29. listopadu 1981: Za podivných okolností umírá americká herečka Natalie Wood. Shodil ji z jachty její manžel?
Domů     Paranormální jevy
Démonická Annabelle: Jaký je skutečný příběh slavné hororové panenky?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 22.6.2022
2.6tis
V hadrové panence se prý usídlily mocné temné síly, foto Prisencolinensinainciusol / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
268
SDÍLENÍ
2.6tis
ZOBRAZENÍ

Panenka, kterou proslavila především filmová franšíza V zajetí démonů, je hollywoodskými tvůrci označovaná za nejnebezpečnější předmět, s jakým se kdy dvojice démonologů Warrenových setkala. Skutečný příběh posedlé panenky je přinejmenším stejně děsivý jako ten ze stříbrného plátna.

V hadrové panence se prý usídlily mocné temné síly, foto Prisencolinensinainciusol / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Manželé Ed a Lorraine Warrenovi, foto Sydney Morning Herald / Creative Commons / Fair use Design panenky si Johnny Gruelle nechal patentovat, foto Johnny Gruelle / Creative Commons / Volné dílo Annabelle své pozdější majitelce začala psát mrazivé vzkazy, foto Johnny Gruelle / Creative Commons / Volné dílo

V roce 1952 zakládá manželská dvojice Edward Warren Miney (1926–2006) a Lorraine Rita Warren (1927–2019) Společnost pro psychický výzkum v Nové Anglii. Tehdy se začal odvíjet příběh dvou nejslavnějších vyšetřovatelů paranormálních jevů, které dnes známe.

Podle případů, na jejichž vyšetřování se manželé podíleli, se od roku 2013 natáčí série divácky oblíbených hororů.

Ve filmu V zajetí démonů se Annabelle nachází ve sklepě Warrenových zamčená v prosklené skříňce, která má okolní svět ochránit před neuvěřitelně silnými a velice nebezpečnými silami, které se v ní usadily.

Označována je za nejnebezpečnější objekt, s jakým se kdy Warrenovi setkali, a proto museli provést zvláštní bezpečnostní opatření, aby se panenka už nedostala ven. Nikdo by se k ní neměl přibližovat a už vůbec ne dotýkat se skříňky, ve které je zamčená. Je panenka skutečně tak děsivá?

Manželé Ed a Lorraine Warrenovi, foto Sydney Morning Herald / Creative Commons / Fair use

TRAGICKÝ ZAČÁTEK

Smrt a neštěstí Annabelle provázejí od samého počátku, ten je datován do prvních let 20. století. Tehdy americký spisovatel Johnny Gruelle (1880–1938) namaluje obličej na starou otrhanou panenku Raggedy Ann (Otrhaná Ann), kterou mu přinese jeho dcera.

Dcera později umírá a truchlící muž panenku využívá jako symbol pro protiočkovací kampaň. V roce 1915 získává na Otrhanou Ann s trojúhelníkovým nosem a vlasy z červené příze patent. Sídlili už tehdy v panence démoni?

ANN DĚSÍ STUDENTY

Stopy panenky na čas mizí, pak ji v 60. letech ve starožitnictví objeví jistá žena a koupí ji jako dárek pro svou dceru Donnu, která v té době studuje zdravotní školu. Donna si vezme panenku k sobě do bytu, který sdílí s další studentkou Angie.

Neuběhne ani pár týdnů a dívky si začnou všímat, že se s panenkou děje něco zvláštního. Panenku totiž často nacházejí v jiných polohách, než jak ji opustily. Tyto projevy jsou čím dál zřetelnější, a jednoho dne dokonce najdou stát na židli, jako by zamrzla, když slyšela dívky přicházet.

Situace se stane znepokojivou, když se v bytě začnou objevovat různé vzkazy psané dětským písmem. „POMOZTE NÁM,“ stojí v nich. Žádají snad o pomoc duchové uvěznění v panence, nebo si s dívkami někdo či něco zahrává?

Opravdový strach studentky dostanou, když se po  dlouhém dni ve škole vrátí do bytu a udeří je zlověstná aura obklopující Otrhanou Ann. „Panenka Annabelle seděla na Donnině posteli jako obvykle,“ vzpomíná Angie. „Na zadní straně její ruky byla krev a tři kapky krve byly na jejím hrudníku!“

Design panenky si Johnny Gruelle nechal patentovat, foto Johnny Gruelle / Creative Commons / Volné dílo

DÉMON V PŘESTROJENÍ

Po krvavém incidentu studentky vyhledají pomoc média, od kterého se dozvídají, že v panence přebývá duch zavražděné dívky jménem Annabelle Higgins, jejíž tělo má být ukryto pod domem, kde studentky žijí.

V dívkách smutný příběh vyvolá lítost, ale jejich kamarád Lou naléhá, aby se přesto panenky zbavily. Snad právě proto se záhy stává terčem útoků neznámých sil. V noci se probouzí s podivným svíravým pocitem a u své postele spatřuje Annabelle, která ho začíná škrtit.

Pak ztrácí vědomí. Při jiné příležitosti během návštěvy v bytě Angie a Donny bolestně vykřikne a na jeho hrudníku se objeví sedm ran připomínajících stopy po drápech. Čtyři vedou horizontálně, tři vertikálně.

Zranění prý hocha pálí a vyzařují podivné teplo. Za 48 hodin ale zcela zmizí. Tehdy se do věci vloží manželé Warrenovi, kteří nakonec dospějí k závěru, že panenka není tím, za co se vydává, a žádná Annabelle Higgins neexistuje. Jaká entita v ní tedy přebývá?

OVLÁDAT A ŠKODIT

Warrenovi po důkladném vyšetřování prohlašují, že se v panence zabydlel velice nebezpečný démon, kterému se podařilo zmanipulovat předchozí médium, aby vyprávělo příběh, jenž vzbudí v dívkách lítost. To mu umožňovala je dále využívat pro své temné záměry.

V plánu podle všeho nemá nic jiného než škodit okolnímu světu, s nímž zůstává ve spojení díky panence. „Lou nevěřil v tuhle šarádu a představovat hrozbu pro démona, který panenku posedl. Tak musel být zneškodněn.

Kdyby démon dostal další týden nebo dva, možná by jej zabil,“ tvrdí Ed Warren. Manželé si pro jistotu odvážejí panenku k sobě domů, aby studentům již nemohla ubližovat. Jenže projevy temných sil se přestěhují s ní, proto se Warrenovi spojí s katolickým knězem Jasonem Bradfordem, aby provedl vymítání.

Kněz během exorcismu na panenku vykřikne: „Jsi jen hadrová panenka, Annabelle, nemůžeš nikomu ublížit!“ a odhodí jí do křesla. Tato nerozvážnost se mu málem stane osudnou. Cestou domů knězi na rušné křižovatce vypoví brzdy.

Jeho vůz je na odpis, ale jako zázrakem se nikomu nic nestane. Od té doby je Otrhaná Ann uložena v domě Warrenových, kde odpočívá ve speciální skleněné rakvi opatřené varovným nápisem.

Annabelle své pozdější majitelce začala psát mrazivé vzkazy, foto Johnny Gruelle / Creative Commons / Volné dílo
Foto: Creative commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 28.11.2022 1.1tis
Francouzský spisovatel Guy de Maupassant má problém. Na sklonku života sedí za stolem a snaží se pracovat. Není tam ale sám – upřeně na něj hledí jeho dvojník! Děsivá postava je usazená přímo vedle něj a diktuje mu, co má psát dál… Skončí až ve chvíli, kdy už nebohý Guy de Maupassant (1850–1893) nevydrží a […]
od Filip Appl 27.11.2022 910
Na videoportálu Youtube se nedávno objevilo další zvláštní video. Tentokrát zachycuje hlídače, který si – alespoň to tak trochu vypadá – povídá s duchem. Video bylo natočené kamerou v pečovatelském centru Finochietto Sanatorium v argentinském Buenos Aires ve tři hodiny ráno. Hlídač sedí u svého stolu, když v tom se dveře samy od sebe otevřou. […]
od Adriana Vojtíšková 27.11.2022 1.6tis
Budova, jejíž některé části sloužily nemocným po úctyhodných 140 let, byla ponechána svému osudu poté, co ve městě vyrostl nový moderní zdravotnický komplex.     Něco z historie v ní však údajně stále zůstává. Po Domažlicích se proslýchá, že potemnělými chodbami ponuré nemocnice korzovali duše mrtvých, které dosud nenašly klid. Podobně jako jiné opuštěné objekty, […]
od Jiří Nechanický 25.11.2022 3.0tis
O tom, že sexuální energie a libido má nad lidmi velkou moc, není třeba pochybovat. Bylo by proto podivné, kdyby se toho temné bytosti nepokusily využít. Zejména proto, že náboženské předsudky podporované řadou církví v lidech dlouhodobě vyvolávaly strach ze sexuality. Vštěpování negativních pocitů ze sexu a potěšení je spolehlivou cestou, jak otevřít dveře bytostem, které nás pohltí. Počáteční […]
od Dalibor Vrána 22.11.2022 3.2tis
Roku 2017 se čtveřice přátel v Los Angeles vydává k nápisu Hollywood! Stoupají po kopci Mount Lee, jeden z nich ale uklouzne a od skupinky se oddělí. Když se pak vrací, je bílý jako stěna. Právě prý viděl blonďatou ženu v šatech jako ze 30. Let a v podpatcích. Její kroky nevydávaly žádný zvuk… Narazil […]