15. srpna 1977: Astronom Jerry Ehman zachytí tzv. Wow! signál, nikdy nevysvětlený úzkopásmový signál přicházející zpoza hranic Sluneční soustavy.
Domů     Neobjasněné události
Co ukrývá hadí jezero?
Mirek Brát
od Mirek Brát 9.4.2021
5.5tis
Užovka je nejen výborný plavec…
375
SDÍLENÍ
5.5tis
ZOBRAZENÍ

Není tomu dávno, co bylo v oblasti jezer v Severní Makedonii spatřeno stvoření, které bylo označeno za balkánského bratránka skotské Nessie. Pravdou je, že jezera v Severní Makedonii jsou velmi tajemná.

Díky svojí izolovanosti od okolního prostředí se v nich čas zastavil někde v období třetihor.

Užovka je nejen výborný plavec… Užovka je i skvělý lovec! Pod hladinou jezera Ochrid. Replika staveb z doby bronzové v ochridské Zátoce kostí. Pohled na město Ochrid u stejnojmenného jezera.

Navíc, pokud se například budete chtít vykoupat v průzračné vodě jezera Ochrid, měli byste něco vědět. V téhle vodě nikdy nejste sami!

Užovka je i skvělý lovec!

Zátoka kostí

Zajímavou lokalitou na břehu Ochridského jezera je tzv. Zátoka kostí. Jedná se o archeologickou a muzejní lokalitu, jež prezentuje rybářskou osadu z doby bronzové, která je postavena na dřevěných kůlech. O rybářských koloniích v této oblasti se zmiňuje již řecký historik Herodotos.

Pohled na město Ochrid u stejnojmenného jezera.

Zásadně špatnou asociaci by neměl vzbuzovat poněkud trudnomyslný název Zátoka kostí. Pojmenování dostala zátoka po velkém množství zvířecích kostí, které byly pod vodou v této lokalitě nalezeny. Žádná z nalezených kostí nebyla lidská.

Pod hladinou jezera Ochrid.

Hadí jezero

To, co však jistě vyděsí neznalého návštěvníka, je množství hadích těl, která se vlní v průzračné vodě. Jezero Ochrid by klidně sneslo pojmenování Hadí jezero. Obavy nejsou na místě, protože se jedná o nejedovaté, pilně rybařící užovky. Dorůstají standardní délky typického pro tento druh.

Replika staveb z doby bronzové v ochridské Zátoce kostí.

Jezero Ochrid však dosahuje maximální hloubky téměř 300 metrů. Co skrývají tyto hlubiny? Počkáme si na závěry vědců či další hlášení náhodných pozorovatelů. A do té doby se raději držte u břehu!

Foto: autor
Lokalita:
reklama
Související články
od Filip Appl 13.8.2022 2.3tis
Mikronésie ležící v Tichém oceánu severovýchodně od Austrálie je exotickou lokalitou plnou nekonečného oceánu, ale i fascinujících přírodních scenérií. Nedaleko největšího ostrova mikronéské federace se pak rozkládá také jedna z nejzáhadnějších lokalit planety: ruiny prastarého města Nan Madol. Proč do nich už zamířily kroky nejednoho slavného záhadologa? Guvernér kolonie Německá Nová Guinea Victor Berg (1861–1907) si prohlíží […]
od Mirek Brát 12.8.2022 2.7tis
Nizozemsko při hlášení pozorování o výskytu UFO spoléhá na rychlost. Právě proto zde byla zřízena horká linka UFO Hotline. Její idea se zrodila  již v roce 2006. Středisko pro nahlášení výskytu UFO si na nedostatek práce rozhodně nemůže stěžovat! Po nahlášení výskytu UFO hledají operátoři linky a redaktoři připojeného webu možnou příčinu záhadného jevu. Vznikají […]
od Mirek Brát 11.8.2022 3.2tis
Občas by se mohlo zdát, že UFO má zájem především o velmoci a velké státy. Není to však pravda. I evropské ministáty typu Andorry, Lichtenštejnska, Monaka, San Marina a Vatikánu jsou pro neidentifikovatelné létající objekty atraktivní vábničkou! Pozorování UFO na obloze nad evropskými ministáty můžeme dokladovat nejen konkrétními událostmi, ale i dobou, po kterou zde […]
od Mirek Brát 10.8.2022 3.1tis
V období let 1817-1819 došlo u pobřeží Gloucesteru ve Spojených státech k mnoha pozorováním velkého mořského hada. Dokonce se podařilo najít údajné mládě tohoto legendárního tvora. Zdálo se, že záhada mořských hadů je jen krůček od vyřešení… Mořský had v lokalitě Gloucesteru na pobřeží Atlantského oceánu byl poprvé pozorován již v sedmnáctém století. Sporadická hlášení o jeho výskytu se […]
od Dalibor Vrána 10.8.2022 3.5tis
Britský hasič Jim Templeton (1920–2011) pořídí 23. května 1964 v hrabství Cumbria na severozápadě Anglie snímek, který ho následně pronásleduje celý život… Hovoří o něm i krátce před smrtí pro televizi BBC: „Byla to normální odpolední procházka. Posadili jsme se do trávy a já řekl dcerce, že ji vyfotím v jejích nových šatech. Nikdy by […]