Domů     Zázraky
Knihovna palmových listů: Najdete v ní svůj úděl?
Jan Šedivý
od Jan Šedivý 19.3.2021
6.1tis
Knihovna palmových listů: Najdete v ní svůj úděl?
FOTO: Manoj Choudhury – CC BY-SA 3.0
437
SDÍLENÍ
6.1tis
ZOBRAZENÍ

Za pomoci zkušeného vykladače v nich najdete jména, osudy i řešení problémů. Tajemná knihovna palmových listů se každých 800 let přepisuje, aby se nerozpadla. Odpovědi na otázky v ní můžete najít i vy. V knihovně totiž leží popsané listy, které mluví právě o vás!

Tamilnádu je jeden z indických států. Navštívit jej můžete na jihovýchodě země. Sousedí s indickým státem Karnátaka. Pokud tápete, co je v těchto indických končinách k vidění, rádi napovíme – tajemné knihovny palmových listů, ve kterých prý můžete najít osud každého člověka rozepsaný až do zarážejících detailů!

Jak by ale něco takového bylo možné? Vždyť jen v Evropské unii dnes žije přibližně 500 000 000 obyvatel!

FOTO: Manoj Choudhury - CC BY-SA 3.0 FOTO: Neznámý autor - Creative Commons - Public domain FOTO: Tropenmuseum - CC BY-SA 3.0

Miniaturní text s velkým poselstvím

Dávní indičtí mudrcové prý dokázali nahlédnout jak do minulosti, tak do budoucnosti. Osudy tisíců lidí zapsali na maličké, šest centimetrů široké a 48 centimetrů dlouhé palmové listy. Písmo je tak maličké, že ho přečte jen cvičené oko.

Evropan by z něj byl beztak bezradný. Listy jsou psány starotamilštinou. Praví „předčítači“ listů tak nejenže musejí znát tento dnes již nepoužívaný jazyk, ale zároveň musejí být nadanými vykladači. U předčítání navíc obvykle nechybí překladatel do angličtiny.

Hledání podle otisků

Knihovny palmových listů jsou dnes rozesety na několika místech v Indii. Jednu najdete například Bengalúru, hlavním městě Karnátaky. Méně známá je také v Puné, osmém největším městě Indie ležícím ve státu Maháráštra.

Co vás tu čeká? Celá procedura začíná sejmutím otisku prstu, konkrétně pravého palce u mužů a levého u žen. Tento otisk se stane prvním vodítkem, podle kterého se knihovníci pokusí najít váš svazek palmových listů.

Palmové listy prý skrývají tajemství budoucnosti. FOTO: Neznámý autor – Creative Commons – Public domain

Dlouhé hledání

Vykladač pokládá na stůl masivní desky. Ještě nejde o samotné předčítání, proces hledání totiž zabere obvykle několik hodin. Pomáhají při něm určité „předlisty“. Během hledání je potřeba vaše spolupráce. Předčítač se vás zeptá na několik otázek – pokud vybrané listy odpovídají, může se začít s hledáním. Někdy se ale může stát, že váš svazek zkrátka nalezen nebude.

Opakují se lidské osudy?

A pokud ano? Je skutečně možné, aby v knihovně ležel přinejmenším tisíc let starý text popisující váš život? Vysvětlení se různí. Podle jedněch se lidské osudy opakují. Druhá teze zase říká, že mudrci sepsali životy jen těch lidí, o kterých věděli, že do knihoven někdy zavítají.

K četbě je prý potřeba zkušeného vykladače. FOTO: Tropenmuseum – CC BY-SA 3.0

Cenné rady v 16 kapitolách

Vaše osobní poselství sepsané na palmových listech tvoří 16 kapitol, kterým se říká kandamy. Předčítač z nich dokáže vyluštit informace o vás, vaší rodině, majetku, ale i délce vašeho života. K čemu to všechno je?

Palmové listy totiž mohou nabídnout mnohé odpovědi. Prozradí vám, jakou zátěž si sebou nesete z minulých životů i to, jak byste mohli začít žít vyrovnaně.

Všechno souhlasí!

Předčítač soustředěně přepisuje text z listu do velkého notesu. Rovnou jej překládá ze starotamilštiny do její současné formy. Pak následuje překlad do angličtiny. Jde o riziko, význam výkladu může být po dvou přepisech pozměněn.

Zhruba 30 procent těch, kteří knihovny navštívili, si stále myslí, že jde o trik. 70 procent návštěvníků ale zůstane ohromeně sedět. Informace sedí do puntíku! Je možné, že ti ostatní jen nedostali ten správný list?

Michaela Holubová

reklama
Související články
od Jan Šedivý 21.10.2021 2.1tis
Poutní místa, léčivé studánky, praslovanská hradiště, posvátné stromy a svatyně.  Tam všude se můžete dočkat nevysvětlitelných událostí, zázračných vyléčení a tajemných zjevení. Svatá Hora Příbram Soška pomáhá a zázračně léčí Podle pověsti nechal kapličku postavit jistý rytíř jako dík Panně Marii za vyslyšené prosby, když jej přepadli loupežníci. Sláva původně skromné kapličky ze 13. století zazářila po jedné […]
od Adriana Vojtíšková 14.10.2021 5.4tis
Jedním z nejnovějších rostlinných objevů ze srdce Amazonie jsou bobule palmy acai. Tmavé plody připomínající borůvky obsahují mimořádné množství antioxidantů, látek přirozeně zpomalujících stárnutí organismu.     Bobule navíc mají ještě vysoký obsah vápníku, který je třeba ve srovnání s podílem tohoto prvku v mléce asi dvojnásobný. Neuvěřitelných 40 % plodu pak tvoří vláknina. Jde tedy o nutriční […]
od Adriana Vojtíšková 13.10.2021 4.2tis
Amazonská rostlinka chanca piedra je nejčastěji využívána jako silnější a v širším spektru účinnější obdoba urologického čaje. Její účinky jsou takřka zázračné…     Chanca piedra znamená v překladu lomikámen. Ale pozor, v češtině už toto pojmenování máme pro rod Saxifraga, kdežto chanca piedra, která v Evropě neroste, nese název smuteň. Nálev z chanca piedry […]
od Eva Soukupová 13.10.2021 4.3tis
Mandylion nebo též obraz z Edessy je čtvercový kus tkaniny, na kterém je viditelný obraz mužské tváře. Jde prý o první vyobrazení Ježíše Krista. Vznikl neznámým způsobem a podle legendy má zázračnou moc, která uzdravila mezopotámského krále. Mandylion údajně vzniká poté, co Abgar Ukkama, král starověkého mezopotámského regionu Osroéné, za Ježíšem vyšle malíře Ananiáše, aby […]
od Matěj Soukup 11.10.2021 4.3tis
Na divokých Havajských ostrovech plných přírodní krásy, která však ve své syrové podobě umí být smrtelně nebezpečná, má bohyně sopek Pele v mytologii neodmyslitelné místo. Avšak stejně jako platí, že probuzený vulkán často zapříčiní tragédii, také činy bohyně svírané žárlivostí mohou vést k neštěstí. Verzí příběhu o Pele existuje povícero. Podle jednoho z nich byla […]