reklama
30. června 1908: V centrální Sibiři nedaleko řeky Podkamenná Tunguska dochází k extrémně silné ničivé explozi, která se do dějin zapisuje jako tunguská událost. Incident zůstává nevysvětlen.
Domů     Neobjasněné události
Dar ze srdce vltavínů: Bijí v rytmu lidského srdce?
Jan Šedivý
od Jan Šedivý 18.3.2021
6.2tis
Vltavín z Besednice. FOTO: Vesta – CC BY-SA 3.0
478
SDÍLENÍ
6.2tis
ZOBRAZENÍ

Je možné, že kameny a minerály v sobě mají ukrytou magickou moc? A platilo by to i o ryze české hornině, vltavínu? Ten je považován za mocný kámen, který má silnou magickou a léčivou moc, ale je také obestřen velikou záhadou – nikdo spolehlivě neví, kde se na Zemi vzal. Je darem z vesmíru?

Dnes, stejně jako v 17. století, se na polích lesknou vltavíny jako zelené slzy z nebes. Profesora Karla Mayera nenechávají tajemné zelené úlomky klidným. Zkoumání záhadných kamenů věnuje zbytek svého života.

Vltavín totiž nepatří mezi minerály, ale je tektitem, formou přírodního skla. Svým složením má nejblíže k obsidiánu, u kterého se také předpokládá mimozemský původ. V Čechách se vyskytuje pouze ve dvou oblastech.

Ačkoliv je kamenem, vypadá, jako by žil vlastním životem. Je v něm zakódováno nějaké poselství?

Vltavín z Besednice. FOTO: Vesta - CC BY-SA 3.0 Moravský vltavín. FOTO:  Vesta - CC BY-SA 3.0 Prosvícená vltavín. FOTO: Onohej Zlatove - CC BY-SA 4.0

Otázky od Mnichova

Že za vznikem tektitů stojí vesmírné těleso, nepopírá dnes už nikdo. V čem se ale odborníci rozcházejí, je zrod samotného vltavínu. Někteří se přiklání k teorii, že do oblasti západního Německa dopadl ve třetihorách obrovský meteorit, jehož úlomky odlétly až do Čech.

Svoji teorii dokazují obrovským kráterem Reis ležícím 100 kilometrů severozápadně od Mnichova. Ten má v průměru 25 kilometrů a na svém dně má zvláštní odrůdu křemene, která vzniká pouze při obrovských teplotách a explozi.

Tento minerál by mohl stát za zrodem českých vltavínů. Proč by ale zanechal své stopy jen ve dvou vzájemně dost vzdálených pruzích v takové vzdálenosti od místa výbuchu?

Moravský vltavín. FOTO: Vesta – CC BY-SA 3.0

Zelený déšť z kosmu?

To, co také k teorii o meteoritu nesedí, je struktura vltavínů. Zvláště jihočeské zelené kameny obsahují množství nepatrných vzduchových bublinek, ve kterých je tlak 25krát nižší než tlak u hladiny moře.

To znamená, že vznikly nejspíše v atmosféře. Tomu by odpovídal i zaoblený aerodynamický tvar, který by vznikl po průletu atmosférou. Možná šlo pouze o kometu, která se zemské atmosféry pouze dotkla a jako svůj podpis zde zanechala déšť zelených kamenů.

Tato kamenná sprška mohla také vzniknout srážkou dvou vesmírných těles, jejichž zbytky pak přitáhla zemská gravitace. Někteří badatelé dokonce spekulují o měsíčním původu vltavínů.

Prosvícená vltavín. FOTO: Onohej Zlatove – CC BY-SA 4.0

Harmonizujte si čakru

Jedna z odvážnějších teorií spekuluje o tom, zda nemohly vltavíny vzniknout jako odpad z vesmírné lodi, která navštívila Zemi v době, kdy se po ní ještě procházeli dinosauři. Záhadný původ je spojen vždy s něčím mimo naši planetu.

Zelený kámen vypadá, jako kdyby žil. Citliví lidé totiž z jeho nitra cítí pulzující teplo, které přichází ve stejných intervalech, jako bije lidské srdce. Díky tomu dokáže harmonizovat srdeční čakru. Odedávna se vltavíny využívaly k léčení a říká se, že ochraňuje před nepřátelským prostředím a vyzařuje pozitivní energii.

Při léčení čistí tělo i myšlenky. Pro svoje magické schopnosti je učiněným zázrakem. Jak anebo díky komu se dostal na Zemi, se už ale asi nedozvíme…

Viola Hubáčková

Foto: Creative Commons
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 30.6.2022 1.1tis
Vědcům se podařilo odhalit souvislost mezi sebevraždami a prvokem jménem Toxoplasma gondii, původcem známé toxoplazmózy.     Tento parazit je ještě nebezpečnější, než se předpokládalo. V napadeném organismu totiž způsobuje závažné změny v mozku, které mohou vést až k sebevražedným myšlenkám. „Předchozí výzkum ukázal příznaky zánětu v mozku obětí sebevražd a lidí bojujících s depresemi. […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 2.1tis
Finská divočina údajně nabízí podivné jevy! V odlehlé oblasti na severu, v zemi nikoho, jak se podobným krajinám říká, lidé slýchají podivné věci. Nebo tam s nimi přeci jen někdo nebo něco je? Když se finští chlapci při kempování ukládají ke spánku ve stanu, slyší zvenčí hlasy a hluk nějakého stroje. Přemýšlí, jestli mohl nedaleko […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 2.1tis
George Bush starší (1924–2018) je podle mnohých prezidentem, který toho o UFO ví nejvíc. Říká se, že je u moci v době, která by byla pro zveřejnění takové informace ideální. Dokonce tomu mají být nakloněni i nejvýše postavení představitelé tajných služeb. Proč se tedy nakonec nic nestalo? „Během období jeho vlády končí studená válka. Dveře […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 2.7tis
Prokleté zrcadlo údajně připravilo o život celou řadu předchozích majitelů. Francouzská policie se pokusila tuto sérii tragických úmrtí přerušit umístěním zrcadla do jednoho ze svých skladů. V roce 1997 však nebezpečný artefakt záhadně mizí. Zřejmě byl ze skladu odcizen. „Zrcadlo bylo drženo na policejní stanici poté, co v roce 1910 zabilo dva lidi. Myslíme si, že […]
od Pavel Polcar 26.6.2022 3.3tis
Marfa Lights: První historická zmínka o tzv. Marfa Lights se objevila v roce 1883, kdy jeden farmář pracující v této oblasti hlásil, že v dálce vidí tančící světla. Brzy zjistil, že místní osadníci také často viděli prazvláštní světla, pohybující se sem a tam. Padající hvězdy? Domorodí Američané tento jev údajně připisovali padlým hvězdám. Současníci pro […]