Domů     Neobjasněné události
Dar ze srdce vltavínů: Bijí v rytmu lidského srdce?
Jan Šedivý
od Jan Šedivý 18.3.2021
6.2tis
Dar ze srdce vltavínů: Bijí v rytmu lidského srdce?
Vltavín z Besednice. FOTO: Vesta – CC BY-SA 3.0
478
SDÍLENÍ
6.2tis
ZOBRAZENÍ

Je možné, že kameny a minerály v sobě mají ukrytou magickou moc? A platilo by to i o ryze české hornině, vltavínu? Ten je považován za mocný kámen, který má silnou magickou a léčivou moc, ale je také obestřen velikou záhadou – nikdo spolehlivě neví, kde se na Zemi vzal. Je darem z vesmíru?

Dnes, stejně jako v 17. století, se na polích lesknou vltavíny jako zelené slzy z nebes. Profesora Karla Mayera nenechávají tajemné zelené úlomky klidným. Zkoumání záhadných kamenů věnuje zbytek svého života.

Vltavín totiž nepatří mezi minerály, ale je tektitem, formou přírodního skla. Svým složením má nejblíže k obsidiánu, u kterého se také předpokládá mimozemský původ. V Čechách se vyskytuje pouze ve dvou oblastech.

Ačkoliv je kamenem, vypadá, jako by žil vlastním životem. Je v něm zakódováno nějaké poselství?

Vltavín z Besednice. FOTO: Vesta - CC BY-SA 3.0 Moravský vltavín. FOTO:  Vesta - CC BY-SA 3.0 Prosvícená vltavín. FOTO: Onohej Zlatove - CC BY-SA 4.0

Otázky od Mnichova

Že za vznikem tektitů stojí vesmírné těleso, nepopírá dnes už nikdo. V čem se ale odborníci rozcházejí, je zrod samotného vltavínu. Někteří se přiklání k teorii, že do oblasti západního Německa dopadl ve třetihorách obrovský meteorit, jehož úlomky odlétly až do Čech.

Svoji teorii dokazují obrovským kráterem Reis ležícím 100 kilometrů severozápadně od Mnichova. Ten má v průměru 25 kilometrů a na svém dně má zvláštní odrůdu křemene, která vzniká pouze při obrovských teplotách a explozi.

Tento minerál by mohl stát za zrodem českých vltavínů. Proč by ale zanechal své stopy jen ve dvou vzájemně dost vzdálených pruzích v takové vzdálenosti od místa výbuchu?

Moravský vltavín. FOTO: Vesta – CC BY-SA 3.0

Zelený déšť z kosmu?

To, co také k teorii o meteoritu nesedí, je struktura vltavínů. Zvláště jihočeské zelené kameny obsahují množství nepatrných vzduchových bublinek, ve kterých je tlak 25krát nižší než tlak u hladiny moře.

To znamená, že vznikly nejspíše v atmosféře. Tomu by odpovídal i zaoblený aerodynamický tvar, který by vznikl po průletu atmosférou. Možná šlo pouze o kometu, která se zemské atmosféry pouze dotkla a jako svůj podpis zde zanechala déšť zelených kamenů.

Tato kamenná sprška mohla také vzniknout srážkou dvou vesmírných těles, jejichž zbytky pak přitáhla zemská gravitace. Někteří badatelé dokonce spekulují o měsíčním původu vltavínů.

Prosvícená vltavín. FOTO: Onohej Zlatove – CC BY-SA 4.0

Harmonizujte si čakru

Jedna z odvážnějších teorií spekuluje o tom, zda nemohly vltavíny vzniknout jako odpad z vesmírné lodi, která navštívila Zemi v době, kdy se po ní ještě procházeli dinosauři. Záhadný původ je spojen vždy s něčím mimo naši planetu.

Zelený kámen vypadá, jako kdyby žil. Citliví lidé totiž z jeho nitra cítí pulzující teplo, které přichází ve stejných intervalech, jako bije lidské srdce. Díky tomu dokáže harmonizovat srdeční čakru. Odedávna se vltavíny využívaly k léčení a říká se, že ochraňuje před nepřátelským prostředím a vyzařuje pozitivní energii.

Při léčení čistí tělo i myšlenky. Pro svoje magické schopnosti je učiněným zázrakem. Jak anebo díky komu se dostal na Zemi, se už ale asi nedozvíme…

Viola Hubáčková

reklama
Související články
od Jan Šedivý 22.10.2021 933
Přemýšleli jste někdy, na co byste se zeptali boha, kdybyste měli šanci se s ním setkat? Že v boha nevěříte? Umělec Mellen-Thomas Benedict v něj také nevěřil. A přesto s ním v okamžiku vlastní smrti vedl pozoruhodný rozhovor, který se rozhodl vyprávět. Umělecká duše umí mnohdy vnímat věci, kolem nichž jiní lidé procházejí bez povšimnutí. Snad i proto se jeden z nejvýjimečnějších […]
od Adriana Vojtíšková 20.10.2021 2.4tis
Podle pověstí se má v jeskynním systému ve střední části Moravského krasu často ozývat kvílení a naříkání. V útrobách skalisek se mají zjevovat tajemné postavy, podivné průvody nebo ohniví koně.     Nechybí ani historky o mladících, kteří za přenocování v jeskyni zaplatili životem. Skutečné události spojené s Býčí skálou jsou ale mnohem zajímavější a […]
od Adriana Vojtíšková 19.10.2021 6.1tis
Vilcacora nebo také Uňa de Gato, tedy kočičí dráp, je popínavá rostlina, která si v posledních letech získala mimořádnou oblibu. Stojí za tím její příznivý vliv na lidský zažívací trakt a také její účinek v boji proti depresím.     Rostlina má vynikající výsledky při léčbě žaludečních vředů, zánětů, oparů nebo astmatu. Nejdůležitější ovšem je, […]
od Matěj Soukup 18.10.2021 5.1tis
Od roku 2007 mají obyvatelé Vancouveru na západním pobřeží Kanady poměrně obavu z místních pláží. Už několikrát na ně totiž moře vyvrhlo vskutku hrůzné nálezy – lidské nohy. Od onoho roku se ve Vancouveru událo už pět takových případů. Moře přitom nevyvrhlo žádné jiné lidské ostatky – žádná těla ani jejich části, stejně tak žádné […]
od Mirek Brát 17.10.2021 5.4tis
Tomojuki Jamašita byl generál a vysoký vojenský hodnostář císařské japonské armády za druhé světové války. Po skončení bojů byl Jamašita obviněn z válečných zločinů a v roce 1946 ve filipínské Manile popraven. S Jamašitovým jménem je spojován legendární zlatý poklad, s jehož shromažďováním mu prý pomohla i tradiční japonská zločinecká organizace Jakuza.   Jako Jamašitův poklad je označován souhrn […]