26. listopadu 1977: Televizní vysílání v částech jižní Anglie přerušuje údajná mimozemská bytost Vrillon, vyzývající k odzbrojení.
Domů     Neobjasněné události
De Loysova opice: Zastřelili vědci chybějící článek v evoluci člověka?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 18.12.2019
5.7tis
472
SDÍLENÍ
5.7tis
ZOBRAZENÍ

Neznámého tvora objevil a zastřelil v roce 1917 francouzský geolog a zoolog Francois de Loys u venezuelských hranic. Dodnes je tento podivný primát předmětem spekulací. Jde o slepou vývojovou větev lidské rasy, nebo dosud nepopsaný druh opice?

Expedice, kterou vede švýcarský geolog Francois de Loys (1892–1935) se v oblasti Sierry de Perijaa na hranicích mezi Kolumbií a Venezuelou připlete do cesty skupince záhadných tvorů. Jejich chování odpovídá chování velkých primátů, ale v jejich vzhledu se odráží i cosi lidského.

Tvorové navíc nevypadají jako žádný známý druh opice, natož opice žijící na území Jižní Ameriky. Když záhadní primáti začnou vědce ohrožovat, ozve se výstřel a k zemi padá jedna ze samic. Zbytek tlupy prchá do bezpečí a tak mohou vědci vyzvednout tělo mrtvý samice.

Píše se rok 1917 a u venezuelských hranic vzniká fotografie, kterou bude mnoho dalších vědců považovat za důkaz existence neznámé rasy hominidů. Jak to ale bylo s de Loysovou opicí ve skutečnosti? Opravdu muži zabili dosud nespatřeného tvora?

Tvora prý geolog zastřelil v oblasti Sierra de Perijaa.

CHOVAJÍ SE JAKO OPICE

„Primáti byli vůči lidem agresivní, pronikavě řvali a nakonec se vyprázdnili do svých vlastních rukou, aby mohli výkaly hodit po nepříteli – typická agresivní reakce větších primátů,“ popisuje chování tvorů skotský spisovatel John Grant (*1949).

Vyděšení členové expedice vystřelí po samci, ale kulka trefí jednu ze samic. Tu de Loys posadí na bednu a vyfotí. Vzniká tak jedna z nejslavnějších fotografií neznámého primáta. Opice je přibližně 1,5 metru vysoká, což je mnohem víc než jakýkoliv v té době známý op.

„Velikost čela a čelisti ukazovaly, že tento tvor byl pouze vzdáleným, pokud vůbec, příbuzným známých amerických primátů a jevil se jako skutečný humanoid,“ přibližuje Grant a dodává: „Přinejmenším jeden přírodovědec přišel s názorem, že tento tvor reprezentuje pokročilého primáta, jenž se vyvíjel nezávisle na amerických primátech.“ O co tedy šlo?

Bylo to jen mimořádný exemplář známého druhu opic, nebo pravěká rasa předchůdce člověka, která jen náhodou přežila do současnosti?

Šlo o obyčejného chápana dlouhosrstého?

JEN VELKÝ CHÁPAN?

K přirozenému vysvětlení se kloní skeptici, kteří  se domnívají, že vědci zabili obyčejného chápana. Chápanovi ale neodpovídá výška ani některé další znaky tvora. Jiné naznačují, že by mohlo jít o americkou verzi šimpanze či orangutana.

Vzhledem k tomu, že jediným důkazem je tato jediná fotografie, je de Loys také obviňován z podvodu. Na zpáteční cestě do Evropy totiž expedici přepadli Indiáni, ukradli ostatky primáta a zabili několik jejich členů.

Byl tak jediný nezvratný důkaz ztracen? V roce 1996 je do oblasti vyslána výprava, která má za cíl potvrdit či vyvrátit existenci neznámého primáta. Skupina badatelů se vydává pročesat hranice Venezuely a Kolumbie a po několika měsících se vrací se závěrem, že v této oblast skutečně žije druh většího a mimořádně agresivního primáta.

Jeho výskyt je ale velice vzácný. Členové výpravy uvádějí téměř stejný popis tvora jako jeho původní objevitel. Nepovedlo se však přivést tak jednoznačné důkazy, aby byl zařazen do zoologického systému.

Francois de Loys
Foto: Wikimedia commons, tierradegracia.net
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 25.11.2022 1.1tis
Na starověké Krétě prý bylo na sto minojských měst a dalších lokalit, které mohou nyní dosvědčit zázraky minojské civilizace. Některé se změnily v turisty vyhledávané archeologické parky, jiné provázejí legendy o tajných vykopávkách a záhadných nálezech. Do druhé skupiny patří krétská lokalita Tsoutsouras a tamní jeskyně Eileithyia. Jeskyně Eileithyia je považována za jednu z nejdůležitějších náboženských […]
od Jiří Nechanický 25.11.2022 2.2tis
Základním a nejoblíbenějším pramenem pro předpovědi konce světa je Zjevení Janovo, součást biblického Nového zákona. Naleznete v něm popis Apokalypsy – tedy konce světa na zemi a návratu Ježíše Krista – se všemi podrobnostmi, jako jsou řeky krve, šelmy vládnoucí světu nebo draci sršící oheň. Protože v celém textu není jediné konkrétní datum a ani jej nenaznačuje, […]
od Mirek Brát 24.11.2022 3.0tis
Je to k nevíře, ale i ve středoevropském geografickém prostoru mohou záhadně mizet lidé. Příkladem je slovenská i polská část pohoří Tatry. I v moderních době zde zmizely desítky lidí. Hovoří se i o působení paranormálních jevů a fenoménů časoprostoru! Po zmizelých pátrá též polská speciální policejní jednotka s příznačným názvem „Archiv X“. Název Tatry […]
od Eva Soukupová 23.11.2022 2.5tis
Vědci si již několik let lámou hlavu nad bizarním chováním některých mořských savců. Jejich početná hejna se záměrně vrhají na mělčinu a pokud se někomu podaří dostat je zpět do vody, nezřídka se mermomocí snaží dostat znovu na pláž. Pokoušejí se o sebevraždu?     Na západním pobřeží Austrálie asi 300 kilometrů od Perthu v […]
od Dalibor Vrána 23.11.2022 2.8tis
31. říjen, Halloween, je dnem, kdy za neobvyklých okolností umírá několik slavných osobností. Patří mezi ně legendární mistr úniků Harry Houdini (1874–1926), ale není zdaleka jediný… Tento původem maďarský iluzionista a eskamotér je ve své době obdivovanou celebritou. Ve 20. letech mu umírá matka a to v něm probouzí zájem o nadpřirozeno. Se svou manželkou […]