Skip to content

Knihovna palmových listů: Najdete v ní svůj úděl?

Za pomoci zkušeného vykladače v nich najdete jména, osudy i řešení problémů. Tajemná knihovna palmových listů se každých 800 let přepisuje, aby se nerozpadla. Odpovědi na otázky v ní můžete najít i vy.

V knihovně totiž leží popsané listy, které mluví právě o vás!

Tamilnádu je jeden z indických států. Navštívit jej můžete na jihovýchodě země. Sousedí s indickým státem Karnátaka. Pokud tápete, co je v těchto indických končinách k vidění, rádi napovíme – tajemné knihovny palmových listů, ve kterých prý můžete najít osud každého člověka rozepsaný až do zarážejících detailů!

Jak by ale něco takového bylo možné? Vždyť jen v Evropské unii dnes žije přibližně 500 000 000 obyvatel!

Miniaturní text s velkým poselstvím

Dávní indičtí mudrcové prý dokázali nahlédnout jak do minulosti, tak do budoucnosti. Osudy tisíců lidí zapsali na maličké, šest centimetrů široké a 48 centimetrů dlouhé palmové listy. Písmo je tak maličké, že ho přečte jen cvičené oko.

Evropan by z něj byl beztak bezradný. Listy jsou psány starotamilštinou. Praví „předčítači“ listů tak nejenže musejí znát tento dnes již nepoužívaný jazyk, ale zároveň musejí být nadanými vykladači. U předčítání navíc obvykle nechybí překladatel do angličtiny.

Hledání podle otisků

Knihovny palmových listů jsou dnes rozesety na několika místech v Indii. Jednu najdete například Bengalúru, hlavním městě Karnátaky. Méně známá je také v Puné, osmém největším městě Indie ležícím ve státu Maháráštra.

Co vás tu čeká? Celá procedura začíná sejmutím otisku prstu, konkrétně pravého palce u mužů a levého u žen. Tento otisk se stane prvním vodítkem, podle kterého se knihovníci pokusí najít váš svazek palmových listů.

Palmové listy prý skrývají tajemství budoucnosti. FOTO: Neznámý autor – Creative Commons – Public domain
Dlouhé hledání

Vykladač pokládá na stůl masivní desky. Ještě nejde o samotné předčítání, proces hledání totiž zabere obvykle několik hodin. Pomáhají při něm určité „předlisty“. Během hledání je potřeba vaše spolupráce.

Předčítač se vás zeptá na několik otázek – pokud vybrané listy odpovídají, může se začít s hledáním. Někdy se ale může stát, že váš svazek zkrátka nalezen nebude.

Opakují se lidské osudy?

A pokud ano? Je skutečně možné, aby v knihovně ležel přinejmenším tisíc let starý text popisující váš život? Vysvětlení se různí. Podle jedněch se lidské osudy opakují. Druhá teze zase říká, že mudrci sepsali životy jen těch lidí, o kterých věděli, že do knihoven někdy zavítají.

K četbě je prý potřeba zkušeného vykladače. FOTO: Tropenmuseum – CC BY-SA 3.0
Cenné rady v 16 kapitolách

Vaše osobní poselství sepsané na palmových listech tvoří 16 kapitol, kterým se říká kandamy. Předčítač z nich dokáže vyluštit informace o vás, vaší rodině, majetku, ale i délce vašeho života. K čemu to všechno je?

Palmové listy totiž mohou nabídnout mnohé odpovědi. Prozradí vám, jakou zátěž si sebou nesete z minulých životů i to, jak byste mohli začít žít vyrovnaně.

Všechno souhlasí!

Předčítač soustředěně přepisuje text z listu do velkého notesu. Rovnou jej překládá ze starotamilštiny do její současné formy. Pak následuje překlad do angličtiny. Jde o riziko, význam výkladu může být po dvou přepisech pozměněn.

Zhruba 30 procent těch, kteří knihovny navštívili, si stále myslí, že jde o trik. 70 procent návštěvníků ale zůstane ohromeně sedět. Informace sedí do puntíku! Je možné, že ti ostatní jen nedostali ten správný list?

Michaela Holubová

Foto: Creative Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky zázraky Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články