tis
V závěru devatenáctého století začaly oblast západní Afriky děsit záhadné útoky. Těla obětí byla navíc zbavena části vnitřní orgánů. Letmé ohledání těl naznačovalo, že se tito nešťastníci stali cílem brutálního útoku velké kočkovité šelmy – leoparda. Pravda však byla mnohem temnější!   Koloniální úřady se snažily poskytnout nějaké logické v
od 30.11.2022 2.8tis
Moře čas od času vyplaví opravdové podivnosti, které se nedaří úplně jednoduše identifikovat. Tentokrát bylo na jedné brazilské pláži nalezeno cosi připomínající velkou kostlivou ruku. "Myslíme si, že to není člověk kvůli velikosti a množství kostí," říká Leticia Gomes Santiago, která strašidelnou část kostry objevila při procházce společně s přítelem. Ač by mohl někdo tipovat, že jde jen o něj
od 29.11.2022 2.7tis
Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak zkušená vyšetřovatelka paranormálních jevů, jako je Lorraine Warren. Z temnoty hlubokých lesů v Tennessee na ní hledí pár nelidských očí. Tak Bigfoot je tedy skutečný… Napjatě čeká, co bude dál. Do toho případu se americkým manželům Edu (1926–2006) a Lorraine (1927–2019) Warrenovým původně moc nechtělo.