Skip to content

Dar ze srdce vltavínů: Bijí v rytmu lidského srdce?

Je možné, že kameny a minerály v sobě mají ukrytou magickou moc? A platilo by to i o ryze české hornině, vltavínu? Ten je považován za mocný kámen, který má silnou magickou a léčivou moc, ale je také obestřen velikou záhadou – nikdo spolehlivě neví, kde se na Zemi vzal.

Je darem z vesmíru?

Dnes, stejně jako v 17. století, se na polích lesknou vltavíny jako zelené slzy z nebes. Profesora Karla Mayera nenechávají tajemné zelené úlomky klidným. Zkoumání záhadných kamenů věnuje zbytek svého života.

Vltavín totiž nepatří mezi minerály, ale je tektitem, formou přírodního skla. Svým složením má nejblíže k obsidiánu, u kterého se také předpokládá mimozemský původ. V Čechách se vyskytuje pouze ve dvou oblastech.

Ačkoliv je kamenem, vypadá, jako by žil vlastním životem. Je v něm zakódováno nějaké poselství?

Otázky od Mnichova

Že za vznikem tektitů stojí vesmírné těleso, nepopírá dnes už nikdo. V čem se ale odborníci rozcházejí, je zrod samotného vltavínu. Někteří se přiklání k teorii, že do oblasti západního Německa dopadl ve třetihorách obrovský meteorit, jehož úlomky odlétly až do Čech.

Svoji teorii dokazují obrovským kráterem Reis ležícím 100 kilometrů severozápadně od Mnichova. Ten má v průměru 25 kilometrů a na svém dně má zvláštní odrůdu křemene, která vzniká pouze při obrovských teplotách a explozi.

Tento minerál by mohl stát za zrodem českých vltavínů. Proč by ale zanechal své stopy jen ve dvou vzájemně dost vzdálených pruzích v takové vzdálenosti od místa výbuchu?

Moravský vltavín. FOTO: Vesta – CC BY-SA 3.0
Zelený déšť z kosmu?

To, co také k teorii o meteoritu nesedí, je struktura vltavínů. Zvláště jihočeské zelené kameny obsahují množství nepatrných vzduchových bublinek, ve kterých je tlak 25krát nižší než tlak u hladiny moře.

To znamená, že vznikly nejspíše v atmosféře. Tomu by odpovídal i zaoblený aerodynamický tvar, který by vznikl po průletu atmosférou. Možná šlo pouze o kometu, která se zemské atmosféry pouze dotkla a jako svůj podpis zde zanechala déšť zelených kamenů.

Tato kamenná sprška mohla také vzniknout srážkou dvou vesmírných těles, jejichž zbytky pak přitáhla zemská gravitace. Někteří badatelé dokonce spekulují o měsíčním původu vltavínů.

Prosvícená vltavín. FOTO: Onohej Zlatove – CC BY-SA 4.0
Harmonizujte si čakru

Jedna z odvážnějších teorií spekuluje o tom, zda nemohly vltavíny vzniknout jako odpad z vesmírné lodi, která navštívila Zemi v době, kdy se po ní ještě procházeli dinosauři. Záhadný původ je spojen vždy s něčím mimo naši planetu.

Zelený kámen vypadá, jako kdyby žil. Citliví lidé totiž z jeho nitra cítí pulzující teplo, které přichází ve stejných intervalech, jako bije lidské srdce. Díky tomu dokáže harmonizovat srdeční čakru.

Odedávna se vltavíny využívaly k léčení a říká se, že ochraňuje před nepřátelským prostředím a vyzařuje pozitivní energii. Při léčení čistí tělo i myšlenky. Pro svoje magické schopnosti je učiněným zázrakem.

Jak anebo díky komu se dostal na Zemi, se už ale asi nedozvíme…

Viola Hubáčková

Foto: Creative Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články