reklama
30. června 1908: V centrální Sibiři nedaleko řeky Podkamenná Tunguska dochází k extrémně silné ničivé explozi, která se do dějin zapisuje jako tunguská událost. Incident zůstává nevysvětlen.
Domů     Zázraky
Knihovna palmových listů: Najdete v ní svůj úděl?
Jan Šedivý
od Jan Šedivý 19.3.2021
6.1tis
FOTO: Manoj Choudhury – CC BY-SA 3.0
437
SDÍLENÍ
6.1tis
ZOBRAZENÍ

Za pomoci zkušeného vykladače v nich najdete jména, osudy i řešení problémů. Tajemná knihovna palmových listů se každých 800 let přepisuje, aby se nerozpadla. Odpovědi na otázky v ní můžete najít i vy. V knihovně totiž leží popsané listy, které mluví právě o vás!

Tamilnádu je jeden z indických států. Navštívit jej můžete na jihovýchodě země. Sousedí s indickým státem Karnátaka. Pokud tápete, co je v těchto indických končinách k vidění, rádi napovíme – tajemné knihovny palmových listů, ve kterých prý můžete najít osud každého člověka rozepsaný až do zarážejících detailů!

Jak by ale něco takového bylo možné? Vždyť jen v Evropské unii dnes žije přibližně 500 000 000 obyvatel!

FOTO: Manoj Choudhury - CC BY-SA 3.0 FOTO: Neznámý autor - Creative Commons - Public domain FOTO: Tropenmuseum - CC BY-SA 3.0

Miniaturní text s velkým poselstvím

Dávní indičtí mudrcové prý dokázali nahlédnout jak do minulosti, tak do budoucnosti. Osudy tisíců lidí zapsali na maličké, šest centimetrů široké a 48 centimetrů dlouhé palmové listy. Písmo je tak maličké, že ho přečte jen cvičené oko.

Evropan by z něj byl beztak bezradný. Listy jsou psány starotamilštinou. Praví „předčítači“ listů tak nejenže musejí znát tento dnes již nepoužívaný jazyk, ale zároveň musejí být nadanými vykladači. U předčítání navíc obvykle nechybí překladatel do angličtiny.

Hledání podle otisků

Knihovny palmových listů jsou dnes rozesety na několika místech v Indii. Jednu najdete například Bengalúru, hlavním městě Karnátaky. Méně známá je také v Puné, osmém největším městě Indie ležícím ve státu Maháráštra.

Co vás tu čeká? Celá procedura začíná sejmutím otisku prstu, konkrétně pravého palce u mužů a levého u žen. Tento otisk se stane prvním vodítkem, podle kterého se knihovníci pokusí najít váš svazek palmových listů.

Palmové listy prý skrývají tajemství budoucnosti. FOTO: Neznámý autor – Creative Commons – Public domain

Dlouhé hledání

Vykladač pokládá na stůl masivní desky. Ještě nejde o samotné předčítání, proces hledání totiž zabere obvykle několik hodin. Pomáhají při něm určité „předlisty“. Během hledání je potřeba vaše spolupráce. Předčítač se vás zeptá na několik otázek – pokud vybrané listy odpovídají, může se začít s hledáním. Někdy se ale může stát, že váš svazek zkrátka nalezen nebude.

Opakují se lidské osudy?

A pokud ano? Je skutečně možné, aby v knihovně ležel přinejmenším tisíc let starý text popisující váš život? Vysvětlení se různí. Podle jedněch se lidské osudy opakují. Druhá teze zase říká, že mudrci sepsali životy jen těch lidí, o kterých věděli, že do knihoven někdy zavítají.

K četbě je prý potřeba zkušeného vykladače. FOTO: Tropenmuseum – CC BY-SA 3.0

Cenné rady v 16 kapitolách

Vaše osobní poselství sepsané na palmových listech tvoří 16 kapitol, kterým se říká kandamy. Předčítač z nich dokáže vyluštit informace o vás, vaší rodině, majetku, ale i délce vašeho života. K čemu to všechno je?

Palmové listy totiž mohou nabídnout mnohé odpovědi. Prozradí vám, jakou zátěž si sebou nesete z minulých životů i to, jak byste mohli začít žít vyrovnaně.

Všechno souhlasí!

Předčítač soustředěně přepisuje text z listu do velkého notesu. Rovnou jej překládá ze starotamilštiny do její současné formy. Pak následuje překlad do angličtiny. Jde o riziko, význam výkladu může být po dvou přepisech pozměněn.

Zhruba 30 procent těch, kteří knihovny navštívili, si stále myslí, že jde o trik. 70 procent návštěvníků ale zůstane ohromeně sedět. Informace sedí do puntíku! Je možné, že ti ostatní jen nedostali ten správný list?

Michaela Holubová

Foto: Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 27.6.2022 1.7tis
Kopie zázračného obrazu z italského města Re začíná v chalupě chudého klatovského krejčího ronit tekutinu podobnou krvi. Madona je poté střežena v místním kostele, kde před zraky velkého množství svědků opakovaně otevírá a zavírá oči. Podle církve je obraz zázračný.     Freska Panny Marie s Ježíšem v náruči si pro italského opilce připraví perné […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 2.7tis
Zprávy o zjeveních Panny Marie doprovázených nejrůznějšími zázraky přicházejí nejčastěji ze zahraničních oblastí se silně zakořeněnou vírou. Ovšem i v české historii lze najít neméně zázračná setkání. K jednomu takovému došlo v 18. století na Rychnovském vrchu. Nevyléčitelně nemocní se často obracejí pánu Bohu se s úpěnlivými modlitbami, v nichž pokorně žádají o zásah shůry […]
od Adriana Vojtíšková 15.6.2022 3.2tis
K vrchu Blaník ve středních Čechách se váže zvláštní pověst, podle níž je v nitru hory ukryta celá armáda rytířů, kteří bdí nad naší vlastí.     Až prý bude Čechům nejhůře, mají blaničtí rytíři z hory vyjet a pomoci. Velitelem bájného vojska má být patron českého národa svatý Václav. Etnologové předpokládají, že prazáklad legendy […]
od Adriana Vojtíšková 14.6.2022 1.9tis
Tajemný muž známý jen jako slepý mládenec je asi nejznámějším českým věštcem. Ve svých vizích hovoří o střídání vládců Čech, druhé světové válce, upadání mravů, ale také o genetickém inženýrství, jehož rozkvět prý předznamená blízký konec.     Jeho proroctví ovšem pro Čechy nekončí nijak dobře. Měli bychom slovům slepého mládence věnovat pozornost, nebo je […]
od Jiří Nechanický 12.6.2022 8.4tis
V několikakilometrových frontách se tísní desetitisíce lidí. Někteří si s sebou přinášejí láhve, jiní kanystry. Každý si chce nabrat vodu z „pramene života“ v Tlacote. V naději sem přicházejí nemocní, ale i zdraví. Lačně polykají doušky zázračné vody jako prevenci proti všem nemocem, nebo se ji snaží získat pro své churavé blízké. Přibližně 300 kilometrů […]